Audi A4 B5 1.6 - diagnostika

Diskusia ohľadne vozidiel značky Audi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

BnPeter
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 18.07.2017 00:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa BnPeter »

Ide o systém monotronic, preštudoval som si o tom literatúru, ako fungujú rôzne systémy ohľadom riadenia motora.lambdu som menil pred dvoma rokmi a aj váhu vzduchu. Začínam mať podozrenie na nádobu s aktívnym uhlím. V dobe keď som auto kúpil bola prasklina na odvetraní klubovej skrine takže sa tam strácal podtlak a tak nefungovali veci ktoré sú ním ovládané a jednou z nich bolo aj aktívne uhlie. Včera som to skúšal rozoberať. Do nádobky mi prichádzajú výpary z nádrže ale asi už nebude funkčná. Odspodu ako má čerpať čerstvý vzduch je ventil v ktorom bola špina. Pochopil som to nasledovne : tým že RJ motora začne otvárať regeneračný ventil, cez podtlak by sa mal ten ventil pre nasávanie čerstvého vzduchu na spodu nádobky uzavrieť a tak by malo pridávať výpary z nádrže ktoré sú v tom uhlí zachytené. Lenže ten ventil nedokáže zatvoriť a tak nasáva spolu z výparmi aj vzduch a tak pokračuje do sania a spaľuje ich spolu z palivom zo vstrekovačov čo má za následok vysoké emisie.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Obrázok
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Obrázok
BnPeter
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 18.07.2017 00:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa BnPeter »

Takže ventil funkčný, aj nádoba je vporiadku, len mám ešte zopár otázok a stále nevyriešené emisie, v stredu som bol na kontrolnej emisnej ale výsledok nezmenený. Dochádzajú mi možnosti čo sú v mojich silách. K tomu systému odvetrania by som sa chcel spýtať na nádrž a jej tesnosť. Na rôznych fórach sa píše o podtlaku v nádrži niekde zasa píšu žeby tam byť nemal. Pochopil som to nasledovne, na nádrži je viečko ktoré vie v prípade veľkého podtlaku prisať vzduch aby nestačilo nádrž, zároveň je tu odvzdušnenie ktoré ide do nádoby s aktívnym uhlím. Keď auto stojí a s benzínu sa uvoľňujú výpary, idú von cez uhlie. Keď začne RJ otvárať ventil na čerpanie týchto výparov tak sa podtlakom zavrie spodný ventil na nádobke ale je tam tiež ochrana kôli podtlaku aby nádobku tiež nestačilo. Neviem ale zistiť či mi dostatočne zatvára tento ventil. Keď ide auto na voľnobehu mi vypisuje diagnostika chudobnú zmes z tohto systému. Po jazde je v nej dostatočne obohatenie a RJ vie čerpať výpary a prispôsobiť zmes. Keď sa výpary vyčerpajú sa snaží RJ otvárať vo väčších intervaloch a skracuje dobu vstreku aj pod úroveň tabuľkových hodnôt. Neviem či je tento stav vporiadku. Možná príčina je nejaká netesnosť okolo nádrže.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Je to starý systém ktorý nebol extra premakaný.Vyskúšal by som zaslepenie hadičky odsávania,ale ventil nechal nech si tam pracuje aj keď zbytočne.Uzavrie sa jedna z ciest do sania,(teoreticky) by rj nemala ani ceknúť.Nech si myslí že reguluje.Sanie príde o jeden z možných problémov.
BnPeter
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 18.07.2017 00:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa BnPeter »

Dnes som robil ďalšie meranie, zistil som že mi iskru dáva až za hú 1valca, meral som hall na rozdeľovači oproti kľuke, tam mi to sedí. Rozvody keď nastavím, všetko sedí na značkách.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Toto týmto spôsobom nevedie nikam.Pozerať polohy napr hall senzoru je len informatívna vec,je nutné poznať dynamický predzápal ktorý si riadi rj.
BnPeter
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 18.07.2017 00:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa BnPeter »

Pridávam aj obrázok čo som nameral, v tom prípade je ale určite niekde problém ak rj vyhodnotila že má iskru dať až za hú. Na tomto motore nieje snímač na vačkovom hriadeli ale na rozdeľovači ktorý je spojený s hriadeľom od olejového čerpadla takže RJ nevie reálne zistiť polohu vačky keď má dobre nastavený hall na rozdeľovači voči kľuke. Je reálne žeby mohol byť posunutý rozvod o zub na vačke aj napriek značke hú?

[img]https://i.postimg.cc/1gNBLJQc/received-366604308106443.jpg[/img]
BnPeter
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 18.07.2017 00:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa BnPeter »

Dnes som znova spravil malé meranie na lambda sonde, považujem to len za informatívne meranie, mám len 2- kanálový osciloskop k pc takže neviem odsledovať čo všetko môže ovplyvniť výsledný priebeh lambdy ale vychádzam z predpokladu, ak funguje lambda regulácia, malo by byť riadenie zmesi vporiadku. Zajtra chcem ísť do jednej dielne kde majú aj analýzator výfukových plynov skúsiť to dať odmerať prípadne sa s nimi dohodnem na ďalšiu diagnostiku a opravu.

Prikladám obrázok z lambdy

[img]https://i.postimg.cc/8frfTFtL/IMG-20210516-172338.jpg[/img]
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

signál z lambdy je v poriadku
BnPeter
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 18.07.2017 00:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa BnPeter »

Takže prinášam ďalšie nové poznatky, zistil som že pri teste dodávky palivového čerpadla som nedosiahol tabuľkovú hodnotu takže v pondelok objednávam nové a bude to Bosch. Snáď už niečo vydrží aj keď pri jazde na lpg sa stále točí, myslím že odišlo hlavne preto že som použil síce originál ale zo šrotoviska. Zároveň mám skúsenosť z náhradami snímačov teploty motora, originál je vždy záruka funkčnosti pretože náhrady sú síce funkčné ale aj mimo tolerancie. Ak sa tých tolerancii nazbiera zo všetkého potroche, môže to celkovo ovplyvniť dôležité údaje pre riadiacu jednotku motora.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pokiaľ sa čidlá dostávajú na kraj tolerancie tak spojenie viacerých takých vie vytvoriť celkom zaujímavé problémy.Chybu to navonok nedáva,a problém predsa je
BnPeter
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 18.07.2017 00:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa BnPeter »

Posielam ďalší dnešný poznatok alebo zistenie, tlak paliva je vporiadku, regulátor pri voľnobehu má 3,6baru po pridaní plynu sa troška pohne na 3,5 ale tam už zostane a drží aj keď mu dobre pridám. Dnes mi prišla sonda na meranie sekundáru na zapaľovaní, niečo som si o tom už čítal v minulosti, no mne to pripadá že sa slabo nabíja cievka na primári pretože ten výboj sa mení a nieje rovnaký. Zaujímavé je, že keď som pripojil sondu na ľubovoľný kábel na sviečky, nenameral som taký pekný priebeh ako na hlavnom kabli čo ide do rozdeľovača od zapaľovacieho modulu.

Pripájam odkaz na video a skúsim pridať aj fotku.

https://youtu.be/EvX67evgDpA
BnPeter
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 18.07.2017 00:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa BnPeter »

Pridávam aj obrázok, neviem či to môže spôsobovať digitálny oscikoskop pripojený k usb ale zajtra to môžem skúsiť na analógovom laboratórnom.

https://i.postimg.cc/yxsmRBw0/received- ... 198571.jpg
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ten priebeh je nutne iný pred rozdelovačom a iný za,čo je to za sondu ? v zapojení "za" je vidieť iba jav na sviečke,ionizáciu,preskok iskry a dobu horenia oblúka po zhasnutie oblúka.Pri napojení pred rozdelovačom je v zázname nanesený aj vplyv primáru,zopnutie aj prúdové obmedzenie. Každý systém má a môže mať odlišnosti v priebehoch takže je viac menej vychádzať zo vzorového (správneho) priebehu.Tie priebehy pokiaľ ich nemá diagnostik už nahratý tak sa hladajú po diagnostických fórach pod pojmom vzorový priebeh. Pozriem či nenájdem skrín obrazovky zo zapalovania tohoto motora,ale je malá nádej,kedže pre obrovské množstvá dát sa robí často že sa časové obdobie roka ukladá na DVD pre archiváciu.Tu je hladanie ihly pokiaľ je to kdesi 5-6 a viac rokov späť tak amen

Návrat na "Audi fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných