Ford S-Max - strhnute skrutky na hlave motora

Diskusia ohľadne vozidiel značky Ford

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

benderbrodriguez
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 07.11.2017 21:40
Zdieľať na Facebook

Ford S-Max - strhnute skrutky na hlave motora

Príspevok od používateľa benderbrodriguez »

Zdravim,

kolega riesi neprijemnu vec na Ford S-Max 2.0 TDCI 2008/2009. Na aute mechanik potreboval dat dole hlavu a utrhol 2 skrutky ako sa do toho pustil. Mam info ze skrutiek je tam tusim 12 alebo 14 kusov. Ako zacal tak hned dve prve urval. Problem je teraz ten ze udajne je obrovsky problem to odvrtat. Kolega je z toho na nervy. Chcem sa preto spytat ci niekto na tomto aute a pripadne aj motore neriesil podobny problem resp. ako by sa to aj inak dalo vyriesit. Mna napr. napadlo ci sa na tie urvane skrutky neda nieco dovarit a skusit ich tak povolit. Len tym ze som to nevidel tak nemam paru a varim z vody.

Vopred vdaka za kazdu konstruktivnu radu
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

Bez toho, že by som chcel rýpať, toto je predsa problém toho mechanika. On má vedieť, ako ich dať dole tak aby ich neutrhol a on má vedieť, čo robiť teraz.
Mechanikovi sa to stalo, tak nech sa mechanik (alebo servis) stará. Tiež som robil v servise (prijímacieho technika, nie mechanika) a k*rva naozaj si neviem predstaviť, že by sme zavolali zákazníka, aby riešil problém, ktorý sme mu my spôsobili!!! To čo je už za pošahaný svet?! Neviem, čím sa zaoberáš, ale skús si predstaviť, že by si zákazníkovi niečo pokašľal (alebo zamestnávateľovi) a oni by si to sami riešili niekde na nete.

Vôbec sa tým nezaoberaj a nech si to vyriešia ONI!

Keby ten mechanik (alebo servis) za niečo stáli, o tých zlomených šróboch si sa ani nemal dozvedieť. Mali to automaticky vyriešiť a teba do toho nemali vôbec zaťahovať.
PROCHY603
Príspevky: 3785
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Treba si zavolat specialnu firmu ktora vytahuje zalomene sroby. :2f93: :2f93:
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

ale ale...to čo sú za bludy.Že sa odtrhne pretože po 15 rokoch zapuchne hliník je klasika a vcelku nič mimoriadne.Že nevýde žhavič a urve sa,nič mimiriadne.Prípadne kaput vstreku lebo ide von 50 tonovým špeciálnym valcom,nič sa nedeje.Veškeré s tým spojené náklady (externá firma a pod) nesie majiteľ auta.To vôbec nie je tak že ak sa odtrhne nech si to rieši mechanik,veď to odtrhol.Nie,mechanik zoberia telefon a zavolá,-utrhne sa to z max pravdepodobnostou,mám pokračovať ? Náklady to zvýši,ak nie,zoberte si auto,skončil som.Myslím že sa to vždy urobí,mne ešte nik auto a opravu neprerušil,sú to veci ktoré k veku auta patria.
Nečudujte sa,že vás dielne nechcú zobrať na opravu na určité práce,mechanici dobre vedia čo je to len odkrytovať japonca zospodu.Utrhnú 90% skrutečiek...ale s tým sa počíta a je v poriadku.
Rozdiel je iba ten,.že buď mechanik auto na opravu nezoberie kedže to dobre vie,alebo zoberie,porieši aj utrhnutia a zaráta do ceny práce automaticky a prirodzene.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Výroba nových aut. Stane sa že sa nabodujú iné matice a zistí sa to až na linke v automobilke, keď už je urobených x operácií. Rieši to naše oddelenie repasov alebo aj externá firma a platí to - predstavte si že poisťovňa. Sú to brutálne sumy - 1 minuta čo linka stojí je 4tisc eur pokuta pre dodávatela. Takže 10 matíc kludne môže vyjsť na 30 tisíc eur. Firma s tým ráta a je poistená - samozrejme mohla by to zosobniť tomu konkretnemu zamestnancovi podla ZP, ale ešte som to nezažil. lol
To čo som postoval - elektrody - sú drahšie, ale aj ja ako amater som s tým vytiahol 10mm skrutku 4 cm pod úrovňou materialu - robí to taký stlpik a keď ho vytiahnete až na povrch tak po oklepaní sa naň navarí matka a skrutka sa vytočí.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
benderbrodriguez
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 07.11.2017 21:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa benderbrodriguez »

Mechanik je veľmi fajn poctivý chalanisko. Hrozne ho to stve a mrzi, urcite tu situaciu pri tom povolovani nepodcenil. Ja som sa bol na to dnes pozriet vyslovene zo zvedavosti lebo mi to vnutorne vrtalo v hlave a bol som na to zvedavy. Ono tie skrutky sa utrhli asi v polke vysky svojej hlavy. Takze normalne trci cely pritlacny tanier tej skrutky a asi polovica hlavy nad "terén". Ja som sa chalana pytal ze ak by sme oblukovou zvarackou navarili na to napr. pomocou tych elektrod co pisal Oco13 maticu ze by to predsa malo ist povolit. Upozornil ma ze je vysoke riziko ze sa ta skrutka zalomi zas o niec nizsie a navyse ze tie skrutky je legovana ocel a hlava motora je hlinikova zliatina. Ze to teplo od oblukoveho zvarania by mohlo sposobiť aj pripadne miernu lokálnu deformáciu hlavy motora. Jasne vsetko sa da nejak spravit a je to len otazka casu a penazi na tom sme sa zhodli. Kolega uz dnes zohnal nahradny "holo motor" tak sa to ide preskladat. Je to udajne menej rizikove ako aj financne zmysluplne ako sa teraz trapit s tymi skrutkami a navyse riziko ze sa urvu aj dalsie je vysoke. Ale aj tak nad tym stale rozmyslam a neda mi to aspon vyskusat na jednej tej srobe.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Ešte je tam link na Swarforum, kde je princíp povolenia skrutiek teplom dosť podrobne preberaný.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa a566 »

sroby co sa utahuju na moment a uhol, sa maju menit za nove. oni sa totiz pri predpisanom utahovani natiahnu (pruznost materialu).
tipnem si ze ten pred vami to neurobil.
benderbrodriguez
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 07.11.2017 21:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa benderbrodriguez »

a566: vidíš to ma sakra nenapadlo. Netusim ked to predtym bolo otvarane ci sa menili aj skrutky ale typujem ze skor nie. Na druhej strane je fakt ze ked menim olej na E61 v automate tak mi v Jihlave sroby menia vzdy automaticky za nove a presne toto mi hovorili pred rokmi prvy krat.
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

a566 napísal: oni sa totiz pri predpisanom utahovani natiahnu (pruznost materialu).

Len aby bolo jasné že o čo ide.
Skrutky sa síce trošku natiahnu, ale podstata je v tom, že tie skrutky sa nenatiahnu pružnosťou materialu, ale preto, že u nich bola prekročená tzv. medza klzu tej ocele, ktorá je až nad medzou pružnosti.
Takže keby sa bolo majiteľovi (mechanikovi) podarilo takú skrutku vymontovať a položil by ju vedľa novej identickej skrutky, tak tá vymontovaná by bola troška dlhšia.
Ak by sa jednalo len o pružnosť materialu, skrutka by po vymontovaní bola stále rovnako dlhá.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ford fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 14 neregistrovaných