Rychlostny index v TP vs. Konstrukcna rychlost

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

flyte
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 29.01.2011 21:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa flyte »

No toto by zaujimalo aj mna.
Rozmer 215/55 R16, konstrukcna rychlost 211 kmh a rychlostny index W... Zrovna som kupoval nove gumy, tak som pozeral do technicaku, a aj predoslych kopii, ci neajky uradnik nespravil chybu ale fakt je to tam od zaciatku.
Toyota Auris hybrid | Citroen C5 II | Citroen Xsara | Ford Focus II
benky71
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06.01.2008 08:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa benky71 »

Index rýchlosti (SI - čiže Speed Index) udáva maximálnu konštrukčnú rýchlosť pneumatiky. Predpísaný index rýchlosti vášho vozidla nájdete tak isto v technickom preukaze za indexom nosnosti. Upozorňujeme vás, že môžete používať iba rovnaký, alebo vyšší index rýchlosti ako máte uvedený v TP! Výnimka je u zimných pneumatík, kde môžete používať pneumatiky s indexom rýchlosti o jeden stupeň nižším ako máte predpísaný. Napríklad, keď máte v TP predpísaný rýchlostný index H (do 210 km/h), vaša zimná pneumatika môže mať rýchlostný index T (do 190 km/h)

Tiež mam na konci V..a konštrukcna je 190...na zimu mam H...letne maju V...takže to mi to sedi,ale gumy som nekupoval podla toho indexu

Je to samozrejme hlupost,ale čo už...myslim si že to nikto neskuma..ani STK ci policajti...dodržujem rozmer pneu a tie pismena na konci su mi ukradnuté. lol
tommi2
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 25.09.2011 23:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tommi2 »

benky71: kde sa v zakone pise, ze zimne pneu môzu mat index nizsi len o jeden stupen?
benky71
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06.01.2008 08:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa benky71 »

našiel som to u stryčka googla
http://www.topspeed.sk/rychlostny-index ... a-tp-/5994

http://www.pneumatiky.sk/odborna-pomoc/

inde pišu ze zimne mozu mat akykolvek index..je toho viac popisaného

Da sa predpokladať že v zime sa nejazdi vyssimi rychlostami,aj ked na dialnici by sa dalo lol
Naposledy upravil/-a benky71 v 16.02.2017 11:14, upravené celkom 2 krát.
koumi
Príspevky: 358
Dátum registrácie: 23.09.2004 08:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa koumi »

Je to kvôli rezerve, ale ak nejazdite max konstrukcnou rychlostou vozidla, to viac menej nehrá rolu...

výcuc z článku...

235/45R17 94W Zaťaženie a maximálna rýchlosť pneu "W" je určená ich popisom. Nosnosť pri rýchlostiach do 240 km/h je 100% a pri rýchlosti 270 km/h je nosnosť len 85%.

a takto je to s tou nosnosťou pri každom SI
CAMLS
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 23.05.2009 19:25
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa CAMLS »

benky71 napísal:našiel som to u stryčka googla
http://www.topspeed.sk/rychlostny-index ... a-tp-/5994

http://www.pneumatiky.sk/odborna-pomoc/

inde pišu ze zimne mozu mat akykolvek index..je toho viac popisaného

Da sa predpokladať že v zime sa nejazdi vyssimi rychlostami,aj ked na dialnici by sa dalo lol
Mňa raz na STK "zdrbali" že mám nižší rýchlostný index o jeden a nemám samolepku...

- cize je povinné mať oznacenie-samolepku v zornom poli vodiča že máš nižší index rýchlosti alebo elektronické upozornenie z palubného systému auta...

Čo som sa ja väčšinou dočítal a aj čo mi vraveli na Stk, tak môže byť nižší index rýchlosti na zimných o jeden stupeň...
Ale našiel som aj jednu vyhlášku č. 464/2009 Z.z., § 5 a tá vraví že že je len odporúčané použiť nižší rýchlostný index pneu o jeden stupeň

Čiže ja mam konstrukcnu rýchlosť vozidla 250 a pneu v technickom 270...čiže zimné mávam 240...A samozrejme ze aj vzime sa dá ísť aj tých 250 po diaľnici...však nie je stále sneh,ľad cez zimu....
Otázkou je prečo treba mať vyšší rýchlostný index ako 150 aj na Slovensku, Cesku, keď tu vlastne nie je povolená vyššia rýchlosť ako 130 :)
LEGEND 295konikov 4x4 aktivny zadny diferak + LPG BRC + privstrek benzinu, olej 5W-50/0W-40
340 000km

LEGEND 295k 4x4 aktivny zadny diferak + LPG BRC + privstrek benzinu, olej 0W-40
wikyxxx
Príspevky: 1141
Dátum registrácie: 13.01.2009 17:19
Bydlisko: Okres Malacky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wikyxxx »

Take gumy som teraz kupoval pireli 205/60 16 ale 96V a dakych 60€ kus tak neviem o akych iba michelin hovoris ved vahovy index moze byt vyssi
easyridersvk
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 15.07.2011 15:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa easyridersvk »

z konstrukcneho hladiska, pneumatika sa od istej rychlosti uz nevie dostatocne rychlo dostat do povodneho tvaru , stalcit - narovnat, a tvoria sa po obvode vlny. to neni velmi dobre pre zivotnost...z toho ten rychlostny index.
nevydumali to pre srandu kralikov.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

na ibize mam zimne nizsi index ako letne a neriesim su len do 180km/h.auto ma konstrukcnu 190.letne su V.ak su gumy pod konstrukcnu zakon prikazuje vylepit nalepku soferovi na take miesto aby jeho mozog to stale registroval.no ak pojdem po dialnici 150tkou nikoho to zaujimat nebude.unia zabudla ze len nemecko ma neobmedzenu lol
Napísať odpoveď

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných