Rada - spojenie kovu

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
homer33
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 20.01.2009 18:44
Zdieľať na Facebook

Rada - spojenie kovu

Príspevok od používateľa homer33 »

Ahojte,
chcel by som poprosit nejakych skusenejich majstrov o pomoc. Moja situacia je nasledovna. Na mojom aute mam panoramaticku strechu, ktora sa zatahuje automaticky. Neviem ako to funguje na ostatnych vozidlach ale u mna tahaju clonu po oboch stranach "ocelove lanka", ktore su na konci ukoncene plastovym dielom v tvare L, ktory je vsunuty do listy clony a tym padom sa clona pohybuje hore/dole.
Problem je ten, ze sa tieto dva plastove diely zlomili, clona zmizla v obozeni strechy a ocelove lanka sa pohybuju uz len naprazdno bez clony.
Tu nastava hned niekolko problemov, nahradny diel v Citroen servise neexistuje a kvoli dvom zlomenym plastovym uchytom v cene asi 10 centov treba kupit komplet cely mechanizmus za 513 eur.
Druhy a este vacsi problem je, ze to inzinieri az tak dobre nevymysleli nakolko treba dat dole cely tapacir strechy a kedze je mechanizmus ukotveny smerom z dola hore, je potrebne vysklit panoramaticke okno aby sa dostali ku skrutkam a mohli vymontovat cely mechanizmus. Material je teda 513 eur a za pracu priblizne rovnako, takze to je pre mna maximalne nerentabilne. Samozrejme je tu moznost nechat to tak ale som rad ked je na aute vsetko funkcne a v lete nebude velmi prijemne ked bude piect slnko detom na hlavu.
Ale k mojmu problemu. Na internete si viem zohnat ten moj chybny diel ale je to len ten spominany plastovy koniec na asi 10 cm ocelovom lanku (novy nepouzity diel). Tento novy diel by som ale musel nejakym sposobom pripevnit/prilepit/privarit k lanku ktore mam vo vozidle.
Prikladam foto ako to asi vyzera. To ocelove lanko je v nejakej plastovej buzirke, pokusim sa kusok z nej odstranit aby sa dal kusok lanka vytiahnut z listy, v ktorej sa pohybuje a nasledne "pripojit" k novemu dielu.

https://ibb.co/TH9jZXL

Kedze je priemer lanka odhadom 1-2 mm, asi by bolo najlepsie to zvarit ale vo vnutri vozidla to asi nepojde a von sa konstrukcia neda dat. Malo by to mat v konecnom dosledku aj nejaku pevnost kedze to lanko drzi clonu v pozadovanej polohe.
Vie mi prosim niekto skuseny poradit ako by postupoval?

Vopred velmi pekne dakujem za odpovede a rady k veci
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

zletovat to cinom ako elektricky kabel. Preverit, ci sa lano navija na cievku alebo ide cez nejake vodiace kladky, pretoze take zletovane miesto nebude uplne ohybne, tak aby to cez kladky preslo.
Alebo ak by ten kus, kde by bola spojka, vobec nesiel cez ziadne kladky, iba volne, tak to mozes spojit elektrikarskou cokoladou. Z nejakej najmensej (ale zase aby si zmestil tvoje lanko) odcviknes jednu svorku, zbavis sa plastoveho obalu a len do tej kovovej dutinky zasrobujes tvoje dva konce.
Tu na obrazku mas v strede tu dutinku, co myslim.
Obrázok

Ale osobne by som sa na to vykaslal, vytiahol by som clonu rucne a nechal ju stale zatvorenu.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Foto ukazuje ...nič.Ale domyslieť sa dá.Žiaden problém vo veci nie je,treba si predstaviť ako sú riešené sťahovačky okien a ich zarážky...kovový prstenec a lisovacie kliešte
homer33
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 20.01.2009 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa homer33 »

Ahoj, vdaka za reakciu. Roletka sa neda zatvorit rucne, pretoze ju vodia prave tie ocelove lanka a tie ju aj drzia v pozicii podla toho ako mam clonu nastavenu (je tam niekolko urovni od uplneho zatvorenia az po uplne otvorenie).
Lanko sa ohyba vo vnutri mechanizmu ale kedze moja cast je uplne na konci tak ta sa az dovnutra nedostane a tym padom ani neohne. Spoj vsak musi byt relativne pevny nakolko clona ma dost velky odpor, tak aby to nepovolilo. Ak by sa to spojilo tym cinom, teoreticky by to malo vydrzat? Tvoje riesenie z obrazku vyzera asi najjednoduchsie, obavam sa vsak, ze by som to tam nevopchal a staci, ze sa trochu povoli skrutka a roleta by bola zas fuc.
homer33
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 20.01.2009 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa homer33 »

mhlavaty napísal:Foto ukazuje ...nič.Ale domyslieť sa dá.Žiaden problém vo veci nie je,treba si predstaviť ako sú riešené sťahovačky okien a ich zarážky...kovový prstenec a lisovacie kliešte
Vdaka za reakciu, toto riesenie vyzera byt super. Myslite, ze by bol spoj natolko pevny, ze by to vydrzalo? Jednak ten prstenec by musel byt relativne maly a da sa povedat, ze ta roleta vyvija permanentny odpor, je jedno ci je otvorena alebo zatvorena.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

podla priemeru lanka treba odpovedajucu spojku a zalisovat :41c2:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
homer33
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 20.01.2009 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa homer33 »

Dakujem, skusim teda toto riesenie a dufam, ze to bude ok.
Pekny den vsetkym
vsevetko
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 19.03.2017 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa vsevetko »

Akurát som si spomenul ako Maroš voľakedy okomentoval to strešné okno v Cactuse https://www.youtube.com/watch?v=5B8fXCIGYa0&t=12m50s :40bd:
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

homer33 napísal:
mhlavaty napísal:Foto ukazuje ...nič.Ale domyslieť sa dá.Žiaden problém vo veci nie je,treba si predstaviť ako sú riešené sťahovačky okien a ich zarážky...kovový prstenec a lisovacie kliešte
Vdaka za reakciu, toto riesenie vyzera byt super. Myslite, ze by bol spoj natolko pevny, ze by to vydrzalo? Jednak ten prstenec by musel byt relativne maly a da sa povedat, ze ta roleta vyvija permanentny odpor, je jedno ci je otvorena alebo zatvorena.
Také spoje vydržia dvíhanie skiel okien a to je slušný odpor
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: nahradnediely90 a 55 neregistrovaných