Autokamera

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

bandit97
Príspevky: 1199
Dátum registrácie: 24.01.2011 19:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bandit97 »

Urcite to tak myslel... Nie tak, ze ak ti niekto zrusi na parkovisku predok aby si to od neho mohla poistovna vymahat.. Tak to urcite nebude.. kdezee...
Vyssie snimkovanie je dobre aj ak od auta pred tebou odstreli kamen.. Samozrejme musi byt aj rozumne rozlisenie, bez toho nebude vidiet nic.
lilipo
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 23.02.2018 10:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lilipo »

mám objednanú túto https://www.okay.sk/kamera-do-auta-niceboy-pilot-xr/

natáča v QHD a má uhol záberu 170 stupňov aj svetelnosť je parádna, da sa na ňu pripojiť z mobilu prostredníctvom mwifi čiže nemusíš ju pripájať k pc vyberať pamatovku atd... pekne hned stiahnes do telefonu
na youtube sú videá..
v okay je lacnejsia o 20e nez v alze resp inde
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

len jednu drobnu poznamocku : tie "svetelnosti" v podobe apertury teda F cisla vobec neberte do uvahy. Problem totizto je zakopany v tom, ze snimace s rozlicnou fyzickou velkostou maju inaksie, medzi sebou navzajom neporovnatelne "svetelnosti".

Zdoraznene inak : svetelnost f2.0 (objektivu) cipu s velkostou 1" je neporovnatelne lepsia nez svetelnost f2.0 (alebo f1.8) cipu s velkostou 1/2.3". Druhy cip je ukrutne mensi. A zaroven svetelnost f2.0 pri cipe 1" je ukrutne hrozna v porovnani s f2.0 cipu klasickych zrkladloviek (nikon 3xxx, 5xxx, 7xxx) cize tzv. APS-C rozmeru (24x16mm).

Dovod : apertura je totiz pomer. Pomer diery vpredu v "objektive" ku diere ktorou prenika svetlo na cip samotny. Je to rovnaka hajzlovina ako s pneumatikami : 205/55R16 nie je rovnako vysoka ako 225/55/R16 napriek tomu ze obidve maju "vysku" 55... ono to totiz nie je vyska, ale pomer sirky ku vyske.

Poznamka : svetelnost/apertura samotna nie je zdaleka jediny cinitel ktory vypoveda o kvalite obrazu za zhorsenych svetelnych podmienok (tma).
Naposledy upravil/-a mp3turbo v 06.07.2020 22:56, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
ziarska-alu
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 27.06.2020 12:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ziarska-alu »

lilipo, na prvý pohľad dobré, na druhý vidím, že 4K interpolovane, 2K 30 fps, až pri 1080p je 60 fps a EČ zo záberov na YT prečítam rovnako ľahko/ťažko ako pri mojej za polovicu. Za rovnakú cenu máš Viofo aj so zadnou kamerou a jej zábery sa mi vidia kvalitnejšie.
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Dakujem za rady,ak ma niekto dobre skusenosti s nejakou kamerou do auta do 200 e.poslite mi link v ss.Sam asi nevyberiem dobru kameru.Ono zas ked je siroky uhol zaberu vytvara to problem zalomenia obrazu tzv.rybieho oka.Teoreticky asi plati ,ze cim vacsia sosovka na kamere tym lepsi predpoklad lepsieho zaberu.
Používateľov profilový obrázok
ziarska-alu
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 27.06.2020 12:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ziarska-alu »

Pri hentakých smiešnych šošovkách sa optickým vadám nevyhneš, to si zas nemysli! Účelom kamery je niečo iné ako robiť kvalitné fotky za dve stovky.
bandit97
Príspevky: 1199
Dátum registrácie: 24.01.2011 19:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bandit97 »

Pokial stym nemas v plane natacat celovecerne akcne filmy, tak nejake rybie oko ti moze byt jedno...
To co MP3 popisuje sa vola aj “crop faktor”, to je ciselko ktorym danu svetelnost vynasobis a dostanes realnu hodnotu.. Svetelnost sa vzdy udava akoby sa jednalo o snimac velkosti Full Frame... Je to ale jedno.. Ak je kvalitmy snimac a dobra elektronika snim spolupracuje, tak svetelnost dokaze zachranit dobre ISO (v noci ocenis)..
Pri autokamere je velmi podstatny aj “dynamicky kontrast” co je zasa schopnost vykreslit jak obraz v tieni, tak obraz na svetle - dobry priklad je ta spz, kde znacka moze byt v tieni a od skla auta sa odraza slnko...

Kameru konkretnu neporadim (sam mam xiaomi mai70 pro)
Ale pozeraj po ytb videa (hlavne si nastav na prehravani pozadovanu kvalitu, nie “automaticku”) a z ktorej sa ti zabery budu pacit, tak kup...
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

treba si dat pozor na videa z youtube, zalezi akym kodekom je spracovane pri uploade na ich strane, nemusi platit, ze to co dostanes z kamery doma = to co vidis tam...
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Svetelnost sa vzdy udava akoby sa jednalo o snimac velkosti Full Frame...

aha urcite taketo kamerky za 40 dolarov co precestovali cely svet budu mat f1.8 ekvivalent full-frejmu :) neblazni.
Apertura sa vzdy udava pre konkretny system. Male fotaciky s cipmi 1/2.3" a f2 su nieco ine ako zakladne zrkadlovky teda s cipom APS-C (24x16mm) f2, to je nieco ine ako full-frame (36x24mm) f2 a to je nieco ine ako stredoformatove zrkladlovky s f2 (a teraz mam dojem ze na stredoformate f2 objektiv ani neexistuje, nieze ma budete volakde citovat - zatial nelietam vo fotografickej branzi kde 50.000 eur neznamena nic).

Za dve stovky by som ja osobne nekupoval ziadnu autokameru - isiel by som do pouzitej zrkadlovky ktora nataca videa alebo by som sfleku kupil nejaky novy digifotak (digitalny kompakt, nieco na sposob Sony cybershot 8x0, Canon Ixus, Canon Powershot...).

Za 200 eur kupis bez najmensieho problemu aps-c snimac v pouzitej zrkadlovke - na bazosi su ich mnohe desiatky v ponuke - a to da neporovnatelny vysledok s hentymi prďolami, za jasneho dna to nebude velky rozdiel ale sero/tma bude niekde inde. A zozenies 1080p/60fps. Je tam problem s napajanim co treba vyhaxorit, odmenou je univerzalnost, moznost zobrat z auta von a pouzit inym sposobom atd. Nevyhody su zrejme, napajanie a montaz.
bandit97
Príspevky: 1199
Dátum registrácie: 24.01.2011 19:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bandit97 »

Co pisem zle? Ak je uvedene ze svetelnost je 1,8, tak plati, ze 1,8 bude ak za objektivom bude nasledovat snimac velkosti FF.. Okrem toho to je zakladny format... Vsetky APS-... snimace su odvodene a treba pocitat s crop faktorom, cize znizenim svetelnosti podla prislusneho prepoctu...
Alebo aby si to chapal... Jednak si ujasnime, ze svetelnost ma len objektiv, nie snimac... Aj ta autokamera moze mat teoreticky svetelnost 1,8, ale to nezaplatis... Ak pouzijem objektiv so svetelnostou 2 na FF snimac, tak mam proste svetelnost 2.. Ak ten isty objektiv (bezne to takto je) pouzijem na snimaci trebars APS-C, tak realne dostanem svetelnost 2x1,6=3,2 (tych 1,6 som si 100% isty neni, to si dohladajte..) Chapeme sa?
A poradit zrkadlovku na natacanie v aute je rada jak nozik z tesca... :) Jednak je to velke, jednak k tomu velkemu telu potrebujes aj objektiv a jednak dobru zostavu za 200e nekupis ani ma Mileticke pod pultom.. To fakt ne.. Dalsi trosku detail je, ze fotak je fotak a nie kamera - musi byt ozaj dobre chladeny aby si nespalil chip a za dalsie obsahuje baterku - to si pisal ze je fujky... Takze uplne ze zle... A jako bonus, nevie natacat v sluckach, takze miesto na karte ti kludne moze dojst presne v momente ked ti nadraty cyklista vpali do cesty a ty ho zrazis... :)
Používateľov profilový obrázok
ziarska-alu
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 27.06.2020 12:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ziarska-alu »

Človek od autokamery očakáva, že je to malé, nezavadzia to, raz to namontuješ a potom s tým už nemáš žiadnu oštaru, slučka, označenie záberov, ktoré sa nevymažú a pod., teda funkcie, ktoré žiadna zrkadlovka za liter ani za tri nemá a mať nebude! To je fakt dobrá rada od hovada.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> To je fakt dobrá rada od hovada.

he ? My si tu nadavame ?
Používateľov profilový obrázok
ziarska-alu
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 27.06.2020 12:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ziarska-alu »

To je jenom takové řčení, ktoré sa ale na tvoju radu presne hodí.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jaj tak, hned som kludnejsi.


Bandit :
-----------------------
Co pisem zle? Ak je uvedene ze svetelnost je 1,8, tak plati, ze 1,8 bude ak za objektivom bude nasledovat snimac velkosti FF.. Okrem toho to je zakladny format... Vsetky APS-... snimace su odvodene a treba pocitat s crop faktorom, cize znizenim svetelnosti podla prislusneho prepoctu...
Alebo aby si to chapal... Jednak si ujasnime, ze svetelnost ma len objektiv, nie snimac... Aj ta autokamera moze mat teoreticky svetelnost 1,8, ale to nezaplatis... Ak pouzijem objektiv so svetelnostou 2 na FF snimac, tak mam proste svetelnost 2.. Ak ten isty objektiv (bezne to takto je) pouzijem na snimaci trebars APS-C, tak realne dostanem svetelnost 2x1,6=3,2 (tych 1,6 som si 100% isty neni, to si dohladajte..) Chapeme sa?
-----------

chapeme. Co pises zle ? Uplne vsetko. Ziadna apertura sa nikdy nevztahuje na fullframe, KAZDA apertura je konkretna a presna pre dany objektiv (cize ked je objektiv na Micro4/3 system a iny objektiv na Nikon fullframe, mozu mat f1.8 obidva ALE NEBUDE TO TA ISTA VEC. Dovod : kazdy objektiv musi co najpresnejsie premietat obraz na snimac za nim, takze Panasonic GH5 (4/3 system, teda 1.33" snimac) s aperturou f2 bude mat POMER diery vpredu a diery vzadu na objektive taky aby co najpresnejsie pasoval na rozmer snimaca GH5 cize 18 x 13.5mm ak si pamatam dobre, pricom fullframe Nikon D850 so snimacom 36x24mm a aperturou f2.0 na objektive bude nieco uplne ine.

Ba vlastne nie je vsetko zle : vravis dobre ze "Jednak si ujasnime, ze svetelnost ma len objektiv, nie snimac..." toto je samozrejme spravne. Svetelnost/aperturu berieme iba objektivu, v pripade autokamery ktora nema odmontovatelny objektiv ako technologickeho celku cize "cela kamera".

Co sa tyka crop faktoru, tak sice spravne pises 1.6x (respektive 1.5x pri niektorych znackach), ale nejedna sa o aperturu/svetelnost, ALE O OHNIVÚ VZDIALENOST. Vies co myslim... ohniskovu. Objektiv f2.0 pouzity v rezime f2.0 bude mat na fullframe Nikon 850 iny vysledok nez uplne presne ten isty objektiv na uplne presne tom istom f2.0 nastaveni apertury na APS-C fotaku Nikon 7200. Nebude to to iste.

Co sa tyka prepoctu : ohniskova vzdialenost. Zoberes objektiv 85mm f1.8, nasypes na Nikon 850 fullframe a dostanes 85mm realne ohnisko. Ked ten objektiv namontujes na APS-C napriklad Nikon d5x00, 7x000 rady, dostanes 85x 1.5 = akokeby si na fullframe fotil na 127mm. Nikonaci a vsetky normalne znacky (Pentax, Sony atd) maju 1.5x crop faktor ; Canon ma 1.6x pretoze pouzivaju o desatinu mensie snimace ale to je jedno.


Hentie male zgrciny (autokamery) so snimačíkmi o velkosti tretiny nechtiku na malicku mozu mat aperturu aj f1.0... avsak ta bude ekvivalentom asi tak f16 na fullframe masine. To strielam od pasu, mozno to bude f11, mozno f20.
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Mp3 :uchytavat za prednym sklom zrkadlovku by bol pre mna asi problem.Ja som chcel len kupit nejaku pouzitelnu autokameru a nevyhodit zbytocne peniaze za nepouzitelnu kameru.Potrebujem len poradit,lebo sa v tych parametroch kamier nevyznam resp.zavadzaju.Nechcem kupovat zas drahu profi kameru to uz si mozem zaplatit rovno havarijne pripoistenie.

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 75 neregistrovaných