momentovy kluc

Ponuky práce: Auto moto, brigády ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Viem o tom, že v najnovších priamovstrekových motoroch musí byť iskrište na jedinom správnom mieste, a dosahuje sa to dotiahnutím zap.sviečky na presný moment. :zg282:

Ja by som aj tam experimentoval a použil V-sviečku... lol
pokiaľ je schválená vyrobcom, pre použitie v tom motore.
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa xentry »

Vyrobcom je schvalena konkretna sviecka a spravny postup pri vymene, utiahnuti, nutnost pouzit mazivo na cievku a podobne ziadny experiment tam nenajdes.
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Vymena sviecky v takom motore su odborne veci a treba si ich nastudovat a hlavne vediet po sebe aj odkontrolovat a nespoliehat sa len na spravny postup pri napolohovani sviecky.
Z vlastnej praxe viem,ze mekky srob fi 10,12 dokazete natiahnut pri zatahovani ako zuvacku a pri extremne namahanych vacsich/aj tvrdych tr.12/ sroboch sa neda spolahnut na cit v ruke.Raz je to dotiahnute malo a casom sa poskodi zavit,alebo vela a vtedy utrhne srob extremne rychlo,lebo sily sa pripocitavaju a srob sa od urcitej chvile oslabuje.
Je mi divne,ze sa tu nikto nevyjadril s tych co sa zivia pracou ako automechanici k dotahovaniu srobov v hliniku.Vlastne sa ani necudujem a oci sa mi otvorili pred paar tyzdnami,ked v mojom okoli 8 z 10 mechanikov vedeli len dristat o vymene rozvodovej retaze a ked prislo na vymenu na funkcnom dobrom motore tak pustili do galot.Este tak opravit naburany motor,lebo tam uz nieje co do...t a mozno este spravit cosi na podvozku.Nechcem nikoho urazit,len poukazujem na uroven oprav v mojom okoli a mozno je to sposobene tym,ze si mozu vyberat len hrozienka s kolaca.A ty zvysny dvaja automechanici nemali pri sebe boha,ked si pytali za robotu.Dalsi problem vidim v prebalovani suciastok do auta a pancovani oleja.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

laco1871 napísal:Teoria je jedno, prax niečo celkom iné... lol

Pokiaľ nerozoberáš a neskladaš motory a nepotrebuješ doťahovať hlavu valcov k bloku, tak momentový kľúč nepotrebuješ...

Ale to je len moj skromný názor... :-\

A už vobec by som sa nespoliehal na momentový kĺúč pre závity v hliniku... :d :D

Možno nie je relevantné ,čo teraz poviem,lebo to poviem JA ,
a MOJ anti-fan club ma v tej chvíli zožere ... :trunk:
ALE ja používam račňu 3/8 a s citom doťahujem touto račňou bežné závity ako sviečky a podobne , pokiaľ ide , ale bez násilia....
Možno sviečky niesu dobrý priklad lebo tam by malo byť len 15 Nm ale ja kašlem na to.... :cau: :p
A ked v určitých pripadoch som použil aj rázový uťahovák 500 Nm , na niektoré dobre dimenzované šruby ..
napr. M 12 prichytenie puzdier silentblokov zadnej nápravy ku kareserii..

Dufam, že teraz nikto mi nebude posielať smajliky s krutiacim prštekom.. že doťahujem sviečky rázovým uťahovákom,

LEBO TO SOM VOBEC NEPOVEDAL !!!! Ani to nerobím .. :3c90:

A špecialne pre znalcov odkazujem, že VIEM , čo je ťahový diagram a kedy začína medza klzu materialu skrutky, aj som si to veĺa x vyskušal utrhnuť šrob...

Ani si nemyslím, že ked doťahujem skrutku, či maticu rázovým uťahovakom, že v každom prípade toho doťahovania využijem plnu kapacitu toho uťahováka , tých 480 Nm...
Takže to čo píšem vobec nie su nejaké fantasmagorie, ani nie som pod vplyvom omamných látok. :300f:
:40bd: :4090:
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

laco1871 napísal:Viem o tom, že v najnovších priamovstrekových motoroch musí byť iskrište na jedinom správnom mieste, a dosahuje sa to dotiahnutím zap.sviečky na presný moment. :zg282:

Ja by som aj tam experimentoval a použil V-sviečku... lol
pokiaľ je schválená vyrobcom, pre použitie v tom motore.
:2f93: :40bd:
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

S kludom poviem že momenták chytajú ludia do ruky len v niektorých prípadoch.
Ked sa to tak zobere tak momentom by si mal doťahovať skoro všetko, aj kolesá na aute a kto tak robí?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

K hliníku sa niet prečo vyjadrovať.K motoru kde sú niektoré skrutky v hliníku iné v oceli atd sú určené momenty kde to je zohladnené.Skrutka je dodávaná presne určená na to miesto,moment je určený presne pre dané miesto...čo o tom potrebuješ ešte za informáciu. Že je dôležité jedno aj druhé dodržať ? A že skrutku ktorá už bola na moment + uhol doťahovaná a teda ide o velmi presne špecifikovaný spoj sa po povolení už nesmie použiť pretože už nedosiahne parametre ktoré mala určené.
Skrutečka M6 vstrekovača o dlžke 63 mm je po vytočení vždy o 1 mm dlhšia !!! (predpis zatiahnutia 8 Nm + 270 ° !!!)
Ak niekto niečo individuálne stvára a vytvára spoj zo závitom v hliníku musí potrebnú silu zveriť svojej skúsenosti...ani domáce čudá nemávajú problémy takého charakteru,len to nesmie dostať do rúk nejaký Pat či Mat
s ivkom sa dá súhlasiť....sú veci ktoré výlučne z momenťákom vždy,sú také kde nikdy
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Ja som sa v mojej praxi stretol s roznymi číslami na hlave skrutky ..
napr. 6.8 , 8.8 ale aj 9,2 , či 5.6 alebo 7.2

Takému predajcovi, čo v záujme svojho zisku rádove 0,30 € na jednej skrutke , predáva skrutky ku klbom z číslom 5.6

by som nakopal do hlavy...

Lebo boli prípady,že manik pomenil čapy na naprave , použil tam skrutky pevnostnej triedy 5.6 a pri prvom skoku do diery odtrhlo celý čap a mohol sa zabiť aj jeho spolujazdci...

HOLT ...etika podnikania... :d :D

Návrat na "Práca Auto-moto"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných