lak na svetlomety

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

lak na svetlomety

Príspevok od používateľa hjundai »

Chcem nechať zreparovať staré zažltnuté svetlomety, po vyleštení aký lak na koniec? Niekde píšu dvojzložkový 2K lak, inde že stačí bežný " lak ktorý ide na metalickú farbu". Koľko vrstiev? Treba po zaschnutí ešte leštiť?
A nakoniec - ak mám na inom aute svetlá zatiaľ OK má zmysel po nejakých rokoch preventívne strieknuť ten lak?
Vďaka
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Bežný lak je lepší ako nič, 2K odolný voči UV je lepší.

Ak chceš striekať preventívne musíš to aspoň troška prebrúsiť a načo? Prebrúsiš keď bude treba?
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Na fabii cca 5 rokov dozadu som prelestil svetla istou nemenovanou sadou,lak som nedaval ale pravidelne davam na svetla karnaubsky vosk. Svetla do dnesneho dna su ako keby vcera prelestene. Na vectru som po prelesteni dal lak a tie svetla su na zaplakanie,este horsie ako pred lestenim (aj ked to auto uz nevlastnim vidavam ho denne)
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Ja som leštil a voskoval svokrovi minulý rok (šmirglom a tempo pastou), lak nechcel lebo sa bál, že mu to rozleptá ten plast a teraz po roku už vidno, že to zasa začína žltnúť.
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Asi zalezi kus od kusu (material)svetlometu.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Asi, kórejec vs. Hella. Ale aj tak sa čudujem, že ten tvoj odhalený plast bez ochrany toľko vydržal.
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Ten vosk bol v sade,potom som este prikupil. Davam ho cca raz do mesiaca. (Fabia 2001)

Na smirglovani som si dal zalezat, od hrubsieho zrna az po najjemnejsie (boli v sade) , zabil som s tym vtedy cca pol dna
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

V tých sadách je vosk ale predpokladám kvôli cene. Nemienim voskovať mesačne, vyleštiť nechám u lakýrnika len on paušálne svetlá nelakuje? nerozumiem takže otázka padla aký lak - bežný za 5E alebo 2K za 10E, niežeby nebolo 5E v peňaženke ale načo ak netreba....
čo z toho vybrať? http://www.autolaky1.sk/ponuka/spreje/laky-/
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Podstata je v tom, aby ten priehľadný lak sám pôsobením svetla a tepla nedegradoval.
Takže jednoznačne by mal ten lak byľ čo najkvalitnejší.
Z toho dôvodu by obyčajné jednozložkové laky v spreji nemali prichádzať do úvahy, pokiaľ ide aj o výdrž tej vrstvy. Nemá význam znehodnotiť tú robotu s prebrúsením, použitím nekvalitného krycieho laku.
Jednozložkové sú nepochybne menej odolné v porovnaní s 2K lakmi, tie sa síce predávajú tiež aj v spreji, ale osobne by som volil klasický lak s externým tužidlom, pričom tužidla by som dal len minimum koľko nevyhnutne treba, pretože prebytok tužidla spôsobuje menšiu pružnosť laku a som presvedčený že môže spôsobovať aj žltnutie nanesenej vrstvy. Samozrejme to bude vtedy troška dlhšie schnúť.
metamor
Príspevky: 278
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa metamor »

pokiaľ chodis blizko za autami tak ten lak neodporúčam. lebo to vydrzi v tom pripade viac menej rovanko navyse potom bude treba brusit dole aj lak ked v nom budu male jamky od kamienkov... Jednoduchsie prelestit.... problem je ze vacisna chce na tom zarobit a robia to tak aby sa vracal stale...
dreeevo
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 21.11.2010 20:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dreeevo »

U nás na linke sa svetlo musí cca do hodiny dostať pod tzv. lakovaciu sprchu, to znamená že celý výlisok ide popod kontinuálnu sprchu z laku a potom do pece kde sa vytvrdí. Materiál výlisku je rôzny, na predné sklá prevláda PC, na zadné svetlá PMMA pričom existuje viacero obchodných materiálov pre každý druh v rôznej kvalite. Ja osobne po značných skúsenostiach odporúčam 2K lak, nechať ho schnúť pri zvýšenej teplote aspoń 3-4 hodiny a cca raz za pol roka ošetriť napr. karnaubským voskom. Toto som dakedy dááávno robil ešte na jednotkovej fábií a originál svetlomety od Helly vyzerali ako nové. Klasický lak s tužidlom sa neodporúča, lebo neodhadneš správne množstvo a lak bude na ohyboch a hranách skla praskať a degradovať. Bolo by dobré uviesť či sa jedná o 1K alebo 2K sklo.
keyzone
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 11.12.2010 11:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa keyzone »

Ak sú tam xenóny alebo LED, tak pozor na koľko tam tej vrstvy dáš. Akonáhle to "prešvihneš", zmeníš lom svetla. Aj fólia už mení napr. lom svetla. Vlastná skúsenosť...
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

Je to klasika svetlo nissan r.v. 2002 :d :D Tak asi bude ten dvojzložkový lak.... ide mi presne o to aby som to nemusel robiť každý rok, to je plytvanie prácou. Auto je rezerva v prípade poruchy servisu zvyšku vozového parku a už na STK komentovali stav... plus na stretávačky to už dosť poznať :3c90:
sjaro
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 11.09.2011 11:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sjaro »

Dvojzložkovym lakom, stačí aj ten čo sa používa na metalizu, pozor nie acetonovy spray ten to rozlepta.
Pre tych čo leštia, pokial je tam ešte lak da sa brusit, leštit, voskovat. Keď su už vypadane mapy a miesta s holym plastom, vtedy už žiadne voskovanie nepomôže, resp. pomôže na chvíľu a potom je to ešte horsie.
Bumbo221
Príspevky: 161
Dátum registrácie: 28.09.2010 13:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Bumbo221 »

Votriem sa do témy,
Riešili ste plastové svetlá, čo by ste ale odporúčali na predné svetlá, ešte staré poctivé zo skla? Očistiť, preleštiť, a čo potom? Alebo ma niekto nejaké iné návrhy a postupy?
Vďaka za radu...

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 49 neregistrovaných