Renault Megane II, 1.6 16v - čudný zvuk pri preradení

Diskusia ohľadne vozidiel značky Renault

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Renault Megane II, 1.6 16v - čudný zvuk pri preradení

Príspevok od používateľa raven85 »

Dobrý deň vospolok.
Auto Renault Megane II, 1.6 16v, 82kW, 5q manuál, r.v.2006, 253000km.
Začiatkom zimy každý rok pozorujem zvláštný jav na mojom aute.
Ako sa ochladilo, tak pri preradení rýchlosti počuť z prednej časti auta taký čudný zvuk, ako keď človek chodí v mokrých topánkach. Daný zvuk sa stupňuje v závislosti od toho, aká zima je vonku. Čím je chladnejšie, tým viac to počuť.
Je to taký hydraulický zvuk, popísať to lepšie neviem.
Skúšal som nahrať, ale na nahrávke ho nie je až tak zreteľne počuť...
Keď je teplejšie - nad nulou, tak zvuk nie je vôbec prítomný.
Tak isto, keď sa auto zohreje na 90°, tak ho vôbec nie je počuť.
Zvuk nepočuť vtedy, keď sa na voľnobehu vytlačí, alebo pustí spojka.
Počuť ho pri jazde, napríklad na dvojke, idem preradiť, vytlačím spojku, počas zatlačenia spojkového pedálu sa ozve zvuk, keď je vytlačený pedál tak zvuk prestane, zaradím do trojky a v momente, keď púšťam spojku, tak opäť ten zvuk.
Ten istý jav pri každej zaradenej rýchlosti, nech idem akokoľvek rýchlo, až pokiaľ sa auto zohreje. Potom už nepočuť žiaden zvuk...

Stretli ste sa s ničím takým?
Je to štandardný jav u tohto auta?

Na aute je originál spojka 253kkm, brzdová kvapalina sa mení každý druhý rok. Spojka neprešmykuje, prevodovka radí hladko.
Olej v prevodovke menený každých 100000km,
Pri 300000km chcem dať preventívne vymeniť spojku, ku tomu spojkový valec. Môže to byť zapríčinené tým, že ten spojkový valec niekde prepúšťa, alebo ťažšie pretláča hustejšiu brzdovku, alebo sa uberám zlým smerom?

Tak isto som čítal v jednej téme o spojkovej kvapaline. Nie je to tak, že brzdová kvapalina je spoločná aj pre hydrauliku spojky?

Za vaše rady vopred ďakujem.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

U toho auta je kvapalina spoločná
easyridersvk
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 15.07.2011 15:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa easyridersvk »

skuste na boso alebo vymente topanky :d :D
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

@mhlavaty
Môže ten zvuk ísť od spojkového valca? Príde mi to ako hydraulický zvuk... Viem, že je takto ťažko radiť od pc. Ide mi len o to, že keď na 300000km dám preventívne vymeniť spojku, tak už keď to bude rozobraté, tak by som už chcel práce skombinovať, aby sa to nerobilo 2x. Chcel by som to dať spraviť podobne, ako keď ste mi menili presuvník vačkového hriadeľa zarovno s rozvodmi, vodnou pumpou aj guferom na hriadeli...

@easyridersvk
Skúšal som aj na boso, v šľapkách, kanadách, korčuliach, lyžiarkách...
Už keď som bol v koncoch, tak som nahodil aj bežecké topánky a zvuk stále ten istý... :2f93:
MilankoDCA
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 16.04.2008 15:35
Bydlisko: okolo TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa MilankoDCA »

Jazdil som chvilku megana presne tejto motorizacie. Auto malo lahko cez 200t nabehane, ale za jazdy uz prevodovka krasne hucala aj ked sa dal motor do zaberu, aj ked sa brzdilo motorom. Jedine kedy bola relativne ticho bolo ked som mal motor v stave kedy ani netahal a ani nebrzdil.
Skus pri studenom aute takto drzat plynovy pedal ci sa aj tebe ten zvuk strati (alebo zoslabne) pri rozlicnom zatazeni. Vyskusaj teda ci to reaguje tiez nejako podobne na toto, alebo ten zvuk bude bezo zmeny.
Takisto co popisujes, ze ked zmacknes na mieste spojku tak odpojis prevodovku od motora uplne a prestane sa otacat aj hlavny hriadel v prevodovke. Moze byt kludne aj nejake jeho lozisko chytene. Pocas toho ako sa ohreje motor, ohrieva sa postupne aj prevodovka. Zmenia sa trosku aj vole, popripade si to zas na chvilu mejako "sadne" aby to prestalo hucat.
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Moje auto je tiché, aj za jazdy v zábere, aj keď brzdím motorom.
Kamarát bol predvčerom ináč prekvapený, keď som zašiel ku nemu na výmenu oleja, že aké je to auto, a hlavne motor tichý za jazdy...
Pri preradení púšťam plyn, takže ten hydraulický pazvuk počuť len na ten okamih, keď stláčam spojkový pedál.
Prišlo mi to, ako zvuk prešmykovania spojky, ale spojka nešmýka, zaberá ako má, a neprešmykuje ani pri zábere.
Chcem ju len vymeniť preto, lebo je stará, za novú...
Na ložisko prevodovky som myslel tiež. Tú dám tak isto vymeniť, len mne to nepríde ako zvuk od ložiska - ten by prestal v okamihu vyšliapnutia spojky. Tu však je práve impulzom na vyvolanie zvuku práve to vyšliapnutie spojky...
12771
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21.02.2009 23:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 12771 »

Zdravím. To je zvuk s prevodovky. Pokiaľ nie je auto zohriate na prev.teplotu počujete zvuky. Teplom sa materiál roztahuje tým pádom sa vymadzi vola na ložiskách. Dá sa to opraviť. Treba prevodovku rozobrať a vymeniť všetky ložiská a vymadzovacie podložky pod šálky lozisiek. Ja prevodovky opravujem. Ak máte záujem kontaktujte ma. 0905982875 ďakujem
12771
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21.02.2009 23:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 12771 »

Zdravím. Na pokazenom lozisku si nesadne nič. Tam budu znehodnotene ložiská treba ich vymeniť.
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

12771 napísal: To je zvuk z prevodovky.

Tak aspoň vieme, kde si dať opraviť prevodovku.
Ale že to je naisto prevodovka, nebol by som si až taký istý, hlavne preto že píšeš že „je práve impulzom na vyvolanie zvuku práve to vyšliapnutie spojky“.
Tiež mi to nepripadá logické, aj keď samozrejme zahriatím na prevádzkovú teplotu sa všelijaké vôle a to nie len v prevodovke vymedzia alebo rozmedzia.
Či náhodou nejaký zvuk nevydáva pružné uloženie motora, to sa tiež nedá úplne vylúčiť, aj keď mi to nepripadá pravdepodobné, aj kvôli tomu že to robí iba za studena.
Ale neviem či spojka je z tých dielov, ktoré sa menia preventívne (lebo je stará).
Nejaké podozrivé zvuky pri stlačení, resp. uvoľnení spojky síce môžu byť dôvodom pre rozmýšľanie o jej výmene, ale v tomto prípade pravda nie je isté že to pochádza od spojky, aj keď podozrenie je aktuálne.
Pokiaľ spojka zaberá plynule a správnym spôsobom , pri zaťažení neprešmykuje, tak nevidím dôvod na jej výmenu, nech je hocijako stará.
Preto si myslím, podľa tvojho popisu, že sa netreba veľmi ponáhľať a silou mocou meniť spojku, ložiská v prevodovke alebo dokonca celú prevodovku, pokiaľ sa to časom nebude meniť-zhoršovať, by som počkal, keď inak auto funguje ako má.
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re

Príspevok od používateľa raven85 »

Auto slape ako hodinky. Ja len mám rád, keď je auto naporiadku. Keď počujem podozrivý zvuk, tak riešim. Nerád by som ostal ďaleko od domova s padnutym spolkovým pedálom napríklad...
Prevencia- pri namahanych dieloch mi príde rozumné meniť preventívne a nečakať na kolaps. Proste keď svoje odkrúti, tak vymeniť dobré za nové. Na moje auto stojí 80e. Aj keby stala 150, tak sa oplatí a mám na ďalších x 100tisíc pokoj.
Takú autobateriu tiež po 10 rokoch vymením. Je dobrá, má kapacitu na naštartovanie benzínového motora. Ale už má 10 rokov, svoje položila na stôl, takže výmena za nový kus...
Gumy, brzdy, oleje, kladky, remene detto.
Ty to tak nerobíš?
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Nie.
Mám obidve autá zhruba vo veku tvojho, km tiež rovnako, mením len to čo treba, preventívne len rozvody, sviečky, oleje. No a spojka zaručene nie je diel ktorý by som menil preventívne, pretože nie som typ ktorý ničí spojku svojim štýlom jazdy, jej výmena by pripadala do úvahy keby mala ujazdené povedzme 250-300 tis.km a bol by som z nejakého dôvodu nútený vybrať prevodovku, vtedy to je jasné. Ale len tak z plezíru, to mi je cudzie. Okrem toho spojka pri normálnej mechanickej prevodovke je z tých vecí, ktoré neodídu zo dňa na deň, dá vedieť že odchádza.
Nemám chvalabohu auto, kde napr. pri rozvodoch treba pomeniť preventívne kopu ďalších vecí na motore.
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re

Príspevok od používateľa raven85 »

Nemusím ani ja. Je to také, ako keď meniš tlmiče a necháš staré pružiny a horné uloženia.
Ja som toho názoru, že radšej vymeniť tie veci, už keď to je dole, otvorené...
Máš pravdu s tou spojkou, akurát ma štve ten zvuk. Je slabý, počuť ho len v zime. Keby tam nebol, tak by som to neriešil. Lenže je. A nie som zástancom toho, že sa veci "samoopravia". Preto som aj založil tému.
P.s.: našiel som jednu stránku. Aj keď sú tam popísané koncernove auta, princíp by mal byť rovnaký. U mňa sa to podobá na bod 2.

http://www.prevodovky-sixta.cz/index.php/zavady-spojek
Napísať odpoveď

Návrat na "Renault fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 14 neregistrovaných