Zapečený brzdny prach na ALU diskoch

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Zapečený brzdny prach na ALU diskoch

Príspevok od používateľa megosvk »

Pred časom som menil brzdy. Už boli zodraté na kašu, že pískali jak autobus, najmä pravá zadná. Z toho dôvodu mám disk (ALU) na tom kolese uplne hnedý, je na ňom zapečený brzdový prach a dosť hlboko. Čo sa s tým dá robiť? Neviem ako na to, aby som disk nepoškodil.
Kúpil som dajaku chemiu, asi kyselinu, postriekal som i opláchol, ale efekt minimálny. Dratenou kefou sa to bojím šuchať, lebo asi poškriabem hliník a čo potom? Existujú nejaké riešenia? Alebo to treba vybrúsiť, alebo čo sa s tým robi? NA googli, ani tu na fóre som nenašiel uspokojivú odpoveď...
Ford focus MK1, DAW/DBW, 1.8ctdi 74kW, r.v. 2003
ivko1
Príspevky: 14965
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Najlepšie som očistil disky prípravkom COYOTE - čistič motorov
Majú to snád v každých autodieloch, stojí to necelé 4€
Vyrábajú aj čistič na kolesá, ale neviem či funguje, iný čistič na kolesá fungoval tak že zliezlo možno 30%
Naposledy upravil/-a ivko1 v 01.06.2020 19:19, upravené celkom 1 krát.
megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa megosvk »

Vyskusam. Zatial som skusal dajaky cierny, co len smrdi a zanecha skarede brzdove kotuce. Bars nepomohol
Ford focus MK1, DAW/DBW, 1.8ctdi 74kW, r.v. 2003
martincichy
Príspevky: 5446
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa a566 »

Obrázok
hustejsi, v pohode
megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa megosvk »

No... takto. Ono je to asi kus horšie. Ja mám pocit, že ten brzdový prach akoby sa "nabil" vnútra priamo až do diskov. Skúšal som to včera dajako odstrániť, ale podľa mňa by som to musel skorej brúsiť, ako používať dajakú chémiu, lebo podľa mňa ten prach je úplne nabitý 2mm dovnútra disku. To asi s chémiou nedám. Drátenú kefu to asi nie, to by som poškrabal disk, však... a taká normálna kefa, ani zubná kefka nepomohli... Napadlo ma ešte šmyknúť to plastidipom, ale nemám tušenie, čo by to zrobilo na tom prachu... a ak nie, tak potom posledná možnosť zohnať dajake bazarove nove disky... :-/
Ford focus MK1, DAW/DBW, 1.8ctdi 74kW, r.v. 2003
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa a566 »

moj zlaty, ak to zahnivalo roky, tak jednym nastriekanim to nestaci...
vid odkaz od kolegu, su tam urcite videa s hnusnymi diskami..
jedine co treba je podobny sprej a makke plastove stetiny....

idealne zhodit kolo a vykefovat znutra :4012:
megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa megosvk »

Jj, tak to asi aj zrobim, že zhodim koleso a tak s ním budem bojovať... No... ďakujem za pomoc chlapi. Poobede možno pridám ešte aj autenticke fotografie
Ford focus MK1, DAW/DBW, 1.8ctdi 74kW, r.v. 2003
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa a566 »

... ked budu ciste, potom sampon + claybar. nakoniec sealant/synteticky vosk (alebo produkty priamo urcene na disky).
potom bordel bude odpudzovat(mozno rok), na umytie bude stacit samponova rukavica.
pidizvi
Príspevky: 3407
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

pokial si na to kaslal niekolko rokov (kedze to evidentne ides cistit prvykrat), tak by som to neriesil a kaslal na to dalej, usetris si kopu starosti, casu a penazi na kremy, spreje...
Bez intencie urazit, ale plati to dvojnasobne, pokial ide o jednotkovu oktavku v striebornej metle a pod.
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Myslím že keď sú disky veľmi znečistené a budú sa čistiť nejakými chemickými prípravkami, tak je vhodné ich odmontovať, aby zbytočne nešlo nič na brzdy a tiež sa to vtedy lepšie čistí.
Okrem toho treba si uvedomiť že prakticky žiadne disky nemajú povrch hliníkový, vždy je ten hliník lakovaný, či už priehľadným alebo farebným (strieborným lakom). Takže nečistoty sú vždy na laku, no a určite nie 2 mm hlboko, môžu však byť tzv. zapečené na tom laku.
Predáva sa mnoho rôznych čistiacich prípravkov na čistenie diskov, niektoré naozaj fungujú.
Z vlastnej skúsenosti môžem doporučiť prípravky na báze lúhu sodného, napr. Grillpur alebo iné podobné prípravky, toho lúhu obsahujú do 10%.
Ak v prípade extrémne znečisteného disku ani to nepomôže, vtedy je ešte jedna možnosť, ktorá zväčša nie je odbornou verejnosťou veľmi doporučovaná, pokiaľ však disky sú lakované originálnym lakom, nemalo by to laku ublížiť a obvykle to naozaj povrch disku očistí.
Je to kyselina soľná (chlorovodíková), tak ako je predávaná tuším 30%-ná je dosť agresívna, treba ju cca ½ zriediť a disk ňou očistiť, napr. nejakou plastovou kefou, klasický štetec sa tým pravdepodobne zničí.
Ale potom po opláchnutí disku vodou je vhodné zbytky kyseliny na laku zneutralizovať nejakou zásadou, napr. tým spomenutým grilpurom a potom zase dôkladne opláchnuť vodou.
A nakoniec môže len pomôcť ochrana vyčisteného povrchu disku nejakým voskom, alebo sealantom.
megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa megosvk »

Myslíš tú na obnovu starých lakov?
Ford focus MK1, DAW/DBW, 1.8ctdi 74kW, r.v. 2003
niveaman
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 09.09.2012 23:41
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa niveaman »

Ja mám dobrú skúsenosť s Arvou, kúpiš aj v Kauflande. Nastriekas, necháš pôsobiť a hubkou, kefkou vycistis a následne riadne opláchnes vodou. Keď treba aj viackrát. Teraz akurát Arvou cistim pancierovu podlahu poliatu brzdovou kvapalinou. Trochu dlhšie to trvá ale ide to dole.
A tu pastu môžeš použiť aj na predné svetlá. Či si ešte nelestil?
megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa megosvk »

Hej, tam mam zas dajaky lamp doctor, či čo za chmara.Smrdi to a aj sa to sprava presne tak isto ako tempo pasta, čiže asi to je aj to isté, ale s výsledkom nie som veru spokojny, furt je to svetlo take matne a mastne... Možno mi treba pobrusiť poriadnym šmirglom 60kou a potom až zahladiť až po 3000
Ford focus MK1, DAW/DBW, 1.8ctdi 74kW, r.v. 2003
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa a566 »

ked som cistil jeden hrozny set, tak iba sprej a kefa.
vonku 100%, vnutro 90%..
Napísať odpoveď

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných