Nové auto bez TP

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

richard550
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04.10.2019 19:51
Zdieľať na Facebook

Nové auto bez TP

Príspevok od používateľa richard550 »

vie mi niekto poradiť, či môžem jazdiť na novom aute, ktoré nemá TP? údajne im ho ešte importér do predajne neposlal... viem, že podľa zákona musí mať vodič pri sebe TP, alebo osvedčenie o evidencii...len neviem či existuje nejaká výnimka na nové autá...v predajni mi povedali, že môžem jazdiť na zvláštne evidenčné značky, ktoré sú na aute - biele s čeveným písmom a dali mi aj osvedčenie o pridelení zvláštneho evidenčného čísla od polície, len teraz nerozumiem či tento papier nahrádza osvedčenie o evidencii, alebo nie... tieto značky majú zaplatený aj poplatok za použitie dialnice, jediné obmedzenie podľa predajcu je to, že s nimi nemôžem ísť do cudziny
prehľadával som zákony ale nič som nenašiel, ja si myslím že s takýmto autom by sa jazdiť nemalo
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

normálne s tým jazdi, na to potvrdenie, ktoré máš. ja som na techničák čakal asi 2 týždne.
FERO 321
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: 27.01.2011 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa FERO 321 »

Jazdiť môžeš, ale nezabudni na PZP. Zaplatený poplatok za diaľnicu?- pochybujem.
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

PZP by malo byť už zaplatené na tie značky.
richard550
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04.10.2019 19:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa richard550 »

diky za odpovede, PZP aj havarijnu som uzatvoril hned v predajni v jednom baliku aj s GAP, to je v poriadku. kym auto nema normalnu znacku, tak na PZP karticke sa uvadza VIN kod, aj dialnicna je zaplatena, kontroloval som to cez register, predajca ma zvlastne EČ od policie, je prenosné, platné na 1 rok a predajca ma povinnosť viesť evidenciu, ktore auto ho aktualne pouziva
anonymous-astra
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 31.05.2015 13:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa anonymous-astra »

Obavam sa, ze nemozes. Technicky preukaz uz neexistuje. K autu musi byt bud:

- osvedcenie o evidencii vozidla cast II (papier) a cast I (plastova karta) - ludovo maly a velky, trochu nespravne, "technicak". Dostavaju vozidla, ktore podliehaju evidencii.

alebo:

- technicke osvedcenie vozidla. Vydava sa vozidlam, o ktorych sa rozhodlo, ze nepodliehaju evidencii. Vyzera to skoro rovnako ako osvedcenie o evidencii II (papier A4), akurat tam samozrejme chyba ta cast s ECV a udajmi o majitelovi.


Zakon k cervenym znackam hovori toto:
§ 45 Povinnosti prevádzkovateľov vozidiel

(2) Prevádzkovateľ vozidla nesmie v cestnej premávke prevádzkovať vozidlo, ktoré

c) nie je prihlásené do evidencie vozidiel v Slovenskej republike, ak tejto povinnosti podlieha, alebo do evidencie vozidiel iného štátu okrem novozakúpeného vozidla podliehajúceho prihláseniu do evidencie vozidiel, ktoré je vybavené platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom,
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... .pismeno-c

Cize cervene znacky ti davaju "priepustku", ze sice mas auto, ktore podlieha evidencii, ale v evidencii este nie si - mas cervene znacky, mozes jazdit pred prihlasenim.

Zaroven zakon hovori:
§ 39 Spoločné ustanovenia o dokladoch vozidla

(6) Vodič vozidla, ktoré podlieha prihláseniu do evidencie vozidiel, je povinný mať osvedčenie o evidencii časť I pri vedení vozidla vždy pri sebe; to neplatí pri prevádzke vozidla v cestnej premávke na území Slovenskej republiky najviac do 30 dní odo dňa vydania osvedčenia o evidencii časti II, keď je oprávnený mať pri sebe osvedčenie o evidencii časť II. Po doručení osvedčenia o evidencii časti I vodič vozidla počas vedenia vozidla v cestnej premávke nesmie mať pri sebe osvedčenie o evidencii časť II, pričom sa osvedčenie o evidencii časť II považuje za neplatné na vedenie vozidla, ak sa ním vodič vozidla pri vedení vozidla preukáže po 30 dňoch odo dňa jeho vydania; to neplatí, ak nastanú okolnosti ustanovené osobitnými predpismi.41)
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... 39.odsek-6

Tvoje vozidlo stale podlieha evidencii, toho ho cervene znacky nezbavili, len ti povolili jazdit bez prihlasenia. A podla tohto ustanovenia musi mat vodic vozidla, ktore podlieha evidencii, pri sebe osvedcenie o evidencii (plastovu karticku, s vynimkou, ze kym ti tu karticku policia nevyrobi, mozes mat aj papier).


Dolezite je, ze osvedcenie o evidencii nerovna sa vozidlo prihlasene do evidencie, to su dve rozne veci. Osvedcenie o evidencii je papier, ktory vystavi vyrobca a potvrdi v nom technicke udaje (jedna funkcia, spolocna s technickym osvedcenim, ktore sa uz neprihlasuje), tento papier zanesies na policiu a az ta tam dopise, ze auto je aj prihlasene (druha funkcia).


Co ti mal dat predajca rovno s autom a cervenymi znackami je uz prave to osvedcenie o evidencii cast II s prazdnymi zaznamami ECV a majitela, cize ked by si dostal obe:

1. Mas pri sebe osvedcenie o evidencii, splnas povinnost vodica, vies preukazat technicke udaje vozidla.

2. Vozidlo ale stale nie je prihlasene (nemas v osvedceni zapisane ECV, vlastnika a drzitela), takze nesplnas povinnosti prevadzkovatela a vozidlo nemozes prevadzkovat v cestnej premavke. Prave na toto ti davaju vynimku cervene znacky, na to prve nemaju vplyv.


Neviem, co v tej predajni vymyslaju, asi to hraju na to, ze ta nebudu kontrolovat, ale v sulade so zakonom to nie je. Na jednu stranu, z hladiska jazdenia je to ovela mensia katastrofa ako keby to bolo opacne (nemal by si tabulky, ked ta najdu na ceste, mozu ti za to zobrat vodicak), toto je ak dobre pozeram podla sadzobnika za 10-30 eur (otazka ale je, ci toto nie je stanovene pre pripad, ze vodic zabudol doklady a ked si zbehnu znacku/VIN, aj tak zistia vsetko v systeme - ale ked auto este nie je prihlasene vobec, tak sa na to mozu pozerat inak). A ono aj "ludsky" aspekt, ci to prislusnik vobec bude riesit, alebo pozrie na cervene znacky a pojde prec...


Inak, k tomu "udajne im ho importer neposlal" - ono asi aj velmi realne. Auto doda importer, dealer velmi rad zhrabne peniaze a vyda auto zakaznikovi, ale papiere k nemu od importera dostane, az ked bude mat importer peniaze v suchu potvrdene na ucte (a pripadne je este medzi nimi financujuca institucia, ale proste nie su prachy u importera, nie su papiere).

A tu je zaroven kamen urazu, v CR sa par rokov dozadu rozhadal dealer Hyundai-Fischer s importerom, predal firmu, peniaze importerovi neposlal - stary vlastnik firmy s tym nic nema ved predal firmu, novy vlastnik firmy nema vo firme peniaze tak to nevyriesi, importer s tym uz nema vobec nic a za nic neruci - tak "technicke preukazy" (ci ako to volaju tam) zostali v trezore a zakaznici sa na zaplatene auta (ano, zaplatene, dealerovi) mohli akurat tak pozerat, kym to parkrat nepretiahli mediami. Ked skrachoval Auto Activity, tak im tie auta nakoniec tusim aj zobrali.

Ale tymto nechcem malovat certa na stenu, len na vysvetlenie, ze ako a preco funguje to "udajne neposlal", neposle, kym nebudu peniaze od dealera.
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

a ked si siel s z predajne domov tak si sa nebal ci mozes jazdit ? je vtom nejaky rozdiel ci ides od predajcu domov alebo potom do prace ?
richard550
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04.10.2019 19:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa richard550 »

nerozumiem prečo takéto situácie nie sú ošetrené zákonom, ktorý by hovoril jasne, že predajca je povinný odovzdať s autom kupujúcemu všetky doklady, ciže aj osvedčenie o evidencii (papierové) a COC (nejaké vyhlásenie o zhode, ktoré som tiež nedostal)
v § 39 sa píše: vodič musí mať osvedčenie časť I vždy pri sebe, čo neplatí do 30 dní od vydania osvedčenia časť II, keď je oprávnený mať pri sebe osvedčenie o evidencii časť II. teda vodič je doslovne podľa tohto zákona OPRÁVNENÝ (čiže nie povinný) mať pri sebe osvedčenie časť II.

nehovorím že teraz idem jazdiť s autom naschvál hore-dole, len by som bol rád keby bolo v tom jasno, pretože takéto situácie nastávajú pravdepodobne častejšie
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Prečo nedá? No lebo preto! Lebo kupujúci nie je ochotný čakať po zaplatení 2 týždne, aby si mohol auto fyzicky prevziat!
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Je to obojstranné...ja ako kupujuci chcem hned auto s papiermi,ich interne somariny mna nemusia zaujimat. Ja im nedavam peniaze s oneskorenou platnostou
malymirko
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 08.09.2019 13:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa malymirko »

Problem je v tom, ze zakaznik nie je ochotny pockat. Ja ked kupujem auto, tak auto najprv pride na predajnu, prezriem si ho, podpiseme papiere ( leasing, zmluvy....). Riadna leasingovka peniaze vyplati ihned. Technicky preukaz dostanem spravidla do dvoch dni, auto prihlasim a beriem ho z predajne uz aj s mojimi tabulkami.
mtba
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16.05.2017 21:57
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mtba »

Mozes s nimi jazdiť kým nebudeš mať prihlásené auto a pz. Tie značky má každý predajca na predvádzacie jazdy a podobné účely. Ak je ochotný ti ich požičať (čo nebýva zvykom) možeš na aute jazdiť, na tie značky je uzavretá PZP a všetko podobné. Žiadny prejdajca by si nedovolil pustiť ťa na tých značkách do premávky ak by to nebolo ok, to by si nespravil moc dobré meno. Pracoval som u predajcu nových vozidiel, pár x sa to stalo aj ked neradi sme takto požičiavali značky nakoľko ich bolo vždy málo.
fandafens
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 25.04.2016 13:28
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fandafens »

presne tak, ako pišemtba
anonymous-astra
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 31.05.2015 13:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa anonymous-astra »

richard550 napísal:nerozumiem prečo takéto situácie nie sú ošetrené zákonom, ktorý by hovoril jasne, že predajca je povinný odovzdať s autom kupujúcemu všetky doklady, ciže aj osvedčenie o evidencii (papierové) a COC (nejaké vyhlásenie o zhode, ktoré som tiež nedostal)
v § 39 sa píše: vodič musí mať osvedčenie časť I vždy pri sebe, čo neplatí do 30 dní od vydania osvedčenia časť II, keď je oprávnený mať pri sebe osvedčenie o evidencii časť II. teda vodič je doslovne podľa tohto zákona OPRÁVNENÝ (čiže nie povinný) mať pri sebe osvedčenie časť II.

nehovorím že teraz idem jazdiť s autom naschvál hore-dole, len by som bol rád keby bolo v tom jasno, pretože takéto situácie nastávajú pravdepodobne častejšie

Zakon to do urcitej miery aj riesi: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... aragraf-12

Vyrobca je povinny ku kazdemu vozidlu, ktore vyrobil (nie dodal, nie predal, vyrobil) povinny vystavit COC.

A ak sa vozidlo uvedie do prevadzky, vyrobca alebo zastupca vyrobcu je povinny vystavit osvedcenie o evidencii cast II a dodat k vozidlu to vystavene COC.


Dokonca na to existuje aj sankcia:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... .pismeno-c


Lenze problem moze byt, ze COC je vystavene, osvedcenie o evidencii je mozno tiez vystavene. Ak by nebolo, tak uviedli vozidlo do prevadzky a nevystavili osvedcenie = porusili zakon, lenze ono to zrejme existuje a lezi niekde v trezore u financujucej institucie (tej vo vztahu dealer-importer, nie zakaznikovej leasingovky) alebo u importera. Takze vozidlo ma vystavene doklady, mozno ho prevadzkovat v cestnej premavke (s cervenymi znackami, lebo nie je prihlasene), zakon o prevadzke vozidiel v cestnej premavke je spokojny. Akurat tie doklady nedrzi v rukach konkretny vodic (zakaznik) a nemoze vozidlo viest, lebo nema pri sebe papiere. Moze s nim jazdit importer...

To, kedy sa papiere odovzdaju zakaznikovi, uz riesi obchodny vztah zakaznika s dealerom/zakaznikovou - zmluva.


Cely ten zadrhel bude v tom, co pisali vyssie - zakaznika, ked zaplati plnu cenu za vozidlo pekne okamzite na ucet nezaujima, kolko si na ucte podrzi peniaze jedna alebo druha strana, kym ich odovzda tretej, on zaplatil a chce produkt.

A aby mu nepovedali, ze to potrva dva tyzdne, lebo pojde inde, kde to dva tyzdne nepotrva, tak mu nabulikaju, ze mu odovzdavaju vozidlo s cervenymi znackami (ktore neexistuju preto, aby si dealer a importer medzi sebou riesili faktury a zadrziavali osvedcenia, ale aby sa vozidlo s osvedcenim o evidencii dalo neprihlasene otestovat a aby zakaznik mohol jazdit s osvedcenim o evidencii, kym vystoji frontu na policii) a hotovo, moze jazdit.

Bude to existovat, kym to zakaznici budu akceptovat. Lenze mnohi sa o tom ani nedozvedia, ak to proaktivne neriesia a neoveruju (ako vznikla tato tema - pytal si sa) - uveria kecom dealera, jazdia bez osvedcenia a su spokojni. A niektori, ktori su ochotni cakat na uplne obycajne auto nizsej strednej triedy u niektorych znaciek 9 mesiacov, tak 2 tyzdne snad pockaju aj s vedomim, ze im dealer odovzdava legalne nepouzitelne auto.


Predstavte si, ze si kupite v potravinach jogurt a nebude sa dat jest, kym potraviny nezaplatia vyrobcovi fakturu (nedavno este 45 dni)...
miroslav114
Príspevky: 638
Dátum registrácie: 17.03.2015 21:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miroslav114 »

Kľudne stym jazdi , ja som mal na tucsone tie predvádzacie značky 2 týždne , dohodol som sa s predajcom pričom nebol žiadny problém dohodnúť sa , 2x má zastavili policajti a nič mi na to nepovedali , skontrolovali vp, op, dali fúkať popriali veľa stastnych km na novom aute , papiere mi prisli myslím do týždňa od kúpy auta aj s coc , pzp a havarijná uzatvárana v deň preberania auta
Napísať odpoveď

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: mhlavaty a 6 neregistrovaných