Opel Astra - teplota chladiacej kvapaliny

Diskusia ohľadne vozidiel značky Opel

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

blixx
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01.07.2015 15:36
Zdieľať na Facebook

Opel Astra - teplota chladiacej kvapaliny

Príspevok od používateľa blixx »

Opel Astra A16XHT, 100.000km, r.v. 2013, manuálna prevodovka
Pri jazde vyššou rýchlosťou (150 km/h a viac) spadne teplota chladiacej kvapaliny z 90 na cca 80-82 stupňov. Po prejdení 1-2 kilometrov sa ručička teplomera vráti na 90 stupňov. Ak sa ide rovnakou rýchlosťou, daný jav sa po pár minútach opakuje. Žiadny rozdiel medzi letom a zimou. Ak sa jazdí pomalšie, problém nie je. Auto kúri normálne.
Auto to robilo pred aj po výmene chladiacej kvapaliny.
Prosím o radu, čo spôsobuje toto kolísanie teploty. Ďakujem.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pokojne môže ísť o vec charakteru daného riešenia chladenia.Každý motor má určité odlišnosti ako konštruktér rieši to isté.Otvorenie termostatu (len pre porovnanie) na Roveri 1,8i má termostat uložený tak,že ten pracovný systém otvárania ktorý musí prísť na svoju otváraciu teplotu je ohrievaný vodou ktorá ide do kúrenia a teda celkom trvá kým konečne nabehne na otváraciu teplotu. No otvorenie prinesie kvantum studenej vody z chladiča na čo zareaguje celkom slušným poklesom teploty a úplne logicky zatvorením termostatu..Ale...do chladiča sa už dostane horúca voda a opätovné otvorenie už taký šok neprinesie a na termostate sa nastaví škára akú si prebytok tepla vyžaduje.
Nepoznám riešenie Opla,resp si nepamätám ako to mal.Je dosť možné že to bude obdoba.Hladal by som vyjadrenia majiteľov identického auta,môže byť všetko v najväčšom poriadku.
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

Kolísanie teploty môže pokojne spôsobovať kolísanie chladenia. Pri 150 to prúdiacim vzduchom iste chladí viac ako pri 80.
Druhá vec je, že v Opli asi nezvládli dobre naprojektovať termostat.
blixx
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01.07.2015 15:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa blixx »

Páni, ďakujem.
Ešte toľko, že auto mám od nova a robí to posledných povedzme 30.000km.
Výmena termostatu tomu asi nepomôže, však?
Myslíte, že diagnostika (nemám žiadnu) by nejaký problém ukázala?
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Podobný problém mal synátor na Opel Tigra 1,6 rv 98. Teplota behala od 80 do 100°C. Chudák menil chladič,kúrenie,termostat potom rozobral motor hlavu dal tlakovať, išla na magnetku. Nasypal do toho opla neskutočné prachy,ľutoval som ho, pred tým zásahom som mu hovoril nech sa na to vykašle, ale išiel si po svojej línii. Nakoniec to zložili, chyba sa neodstranila,potom ju predal, lebo trepať kočík do kufra tigry a vajíčko dozadu bolo nepraktické. Tigra jazdila potom ešte niekoľko rokov v okolí Nitry.
Takže asi to bude chyba motorov Opel.
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

V prvom rade úprimnú sústrasť. Tiež som mal kedysi Astru. Fuj, nočná mora.

Astra h 1,6 je citlivá na termostat. Treba si overiť, či naozaj funguje.

U mňa nefungoval, hoci sa fakticky nijako zvlášť melrejavovalo. Neviem ako teraz, ale náhrada stala 160e. Potom to chvíľu išlo dobre, ale dlho to netrvalo.
Opraviť a rýchlo predať. Je to šrot. :b:
Napísať odpoveď

Návrat na "Opel fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných