Mazda 6 - vibrácie pri vyšších rýchlostiach

Diskusia ohľadne vozidiel značky Mazda

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

davidTJ
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20.01.2012 17:46
Zdieľať na Facebook

Mazda 6 - vibrácie pri vyšších rýchlostiach

Príspevok od používateľa davidTJ »

Ahojte páni,

Mám problém s Mazdou 6 GG 2006.

Auto začalo pri vyšších rýchlostiach vibrovať. Je to zreteľnejšie od prehodení zimných kolies (oveľa ľahšie disky, užsie pneu). Auto od cca 120 km/h jemne vibruje, je to zreteľné pre citlivé "povahy" aj bez brzdenia, no a pri brzdení sa jemne rozkmitá aj volant. Brzdový pedál nekope, len jemne vibruje. Pri 140 km/h je to už dosť nepríjemné, najme pri brzdení. Vo volante obćas cítiť vibrácie aj pri nižśích rýchlostiach, cca 80 km/h, ak su kolesá jemne vytočené.

Podozrieval by som zvlnené kotúće, no predné brzdy (ATE kotúće aj dosky) som komplet menil pred 10 000 km a robil mi to dvorný mechanik nášho mazdaklubu, ktorý je fakt dobrý.

Vzadu mám však staré kotúče aj platne, a ani strmene už nie sú tip top.

Môžu spomínané jemné vibrácie pri vyšších rýchlostiach a výraznejšie vibrácie spôsobovať aj zvlnené zadné brzdy alebo nevracajúca sa platnička na zadnej náprave atď? Pneumatiky sú stvrdnuté 4 ročne Vredestein Snowtrac 5 a je pravda, že to začalo výrazne až po prezutí na zimné kolesá.

Vyváženie robil autorizovaný servis pod značkou Michelin a merali aj hádzavosť pneumatík. Všetko bolo v norme.

Dik za rady. :wink:
Mateusz737
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 16.09.2018 21:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mateusz737 »

Predné kotúče budeš mať určite zvlnené a tie vibrácie mimo brzdenia to býva často poloos ,prípadne môžeš mať niečo aj s riadením
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Tak prehod pneu zadok/predok…
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Sám uvádzaš že tie vibrácie pri vyššej rýchlosti jazdy sa zreteľnejšie prejavili po montáži zimných pneumatík, zrejme teda boli trochu prítomné už aj pri letných pneu.
Jednak nič neznamená že to vyvažovali v nejakom Michelin pneuservise, dobrá aj menej dobrá vyvažovačka môže byť hocikde.
Meranie „hádzavosti“ pneumatík je tiež diskutabilná vec, pretože iba výnimočne je pneumatika úplne bezvadne kruhová, ale vďaka svojej pružnosti nejaká drobná odchýlka pri jazde nevadí a ak je to už viac, tak je to viditeľné už aj pohľadom pri roztočení kolesa na vyvažovačke.
Konečne čo urobíš, keď pri obúvaní nových pneumatík zistíš že pneumatika nie je ideálne kruhová ? Pravdepodobne neurobíš nič, budeš dúfať že to nebude veľmi cítiť, konečne je tu stále aj možnosť že sa to jazdením postupne trocha upraví.
No a ak má pneumatika nerovnomernú tuhosť po obvode, tak to na vyvažovačke aj tak nezistíš, až pri jazde to môže rezonovať.
Takže celé meranie hádzavosti, to je len taká marketingová vychytávka, aby si pri vyvažovaní viac zaplatil.

Píšeš tiež že „Pneumatiky sú stvrdnuté 4 ročne“.
To si zistil omakom že sú stvrdnuté, popraskané ? alebo si len myslíš že 4 ročné pneumatiky sú už skrátka staré ? No v obchodnom svete sa má za to, že 5-ročné nepoužívané pneumatiky sú stále ešte nové. Nezávisle od toho, obvykle by 4-ročné pneu nemali byť stvrdnuté.
Takže v každom prípade sa pneumatiky môžu podstatnou mierou podieľať na takých vibráciach ako popisuješ.

Ale keďže spomínaš, že „cítiť vibrácie aj pri nižśích rýchlostiach, cca 80 km/h, ak sú kolesá jemne vytočené“, tak to signalizuje že s veľkou pravdepodobnosťou sú zvýšené vôle v ložiskach jedneho alebo obidvoch predných kolies.
Tie zvýšené vôle v ložiskách kolies môžu tiež spôsobovať vibrácie pri brzdení, no a okrem toho postupne spôsobia aj zvlnenie brzdových kotúčov, ak to teda už aj nespôsobili.
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

ja som mal spraskané pneu už po dvoch sezónach...

okrem ložísk skontroluj aj vnútorné a vonkajšie kĺby. ale podľa popisu to na ložiska celkom pekne sedí.
davidTJ
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20.01.2012 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa davidTJ »

dik za info, hlavne wilz za skvely opis

Ono tie gumy nie su vizualne popraskane, no na snehu aj na vode uz smykaju, trakcie nemaju, tak som to myslel...viem to kvôli tomu, lebo kazdy tyzden okrem toho jazdim na inom aute, z ktorych ma vacsine uplne nove gumy...

Ja tiez podozrievam loziska, no chcem podotknut, ze som obe predne loziska menil spolu s prednymi brzdami, loziska su SKF myslim...nehucia...tym nechcem povedat, ze to nemozu byt prave oni...

Auto ma 225 tkm, myslim ze brzdy aj loziska spolu som menil pred 10 max 15 tkm, pri 200 tkm som robil prednu napravu (spodne ramena s capmi, tyce riadenia s capmi, stabilizator, ulozenie stab a tycky stabilizatora).
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

skontroluj vnutorne klby
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

davidTJ napísal: Auto ma 225 tkm, myslim ze brzdy aj loziska spolu som menil pred 10 max 15 tkm, pri 200 tkm som robil prednu napravu (spodne ramena s capmi, tyce riadenia s capmi, stabilizator, ulozenie stab a tycky stabilizatora).

No to si ale mal napísať v zadaní.
Ak je to tak a ložiská sú SKF, potom po nejakých 15 tkm by si bol mimoriadna výnimka, ak by bola v ložiskách zvýšená vôľa.
V takom prípade môže byť problém aj v kĺboch poloosí ako píše martin cichy, bolo by treba vedieť či to robí iba keď je pohon pod plynom, alebo aj pri voľnobehu, keď auto rozbehneš a vyradíš do neutrálu.
Ak to robí aj vtedy a aj s obutými inými kolesami, tak ja by som sa na to vybodol a počkal kým sa to prejaví s väčšou intenzitou, a teda sa už bude dať ľahšie určiť príčina.
Inak zvlnené brzdové kotúče, ak by aj také boli, ťažko budú spôsobovať vibrácie ak nebrzdíš.
davidTJ
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20.01.2012 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa davidTJ »

Cele auto mierne vibruje, aj keď nebrzdim, a aj ked vyradim na neutral..... pri brzdeni sa to zosilni. Niekedy je to aj pri vyssich rychlostiach nepostrehnutelne, inokedy to citia aj spolujazdci. preto som aj pisal na forum, lebo mi je to divne, dovod tychto vibracii...

Asi pockam tak ako vravis na zosilnenie. S autom vela nejazdim, tak po prezuti na letne sa to mozno strati. Klby predpokladam ze by to robili len "pod plynom". Najlepsia moznost by bola, ak yb to boli len tie pneu....
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Keď píšeš že pri vyšších rýchlostiach sa to niekedy stráca a zároveň sa pri brzdení intenzita vibrácií zvýši, tak na pneumatiky to moc nevyzerá.
Keby neboli tie ložiská v nábojoch menené, tak by to smerovalo k nim, ale takto ťažko byť múdry.
Asi ti teda asi naozaj nezostane iné ako počkať, kým sa to prejaví zreteľnejšie.
soberano
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 22.06.2018 13:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa soberano »

:coffe: vsadil by som manželku ze to budu starsie pneumatiky alebo ti frajerka trafila elektronom kanal :d :D ale mne presne toto robili asi 5r pneu.vymenil by som tie a radsej skor kym ti tie vibracie neznicia loziska a klby!
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Nemam sice Mazdu,ale mam podobne skusenosti z trasenim pri vyssich rychlostiach,mam auto z prednym pohonom,napravou McPherson,skratka klasicka koncepcia s motorom ulozenym priecne....
Tiez som zaregistroval,ze na plechacoch so zimnymi gumami su vibracie citelnejsie ako v lete na elektronoch,km mam totozne ako zadavatel temy.
Mam za to,ze predna naprava pracuje ako celok,vratane tlmicov a vsetkych ulozeni,teda aj vrchnych ulozeni McPhersonov,ktore spolu s tlmicmi su opotrebovane a treba ich vymenit.
Na mojom aute je este taky bonus,ze vplyvom tych vibracii prpusta olej z prevodovky,cez gufero kratkej polosi,ktore uz raz bolo menene,to gufero.
Jednoducho je to dan za "kvalitu" ciest po ktorych jazdime,a prichadza kazdych 100 000 km,robit repas prednej napravy....
Napísať odpoveď

Návrat na "Mazda fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní