Legálna prerábka dodávky na obytný automobil

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

cehotic
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 05.03.2020 09:41
Zdieľať na Facebook

Legálna prerábka dodávky na obytný automobil

Príspevok od používateľa cehotic »

Zdravím,

je tu niekto, kto si legálne prerobil dodávku na obytný automobil ?
Zaujímal by ma celý legislatívny postup.
V Česku je to celkom jednoduché, ale nepodarilo sa mi dopátrať k ničomu ako to je na Slovensku.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Sledoval som pár "turistov" čo behali po svete, ale myslím že väčšina len kúpi dodávku a urobí do nej zástavbu, to je celé

Nevidím rozdiel v tom či ju máš prázdnu, či máš v nej natrepaný nejaký bordel, alebo napríklad nábytok ktorý sťahuješ, alebo ten nábytok tam maš nejak nainštalovaný na pevno

Je mnoho dodávok čo fungujú ako pojazdná dielna, teda je tam množstvo skriniek, políc, stolík, náradie a nikto na to nič nevybavuje.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Mám ich v okolí niekoľko.Väčšie dodávky ako Boxer či Trafic zariadené vnútry tak že navonok nie je viditeľná zmena.Čo som pochopil prečo takto,tak to má úplne jednoduchú príčinu...zlodeji.Neláka,nie je dôvod si myslieť že v nej bohviečo nájdu,navonok ničím na seba nepúta pozornosť.Autá kde celé auto úplne prestavá sú už po celý ďalší čas jednoúčelové.
Nikto nič neriešil,ani jeden
cehotic
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 05.03.2020 09:41
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cehotic »

Mne skôr ide o problémy s STK alebo poisťovňami, lebo určite sa mi nechce pred STK demontovať celú zastávbu pred STK, kde je nutné prísť s prázdnym nákladným priestorom.
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

Neviem či je treba na stk prísť s prázdnym nákladným priestorom, ale pri nákladných autách práveže vyžadujú aby bolo naložené keď nie plne aspoň dopoly.Máme v robote aj Ducatá ktoré sú prerobené(svojpomocne)na pojazdné dielne, nejaké police, ponk, centrála, dokonca aj autogén, nikto to nikdy na stk neriešil.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Rozmýšlam kvôli čomu by ten nákladný priestor mal byť prázdny.

Na STK sa kontroluje technický stav, osvetlenie, korozia, pruženie, stav pneumatík, brzdy...
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Kamion musí byť v spojení s návesom a záťažena zdvihacia náprava,tak aby bola v kontakte s vozovkou. To je hmotnosť nákladu cca 15ton.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

kamarat, uz na dochodku, prestavoval 2015tku dukato minuly rok a nic neriesil papierovo, to by sa zmienil, on to mal premyslene do srobika a postupne nakupoval veci dlhsiu dobu nez vobec kupil auto, neriesil to ako utajene, ale naopak daval si robit aj markizu, aj okna, tak aby mal pohodicku :4012:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

ja len dodam ze bacha na zatazenie naprav /rozlozenie hmotnosti /... pozor, celkova hmotnost moze byt OK ale zatazenie naprav "naprd"
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Nielen náprav, ale aj pravá a lavá strana majú len malú prípustnú odchýlku. Raz som za to chytil poeb chvalabohu bez pokuty.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
cehotic
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 05.03.2020 09:41
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cehotic »

No určite by som tam chcel mať strešné okna a solárne panely.. čiže to by nebolo tak celkom utajene, čo by ani nebol problém. Ja sa skôr obavám, aby nejakého policajta nenapadlo ma pokutovať alebo aby som nemusel dávať 500€ úplatky na STK...

V česku je to docela jednoduché..
Stačí ohlasiť prestavbu, získať povolenie od výrobcu (čo je nejakých pár EUR), auto prestavať. Pokiaľ je tam plyn vybaviť si revíziu zapojenia, pokiaľ je tam 230v menič tak aj revíziu elektriny. Auto zvážiť a absolvovať prestavbovú STK a po nej sa už dá auto prehlásiť na obytné...
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Sa mi pred chvíľou na monitore objavil odkaz na jednu obytnú úpravu dodávky.
Netvrdím že všetko musí byť urobené tak isto, ale ten princíp výsuvného tubusu vari stojí za zamyslenie ?
https://www.youtube.com/watch?v=GIG9P0l ... mb_rel_end
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

pri tychto prestavbach sa neda rozpravat bez stanovenia ciela. Ak chcem obcas prespat dve noci niekde na vylete, vo dvojici, tak asi bude stacit kombik s matracom 140cm so sklopenymi sedadlami.
Ak to ma byt na viac dni a chcem aj nejake vybavenie, viac batoziny, tak dodavku/van.
Ak chcem vediet travit cas normalnym sposobom aj vnutri, tak obytny karavan ci prives, aby sa dalo nieco uvarit, posediet, osprchovat a ist na wc.

Spravit z dodavky karavan by som sa pozrel, ako to moze davat ekonomicky zmysel. Ten vysuvaci tubus tipnem cenu prestavby od firmy na 25-30 tisic eur.
Vsetky tie insta van life motivacne pribehy su pozlatko, realita ze bez sponzorov a penazi z reklam by sa to nedalo.
matop123
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 13.03.2021 22:25
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa matop123 »

zdravim, zaujimava tema :) pokrocili sme nejako v tych zakladnych otazkach? neboli by po prerabke problemy s stk a poistovnami?

a majitelia dodavok by mohli odporucit, ktora dodavka sa im osvedcila, hlavne motorovo. diki :)
ludiger
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 16.03.2007 01:27
Zdieľať na Facebook

Re: Legálna prerábka dodávky na obytný automobil

Príspevok od používateľa ludiger »

Ahoj tiež som začal tuto tému sledovať avšak vôbec má nenapadlo to riešiť legislatívne. Začal som sledovať vela ľudí na YouTube a insta a zisťovať aké je najlepšie auto na vyber. Pozeral som Mercedes sprinter , iveco D , crafter a iné. Hľadal som aké autá sú spoľahlivé majú nízku hmotnosť na dostavbu nízku kazovosť nehrdzaveju a zároveň dosť vysoké a do 3,5t a najlepšie vychádza Fiat ducato 2,3 Jtd 96kw L3H2. Pridávam aj fajn článok k tomu.

https://www.google.com/amp/s/www.garaz. ... %3Famp%3D1

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných