Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Diskusia ohľadne vozidiel značky Renault

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

whiskeY11
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 29.06.2019 17:39
Zdieľať na Facebook

Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa whiskeY11 »

Zdravím, od výmeny termostatu mám problémy s vytekaním kvapaliny cez jeho prírubu. Vytekanie sa nedeje vždy, ale väčšinou pri zvýšených otáčkach motora, pričom každých 1000km dolievam cca 1-2 deci kvapaliny. Spolu s termostatom som vymenil aj samotnú prírubu, pričom tam šlo nové kruhové tesnenie. Čo som čítal to kruhové tesnenie by malo stačiť na utesnenie termostatu, ale z nejakých dôvodov to u mňa neplatí :38eb:. Otázka je, má tam ísť aj tesniaci silikón alebo mi len niečo uniklo? Nijaké ďalšie tesnenie totiž Renault nepredáva, a ani predtým tam žiadne iné nebolo.

Foto starej príruby pre ilustráciu - termostat spolu s kruhovým tesnením je vložený vnútri, pričom okolo 3 šróbov nie je žiadne tesnenie.
Obrázok

Ďakujem za odpovede.
Qcko
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 05.12.2009 12:51
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa Qcko »

Bude to len zle poskladané, alebo je v gumenom tesnením rez. Dať termostat dole a vymeniť tesnenie za nové.

Žiadny silikón ani tmel nepoužívať hlavne.
jaster-83
Príspevky: 1441
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa jaster-83 »

Silikon nedavat, nic nieje horsie ak sa z toho dostane daco do chladiaceho okruhu a nieco upcha, termostat a priruba tam isla akej znacky? Niektore veci proste nepasuju (cina a pod) aj ked vyzeraju ako original, za mna by som zohnal novy o-kruzok a ked to budes skladat tak dotahuj jednotlive skrutky postupne nech si to rovnomerne sadne, nie ze dam jednu a hned na fest....
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
Qcko
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 05.12.2009 12:51
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa Qcko »

Ešte som zabudol podotknúť, že to telo je z plastu a takisto v ňom môže byť mikroprasklina.
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa Renova »

....ja by som tu dosadaciu plochu kde nie je O-kružok natrel zlahka silikonovým tmelom na motory a nechal do druhého dna vytvrdnuť.A dovidopo :2f93: ....treba ho dať tolko aby sa nedostal cez tesniacu gumičku dovnutra. :o
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa Renova »

....alebo si tu vyhladaj O-krúžok,ktorý bude o2-3 desatiny hrubší ako je ten originál
https://www.martino-eshop.sk/o-kruzky
whiskeY11
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 29.06.2019 17:39
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa whiskeY11 »

jaster-83 napísal: 13.04.2022 09:28 Silikon nedavat, nic nieje horsie ak sa z toho dostane daco do chladiaceho okruhu a nieco upcha, termostat a priruba tam isla akej znacky? Niektore veci proste nepasuju (cina a pod) aj ked vyzeraju ako original, za mna by som zohnal novy o-kruzok a ked to budes skladat tak dotahuj jednotlive skrutky postupne nech si to rovnomerne sadne, nie ze dam jednu a hned na fest....
Termostat je značky Wahler, a príruba Febi Bilstein, čiže nie zrovna najlacnejšie diely. Skrutky som samozrejme doťahoval postupne, čiže predpokladám že plast je dobre sadnutý. No nič, vyskúšam vymeniť O krúžok a uvidím čo to urobí.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Samozrejme že tečie,a tiecť v podstate aj musí.Problém je v tom že nie je použitý správny tesniaci krúžok.Patrí tam drážkový ktorý sa navlečie na okraj termostatu
Obrázok
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa Renova »

https://www.bardiauto.sk/webshop/autoal ... szer-alkat

....no jo mhlavatý máš recht...aj tu je to tak
Naposledy upravil/-a Renova v 13.04.2022 18:50, upravené celkom 1 krát.
whiskeY11
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 29.06.2019 17:39
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa whiskeY11 »

mhlavaty napísal: 13.04.2022 18:16 Samozrejme že tečie,a tiecť v podstate aj musí.Problém je v tom že nie je použitý správny tesniaci krúžok.Patrí tam drážkový ktorý sa navlečie na okraj termostatu
Obrázok
Pardón, asi som sa zle vyjadril. Je tam správny krúžok = v tvare O drážkový, navlečený cez termostat. Kružok prišiel v balení spolu s termostatom takže som ho tam len navliekol. Napriek tomu mi však kvapalina pri zvýšených otáčkach uniká z dolnej strany príruby priamo na prevodovku, viď obrázok.
Obrázok
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Nepatrí tam s okrúhlym prierezom ale zo štvorcovým ! vid snímok
whiskeY11
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 29.06.2019 17:39
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa whiskeY11 »

mhlavaty napísal: 13.04.2022 18:45 Nepatrí tam s okrúhlym prierezom ale zo štvorcovým ! vid snímok
No čo si pamätám tak aj ten ktorý tam je má štvorcový prierez, ale ruku do ohňa za to už nedám. Každopádne nový je už objednaný takže ho vymením a uvidíme.
3dfxman
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23.01.2017 09:57
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa 3dfxman »

Neviem, ako vy, ale mne to indikuje toto:

1. Plastový dom termostatu je správny, tesnenie správne, ale zabudlo sa vyčistiť dosadacie miesto od špiny a povlaku na hliníku (treba to opatrne vyčistiť s čističom priamo na tesnenia alebo čističom na motory, zobrať špachľu, najlepšie plastovú rovnú stierku, a plochu oškrabať, ale škrabať rovnomerne po celom obvode, aby sa zabránilo nerovnosti a následnému vytekaniu)

2. Skutočne je to o pár mikrometrov rozdielne a treba zistiť správnu a adekvátnu náhradu.
Silikón pomôže alebo papierové tesnenie. Niekedy stačí aj olejom prejsť po gumenom tesnení.

V poslednom rade zadávateľ nepísal, ako to tečie, či po malých kvapkách a či prúd vody...

Pri občasnom kvapkaní za horúca, stačí do okruhu pridať trochu utesňovača na chladiče a problém vyriešený (Preventívne by sa mal dávať pri každej výmene nejakého dielu chladiaceho okruhu, najlepšie len tekutý typ, v malých množstvách aj ten s čiastočkami).
cicmanec2
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 24.02.2022 20:38
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa cicmanec2 »

Si o ty laco? Lebo on tu zvykne mať takéto debilné rady ako ty s tým utesňovačom. :::
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Renault Thalia 1.4 8v - Vytekanie chladiacej kvapaliny cez prírubu termostatu

Príspevok od používateľa Renova »

....ja by som ešte položil brusny papier č.150 na rovnú plochu-dosku...ked aj kuchynskú,zrnom hore a tu prírubu uchopenú v hornej končatine by som točivým krúživým pohybom zrovnal.Lebo vidím že po odliatí a následnom chladnutí zostala hrbatá ako taká stará ku.va. :4090: ....meniť nové tesnenie za nové ti bude platné ako mrtvemu zimník :40bd:

Návrat na "Renault fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných