Elektromobil

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Praha nie je cele Cesko...
vsevetko
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 19.03.2017 18:24
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa vsevetko »

nagy@vodrazka.sk napísal:kopec Tesla frajerov
Asi si mal namysli Pražštích kavárenských povalečů https://www.auto.cz/tesla-celi-dalsi-za ... ezd-130689
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Takto to dopadne keď je autíčko prepchate blbostami. Výrobca si môže s ním robiť čo ho napadne. A ak je to aj na kúpnej zmluve malimi písmenami ani na súde neobstojíte.
Elektromobily treba jednoduché a Cenovo dostupné !!!
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Urobil som si orientačný výpočet aby som zistil či sa mi oplatí kúpiť si elektromobil aj za aktuálnych 20 000 eur. Porovnával som rozdieli.

Benzinák Cena 20 000 eur. (dá sa kúpit aj lacnejšie povecme za 10 000 eur povecme 2 ročné alebo Rumunské)
po 300 000 km 21 000 eur za benzín.
údržba,rozvody,filtre,olej 2250 eur. k tejto sume som dospel po rozhovore s kolegami, može to byt aj trochu viac.

elektromobil cena 20 000 eur. ( napr.nová škoda City Go E, alebo iná značka 2-3 ročné s Bazára. staršie kludne aj za 10 000 eur).
po 300 000 km priemerne 5000 eur za elektrinu podla miesta nabíjania.(nerátam lacnú Fotovoltaiku)
Výmena batérie 3000 eur.

výsledok= 43 000 eur VZ 28 000 eur

Ak som na niečo zabudol alebo sa v niečom pletiem kludne ma opravte.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak to si teda zanedbal hoooooooodne vela veci. Nemas tam rovnake triedy aut, za 20k eur kupis TROSICKU INAKSIE benzinove auticko nez je poondana Szkoda CityGou - rozmer, komfort, vybava, atd, atd. Nemozes porovnavat "elektricku Korzu s benzinovou Oktaviou", to su doriti INAKSIE auta.

Dalej, zanedbal si napriklad poistky. Zakonne nerobia velky rozdiel, havarijne moze byt uzasny rozdiel - kolega plati za Teslu S ukrutne viac penazi nez dalsi chlap za BMW5 pricom su to prakticky rovnake triedy aut (nie, Tesla naozaj nie je v triede Audi A8, BMW 7, Mercedes S aj ked si to Elonik takto zela).

Strasne zle si nastavil 300.000km, 99.9% majitelov aut ZDALEKA NENAJAZDI taketo kilometre. Napriklad ja udrem 80.000km za desat rokov, cize ten rozdiel bude uuuuuukrutne inaksi nez tvoje cisla hovoria.

Podhodnotil si aj servis a udrzbu - benzinove auto na 300.000km bude stat ukrutne viac penazi nez 2.250 eur co si napisal, takisto aj elektricke nebude jazdit do skonania svetu zadarmo ale ano, uznavam ze spalovaci voz bude mat vyssie naklady na servis nez EV.

Dalej, zostatkova hodnota. Ked si pozres cenovky 10 rocnej Skody Fabia a 10rocneho Hyujdaju i40, najdes rozdiely. Ludia budu mat problem kupovat 300.000km Nissany Leaf, Tesly aj cokolvek, kvoli cenam baterii - ked dojde na vymenu, auto je urcite mimo zaruky. Batercicka do TEsly za 3.000 eur ? Prosim pekne, kupim cely vagon a okamzite ich predam s 5x ziskom.

Kam mozem prist pre vela vela vela vela baterii za 3.000 eur ? Mam doniest jeden alebo dva kamiony ? Platim cash.


Cele zle, hento porovnanie je velmi tendencne.


JA som minule robil pre seba porovnanie 10rocneho Lincolnu Navigator s takmer sestlitrovym motorom versus novy Opel Life Combo 1.5d (cenovka noveho 20.000 eur, uplne presne ako ty pocitas, lebo kamarat prave take kupil). NAjazd 50.000km, 5-6 rokov vlastnictvo. Do Lincolnu som prastil 23 litrovu spotrebu LPG a 5.000 eur za servis (doondi sa automaticka prevodovka z velkych veci, nejake drobnosti), do Opla som dal cistu nulu na servis lebo je v zaruke a spotrebu 6 litrov.

Novy Opel bol o 3.000 eur DRAHSI na celkove vlastnictvo nez 10 rocny Lincoln Navigator s takmer sestlitrovym motorom.

Vobec si nezaratal ze Skoda CityGou prejde na nabitie cojaviem snad 250km realne (v zime nie), kdezto benzinak naladujes na 900km za dve minuty a ficis z pumpy prec. AK TVOJ CAS NEMA ABSOLUTNE ZIADNU HODNOTU a mozes si dovolit nabijat hodinku tu alebo tam a mat prestoje, tak potom v poriadku. Ak si obchodny zastupca a mas niekde trcat hodinu, tak to uz nie je zrovna uplne v rovnakom poriadku. Ak jazdis okolo komina a dalej nez v prvom okresnom meste si v zivote nebol, tak je to v poriadku tiez - v ziadnom pripade ale Skoda CitiGou nie je auto do ktoreho v Bratislave skocia piati chlapi s batozinou na tyzdne, daju si PRACOVNY vylet do Mnichova a nebudu sa zbytocne zdrzovat po ceste. Zato taky kombi benzinacik...

Poznamka : minule sme isli Mnichov->Bratislava, ja Voyager 105km/h celu cestu nie viac, Tesla isla semtam aj 250, inak tazko nad 130 (150-160 bezne kde to islo, proste sa chlapci hrali). Na celej 540km trase som dosiel o 15 minut neskor [!!!!] nez Tesla... ktora v Bratislave skoncila s dojazdom 30km, takze znovu musela hodinu nabijat (po ceste uz takmer hodinu nabijala v Rakusku). Ked si zohladnis ze ja som prisiel s dojazdom este 600km (viac ako polka 66 litrovej nadrze), a na dalsich 1.100km natankujem za tri minuty... a ze Tesla bola naplno nabita v Mnichove pred cestou, co trvalo dalsiu 3/4hodinu... a ze Tesla ma realny dojazd 500km velmi kludnou jazdou, 400km normalnou beznou jazdou 120-130km/h... a ze CitiyGo neprejde 300km ani nahodou...

Benzinacik za 20.000eur a elektrotragacik za 20.000eur ANI NAHODOU NIE SU ROVNAKE AUTA, ROVNAKO POUZITELNE.

Takze chyby :

- porovnavas ine triedy aut, miniaturnu EV kekecinu nepouzitelnu pre troch ludi versus realne pouzitelne priestorne rodinne auto
- nezohladnil si zostatkovu hodnotu vozov, obrovska chyba, kludne aj 5.000 eur rozdiel v prospech spalovaku
- nezohladnil si poistenia, co nebude velky rozdiel
- spotrebu energie pre EV si ratal ~15kWh/100km ; za 12kWh/100km v lete nejazdi nic, zato za 25kWh/100km v zime uplne pohode vsetko.
- tvoji zamestnanci robia zadarmo, ich cas nema ziadnu hodnotu. Mozu stat na nabijackach kludne aj 2 hodiny denne.


Kamarat teraz mesiac dozadu kupil pouzite BMVV i3. Mala kekecina, o nicom, hnusna, su dvaja, nemaju rodinu, bude s tym jazdit Senec - Bratislava letisko. Stalo 20.000 eur, tusim 2016ka rocnik, ta prva generacia, s dojazdom snad aj 150km. Chces to porovnat s nabuchanym Superbom 2016 combi za 16.000 eur pripadne nejakou menej vybavenou verziou 1.6d za 11.000 eur ???

Sorry.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Uznávam že moj pohlad na problematiku je extrémne subjektívny,
Elektrohracka nieje a ani nikdy asi nebude vhodná na praktickú jazdu s Bratislavy do Košíc.
Ale do mojich parametrov dojazdu, nabíjania e hračka pasuje. denne sotva spravím 50km ,skvor menej. Nabíjať možem doma v noci ked je sieť málo zaťažená ale nieje problém namontovať pár zásuviek na parkovisko pri Halu v robote aj s elektromerom. Majitel s tým nemá žiadny problém , už sme sa o tom nezávezne bavili.

A áno kategórie sú rvozne ale zase ide o moj subjektívny pohlad.
Keď už mám jazdiť benzínom draho tak si to chcem aj trochu užiť a mať trochu konfortu pre radosť.
Ale ak možem jazdiť na elektrine lacnejšie som ochotný obetovať trochu komfortu a uskromniť sa. Ako sa hovorý ,,Za málo penazí málo muziky,, (spotreba,prevádzka)

300 000 km som použil kvoli tomu že je to bod kedy bude treba určite vymeniť batériu, inak bi som tam nemal skoro čo zarátať.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

by ma zajimalo, co potom robia servisy tesla, ked su tam take cakacie doby, asi hraju hosi fotbalek a piju kafe :zga28:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Zostatková hodnota sa dá len ťažko určiť. aktuálne je to v prospech spalováku ale to sa može zmeniť ked sa ludia prestanú báť e hračiek a zviknú si na ne.
Ak zarátam štatisticky moj životný cyklus Automobilu tak zostatková cena nehrá žiadnu rolu.
1. žigulák 1300 po dožití som ho zrecikloval (uznávam že som mu pomohol keď som sa ako čerstvý držitel VP pretekal v Slepčanoch , nevybral som lavotočivú zákrutu a skončil som na kolajniciach a presadil som 3 mladé stromky a demontoval jedno zábradlie.

2. žigulák 1200 ten dojazdil slušne, musel som ho dať zreciklovať
kvoli malému požiaru motora a prerazenému chladiču.

3. Ford escotr .Ten som zodral na totálku ale doslova , nakoniec som ho daroval kamarátovi na súčiastky. Prepísali sme ho do iného okresu na Bieleho kona on si ho neprihlásil a auto sa automaticky vyradilo s evidencie. Volakedy to bola bežná prax.

4.Nisan Almera ten ešte jazdí a snažím sa on starať ale určite ho už nebudem predávať. Ak ho jedného pekného dna nebudem potrebovať
darujem ho za Prepis.

5. Ak sa raz dostanem k E hracke urcite ju nebudem predávat.
Príde mi neprirodzené meniť niečo čo funguje len z roztopaše.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Lubo, aj p.Nagy čo tak tam hodiť moje výpočty a moje ekonomické myslenie????
Auto - čokolvek 5miestne,s LPG a novou STK. Použitie? jazda do zamestnania , prípadne akákolvek iná ak mám platiacich spolucestujúcich.
Berim do úvahy len prácu, pretože iné jazdy sú nepravidelné. Každý týždeň mi spolujazda zaplatí moju dopravu (tankovanie) + ostáva 60 eur.
Cena auta 500 eur, životnosť 2 roky, servis nie je celkom 0 lebo aspoň dva x musím vymeniť olej + gumy z bazoša tak 100eur ročne.
Podčiarknuté zrátané auto prinesie 6tisíc ojro a náklady sú 700eur.
Ostáva mi 5300eur , ktoré môžem minúť na manželku, ale traktory mi robia viac radosti ,takže to ide na ne. :40bd: :40bd: :40bd: :40bd: :40bd:
Ešte podotýkam , že by ste si mohli už konečne uvedomiť , že na takých jazdách ako vozenie detí do školy alebo dovolenka len prerábate a navyše deti aj rozmaznávate. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Riešis to rozumne a celkom sa mi to pozdáva len som skvor za CNG.
Sú domáce plničky čo ti to doma natlačia zo zemného plynu.

https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-p ... vat-i-doma

https://www.dieselgas.sk/cng/
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Nevýhoda CNG spočíva v nutnosti mať tlakovú nádrž v aute, na násobne vyšší tlak ako u lpg. Z toho vyplýva váha až do 500kg podla typu auta.(u felicie pickup to bolo 300kg. Cena prestavby na CNG sa pohybuje od 2000eur. a cena domácej plničky začína na 3,5t ojro.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

áno to je dvovod prečo na tom nejazdím. Cena domácej plničky je vysoká a obecné sú málo rozšírené. Jedna je síce v Nitre ale to mám 35 KM, a to je trochu vela na tankovací výlet, možno keby som bol Nitrančan .
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

kedze sa nevenujes mojej poznamke k rychlosti vybavenia servisu tesla :41c2: , v nadvaznosti na jej akoze 0 servisne naklady za 300000km :::, tak v duchu napisaneho, odporucam kupu domacej zubnej ambulacie, predpokladam 4 clenov rodiny + surodenci s rodinami, 2x babka dedko, nejaky susedia, kamo ! pri priemernej cene 30e/vypln to je zlata bana! kam sa hrabe fotovoltaika, mozes kupit za chvilu novy benzinak co zere 15 litri 98cky a jazdis jak pan
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

bajo777 dnes ti ide karta. :2f93:

ženu baví práca v keteringu , pkvor sme uvažovali o stánku s Kebabom.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Bajo - zubárčina je zlatá baňa a napriek tomu zubári ale aj iní doktori utekajú smerom na západ. Čím to asi bude?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 57 neregistrovaných