Nahrada za Aveo 1,2 L, 2010

Neviete si rady aké auto kúpiť, ktoré bude pre Vás najvhodnejšie ? Diskusia o konkrétnych značkách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
pt78
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.04.2021 17:44
Zdieľať na Facebook

Nahrada za Aveo 1,2 L, 2010

Príspevok od používateľa pt78 »

Ahojte,

potreboval by som poradit s vyberom vozidla pre partnerku, kt. v sucasnosti jazdi na Chevrolet Aveo 2010, benzin, 1,2 L , 5st. manual (darovane nove), s druhym vozidlom - Peugeot Expert, 2,0 L, 88kW najazdim 30 000 km / rok.

Vyuzitie vozidla (najazd 2800 km / mesiac = 70% okresky , 20% dialnica, 10% mesto):

a) cesta do prace - okresky (50 km + 50 km / denne / 5 dni v tyzdni) = 2000 km / mesiac,
b) nakupy, sportove vyzitie (SA - BA a spat) = odhad do 300 km / mesiac,
c) 1x dovolenka + 1x 4-dnova lyzovacka (jarne prazdniny) / rok + jednodnove lyzovacky (max. asi okolie BB) = odhad do 3600 km / rok = 300 km / mesiac,
d) obcasne mestske nakupy = odhad do 200 km / mesiac.

Poziadavky na vozidlo (2+1 junior, drobci uz nebudu, jedine casom u juniora):

1. r.v. 2006-2009(2010?), cena +/- 5000 eur + pociatocny servis +/- 1000 eur ? (vhodne asi MPV prip. kombi / zvysene kombi stredna trieda), neburane,
2. pohodlne, komfortne a bezpecne vozenie idealnejsie asi s vyssim posedom pokial by nebolo sedadlo vyskovo nastavitelne (vyskocena platnicka mi uz po 100 km dialnicnej ceste v Peugeot Expert srdecne dakuje),
3. spolahlivy motor (bez DPF/FAP,mocoviny, trojalcovych vysavacov, TSI/FSI/TFSI,...),
4. podla roku vyroby asi 6st. manual s rozumnou spotrebou (objem min. 1,6L) mozno aj s prestavbou na LPG? a rozumnym servisovanim,
5. najlepsie asi po 1. majitelovi kupovane na SVK s pravidelnou historiou (rapidne obmedzenie ponuky ?)
prip. ist do dovozu (CR / DE / AT ? ),
6. vozidlo si planujeme po uvodnom zoservisovani ponechat a vyuzivat az kym ho hrdza nezozerie, pretoze sa mi nepaci dlhsie nastoleny lesklo-tabletovy trend a kompletne tato generacia vozidiel bude preskocena,
7. mimo zadania: za akych okolnosti sa v dnesnej dobe (2021) "oplati" kupovat nove/zanovne/zanovnejsie/vozidlo?

Snad toto zadanie ma aj dake riesenie a teda ucelom je vytipovanie 3-6 konkretnych druhov vozidiel s konkretnym motorom a po uvolneni opatreni aj otestovat pohodlie vytipovanych vozidiel (po zadani pozadovaneho roku vyroby vozidla, objemu motora, MPV/kombi a 1.majitela v SR tu vela vozidiel nie je na vyber, MPV dokonca ziadne nenaslo). Zaroven pokial by bol ochotny daky mechanik za uhradu poradit s vyberom konkretneho vozidla s co najlepsim technickym stavom , ulahcilo by mi to nakup noveho vozidla.

Vopred dakujem za rady, pripomienky, komenty, postrehy ci konstrukcnu kritiku.
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

Toyota verso by mala byt pri nastupovani priatelska k platnicke. 1.6 alebo 1.8 benzin su spolahlive.

Ak by nevadili rozmery, mozno by som pozrel voyagera, kresla su tam dobre. Manual je spojeny s 2.5 crdi, motor ta prezije.

Ak by stacila velkost avea, pozrel by som dvojicky fiat idea / lancia musa. Za babku kupis dobre auto, lebo to nikto nepozna a teda ani nechce.

Prijemny je auris v benzine. Sedadla celkom prijemne. Nebal by som sa ani golfa plus.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Martin Musa je super autíčko. Lenže v ponuke býva tak 1 - 2ks na celé slovensko.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
pt78
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.04.2021 17:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pt78 »

martincichy:

trocha som sa dovzdelaval a urobil som zatriedenie vozidiel do nasledovnych kategorii:

kombi stredna trieda:
Passat, Audi A6, Superb, BMW 5, Mercedes E, Opel Insignia, Peugeot 508, Mazda 6, Honda Accord, Toyota Avensis, Ford Mondeo, Citroen C5, Renault Laguna, Nissan Primera (Subaru Legacy/Volvo V70?)

zvysene kombi stredna trieda:
Volvo XC70, Subaru Outback, Audi A6 Allroad, Skoda Superb Scout

MPV:
Toyota Verso, Mazda 5, VW Touran, Ford C-max, Renault Scenic, Citroen C4 Picasso, BMW Grand Tourer, Kia Carens, Opel Zafira, Fiat Multipla, Mitsubishi ASX, Mercedes B ? (Skoda Roomster, VW Caddy, Renault Kangoo, Peugeot Partner, Mercedes Citan ??)

vacsie MPV:
Sharan, Alhambra, S-max/Galaxy, (Grand) Voyager/Lancia, Peugeot 807, Citroen C8, FIAT Ulysee, Renault Espace, Toyota Previa/Honda Odyssey?

Vyber pohonnej jednotky:

a) benzin: 4 valec, atmosfera, 1.6/1.8/2.0, nepriame vstrekovanie, bez filtra pevnych castic (neviem od ktoreho roku to vo vseobecnosti maju benziny) + uvital by som, ak by mohol byt motor prerobitelny na LPG (teray neviem este povedat, ci bude tato moznost vyuzita) + 6st.manual

b) diesiel: 4 valec, najlepsie bez filtra pevnych castic, idealne asi 2.0 + 6st.manual

Zatial som do zoznamu verzie kombi vybral:
- toyota avensis II (2009) / III (2009) - benzin: 1.8 VVTi (108 kW) prip. diesel: 2.0 D-4D (93 kW),
- honda accord 8G (2009) - benzin: 2.0l i-VTEC (115 kW) prip. diesel: 2.2 i-DTEC (110 kW),
- mazda 6 II (GG, 2006 - 5.st) / III (GH, 2009) - benzin: 1.8i MZR (88 kW) prip. 2.0i MZR (108 kW) = nevhodny na LPG

Paci sa mi aj volvo V70 i citroen C5 (len urcita generacia) - rocnik, motorizaciu a spolahlivost som zatial nestudoval.

Z kategorii MPV sa mi celkom pozdava:
- navrhovana toyota verso (2009) - benzin: 1.8 VVTi (108 kW) prip. diesel: 2.0 D-4D (93 kW) - skoda umiestnenia tych nestastnych budikov,
- mazda 5 - rocnik, motorizaciu a spolahlivost som zatial nestudoval
- Sharan/Alhambra/Galaxy/S-max - rocnik, motorizaciu a spolahlivost som zatial nestudoval

voyager tiez zatial nezatracujem.

Co sa tyka velkosti Avea, ta nie je dostacujuca a rovnako Aveo nie je pohodlne a bezpecne, dalsi problem je nevhodne sprevodovanie 5st. manualu uz na okreskach, kde 1.2 (2010) ma pri tachometrovych 90 km/hod. tusim nieco cez 3000 ot/min co ide dost do penazi - preto ta vymena.

Auris touring som tiez letmo pozeral, konkretne 1.6 benzin , i ked som premyslal i nad hybridom - zatial nechavam otvorene.

Konecne vozidlo bude vybrane az po odskusani a moznostiach nastavovania prednych sedadiel vratane skusobnej jazdy.

Pri uvadzanych diesloch toyoty a hondy, je to naozaj take zle, co sa tyka spolahlivosti vtedajsej techniky v sucasnom obdobi (2021) , ak sa majitel nestaral prikladne o diesel ?

Ohladne prvotneho zoservisovania uvedenych dieslov, kolko by orientacne stala vymena naplni, filtrov, brzd (platnicky, kotuce), tlmicov, capov, ramien, silentblokov.., royvodov a noveho dpf-ka + noveho turba + nova spojka s dvojhmotovym zotrvacnikom + repasu vstrekovacov (aspon pri strednej kvalite)?


Su uvadzane diesle vhodne na obcasne mestske nakupy ?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Chápem pohnutky aj celkovú situáciu okolo výberu pretože som v stovkách prípadov robil akéhosi poradcu pri výbere.Vybrať si správne je takmer nemožné pretože čo je technikou ok to sa nemusí páčiť,je príliš veľké alebo malé alebo nevie konkurovať novším a dizajnovo zaujímavejším.To čo sa páči je zase nezriedka jazdiaca pohroma kde sa dá zažiť nejaký ten spokojný rok jedine kúpou nového.
Už keď vidím ochotu zneuctiť auto plynom,viem že človek sa hrnie do ďalších problémov lebo vyatavuje bianko šek pre budúce problémy.Myslím že tak ako sú postavené požiadavky je nemožné urobiť výber ktorý nemal všetko čo vie urobiť problém.Nemám radu čo vybrať,jednak nebudú použité moje peniaze,jednak vidím výber v podobnom duchu ako vyslovene zlý a taký ktorý má všetky atribúty na kotrmelec.Je nutné celý výber zmeniť,ujasniť požiadavky,okresať ich na nutné a preferované.Už stanovením jedinej jasnej požiadavky vypadne polovica aut z výberu.Ak sa stanovia tri nutné,ostane tam max päť vhodných adeptov.Tam už sa dá cielene zisťovať čo nám ostalo v hľadáčiku,ale kotrmelec nehrozí ak preferované požiadavky budú - prevádzkové náklady, užitková hodnota,nadobúdacia cena.Pomer čo za svoje peniaze dostanem,radosť či starosť,presnejšie bezstarostosť.
Pozerám ten zoznam a jedno za druhým lieta preč...pretože ak by zostať niektoré malo,by muselo znieť presne - značka,typ,kubatúra,ročník tj presne a len toto.Nie 4x4,nie isté druhy prevodu,nie sklené strechy,nie elektronické ručné,nie sklené strechy,nie karty a stop systémy ani iné hovadiny ktoré vedia do života priniesť zbytočné problémy a ktorými užitná hodnota nič nezíska.
Veľa štastia,bude potrebné
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Tiež to vidím tak, že čím viac je požiadaviek, tým viac sa okresáva výber.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Mateusz737
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 16.09.2018 21:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mateusz737 »

pri staršom aute máš lepšie ísť do benzínu ,budú zachovalejšie a takisto skrýva omnoho menej nástrah, 20% diaľnica a uvažuješ nad dieselom???
Ohladne prvotneho zoservisovania uvedenych dieslov, kolko by orientacne stala vymena .... royvodov a noveho dpf-ka + noveho turba + nova spojka s dvojhmotovym zotrvacnikom + repasu vstrekovacov (aspon pri strednej kvalite)?
bolo by to veľmi drahé v porovnaní s cenou auta ,kup si Hondu Accord 2.0 vtec a nič z toho riešiť nebudeš a motor pôjde až kým auto hrzda nezožerie , a pre ženu s automatom
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

Podvozok accorda nie je ku platnickam a stavcom "user friendly"

Skus trochu viac patrat info o voyagerovi 2.5 crdi. A sadni si do toho. Auta typu avensis Ta prejdu. Ak mas naozaj problem s chrbtom, klasicky autiak ta prejde.

Zaujimavy autiak by bolo volvo V70 alebo xc 70. V benzine nesmrtelne auta. Neboj sa ani 2.5T. Totiz, ked si budes kupovat dalsie auto, taketo motory nebudu ani v premiovom segmente.
Mateusz737
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 16.09.2018 21:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mateusz737 »

to platí pre športové verzie , bežné majú podvozok veľmi komfortný a takisto parádne sedadlá , ako aj spomínané volvo
pt78
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.04.2021 17:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pt78 »

mhlavaty:


dakujem za nazory a postrehy a teda skusim prehodnotit pociatocne poziadavky, aby som poznal aj Vas nazor. Skor nez tak urobim, skusim uviest moj pohlad - kategorizaciu vozidiel, kt. je mozne v sucasnosti si zadovazit:

a) starsie jazdene vozidla 10+ rokov - vo vseobecnosti by som to nazval ako "era atmosferickych motorov": benziny s nepriamym vstrekovanim, diesle bez filtra pevnych castic, emisna norma Euro IV ?,

b) novsie jazdene vozidla 4-10 rokov - vo vseobecnosti by som to nazval ako "era downsizing-u a preplnovania" : priame vstrekovane a filtre pevnych castic (plati pre benzin i diesel), zaciatok hybridnych vozidiel, emisna norma Euro V+VI ?

c) nove prip. zanovne vozidlo (4-rocne) - stale este plati "era downsizing-u a preplnovania" pricom sa vyrazne presadzuje "era hybridizacie a elektrifikacie", emisna norma Euro VI ( predpokladam, ze sa uz pracuje na novej Euro VII).

Z pohladu ceny pri jednotlivych kategoriach by pre mna mohla byt rozumna kupa nasledovna :

kategoria a) zhruba +/- 6 000 euro

kategoria b) zhruba +/- 12 000 euro

kategoria c) zanovne: zhruba +/- 18 000 euro, nove (nemam zbytocne zdroje): +/- 30 000 euro

Cize po prehodnoteni povodnych poziadaviek (ucel a najazd ostava nemenny):

nutne poziadavky: komfort a bezpecnost

preferovane poziadavky: optimalny pomer uzitkovej hodnoty za nadobudnutu cenu, spolahliva (bezstarostna) technika pri buducej nadstandartnej starostlivosti, prevadzkove naklady

Snad sa tu uz nieco konkretne bude dat poradit. Eeste by som pripomenul, ze konkretne vozidla uvedene v mojom 2. prispevku boli len mojim letmym nastrelom, urcite tam nie su vsetky vozidla spomenute a v ziadnom pripade to netreba brat, ze len z danych vozidiel sa musi vyberat.



Mateusz737:

sice mas pravdu, co sa tyka predpokladaneho najazdu po dialniciach (20% z 2800 km / mesiac) , ale spiatocna cesta z prace je 100 km / denne / 5dni v tyzdni (= 70% z 2800 km / mesiac), preto aj diesel - neviem do akej miery bola tato uvaha spravna.

Ake su/mozu byt problemy s automatom na 10+ rocnej Honde Accord 2.0 vtec (nezatracujem), ak nepoznam ani majitela, jazdne styly osob na uvedenom vozidle a pristup k starostlivosti o vozidlo? Ak sa pripravim na na najhorsie vratane financneho vycislenia pri problemovom automate, nebudem tak prekvapeny, no pokial by motyka vystrelila a nasiel sa bezproblemovy automat, budem milo prekvapeny a uplne spokojny.

Inak partnerka jazdi 1-2x / tyzdenne po BA Expertom aj s privesnym vozikom , cize nebal by som sa manualu.



martincichy:

netusim vobec ake sedenie je v accoord-e, resp. ani v jednom tu uvadzanych vozidiel, budem musiet najskor vyskusat a potom bude musiet skusit aj partnerka, kedze ona bude prevazne pouzivat prave vyberane vozidlo. Lenze bazare su momentalne nefunkcne, clovek sa moze len obhliadat po autach - aspon v NZ, zaroven som nevidel ziadne tu spominane vozidlo len novsie volvo v70 diesel kt. prekracovalo rozpocet.

Viem ze volvo xc70 / v70 mali celkom slusny vyber pohonnych jednotiek, spolahlivost som este nezistoval, ale v70 sa mi inac celkom pozdava, s voyagerom nemam vobec ziadne skusenosti, len viem, ze ma grandiozny priestor, sedacky z obrazku vyzeraju celkom pohodlne. Naposledy som tu cital o voyageri v teme:

rodinne-auto-do-5000e-t75751.html


Dakujejm zatial za Vase nazory a usmernenia.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Bez úprimnosti to nejde.Fórum je bojište,nie je možné radiť čokoľvek konkrétne aby nenarazilo na názory ľudí čo to síce vonkoncom nepoznajú,nič o danom aute nevedia ale vyhlásia boj autu aj prispievateľovi. Ďalšia vec...ľudia tu radia čo by robili oni.Nemajú záujem ani schopnosť riešiť problém iného. Ak by som radiť mal,beriem na seba aj nejakú zodpovedosť za to,že dotyčný výber ľutovať nebude.To sa dá riešiť osobne,možno telefonom,ak sú dvaja dosť vyčarbaný dá sa písomne...ale nedá sa verejne.
Ešte včera som len tak z nudy hodil do bazoša cenu do 5 tis a do 100 km od bydliska.Ak by som mal záujem o auto,asi je už dojednané stretnutie,také množstvo na mňa vyplulo.
pt78
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.04.2021 17:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pt78 »

mhlavaty:

rozumiem a dakujem za nazor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: avelmak a 15 neregistrovaných