Seat Alhambra - slabý účinok bŕzd

Diskusia ohľadne vozidiel značky Seat

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

seatalhambra97
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 27.03.2020 17:14
Zdieľať na Facebook

Seat Alhambra - slabý účinok bŕzd

Príspevok od používateľa seatalhambra97 »

AUTO:
Seat Alhambra MK1
66kw/diesel
Rok výroby 1997
Rok typového schválenia 1996
Stav tachometra: 300 000

Zdravím.

Mám problém s brzdami. Majú slabý účinok a pedál sa prepadáva, pri silnejšom zabrzdení sa prepadne pedál klúdne až na podlahu. Začalo mi to robiť po výmene brzdovej trubky ktorú som menil pred týždnom, nakoľko stará odhrdzavela a prederavila sa.
Na aute mám nové/repasované strmene, ktoré sú v poriadku, piestiky tesnia.
Mám nový (3 mesačny) hlavný brzdový valec.
Takisto sú tam nové platničky/kotúče (všetky 4).
Pri menení brzdnej trubky, som vymenil rovno všetky 4 brzdové hadičky (tie gumené, idúce od konca kovových až po strmen)
Posilňovač je v poriadku, pretože pred touto skúsenostou fungovali brzdy velmi dobre. Všetky tesnenia idúce od ABS až ku každému kolesu zvlášť som odkontroloval, včetne hadičiek/trubiek, všetko tesní a netečie.
Samozrejme, po vymenení týchto komponentov nasledovala viacmenej kompletná výmena "starej" (nebola stará, menila sa ked som menil strmene 4-5mesiacov dozadu) brzdovej kvapaliny DOT 4. Odvzdušnoval som to najskôr s otcom klasickou metodou. (celé auto som obehol 4x, spravnym postupom podla vyrobcu, teda od najvzdialenšieho kolesa až po najbližšie). Nasledne som mal pocit že je slabo odvzdušnené a niekde ostal vzduch, tak som to celé sám odvzdušnil znova. Avšak ani toto nepomohlo, auto brzdí o čosi lepšie ale nieje to proste ono. V prípade kritickej situácií (niekto predomnou v kolone dupne na brzdu) nemusím dobrzdiť.
Pri výmene hadičiek som si všimol že na jednom ABS senzory mám otrhnutý kábel, avšak ABS mi signalizuje už dlhšiu dobu, a auto aj počas tejto doby malo dobrý brzdný účinok, čiže si nemyslím že to súvisí.

Preto sa obraciam s otázkou na vás, či vás nenapadá čo to môže byť. Ja mám pocit že to bude stále zavzdušnené, aj ked nevidím možnosť ako by sa to neodvzdušnilo keď som precirkuloval cca 2 litre brzdovej kvapaliny.

Trošku dlhší text, aj tak mam pocit že som na niečo zabudol.
Čo sa týka otázky: Prečo to nezoberieš do servisu? Som mladý chalan ktorý sa rád učí, všetky úkony si robím sám alebo pod dohladom s kamarátom (bývalím servisákom). Som doma už druhý týždeň nakolko máme tento skvelý vírus a ak sa dá, rád ušetrené peniaze na servise investujem do kúpy ďalšieho náradia.
Ak som na niečo zabudol pýtajte sa, pokúsim sa odpísať čo najviac, a za vaše rady/tipy/pomc velmi pekne ďakujem.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Nevyhnutne si daj do poriadku ABS.Nakoľko je v dôsledku disfunkcie čidla ABS neustále funkčné pri brzdení,aj brzda sa ako celok správa inak. Celkom by ma zaujímalo či v čase demontovaných strmeňov odtiekla komplet brzdovka.
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Vozidla s ABS sa nemaju odvzdusnovat cez diagnostiku? Zaroven pre funkcne ABS je potrebne opravit odtrhnute cidlo a nesmie svietit kontrolka ABS.
seatalhambra97
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 27.03.2020 17:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seatalhambra97 »

ABS senzor mam už objednaný, žial tovar nenosia pravidelne takže nanho čakám. Ak po výmene senzoru bude stále signalizovať ABS na prístrojovke, hodím to na diagnostiku.

Pri výmene strmenov či vytiekla komplet brzdovka? Mám pocit že ano.
Ak tým narážaš na čistotu kvapaliny, je čistá ako nová.
Ale ak tým máš na mysli či nestiekla kvapalina pod bod abska (neviem či to spravne popisujem, raz som niečo podobné čítal na nete) tak to je možné.
Neviem čo je na tom pravdy, obzvlášť na týchto starších autách ktoré majú pomerne jednoduché brzdy, ale raz som čítal o niečom takom, že ak nazvyme to "vytečie moc kvapaliny", tak sa to nedá "podomácky" odvzdušniť. Mohol by to byť tento problém?

Ak som spravne pochopil tvoj príspevok, abs by malo byť stale funkčné? Nemal som ten pocit pri mrazoch, abs vôbec nekopalo.
Každopadne to abs dám do poriadku čím skôr. Ďakujem za odpoveď.

EDIT:// - Scendo, no žial to ja neviem posúdiť, niekde píšu ano, niekto vraví nie. Doteraz sa nám s kamarátom vždy podarilo to auto odvzdušniť. Ale je to možná pričina no, zoberiem to čím skôr do servisu.

Čo sa týka bŕzd, z popisu vidieť že to neni prvý krát čo snimi mám problém. Predtým som menil čo sa dalo, staré za nové, kym som neprišiel na to že bol problém v tečúcom strmeni. Avšak potom šli brzdy perfektne, až tak dva týždne dozadu, kym som začal pociťovať stratu účinku. Nevenoval som tomu pozornosť, až do minulého týždňa kym som si nevšimol že pri brzdení z brzdovej trubky kvapká kvapalina.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Aby sme neriešili problematiku ktorá vydá na knihu...ABS v čase funkcie značne mení vnútorné procesy v hydraulike,proste nutne sprevádzkovať.
Pokiaľ odtečie kvapalina cakomprask,je odvzušnenie nepomerne problémovejšie a väčšina týchto "nedá sa" tu kdesi začína.Preto sa demontáž strmeňou robí pri stlačenom a podopretom pedáli brzdy aby kvapalina neodtiekla.Ak sa demontuje hlavný valček,tak sa tiež dáva bacha aby sa kocka ABS nezavzdušnila.Ušetrí to more trápenia
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Zavzdusnit ABS pri vymene strmena je malo pravdepodobne, ale pri vymene brzdoveho valca....
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pokiaľ je strmeň preč dlhšiu dobu a odteká hadička,je zavzdušnenie ABS isté na sto tisíc %
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

ja si odvzdusnujem brzdy bez diagnostiky aj u auta s esp.vzdy to ide samospadom.robim to vzdy pri prezuvani auta necham odtiect tak 0,5dcl dokopy cize 2x rocne.jazdim casto nemecke dialnice brzdy su bezne poprehrievane tak aspon dodam do strmenov novu kvapalinu.nikdy nebol problem s tym aby nieco zlyhalo tym odvzdusnenim.ano malo by sa to robit zapnutim cerpadla aby sa to premiesalo aj v abs no mne abs ide dost casto a esp tiez hlavne v zime.premiesava sa to za pochodu.s tym svietiacim abskom skus napojit osobitny kabel na cerpadlo nech sa to prebehne.u toho auta tam nebude nic komplikovane.ale lepsie je to mat na spinac povolis odvzdusnovak zapnes a tlaci kvapalinu von.ak bude svetko od a pedal bude stabilny a neprepadavat sa ale bude treba tlacit silno na pedal malo by to mat pumpu na podtlak ako vsetky dizle.ta sa tiez oslabi.
Naposledy upravil/-a seven549 v 27.03.2020 19:10, upravené celkom 1 krát.
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Zavzdusnit ABS pri vymene strmena je malo pravdepodobne
Pokiaľ je strmeň preč dlhšiu dobu a odteká hadička,je zavzdušnenie ABS isté na sto tisíc %
vymena strmena = odsrobujem, nasrobujem, odvzdusnim... pripadne pouzijem sponu na hadicku... strmen nieje dlhsiu dobu prec a UZ VOBEC neodteka hadicka! co prekrucas? :::
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Nerieš seba,pán píše...Ale ak tým máš na mysli či nestiekla kvapalina pod bod abska (neviem či to spravne popisujem, raz som niečo podobné čítal na nete) tak to je možné.

Ja by som to posilnil na ...je to isté.Čo sa stalo sa neodstane,druhýkrát bude postupovať inak.
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Ako nemam riesit seba, pisal si mne! Ak reagujes na prispevok niekoho ineho ako je posledny prispevok, odcituj ho/jeho cast, alebo to aspon napis, kedze kazda odpoved sa vztahuje na posledny pridany prispevok.
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa xentry »

Pises ako to pri vymene strmena spravis ty "odsrubujes, nasrubujes, odvzdusnis", doraz bol nato, ze zadavatelovi problemu pravdepodobne vznikol iny problem a to ten, ze odisla kvapalina zo systemu.
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Jezis dalsi... ok, ked necitate podrobne vsetko co sa pisalo od zaciatku.

Spominala sa vymena strmena, hadiciek, valca a vznikol problem s ABS, na co som mu napisal ze vymenou strmena sa abs zvycajne nezavzdusni, ale ak on menil aj brzdovy valec, tam bude pes zakopany a sice sa tu napisalo omacky okolo toho a seminare na jadrovu energetiku o ktosi pisal aj o knihe ABS, vsetky vedecke odborne postupy skoncili na "dava sa bacha", "usetri to trapenie", "je to iste" a "druhy krat postupovat inak" "odisla kvapalina" bla bla.... kde tu padla nejaka uzitocna rada ako dalej???

Niesom servisak, nemal by som radit, ale ak je zavzdusneny modul ABS, zistil by som si servis na odborne odvzdusnenie kde sa diagnostikou otvaraju postupne solenoidy v abs kocke a "pretlaci" sa kazda vetva.... Ci to ide v domacich podmienkach inak, fakt netusim, tolko z mojej skromnej snahy poradit.

A ospravedlnujem sa ak bude moja rada nepresna, zatial lepsia neodznela a ak tu taka pribudne, kludne to tu moderator moze vsetko premazat. A zamknut samozrejme.
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa xentry »

Preco spominas, ze nie si servisak a nemal by si radit, pises a vsetky tvoje prispevky moze niekto zobrat vazne. Pises odsrubujem, nasrubujem, odvzdusnim pripadne spona na hadicku. Definuj moze takyto postup pouzit vo vsetkych pripadoch alebo su vynimky, kde by si tymto krokom uz len odsrubujem zabil cely brzdovy system, cize ked si niekto v takomto pripade kde sa to nesmie precita odsrubujem, nasrubujem, odvzdusnim skoncil na celej ciare, spominas odborne odvzdusnenie na ABS tu mas k tomu odborny postup aby to nebolo potrebne.

Obrázok

Kazda praca ma svoj odborny postup, kazda automobilka moze mat svoj a mozu byt rozdieli a nie jeden aj v ramci jednej znacky a nemusi platit vseobecne. Co chces radit? Ked je to uz raz v p.deli presne od toho su tie postupy aby sa to nestalo a ked ma dojst aj k potrebne riesenia diagnosticky tak sa to ma robit zaroven vratane odczdusnenia diagnosticky a o tom sa vie dopredu.
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Pani ked uz ste taky tazky "odbornici" mozete si tu konecne prestat porovnavat a pisalkovat ako by trebalo keby sa malo bolo by, bla bla...

Mozete mu niekto napisat co ma robit ak zavzdusnil ABS modul?

Zapisali ste celu stranu, doberate si mna, ale nikde ziadna konkretna rada co ma teraz chudak robit... Potom sa bude moderator dusovat ako su temy plne balastu a tlachanin o nicom a sam vlastne ako poradil???
su vynimky, kde by si tymto krokom uz len odsrubujem zabil cely brzdovy system
Upresni prosim ktora Alhambra 1997...

Návrat na "Seat fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: tudzo a 9 neregistrovaných