KIA Sportage 2018 - čelné sklo

Diskusia ohľadne vozidiel značky KIA

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

https://autoblsak.sk/magazin/2019/02/14 ... elne-sklo/


Vyberáme zo stanoviska Najvyššieho súdu SR

„Stanovisko občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 3. júna 2014 Cpj 5/2014

Z odôvodnenia:

Podľa § 428 Občianskeho zákonníka svojej zodpovednosti sa nemôže prevádzateľ zbaviť, ak bola škoda spôsobená okolnosťami, ktoré majú pôvod v prevádzke. Inak sa zodpovednosti zbaví, len ak preukáže, že sa škode nemohlo zabrániť ani pri vynaložení všetkého úsilia, ktoré možno požadovať.

V niektorých právoplatných rozhodnutiach súdov nižšieho stupňa dochádza k výkladovým rozdielnostiam pri aplikácii uvedeného ustanovenia najmä pri riešení sporov o náhradu škody na čelnom skle motorového vozidla. K rozdielnostiam vo výklade dochádza najmä pri posúdení otázky, či vymrštenie kameňa spod kolies iného motorového vozidla je okolnosťou, ktorá má pôvod v prevádzke dopravného prostriedku, a teda či v prípade, ak spôsobí takto vymrštený kameň škodu, prichádza do úvahy liberačný dôvod vyplývajúci z § 428 Občianskeho zákonníka.“

„Po vyhodnotení uvedených právoplatných rozhodnutí súdov nižších stupňov prijalo občianskoprávne kolégium Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (§ 21 ods. 3 písm. b/ zákona č. 757/2004 Z.z. o súdoch a zmene a doplnení niektorých zákonov) na návrh ministra spravodlivosti Slovenskej republiky z 11. októbra 2013 č. 42786/2013/51 toto stanovisko :

Aj škoda spôsobená na čelnom skle motorového vozidla kameňom alebo iným predmetom vymršteným kolesom iného motorového vozidla je škodou, ktorá bola spôsobená okolnosťou majúcou pôvod v prevádzke; zodpovednosti za túto škodu sa podľa § 428 veta prvá Občianskeho zákonníka nemožno zbaviť.“

Z uvedeného teda vyplýva, že ak klientovi poisťovňa aj napriek tomuto odmietne preplatiť náhradu škody na čelnom skle kvôli odletenému kameňu, môže sa obrátiť na súd, ktorý mu dá za pravdu. Na základe tohto stanoviska už totiž existuje jednotný právny výklad, podľa ktorého sa musí každý súd riadiť. Otázkou zostáva, či budú poisťovne k riešeniu týchto prípadov pristupovať už inak alebo budú aj naďalej zamietať náhrady škôd, a tým pádom sa vystavovať riziku platenia zbytočných súdnych poplatkov. Uvedené stanovisko totiž nahráva jednoznačne klientom.

*Podmienkami uplatnenia škody sú štandardne:

známy vinník
spísaný Záznam o nehode, kde vinník uzná vinu
nahlásená poistná udalosť v poisťovni vinníka
herin
Príspevky: 1264
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

Nakolko som podobnu záležitosť absolvoval sám, tak pripejem ako to funguje cez PZP..
Pri Ikea v BA ma predbehla dodávka, ktorej vyletel kameň spod kolesa..dodávku som potom dobehol,kde sme s vodičom spísali záznam o nehode, pričom sme sa dohodli na stretnutí v posiťovni, aby sme ohlásili škodovú udalosť. Pani všetko spísala..Ja som si dal vymeniť čelné okno za 270 eur/VW Passat/ no a Autoskla poslali faktúru na posťovňu..po 3 mesiacoch mi prišlo vyjadrenie z poistovne, že škodu neuznávajú, nakoľko nemám dôkaz-kamerový záznam v kvalite, kde je zrejme, že kamen vyletel z auta predomnou...napísal som odvolanie že z ich vyjadrením nesúhlasím a že žaidam na základe vydania vyhlásenie NBS preplatenie škody..o tri mesiace další list kde mi to opakovane zamietli..tak som kontakotval právnicku kanceláriu, kde si beru 30% z vysudenej sumy..tak som im opísal situáciu, oni napísali list aj s paragrafmi do poisťovne a čakalo sa čo dalej..po pol roku mi pristálo na účte cca 200 eur...takže naťahovačky trvali presne 11 mesiacov kým som mal naspäť aspon časť prachov..nebyť tých právnikov tak som prišiel o celú sumu..
takže záver.myslím okrem Alianzu nepreplatí čelné sklo žiadna poisťovňa..podotýkam že to ten čo vám spôsobí škodu tam musí mať poistene auto..Ale Alianz má najdrahšie poistky, tak preto si tam ludia autá cez PZP moc nedávaju...
a navyše môžete mať kamerový záznam..pokial to nie je kvalita s vysokým rozlíšením, tak to bude tiež zammietnuté..
takto to funguje takže tu nemusíte viesť polemiky kto čo preplatí a čo nie z PZP
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

herin -napisem ti moju skusenost 2 krat riesena poistovnou kooperativa -vinnikova poistovna obe menene v Hornet autosklo a obe preplatene bez najmensich problemov , tretia rozbite ale predne svetlo od kamena poistovna Generali a tak isto preplatene tu sa to riesilo rozpoctom ale v podstate som kupil nove svetlo
herin
Príspevky: 1264
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

no a ja som to presne riešil cez kooperatívu-teda vinníkovu poisťovnu..bolo to na prelome rokov 2017/2018 presne sa mi to stalo 30.12.2017..
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

Nič v zlom, ale ako sa môže niekto priznať že mu odletel kameň spod kolesa?Máš sa venovať plne vedeniu vozidla, ale nič o sledovaní odletujúcich kamienkov tam nie je.Niekto môže jazdiť s ťuknutým sklom dva dni, tri týždne ba aj pol roka, zrazu si ma vyhliadne na ceste a povie že mu práve spod môjho kolesa strelil kamienok, Ak mu to potvrdím-podpíšem tak vlastne vedome klamem pretože o tom vlastne nič neviem(aj keby to tak naozaj bolo a hovoril by pravdu), ja by som tam napísal poznámku: áno, je pravda že sa vtedy a vtedy, to a to vozidlo nachádzalo v premávke za mnou, ale či mu odskočil kamienok spod môjho kolesa naozaj neviem.A nech si to on rieši s poisťovňou.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Presne v tomto zmysle som aj ja čítal vyjadrenie poisťovne - aj keď je kamerový záznam kamera nesníma pneumatiky všetkých vozidiel okolo a teda nie je možné identifikovať či kameň odletel od konkretneho vozidla vozidla alebo bol vymrštený nejakým iným vplyvom.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
CAMLS
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 23.05.2009 19:25
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa CAMLS »

Cumo napísal:Tak toto fórum zasa nesklamalo.. ale o Tom potom... (Súcu radu tu dostať je niekedy problém a zvrhava sa to tu na partiu štamgastov)
Netreba hľadať problém kde nie je.
Konšpiračné teórie atď.
K tomu pripoisteniu čelného skla len toľko zbytočne vyhodené peniaze.. a akože havarijné poistenie? Kto mi poistí 20 ročne auto? Nik! A na to 20 ročne auto stojí čelné sklo 5€? Ďalšie pripoistenie je ch..vina stret so zverou Max preplatia 150€? To akože na svetlo? Ľudia čítajte ale nie bludy.. platiť iba za to čo sa reálne oplatí. Nasekať si super balíčky k PZP a potom nedostanete nič a potom pi..ung na fórach ako má j***...
PZP je poistenie cudzieho vozidla ( komu spôsobíte škodu vašim vozidlom)
Ja mám fungel nové auto a PZP to najlacnejšie aké mohlo byť ostatné pokrýva Hav.poistenie a záruka vozidla. U auta ktoré má moja gazdiná iba najlacnejšie PZP.
Pre zadávateľa :
Máš vinníka čo súhlasí tak šup na poisťovňu ...
Nepreplatili prvý krát napiš odvolanie kľudne použi vyhlásenie NBS .. tu poisťovňa nemá šancu.
Napíšem len moju osobnú skúsenosť...
PZP som mal v Axe. Mal som viaceré pripoistenia vrátane pripoistenia proti stretu so zverou. Podpehla mi v noci srnka, zavolal som políciu, spisali zapisnicu k nehode, pofotili srnku, auto a samozrejme dali mi aj fúkať. Ďalší deň som kontaktoval poisťovňu, o pár dní vybral zmluvný servis kde mi opravili auto..po oprave auto čakalo v servise ešte 3dni pokým im poisťovňa poslala peniaze...skoda bola cca 3000E...ja som doplacal 100E ...teraz si povedz sám či sa mi to neoplatilo...;)...za pripoistenie som platil rocne cca 20E :) majte sa pekne :)
Ps: v zmluve som mal jasne stanovenú výšku krytia 3500E.
LEGEND 295konikov 4x4 aktivny zadny diferak + LPG BRC + privstrek benzinu, olej 5W-50/0W-40
340 000km

LEGEND 295k 4x4 aktivny zadny diferak + LPG BRC + privstrek benzinu, olej 0W-40
herin
Príspevky: 1264
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

Ja som si auto tiež pripoistil k PZP som si dal krupobitie, stret so zverou a ešte ejdno tam bolo ani si nepamätám čo..
Ako píšeš zvýšilo mi to poistku asi o 25 eur, ale radšej si priplatím ako platiť už len trebárs za nejaku krytku v nárazníku pri strete so zverou 30 eur..
Poisťovne sú výmrdníci, to už všetci vieme..neraz som s nimi mal naťahovačky..raz dokonca odmietali preplatiť servisu škodu vo výške vyše 3000 eur, ked do mňa jeden pán z vedlajšej nabúral..poškodene dvere na výmenu, predný blatník na výmenu, záves kolesa+ lakovania..po dokončení práce v servise odoslali faktúru do poisťovne vinníka..odtial mi asi 3 dni na to volali, že poškodenie vozidla vinníka sa nezhoduje s mojim poškodením vozidla..jedno jediné šťastie som mal, že som vtedy volal políciu, inak by som bol v prdeli..ked som im to povedal tak hned sklapli a už aj išli prachy do servisu..
stefanecpeter
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 15.02.2010 19:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa stefanecpeter »

Tak uz mam fakturku.
Práca 112 eur
drobny material 13,50
sklo 571,71
tesnenie 44,45
aplikator 1,24
lepidlo na sklo 19,50
prichytka 19,28
primer 7,97
...............
789,65
DPH 157,93
..........
SPOLU 947,58 eur slovenských.
herin
Príspevky: 1264
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

Ale to si musel dávať robiť v autorizáku nie? Minulý rok som opäť menil čelné sklo ale už na najnovšom passate B8..autorizák cena 680 eur a plus výmena..Tak som zavolal do Autosko M&G tu v BA a komplet výmena skla aj s prácou 220 eur :))
Tentoraz som už nezmohol nič, lebo som stál v kolone na prístavnom moste a kamen vyletel z opačneho smeru kde jazdia autá stovkou a kde kolona nebola..
stefanecpeter
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 15.02.2010 19:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa stefanecpeter »

Ano v autorizovanom. V Hornete by to stalo skoro 600 len neviem ci len sklo alebo aj vymena.
herin
Príspevky: 1264
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

no tak "zaujímavé" ceny majú..
sa divím, lebo na predošlom passate som platil sumu o niečo vyššiu/270 eur/ a to bolo Autosklo H&D..teraz ako som písal Passat B8 cena 220 eur/ešte k tomu to bolo akustické, ako som tam mal predtým/..aj šefovi som vybavoval na Kaškaja a platil v H&D 259 eur...
a takéto ceny maju bežne a nielen na staré autá ale aj na nové..

Návrat na "KIA fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný