vola a hrkot v prevodke

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
juraj556
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 30.07.2019 13:19
Zdieľať na Facebook

vola a hrkot v prevodke

Príspevok od používateľa juraj556 »

zdravim chcem sa opytat ci je zavada alebo bezna vec, vola v prevodovke. myslim to tak, ze ked je auto na zdvihaku, a viem hybat prednymi kolesami, tak ked s nimi krutim sem a tam, v prevodovke nieco pocut akoby hrkotalo / pukalo.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Dalo by sa povedať zjednodušene - málokedy tie zvuky nie sú.Je to zvuk malých kolečiek v diferenciáli.Hrkot vydávajú satelity a záber z planetovými kolieskami.Nájsť presnú hranicu /ešte áno/už nie/ je vec ozaj mnohoročnej praxe,a ešte aj vtedy hrozí nesprávne posúdenie.
Pozrieť olej (doplniť/vymeniť) skntrolovať jeho čistotu a obsah kovových čiastočiek.Ak je počas jazdy ticho...neriešiť
juraj556
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 30.07.2019 13:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa juraj556 »

pocujem puknutie pri rozbiehani - ked sa z miesta pohnem, potom pocas jazdy nepocut, iba ak napr, idem do kopca,spomalim a rychlo dupnem na plyn tak zas pukne. potom mi pocut puknutie pri pomalej rychlosti a velkom vytoceni volantu - na kruhovom objazde to praskoce ako ked sa lame lod. na dialnici ide ticho, ale po meste je to horsie, nizsia rychlost, pohynanie, väcsia otacania volantom na krizovatkach tam to pocut castejsie. niekedy ten puk aj citim vo volante,inokedy nie, proste pocut v kabine ze ide odspodu, od tej prevoodovky akoby.
juraj556
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 30.07.2019 13:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa juraj556 »

takto nejako to robi u mna ked takto isto robim s kolesom..
+ ma ten hriadel volu asi 2-3cm ked s nim posuvam hore dole (od kolesa smerom k prevodovke a nazad)

https://www.youtube.com/watch?v=rymKfFyDffk
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

A aka je vola na lozisku?

Skontrolovat aj vonkajsie homokineticke klby.
juraj556
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 30.07.2019 13:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa juraj556 »

ako skontrolovat myslite ?
skusal som sklbat s nimi do stran ale ani sa nehnu. iba takto pozdlzne vlastne tam beha ta poloos. alebo myslite jazdu do kruhu? max vytocit koelsa a jazdit. skusal som vtedy je ticho..
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Vynadať ti je málo.Aký je problém napísať všetko a naraz ? To čo si podopisoval už dáva o veci úplne iný obraz
FERO 321
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: 27.01.2011 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa FERO 321 »

Ak sa pohýnaš a máš koleso vytočené doprava a rapká tak je to pravý homokineťák a ak doľava a rapká tak ľavý.
juraj556
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 30.07.2019 13:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa juraj556 »

ono pukne pri vytacani, aj to nie vzdy. ale musim velmi tocit, pri miernych zakrutach nie. a uz sa mi stalo ze aj ked som tocil potom nazas,vlastne vyrovnala z vytocenej pozicie, tak aj potom vtedy cestou nazad do rovnej polohy kolies.
no a + to ze aj ked mam rovno kolesa a pohynam sa tak to pukne.
juraj556
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 30.07.2019 13:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa juraj556 »

pan mhlavaty tak ste mi vynadali a bol som na hanbe. teraz by sme sa aj mohli posnut dalej co poviete? viete teda poradit aj k veci?
inak, zistili mi ze mi tecie servo, mozu mat tie pukania co som opisoval tam povod? preco potom pukne pri pohynani dopredu pri nevytocenych kolesach?

edit// zistil som ze mi to robi aj ked idem do kopca na dvojke, nachvilu pustim plyn, puknutie.. proste ked auto prestane zaberat tak vtedy pukne. alebo potom ked zacne zaberat.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Zvuk má svoje "cestičky",dokonca pod autom je čo robiť aby sa určil zdroj presne.Na uši sa často nedá spolahnúť.Zákerné sú tie stavy,ktoré pri zdvihnutí auta (zmena síl) pukanie zanikne a nejde ho vyvolať.Ak je to tento prípad je len jedna správna metoda ktorá nie je vykúpená nezmyselnými výmenami "vytipovaných" komponentov.Nie je to zavedený spôsob diagnostiky takže ho treba predstaviť.Sú dokonca dva,ten lacnejší je vlastne šesťkanálový analyzátor tj elektronický stetoskop.Celkove šesť sond sa pripevní na podozrievané elementy a za jazdy je možné si prepínať odozvu a vypočuť vydávané zvuky.
Druhá možnosť je použitie akustickej kamery,to je ale hudba budúcnosti,zariadene je kdesi na úrovni 8 tis e.-
Kedže asi ani jedno nepripadá do úvahy,ostáva iba skúsenosť,dobré oči a šikovnosť.Ak to nevie zistiť človek tam prítomný,tak cez klávesnicu je to bez šance.Síce sa dá urobiť sumár kde a čo kontrolovať,ale to padá na neskúsenosti rozlíšiť čo je a čo nie je ok.Lebo ak padá systém hladania zlej veci,tak sa použije opačná metóda.Zisťuje sa čo je z istotou ok.Nakoniec vinník vyskočí sám.Ale to musí ten kto tak chce postupovať zo 100% istotou vedieť rozlišovať správne a nesprávne.Takže to nie je o neochote,to je o nemožnosti pomôcť bez údajov,bez zvukov atd.
Ak poviem že som zažil aj banálnu maličkosť s podobným úkazom,- chýbala jedna matica z troch na tanieri horného lôžka predného tlmiča.Dva roky sa hladal problém
Takto vyzerá diagnostika budúcnosti (schopná rozlíšiť predvstreky a vstreky a anomáliu)
[img]https://i.postimg.cc/47FnnHQ7/a.jpg[/img]
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 48 neregistrovaných