Vhodný kompresor

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

alviant
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 18.01.2020 19:44
Zdieľať na Facebook

Vhodný kompresor

Príspevok od používateľa alviant »

Zdravím páni, takže sa chcem opýtať skúsenejších tu na fóre.
Obzerám sa po vhodnom kompresore domov, na nejaké to pneumatické náradie no aj na lakovanie, samozrejme nie som profík a chcem sa to aspoň ako tak naučiť pre seba ako hobby. Mám doma nejaké staršie diely na ktorých si to môžem skúšať.
Sledoval som množstvo videií aby som mal aspoň aký aký prehľad a moja otázka znie, v prípade celolaku je postačujúci objem tlakovej nádoby 100L?
Nechcem robiť reklamu a tak radšej pridám popis kompresora
Pištoľ chcem kúpiť ktorá má spotrebu vzduchu 277l/min.

Motor: 230V / 50 Hz
Príkon: 2200 W / 3,0 PS
Maximálny tlak: 8 bar
Objem vzdušníka: 100 l
Sací výkon: 412 l/min.
Počet výstupov na vzduch: 2
Regulácia pracovného tlaku: Áno
Množstvo oleja: 0,25 l


Vopred ďakujem!
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Rozvod stlaceneho vzduchu je nevyhnutnost !
Prida Ti dalsi objem a kompresor nebude tak casto spinat.
Pre profesionalne pouzitie by som isiel do kompresora 400V 400l vzdusnik+ rozvod tl.vzduchu s predlohami ,odlucovacom kondenzatu a primazavanim.
cobo77
Príspevky: 464
Dátum registrácie: 27.05.2007 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cobo77 »

Ten kompresor ti bude vkuse bezat,je tam maly objem 100L, nemam autolakovnu ale striekam v stolarskej dielni, pistol za cca 350eur,odsavanie a kompresor mame 300L Orlík,r. v. tusim 1982 a je to nezmar stroj, kupovaný pred 15rokmi...tych 300L je vsak na striekanie celeho auta malo, pistol ma odber nejakych 270-300L... na kompresore mame odlucovac, rozvod vzduchu, rychlospojka na hadicu od pistole a na nej je dalsi odlucovac vody... Ten 100L kompresor ak nebudes striekat casto ten hluk prezijes,ak na striekanie nejakych dielov v pohode naraznik, blatnik ale na cele auto nepostacujuce, avsak potrebujes nastavit staly tlak ci uz na kompresore ale aj na pistoly, aby ti to nenanasalo raz viac raz menej farby...je to alchymia, nejaky ten naraznik, blatnik som uz striekal kamaratom ale na cele auto potrebujes kabinu...
Naposledy upravil/-a cobo77 v 25.01.2020 20:45, upravené celkom 1 krát.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

To čo píšeš je vhodné na fúkanie pneumatík. Pokiaľ by sa jednalo o jednotlivé paneli samostatne...to by ešte šlo.Ak je reč o celolaku tak je nutný kompresor ktorý stíha odber pištole a zásobník 400 lt je asi to úplné minimum. Podla elmotora 2,2 kW by som ale aj kompresor videl na nedostatočný (na celolak).Na čo by som zvlášť upozornil je zaradiť za reduktor tlaku aj velmi dobrý čistič vzduchu z velkou prietočnostou aby nezväčšoval odpor a nenútil zvyšovať tlak na vstupe pištole.Ak je to zle naladené dôjde po stlačení spúšte k poklesu tlaku čo robotu pochová.Kolísavý tlak hlavne u metalízy je pohroma a vo výsledku vidieť.Velké tlakové nádoby sa zohnať dajú aj za nevelké peniaze takže tam by problém byť nemal.Kamarát kdesi v lakovni zase velmi pomôže so zbytkami matalíz (na tréning),potom už iba trpezlivo trénovať.Ale aj tu je k nezaplateniu pár hodín u lakýrnika ktorý ukáže základy,ako nastaviť pištol na tlak a lúč,ako si rozvrhnúť postup,aké rozostupy a rýchlosť ruky,narieďovanie farieb,kvalita brúsenia,odvetranie,kontrolné laky,kontrolné nástreky,vplyv teplôt atd...to sa človek ako samouk bude učiť dlho a zaplatí veľa daní za pokazené laky.
alviant
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 18.01.2020 19:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa alviant »

Ďakujem za všetky príspevky, tak nejak som aj čakal, že ten kompresor nebude dostatočný.
Samozrejme ohľadom reduktora tlaku som čítal a tiež o odkaľovačoch aby sa zabránilo čiastočkám oleja a voda dostať sa do pištole a farby.
Nejaké rady a pár hodín u lakýrnika by som si vedel dohodnúť, to ako spomínaš pomôže a nemôže uškodiť.

Nechcem tu hádzať každý kompresor ktorý nájdem, no ak by som upustil od celolaku a popr. striekol len diely samostatne, tak tento by to už "utiahnuť" ma

počet piestov: 3
piestu Priemer: 65 mm
Výkon motora: 4,8 kW / 6,5HP
Prietok Sanie: 720 l / min
Prietok eketívny: 430 l / min
Objem nádrže: 200 l
Výkon : 400 v / 50-60 Hz
tlak: 8 bar
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Tie témy o kompresoroch, ktoré tu už sú, si si prečítal a nestačili ti? :41c2:
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Teraz bola kúsok od Brna tlakovka 1000l za 7t Kč. Švagor strieka stolárske veci s 3V Orlíkom a 600L nádržou a aj tak mrmle , že by to chcelo poriadny kompresor.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Tento druhý je znateľne lepší a stačiť by mal aj na celolak.Každopádne by som doplnkovému vzduchojemu urobil hneď miesto a doplnil ako príležitosť prinesie. Na odkalovač by som sa ale nespoliehal,vo farbe bude bordelu ako hrom,treba s tým počítať že z kompresora vyletuje kadečo a pokazí to celú robotu,božechráń čiastočka oleja.Samostatná kategória je kondenz,takže riešiť to po prvej pokazenej práci je nezmysel.
Ako 1000 lt je už paráda,ja mám 800 lt a silný kompresor takže to stíha dve pištole naraz,logicky kompresol zapína.O hluk nejde,keď ide vetranie je tam hluk tak či tak
Frago
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 23.09.2008 19:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Frago »

Zdravím, prispievam malo, čítam to tu často.. Klobúk dole p. Hlavaty.. Vždy k veci, slušne a bez vyvysovania sa nad menej skúsenými.. Ak mám ja pridať názor, pneuservis mam skoro 30 rokov a až po kúpe skrutkoveho kompresora je to konečne ten správny stroj.. Netvrdím ze to je pre všetkých ideálne aj cenovo to je dosť, ale už len kvôli susedom napríklad... Taky starý orlik je nezmar ale mňa by susedia umlatili, takže aj hlučnosť treba brať do úvahy .
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Tak skrutkový je RR v lakovni.Klasika je proste hlučná,a moje štastie je že dielňa nemá žiaden dom bližšie než 50 m,vrátane môjho,čiže rušil by aj mňa.Naštastie systém budova v budove (lakovňa) je šetrná aj k susedom,aj keď mám super susedov.
U toho skrutkového je ale celkom desivá cena,to si môže dovoliť dielňa kde sa denne strieka tj má veľa prípravárov a prísun práce.
Začínal som tak,že vonku bol taký murovaný kamrlík z kompresorom.Ibaže prišla zima a už to aj išlo dnu na teplo.Kondenz vody bol doslova neriešiteľný.Oplatilo sa,teraz je vďaka velmi velkorysému filtru tesne pred výstupom do hadice vzduch ako rozprávka a nikdy sa nepokazilo dielo nejakým trutesom v laku
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

Pokial to chce ako hoby, tak je predsa hlupost davat stovky eur do kompresora a pistole. Ziadne pneu naradie dnes nedava zmysel. Co si budes fukat gumy kazdy den? Alebo pri prezuvani diskov si povolis tych 20 srobov dvakrat za rok?
Az by som si chcel doma fukat farbu, tak kupim v spreji namiesanu alebo za par desiatok eur elektricku fukacku. Nespravis s tym pracu ako v dielni, ale ucel to splni a o to ide. :4012:
Aj tak nemas box bez prachu.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Pidizvi - aby som doma mohol špekulovať s traktormi tak potrebujem plazmu 80A cena cca 1000 evri + k tomu kompresor za 600. výtlak min 200l/min. A stále je to len hoby rezanie troška hrubšieho železa - ešte ho treba potom aj pozvárať lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pokiaľ veci ako tak dotiahne,z trpezlivosťou vlezie do problematiky tak že si trúfne hoci aj sólo diely zvládnuť,nebude prvý čo to potom robí pre kamošov známych atd.Jednu dobu som lakovńu prenajímal ľudom čo spravili podaktorý pekné práce dokonca celolaky,len povedla,ako prilepšenie. Pretože dnes je počet ľakovní pekne zdecimovaný o cene za jeden panel ani nehovorím,takže aby sa práca doslova nenatlačila je nemožné.Stačí ísť na primeranejšie ceny,čo popri inom zamestnaní nie je problém.Asi by veľa ľudí prekvapilo aké kvantum ľudí si privyrába v povolaní kilometre od hlavného zamestnania.Je to iba o chcení,dnes určite
Mal som človeka z Ba (100 km) a lakoval u mňa,doma pripravil.robil krásnu prácu,často keď odišiel,ešte box ide dlho aby lak neskielkoval,tak som chodil kontrolovať ...no a nepozri sa.Bol proste dobrý
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: VhodnĂ˝ kompresor

Príspevok od používateľa seven549 »

alviant napísal: Obzerám sa po vhodnom kompresore domov, na nejakĂ© to pneumatickĂ© náradie no aj na lakovanie,
ja tie hodnoty nesledujem no co mam doma par veci na vzduch poviem ti podla toho ze zasobnik ti treba aspon 300 litrovy a kompresor taky ktory aby to uzivil na 8 barov stabilneho tlaku.to vzduchove naradie ma velku spotrebu a pyta aspon 7 barov aby sa vobec rozhybalo.
Factor
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 08.03.2009 20:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Factor »

Frago napísal:Zdravím, prispievam malo, čítam to tu často.. Klobúk dole p. Hlavaty.. Vždy k veci, slušne a bez vyvysovania sa nad menej skúsenými.. Ak mám ja pridať názor, pneuservis mam skoro 30 rokov a až po kúpe skrutkoveho kompresora je to konečne ten správny stroj.. Netvrdím ze to je pre všetkých ideálne aj cenovo to je dosť, ale už len kvôli susedom napríklad... Taky starý orlik je nezmar ale mňa by susedia umlatili, takže aj hlučnosť treba brať do úvahy .
Pán Frago, poslal som Vám súkromnú správu

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných