Prezúvanie sady gúm na jednu sadu diskov životnosť?

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

jani2
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21.09.2011 20:20
Zdieľať na Facebook

Prezúvanie sady gúm na jednu sadu diskov životnosť?

Príspevok od používateľa jani2 »

Zdravím ,
Prišiel som si po radu kde skúsenejších, mám zimné pneu 205/55r16 na oceľových a tie plastové kktiny mi žerú nervy , silne uvažujem, že ich hodím na letné hliníkové. Obe sady majú rovnaký rozmer a všetko sedí podľa TP.
V minulosti som čítal , že vďaka hliníkovým diskom ( zväčša dosť otvorených ) všetok sajrajt sa v zime trepe dovnútra a spôsobuje problémy, tiež , že takýmto prehadzovaným sa ničí časť pneumatiky a začne samovoľne spúšťať časom .. ako laik som tiež počul , že vraj záleží od techniky / pneuservisu a keď to niekto nerobí na kolene , že mimo ceny tam nedochádza k opotrebovaniu .
Nejaké rady ?
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

plastove kktiny alias puklice ? lol
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
jani2
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21.09.2011 20:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jani2 »

Presne tak haha , úplne nové, ale mám pocit, že to tam drží sila vôle :40bd:
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

puklice su v pohode, len musia byt chytene cez sroby a ne idiotsky nacvakavacie :zga28:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Podľa mojho názoru prezúvanie dvoch sad gúm vždy po sezone na jedne disky, je nič iné len bohapusté žgrlošstvo... :-\

A niekedy aj pózerstvo, moj sused to tak robí, lebo druhá sada elektronov na jeho AUDInu, stoji tiež nejake peniaze.. no ne ?

Snaha ušetriť tam , kde by sa nemalo.
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

ja na svoje auto roky prezúvam len na jednu sadu diskov. pokiaľ človek dáva pozor, tak pätka pneumatiky sa nepoškodí.
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

zalezi aj za aky cas zoderies tie gumy....ak za 2-3 roky, tak na tom prezuvani nezalezi...to o tom spineni cez elektrony je blbost....vyhoda prezuvania každý polrok je automaticky vyvazovanie, co vela ludi při dvoch sadach opomina...a ak jazdis cca 15-20 tis. za pol roka, tak nie je mozne, aby vyvazenie vydrzalo viac jako 2-3 mesiace- s tym si setris aj napravy, capy a pod....
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

laco1871 napísal:Podľa mojho názoru prezúvanie dvoch sad gúm vždy po sezone na jedne disky, je nič iné len bohapusté žgrlošstvo... :-\

A niekedy aj pózerstvo, moj sused to tak robí, lebo druhá sada elektronov na jeho AUDInu, stoji tiež nejake peniaze.. no ne ?

Snaha ušetriť tam , kde by sa nemalo.
- jasné asi nemáš senzory tlaku, vyhodiť 200E je tebe asi nič že :zg282:
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Nemá význam tu riešiť žgrlostvo, každý má iné motívy na prezúvanie zimných a letných gúm na jednej sade diskov.
Jedna vec je, že pri dnešných cenách pneuservisných služieb sa tá druhá sada diskov za nie dlhú dobu zaplatí.
Iné a podľa mňa dôležitejšie je poškodzovanie pneumatík pri vyzúvaní z disku. Nejde ani tak o poškodzovanie pätky pneumatiky pri jej obúvaní, ale o riziko poškodenia boku pneumatiky pri jej vyzúvaní.
Pozerajte sa na tých chlapíkov v pneuservise, že ako vyzúvajú pneumatiku. Nasadia tú vyzúvaciu lopatku (tzv.odrážacie rameno) na bok pneumatiky a tlačia ju dovnútra. Správne by to malo byť tak, že okraj tej lopatky by mal tlačiť na zosilnenú pätku pneumatiky, ale to by vyžadovalo aby sa vyzúvač do toho ramena riadne oprel.
Keď tomu nechá voľný priebeh, okraj tej lopatky skĺzne do stredu boku a tlačí na bok pneumatiky, až kým pätka neskĺzne do toho vybrania v strede šírky disku.
Pri takomto vyzúvaní pneumatiky môže dôjsť k poškodeniu súdržnosti spevňovacieho kordu na boku pneumatiky, čo sa môže prejaviť až po nejakej dobe prevádzky, naviac tá pneumatika bude znocva obutá až o pol roka, takže keď taká pneumatika strelí pri ustálenej jazde, nikto si to nespojí s vyzúvaním pred pol rokom.
Takže záver tohto pojednania je taký, že pre pneumatiku je najlepšie, keď pokiaľ možno po jej obutí na disk, až do skončenia jej životnosti už nedôjde k jej prezúvaniu.
Bohužiaľ, existencia senzorov tlaku na diskoch trocha posúva ekonomičnosť prezúvania smerom k prezúvaniu.
Naposledy upravil/-a wilz v 19.11.2019 23:39, upravené celkom 1 krát.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Nedáš tie plastové kktiny, nič sa nedeje...

Elektrony sa kúpiť dajú, ale tie staršie začnú oxidovať a už uniká tlak, pripadne sa poškodila farba pri prezúvaní od pajstru a tam to začne korodovať a pritom z vonku mu nemusí byť nič
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Ivko, hliníkový disk ak púšťa tlak, teda vlastne ani nemusí púšťať, jednoducho pred obutím pneumatík stačí vziať do ruky obyčajnú drôtenú kefu alebo drôtenú rotačnú kefu na karbe a očistiť ráfik disku dookola od tých koróznych splodín a problém je vyriešený.

Poznámka k tým plastovým pukliciam: v zimnej prevádzke je to technický nezmysel, pod puklicami plechové disky korodujú omnoho rýchlejšie ako keď sú nezakryté.
Samozrejme keď je pre niekoho podstatnejší vzhľad kolies, uprednostní puklice za cenu skorodovania diskov pod nimi.
streetqo
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 03.03.2012 19:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa streetqo »

laco1871 napísal:Podľa mojho názoru prezúvanie dvoch sad gúm vždy po sezone na jedne disky, je nič iné len bohapusté žgrlošstvo... :-\

A niekedy aj pózerstvo, moj sused to tak robí, lebo druhá sada elektronov na jeho AUDInu, stoji tiež nejake peniaze.. no ne ?

Snaha ušetriť tam , kde by sa nemalo.
Počul si niekedy že : Názor je najnižšia forma inteligencie ? :D

Neviem či je to prejav žgrlošstva jazdím 225/45/17 letné aj zimné na SR viac obuje iba šialenec.. prezúvam na jedn elektróny pri nájazde 60K km / rok sú gumy max na 2 sezóny ak sa podarí . A nevidím v tom zmysel opatrovať ďalšie "železo" v garáži. A áno som taký žgrliak že v prípade potreby kúpim také isté auto hoc kedy... Milujem tento slovenský pohľad na veci , že sused ma avdi ale ja mám zimné/letné zvlášť na diskoch tak v poodstate som kráľ.. :D
nemám potrebu útoČiť ale presne tieto slovenské mantry ma vytáčajú :D ja mam auto ako sústruh ktorý zarába €€ a nemám potrebu mať naleštené 22 ky len aby sused nemôhol niečo povedať :D
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

Použitých diskov je na predaj kopec a za pár korún. Prezúvanie je dnes dosť drahé, lebo už sa nemôže vyvažovať olovom, tak sa používa drahší zinok. Okrem toho, aj to oveľa dlhšie trvá, než prehodenie kolies. No a posledná výhoda - kolesá si prehodíš aj sám na dvore, ale gumy na diskoch asi ťažko... alebo sa pri tom narobíš ako mukel.
Vždy som mal dve sady na každom aute a nikdy som nerozmýšľal, že by som jednu ušetril.
Navyše, je tu ešte jedna výhoda - v prípade defektu máš dosť kolies v zálohe.
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

streetqo napísal:
laco1871 napísal:Podľa mojho názoru prezúvanie dvoch sad gúm vždy po sezone na jedne disky, je nič iné len bohapusté žgrlošstvo... :-\

A niekedy aj pózerstvo, moj sused to tak robí, lebo druhá sada elektronov na jeho AUDInu, stoji tiež nejake peniaze.. no ne ?

Snaha ušetriť tam , kde by sa nemalo.
Počul si niekedy že : Názor je najnižšia forma inteligencie ? :D

Neviem či je to prejav žgrlošstva jazdím 225/45/17 letné aj zimné na SR viac obuje iba šialenec.. prezúvam na jedn elektróny pri nájazde 60K km / rok sú gumy max na 2 sezóny ak sa podarí . A nevidím v tom zmysel opatrovať ďalšie "železo" v garáži. A áno som taký žgrliak že v prípade potreby kúpim také isté auto hoc kedy... Milujem tento slovenský pohľad na veci , že sused ma avdi ale ja mám zimné/letné zvlášť na diskoch tak v poodstate som kráľ.. :D
nemám potrebu útoČiť ale presne tieto slovenské mantry ma vytáčajú :D ja mam auto ako sústruh ktorý zarába €€ a nemám potrebu mať naleštené 22 ky len aby sused nemôhol niečo povedať :D
Keď ťa baví prezúvať, lebo si lakomý uskladniť si ich v servise za pár eur, tak je to tvoja vec... Len to ti potom to auto asi veľa €€ za tých 60 tisíc najazdených ročne nezarába, keď si nemôžeš dovoliť ani druhú sadu 17" kolies za príšerných 200 eur, zaplatených IBA RAZ,plus pár desiatok eur ročne za uskladnenie.
Keď ťa baví to stále prehadzoovať a stále nanovo vyvažovať, tak je to tvoja vec, ale dovoľ nám náš názor, že je to blbosť.

Pred mesiacom som chytil parádnu jamu a musel som dať disk na opravu. Žiadny problém, nahodil som druhú sadu. Zaujímalo by ma, čo by si v takom prípade urobil ty.
Prezúvať gumy na jednej sade diskov má asi takú logiku a takú "úsporu", ako keď niekto jazdí celý rok na zimákoch, lebo "ušetrí za letné a za prezúvanie".
cibo226
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 04.09.2009 23:48
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cibo226 »

Jergusko ty si strašný postih... Čo ma spoločné zgrlostvo s tým, kto má doma koľko sád diskov... Ja som mal odjakživa dve sady a tento rok som to dal do prdele a nie preto žeby som potreboval peniaze z predaja tých diskov ale skôr z pohodlnosti a ušetrené miesto zbytočným skladovaním... Radšej si priplatim každý polrok za nové prezutie a automatické vyváženie a mám to bez starosti ako práve tí zgrlosi, ktorí majú dve sady a nepustia euro za vyváženie až kým tie gumy nezoderu na sliky... Takže tento tvoj obmedzený názor o tom kto je aký žid môžeš ísť vyprávať do krčmy dlhoročným štamgastom

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: uwa0918181275 a 14 neregistrovaných