Škoda Fabia - vôľa v prednej brzdovej platničke

Diskusia ohľadne vozidiel značky Škoda

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

feking
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 27.10.2013 19:43
Zdieľať na Facebook

Škoda Fabia - vôľa v prednej brzdovej platničke

Príspevok od používateľa feking »

Dobrý deň,na Škode Fabia 1, 1.4 16v, benzín,som pred mesiacom dal meniť komplet brzdy aj s kvapalinou. Po dvoch týždňoch mi začala pri dobrzďovaní pískať pravá brzda. Demontoval som koleso a zistil som, že platnička ktorá je pri pieste má vôľu. Moja otázka znie, či to môže byť zavzdušnené, alebo prípadne iná príčina. Kotúče aj platničky sú zn. ATE. Brzdová kvapalina zn. Brembo. Ďakujem za každú konštruktívnu odpoveď. :300f:
P.s. Robí to len pri dobrzdovaní napríklad ku križovatke, asi sa vtedy rozvibruje, ale to je len môj dohad, pri silnejšom zabrzdení nepíska. Brzdný účinok je dobrý, pedál nie je padnutý, a neťahá ani do strán.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Plávajúci strmeň je v akom stave,boli menené aj manžety,tesnenia,prachovky, boli posuvné plochy očistené? Platničky nové na znečistených baranoch sa zaseknú a neposúvajú sa.
feking
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 27.10.2013 19:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa feking »

Keď som dával auto do opravy vravel som nech vymenia všetko čo treba. Vpredu boli vymenené len kotúče a platničky, vzadu bubon, pakne a valčeky. Opravár vravel, že je všetko v poriadku. Či to premazali, vyčistili neviem. .Teraz kvôli korone ani neordinuje :38eb: tak nemôžem ísť za ním. Tá platnička, nevyzerá byť zaseknutá, koleso sa točí, nepočujem, že by sa niečo trelo, kotúč je rovnomerne zjazdený s obidvoch strán. Brzdí to dobre aj ručná zaberá, len to pískanie pri dobrzdovaní je nepríjemné.
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Pískanie bŕzd je vec ktorá sa zväčša prejavuje vtedy, keď sa na platničkách alebo prípadne aj na kotúči vytvorí sklovitá vrstva, záleží vždy na individuálnom prípade.
Na kotúčoch po takom malom km prebehu je to malá pravdepodobnosť, skôr teda asi na platničkách, ale všeobecne napomáha tomu taký spôsob brzdenia, keď sa stále len tak trošku pribrzďuje, ale bez občasného intenzívneho zabrzdenia.
V žiadnom prípade to nemá súvislosť s kvalitou brzdovej kvapalina a pravdepodobne ani s prípadným zavzdušnením.
Niekedy sa kotúče s platničkami zídu tak, že to neskutočne píska, pomôže až výmena platničiek alebo kotúčov, to že sú obe zn. ATE nemusí nič znamenať, napr. na moje auto ATE ponúka 7 rôznych kotúčov a 7 rôznych platničiek, takže je to naozaj len otázka náhody že ako si spolu sadnú.
Najlepšie je vyberať praxou overenú kombináciu.

Čo sa týka vôle na brzdovej platničke, z princípu musí byť nejaká vôľa medzi platničkou a strmeňom, aká je veľká to vie posúdiť len ten kto to vidí a cíti, ale aj pri väčšej vôli sa pri brzdení táto vôľa vymedzuje a teda nemalo by to spôsobovať vibrácie. Ale my tuná tiež nemáme ako vedieť že prípadne v akom stave sú uloženia strmeňov, ktorých zlý stav zaručene veci neprospieva.

Pri vibráciach pri brzdení v podstate platí že ak sú všetky komponenty samotnej brzdy v poriadku, tak môžu vibrácie spôsobovať „zvlnené“ kotúče, alebo nadmerná vôľa v ložisku kolesa, to nikto niekde od počítača nemá ako vedieť posúdiť, vôľa v ložiskách kolies sa dá zmerať.

Autoservisy nemajú obmedzenia prevádzky ani v tomto koronavirovom čase, takže by som to reklamoval tam kde to robili, všade inde si to zaplatíš.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Neviem či by som pískanie brzd považoval za dôvod na reklamáciu.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

No veď len on vie čo mu to robí, písal aj o "rozvibrovaní" pri brzdení.
Ak je to váhavý strelec, ktorý stále opatrne troška pribrzďuje, tak to je dobrý základ pre vytvorenie pískajúcej vrstvičky na platničkách a kotúčoch.
feking
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 27.10.2013 19:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa feking »

Nie som váhavý brzdic, ale pri dojazde ku križovatke nebrzdim na doraz. Čo sa týka bŕzd bola kupovana sada a mechanik je chorý alebo sa bojí choroby neviem. Ale aj tak ďakujem za postrehy.
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Nech to je ako chce, skúsenosti ukazujú, že niektoré platničky môžu byť v kombinácii s niektorými kotúčmi náchylnejšie na vznik pískania pri brzdení.
S tým človek moc nenarobí, dopredu na to nič neupozorňuje.
Keď sa mne také stalo a už sa mi to stalo, že to po čase buď prestalo samo alebo som vymenil platničky.
nahradnediely90
Príspevky: 380
Dátum registrácie: 03.03.2010 21:55
Bydlisko: PD
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nahradnediely90 »

ATE sú kvalitné brzdy ale pískajú, Brembo pískajú tiež. Mám to vyskúšané na viacerých vlastných vozidlách. Ja som už dávnejšie prešiel na brzdy zn. ABE alebo SAMKO. Po výmene predných + zadných brzdových kotúčov + platničiek zn. ATE auto spravilo 2000 Km do DE po dialnici + 2000 Km spať a brzdy pískaly ako keď vlak prichádza do stanice. Mám prístup k magnetke tak som zobral kúsok s platničiek, kotúče som dal do sústruhu a prebehol som ich šmirglom, po najazdení cca 500 km sa pískanie vrátilo. Platničky som vymenil za značku Samko a bolo po probléme, nepostrehol som nižší brzdný účinok - zatial je na nich najazdené cca 20 000 Km.
Obrázok
Mateusz737
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 16.09.2018 21:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mateusz737 »

Len ci si to mal naozaj ate, lebo ja ich mam na dvoch autach a nikdy nepiskali :41c2:, ale mechanik mi vravel jednu znacku uz si nepametam ze tie piskaju tak preto ich uz nemontuju :b:
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

ono je to taká debata - doska má vôľu... nejakú mať musí inak by sa nehýbala... akú? zásadne inú ako na druhej strane? keď si to mal zhodené chcelo to ešte raz vystriekať čističom brzd kotúč pre istotu... po nahodení nových brzd nasleduje ich zábeh, možno sa pískanie stratí... ešte si mohol skúsiť prehodiť strany...
feking
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 27.10.2013 19:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa feking »

človeka to naštve, dám ATE v domnení, že sú kvalitné a aby nepískali a oni pískajú, vyskúšam to najprv vystriekať a potom uvidím
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Už tu bolo napísané, že kvalita brzdenia nie je tým pískaním dotknutá.
By ma teda zaujímalo, že čo očakávaš od nejakého vystriekania. Predpokladám teda že vodou, aj keď zase možno olej by pískanie odstránil.
feking
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 27.10.2013 19:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa feking »

Čističom bŕzd. Je to najjednoduchší spôsob ktorým môžem začať.

Návrat na "Škoda fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: marekk13 a 51 neregistrovaných