Ford Focus - nepasuje alternator

Diskusia ohľadne vozidiel značky Ford

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Ford Focus - nepasuje alternator

Príspevok od používateľa megosvk »

Ahojte, nedávno som tu riešil alternator na moj Focus mk1 (daw/dbw), 1.8 tdci 74kW, r.v.2003

Zobral som z eshopu tento polsky kus: https://www.comco.sk/alternator-as-pl-a ... 878816#use

Problémov je tam niekoľko:
1. Pôvodný alternator píše, že má 14V, ten nový píše, že má 12V. Neviem, nakoľko je to problém...?
2. Ten nový je o cca 2cm dlhší, to znamená, že nevojde, lebo už tam naraža na cievku štartera
3. Šruba, ktorou sa pripevňuje alternator na blok motora je na novom tenšia, teda nový by tam lietal o milimeter na všetky strany. To je veľa

Sused autobusar mi poradil, že treba zo stareho alternatora vyšrubovať spojku a nakrutiť ju na novy a bude pasovať. Aj mňa to napadlo, či reku sa tá spojka nedá posúvať akoby viac dovnútra alternatora, čím by sa zmenšili jeho rozmery a vošiel by tam. Lenže nemam ten novy teraz pri sebe. Auto je v servise na zdvihaku (ten servis tiež neni bohznaco, Pat&Mat garažovy servis). Zaraža ma však, že mechanik o tom nevedel, že treba použiť pôvodnu spojku, preto sa chcem spýtať, či si myslíte, že to naozaj bude tak, že sa dá stará spojka a rozmerovo sa tam vojde

Čo sa týka tých šrúb, tak na starom alternatore (to je Magnet Marelli, či jak sa vola ta značka) je niečo také akoby čierna rolka v tom otvore, na jej konci matica. Podľa mňa to bude nejaká vymedzovacia podložka. To by sa nedalo tiež prepoužiť, alebo by stačilo zadovažiť inu vymedzovaciu maticu a dalo by sa to namontovať?

Ako z toho servisu nie som nadšený, ale už chcem, aby mi to urobili, bo dva týždne som bez auta. A posielať teraz alternator späť do eshopu a 14 dni čakať na cash, to sa mi pravdupovediac nechce... takže myslíte, že sa bude dať ten nový namontovať? Na linku, uvedenom hore je zoznam vozidiel, kde ten altik vojde a je tam aj presne moje vozidlo (kod motora FFDA), takže neverím, že by nepasoval...

Druhá vec - otvoril som ten starý altik, dal som dole regler. Ten medený stred, po ktorom šuchaju uhlíky, ten som skúsil premerať multimetrom. Odpor cca 10 ohm. Je to ok? Alebo je spálená cievka? Ten medený vrch je dosť taký akoby "vydretý", neviem, či to má byť úplne rovné a hladké, ja to mám akoby "vyjazdené" od tych uhlíkov... mohol by to byť problém? Keď som alternatorom zakrútil, tak napätie ostávalo stále 0, ale to ma iný sused upozornil, že zato, lebo alternator potrebuje budenie (rotor nie je magnet, ale elektromagnet - potrebuje vybudiť 12V, aby vzniklo magnetické pole, ktorého točením sa na statore vyrába 3f prúd). Myslel som, že ak by len toto bolo problém, tak by stačilo vymeniť regler s uhlikmi za novy a malo by to šlapať jak sa patrí... lenže problém je, že tie medené kontakty (ževraj sa to vola komutator) sú dosť vyjazdené...

Ďakujem za akúkoľvek pomoc
megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa megosvk »

No, jednu vec už som zistil... ten komutator by naozaj mal byť rovný, takže mám to tam pekne vyjazdené...
megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa megosvk »

Problem vyriešeny - vozidlo pojazdne...

Rozdiel medzi starym a novym altikom bol napokon ten, že novy mal tie matice menšie a spojku alternatora mal dlhšiu. Svokor na to pozrel odbornym okom a všimol si, že tie stare matice su len prerezane väčšim zavitom. Tak sme tie matice vyrazili zo stareho a dali do noveho, cca 10 minut roboty. V servise som potom neschopakom nakazal vymeniť spojku zo stareho do noveho. A zrazu sa všetko dalo. 65€ som zaplatil a polovicu roboty si zrobil sam... už im nedam ani kolesa dofukať.
avelmak
Príspevky: 2654
Dátum registrácie: 25.12.2008 16:29
Bydlisko: Rimavska Sobota
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa avelmak »

tento tyzden sme riesili problem s tym istym alternatorom,s takim istym autom.Vymenili sme komutator,osustruzili,regulator,loziska 2x,diodovy mostik,komplet s robotou aj demontazou montazou zakaznik platil 170€.65€ je smiesna suma za demontaz montaz.A naco kupujete polske smejdy,povodne sa daju opravit a vydrz je ovela lepsia.
megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa megosvk »

No to uvidime, cas ukaze. Mne by na tom povodnom bolo najlepsie vymenit cely rotor... Tam uz toho vela nevysustruzi clovek
avelmak
Príspevky: 2654
Dátum registrácie: 25.12.2008 16:29
Bydlisko: Rimavska Sobota
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa avelmak »

Preco cely rotor?ved ti pisem ze sa vymeni len komutator a osustuzi sa.Komutator stoji cca 3-4€.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Avelmak - nemá komutátor pájkované vinutia? Každá ploška jeden koniec cievky?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Dzibi
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 05.10.2017 11:13
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Dzibi »

Z Comca mam doma hodené 2 alternátory... Oba boli od výroby zlé!!! Piskali keď som ich nahodil! Reklamácia? Zabudni! Majiteľ je pekný idiot a nechcel mi ani vrátiť peniaze! Odtiaľ už nikdy nič nekupujem! Sú to tam samé poľské shity! :40bd:
avelmak
Príspevky: 2654
Dátum registrácie: 25.12.2008 16:29
Bydlisko: Rimavska Sobota
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa avelmak »

oco.ano ma.Stiahnes stary ,pred tym cvaknes vedenia,nalisujes novy komutator,pajkujes,sustruzis a veselo jazdis.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Na mňa privela pajkovania lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
megosvk
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 04.06.2014 20:08
Bydlisko: Poprad
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa megosvk »

Dzibi napísal:Z Comca mam doma hodené 2 alternátory... Oba boli od výroby zlé!!! Piskali keď som ich nahodil! Reklamácia? Zabudni! Majiteľ je pekný idiot a nechcel mi ani vrátiť peniaze! Odtiaľ už nikdy nič nekupujem! Sú to tam samé poľské shity! :40bd:
No mna tiez trosku nasrali a tym, ze v pondelok o 14:30 som objednal a kurier mi ho dorucil stvrtok o 17:00. Ciganska robota, ale hlavne, ze maju pomaly fullscreen popup, ze treba objednat do 15:00. Šmejdi...

Ja zas kvalitu nejako neriesim, lebo je to stara džada a urcite do takej rarohy nebudem pchat ziaden bosch.
zsvatos
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 12.11.2019 19:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zsvatos »

Oco, privela pajkovania???? 2, slovom dve miesta, kedze komutator sú dva krúžky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ford fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných