Mám 15 a chcem motorku

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

Skupina AM


Minimálny vek: 15 rokov
Poplatok za skúšku (kolky): 16,5 € (opakovaná 4 €)



Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny AM sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny AM. Vodičské oprávnenie skupiny AM oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny AM.



v Do skupiny motorových vozidiel AM patria :

a) dvojkolesové motorové vozidlá alebo trojkolesové motorové vozidlá s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou 25 až 45 km.h-1, ktoré sú charakterizované,

1. ak ide o dvojkolesové vozidlo, motorom, ktorého zdvihový objem valcov motora nepresahuje 50 cm3 v prípade spaľovacieho motora alebo ktorého najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora, a

2. ak ide o trojkolesové vozidlo, motorom, ktorého zdvihový objem valcov motora nepresahuje 50 cm3 v prípade zážihového motora, najväčší čistý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade spaľovacieho motora alebo ktorého najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora, a

b) ľahké štvorkolky, ktorými sú štvorkolesové motorové vozidlá, ktorých prevádzková hmotnosť je menšia ako 350 kg bez hmotnosti batérií v prípade elektrických vozidiel, ktorých najväčšia konštrukčná rýchlosť nepresahuje 45 km.h-1, a ktorých

1. zdvihový objem valcov motora nepresahuje 50 cm3 v prípade zážihových motorov,

2. najväčší čistý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade iných spaľovacích motorov, alebo

3. najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora.
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
christiane
Príspevky: 1648
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Mám 15 a chcem motorku

Príspevok od používateľa christiane »

Chcem motorku napísal:akú mám na výber a po prípade na akú nepotrebujem vodičské opravnenie
Na vyber nemas nic.Vsetko co ma spalovaci motor,potrebujes vodicak.Ako pisal kolega predomnou.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Na vyber nemas nic.Vsetko co ma spalovaci motor,potrebujes vodicak.Ako pisal kolega predomnou.
Toto som mal povedeť tým mojim , keď mi ich vodili policajti domov z rolí už od 11tich. :40bd: :40bd: :40bd: :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> na akú nepotrebujem vodičské opravnenie

Hayabusa Turbo by mohla naplnit tvoj fetis. A zarucene s nou utecies vsetkym policajtom takze papiere naozaj netreba.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Oco,kedysi facka od miestneho policajta mala vážne výchovný účinok, detto od kantora. Ocino sa to často krát dozvedel náhodou od prislusnika VB v miestnej krčme, od kantora susedia na viniciach. Potom bolo doma kázanie,kua PIUS 8 vo Vatikáne odslúžil dve večerné omše, a ocino ešte stále kázal :40bd:
Dnes je to na prd, za všetko trestné oznámenie, trestný čin, hrozba odňatia slobody a bla bla. Takže, keď ma starý Hrvola na žiguláku naháňal so sirénou a majákom, a ja som mu na pioneri zdrhol cez úzky most, to bolo čoro moro. Ale ujo Pišta, veď ja som tam nebol, bol, si tam, ale ako som mohol keď pionier mám pokazený, ale kamarátov podobný bol funkčný, skoro chudák dostal mŕtvicu. Dnes by som už bol v cele predbežného zadržania a vznesené obvinenie....
Takže vtedy a dnes sa už nedá porovnať.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

mp3turbo napísal:>> na akú nepotrebujem vodičské opravnenie

Hayabusa Turbo by mohla naplnit tvoj fetis. A zarucene s nou utecies vsetkym policajtom takze papiere naozaj netreba.
Hmm, nie všetci majitelia Haybusa Turbo sú machri, majstri volantu, hlavne tí od 14 do 17 rokov veku.. :4012:
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

U nás to bolo v medziobdobí - ja som pred 40 rokmi dostal pohube a vybral mi ventilky, moji synovia pred 15 - 20 rokmi už dostali po hube odo mňa a ja som bol na prejednaní priestupku na DI.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

V 15-tich som aj ja chcel motorku,dokonca som bol ochotný chodiť brigádovať a sám si na ňu zarobiť.Ale môj otec povedal nie,a tak som sa mohol voziť len na bicykli...Dnes mám takmer 50,a už nechcem motorku,aj keby som si ju mohol kúpiť...
Nechcem ju z toho dôvodu,že nemám základy voženia sa na motorke získané v mladom veku...
Ale ľutujem doteraz, že som sa nemohol voziť na motorke vtedy,keď ma to najlepšie bavilo.
Dnes už nie je kde sa voziť na motorke a ani s kým...
Teda poučenie do života,je také,že treba sa venovať činnostiam vtedy,keď to človeka najviac baví
najcennejšie v živote sú zážitky. :4012:
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Laco, v roku 1983 pionier, v roku 1985 veľká motorka. Jawa 175, dvojvýfuková, potom Jawa 350 kývačka, zostrihane blatniky, predné svetlo z V3Sky,kastliky pôvodné do zberu železa, vyrobiť z plechu nové, zvárat plameňom, nitovať, sedadlo poschodové, výfuky dohora, skrátiť, kočka sediaca vzadu mala ufŕkané gaťky od oleja z výfukov, zadné svetlo z autobusu karosa aspoň jedno, lepší machri mali dve, a už len motor rozchodiť,aby pálili obe sviečky, dva valce sa hádali, málokedy išli ako mali. A to ešte veľa motoriek bolo bez papierov, alebo sa značky špz požičiavali. Dnes tomu nik neverí, všetko kúpiš, dáš urobiť, niekto ti to doladí. Vtedy všetko samo doma. Ale ten pocit vlastnoručne urobená go doma v letnej kuchyni, lak fúkať cez fixírku,a od januára v mínus 10st zabiehať aby sa valce po druhom výbruse urobeným na tisíciny nezdreli piestami natĺkanými do valcov drevom. Olejova zmes 1:15, prekopnúť určite nie, roztlačiť, nie , ja 48 kg motorka 15o kg, kto to roztlačí?! Tak lano, za šeststotrojku a poďme mimo mesto do rolí a tam to draplo, skoro som preletel cez tatru, keď kamoš počul že chytila tak zabrzdil, ja na motorke iba zadná brzda,aj to iba pol obloženia v bubne. Ocino keď to videl, hneď kázanie, veď vás to prejde, budete umierať na boľavé kolená, chrbáty, a mi v rifliach a maskáčoch ihličakoch.
Ale dnes ,iná doba, hosť vyhadzuje číšnika ;-))
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

mnohi tu nemame pravo zakazovat motorky, lebo sme roky jazdili bez vodicaku... mas 15 urob vodicak a skus, len davaj velky pozor, lebo ja mam motorku strasne rad, mnohokrat banalne havarky na polnych cestach, aj vaznejsia na normalnej, ale prezil som... len bola desatinna premavka na cestach oproti dnesku... dnes idem hociako pomaly a opatrne, neprejde vikend / ked som na motorke/, aby ma niekto neohrozil... tak ako sa neberie ohlad na bicykle, tak ani na motorkarov... ja by som sa o teba na dnesnych cestach velmi bal...
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

lorak777, nikto mu motorku nezakazuje.
1.Len dnes jazda bez platných dokladov na vedenie motocykla a od motocykla je pruser ako Brno.
2. Dnes je tak prehustená doprava na európskych cestách, že mladý začínajúci motocyklista na 11kw motorke je v ohrození života, bezohľadne jazdiaci vodiči áut robia peklo bicyklistom,skutristom, motocyklistom.
3. Dnes by som aj ja kedysi aktívny motorkár zvažoval jazdu po Slovenku,Čechách. Poľsko akosi z tejto bezohľadnosti akosi vybočuje, tu motorkárov toľko nejazdí ako po CZ ,SK. Pred tridsiatimi rokmi z Nitry do Levíc som dokázal prísť za cca štyridsať minút na nákladnom aute. Stretol som na 50km asi 50 /PÄŤDESIAT/ áut. Dnes 50 áut stretnem od krizovatky Zlatomoravecká Levická v Nitre pri STSke po tunel pod R1 PRIBINA, čo je 2,5km.
Neviem, ale nárastom počtu vodičov veľmi priveľmi klesá kvalita materiálu, ktorý získal VP. Tie dnešné autoškoly mi pripomínajú bývalé veľkovýkrmne ošípaných. Samá sviňa za volantom. :4012:
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

trucker mas pravdu... ja nechapem, co mam okolo seba ludi, co maju vodicak na 5-7 pokus a ani to nimi nehne, uplne polena bez akehokolvek citu a vnimania auta... kazdy rok ich zazijem niekolko, co sa pytaju na jazdu na skutri s vodicakom B a ja ich nedokazem presvedcit, ze sa zabiju, zmrzacia, nikto na nich nebude brat ohlad a ze ved oni nevedia poriadne ani auto soferovat - cumia na mna s tymi telacimi ocami, ze o com to tocim, ved sadnem a idem...a tie reci, ked niekto neprejde skuskami, hned, ze kde mu to daju hadam bez testov a jazdy....takze aj autoskoly ked chcu prezivat, nemozu ich vyhadzovat, lebo by do takej nikto nechodil...a preto som rad, ze moje deti nejazdia motorky a o takehoto mladeho by som sa velmi v dnesnej premavke bal....
Fofro
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 08.12.2009 05:57
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Re: Mám 15 a chcem motorku

Príspevok od používateľa Fofro »

Chcem motorku napísal:Prosím vás mám 15 rokov a som neskutočný fanatik
Chlapci, sami vidíte aká je dnes úroveň vyspelosti, keď "neskutočný fanatik" sa opýta, aký stroj môže jazdiť bez papierov lol
My sme presne vedeli čo porušujeme, títo mladí majú prístup k toľkým informáciám ... že nevedia zhola nič.
Dokonca si pamätám, že kedysi bola minimálna rýchlosť na dialnici 50km/h, takže Jawa Pionier na dialnicu nesmel. Dnes 80km/h.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Ale on je neskutočne nadržaný fanatik do jazdenia, nie do predpisov.
Fofro
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 08.12.2009 05:57
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Fofro »

Pokiaľ chlapec má 15, tak niečo nie je v poriadku, ale skôr by som typoval 13 rokov.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 67 neregistrovaných