Jazdit celoročne na zimných alebo celoročných pneumatikách?

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

pneumato
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 19.08.2019 17:11
Zdieľať na Facebook

Jazdit celoročne na zimných alebo celoročných pneumatikách?

Príspevok od používateľa pneumato »

Čaute,

mám na Vás otázku. Mám veľmi nízky ročný nájazd, odhadom tak do 1500 km. Bývam pod Tatrami (Kežmarok), takže je tu pomerne chladno, približne tak 6°C v priemere menej ako na juhu Slovenska. Napríklad tento rok nasnežilo aj v máji.

Doteraz som stále prezúval zimné a letné pneu, ale akosi som zlenivel a hľadám ľahšiu cestu. Preto sa pýtam, či je pre mňa lepšie nechať celoročne obuté zimné pneumatiky, alebo ísť do celoročných?

Je mi úplne jasné, že letné budú v lete lepšie ako zimné alebo celoročné, ale pri mojom malom nájazde do obchodu a späť to snáď nebude nejaký obrovský badateľný rozdiel. Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.

Podotázka - mám 15" a 16" elektróny. Ktorý rozmer je vhodnejší na celoročný nájazd? Teraz som mal na zimu 15" a na leto 16", čo mi dávalo zmysel, ale takto by som sa musel rozhodnúť len pre jedno. Auto je Golf 7.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Pri takom „nájazde” čo najlacnejšie.
gnagy
Príspevky: 943
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Záleží to aj od toho, ako to tam v zime vyzerá. Nasnežené, neodhrnuté? Ak áno, tak klasické zimné. Ak Tvoje auto nebude jazdiť po snehu, tak celoročné stačia na tak nízky nájazd.
„Všetci vieme, že svetlo putuje rýchlejšie ako zvuk. Preto niektorí ľudia vyzerajú chytro, kým pred vami neprehovoria.“ — Albert Einstein
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

zimne, ale keby ti preplo sa volakde prehanat po dialnici v lete na nich vmax, tak si to uvedom, aby si sa potom necudoval...
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
martincichy
Príspevky: 5442
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

Je jedno, ake pneu tam das. Po dvoch - troch rokoch ani jedna sada nebude mat vlastnosti, ake mala v prvom roku. Guma starne. Ja teraz skusam celorocne kontinentalky pri rocnom najazde 50 tis km. Leto zatial fajn. Prijemne ma prekvapili jazdne vlastnosti za dazda.
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

No myslím že pre rozhodnutie sú dôležité hraničné situácie.
Ak musíš v zime prejsť cez zasnežené úseky, kde si bez zimných pneumatík neporadíš, tak je určite dobré mať vtedy obuté zimné pneumatiky. Samozrejme záleží aj na tom, že či musíš sadnúť do auta aj vtedy keď napadne sneh a je fujavica, alebo to môže pár dní počkať.
Inak myslím že kľudne tých pár kilometrov mimo zimy prejdeš aj na zimných pneumatikách, ak si teraz tlačený do rozhodnutia, že či také alebo onaké pneumatiky .
Čo sa týka celoročných pneumatík, tie obvykle nie sú v zime také dobré ako zimné pneu a zase v lete sú horšie ako letné. Pri tom kilometrovom nájazde mi príde lepšie mať obuté celý rok zimné pneu.
No a ak sú ešte obidve sady letných aj zimných ešte použiteľné, tak zatiaľ nič nerieš, dojazdi ich a keď ich bude treba vymeniť, tak sa zariaď podľa prvej rady od cicmanca, t.j. 15“ kolesá, oproti 16“ je jazda troška pohodlnejšia a obvykle sú lacnejšie ako porovnateľné 16“.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nie celorocne, urcite zimne.

Zimne pneu trosku viac "opotrebujes" v lete, ale celorocne NEMAJU NAJPOTREBNEJSIE VLASTNOSTI VTEDY KED ICH JE NAJVIAC TREBA... TEDA V ZIME NA SNEHU NEDAJBOZE NA LADE.


Proste su lepsie zimne v lete, nez celorocne v zime.


V kazdom pripade zimne pneumatiky uprednostnit pred celorocnymi.
leonNL
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: 16.09.2009 16:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa leonNL »

Presne tak ako prispevok nado mnou, nie je co dodat. Ked byvas pod Tatrami a fakt jazdis len do obchodu a domov, tak zimne.
Hrdym majitelom:

W219 CLS63AMG 2010

W211 E55AMG 2005
Mateusz737
Príspevky: 712
Dátum registrácie: 16.09.2018 21:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mateusz737 »

Tiež nechápem na ten "nájazd" zanovné auto? lol
Pod tatrami by som volil zimné plus retiazky pribaliť do kufra lebo nemám tam pekne skúsenosti doslova som tam zažil zimné peklo keď sa muselo ísť po diaľnici max.60km a benzinka bola pod snehom alebo raz v apríli som myslel že nedôjdem do ciela a to tam nechodím nejak často :3c90:
pneumato
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 19.08.2019 17:11
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pneumato »

Dakujem vsetkym diskutujucim. Tak predsalen ostanem pri zimnych 15".

Ano, mam komicky nizky najazd. Ale auto som dostal ako dar takmer ako nove, tak to z tejto stranky neriesim. Ale aspon vidite, ze nie kazde auto s tak nizkym najazdom v inzeratoch je stocene, existuju ludia s najazdom 1500 km rocne :D

Akurat ma stve, ze ja ani ten dezen velmi nezjazdim, ale guma skor zostarne a strati vlastnosti. Teraz maju 5,5 roka. Na starsom aute som mal raz 7 rocne zimne pneumatiky a to som mal pocit, ze akonahle bol na ceste co i len naznak snehu, tak som siel do smyku. To som si povedal, ze nikdy viac. Ale na druhu stranu, tam uz bol dezen o dost mensi a auto starsie bez roznych bezpecnostnych systemov... tak ktovie aku to zahralo rolu. Vsimol som si ale, ze zboku na gume uz boli mikropraskliny. Samozrejme, hned som kupil nove a to sa nedalo porovnat.

Tak este teda jedna otazka - po kolkych rokoch by ste menili (zimne) pneu v takomto pripade? Teda max. 1500 km rocne a celorocne jazdene. Kedze z hlbky dezenu moc vychadzat nemozem, to bude stale ako nove :40bd: . Alebo staci kontrolovat, ci sa neobjavia tie male praskliny/nezacne pukat guma a pri prvom naznaku to vymenit?
Naposledy upravil/-a pneumato v 20.08.2019 02:08, upravené celkom 1 krát.
leonNL
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: 16.09.2009 16:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa leonNL »

5 rokov si ich mozes nechat s uplne kludnym svedomim, ved tie gumy budu mat smiesnych 8tis km za sebou, a ked nesmykujes na kazdej krizovatke, co myslim ze asi nie, tak aj dezen bude ako novy.
Hrdym majitelom:

W219 CLS63AMG 2010

W211 E55AMG 2005
vsevetko
Príspevky: 971
Dátum registrácie: 19.03.2017 18:24
Zdieľať na Facebook

Re: Jazdit celoročne na zimných alebo celoročných pneumatiká

Príspevok od používateľa vsevetko »

pneumato napísal: do 1500 km. Auto je Golf 7.
Mňa by zaujímalo ako často meníš v tom TSI olej ?


Určite zimné, Michelin 195/65R15
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Tiež poškuľujem po tom aby som jazdil celoročné pneu v zime a v prechodných obdobiach / oktober-maj /

https://pneumatiky.heureka.sk/bfgoodric ... e/#section

Z týchto dovodov : kvoli globalnym klimatickým zmenam absencia snehu a mrazu v zimnych mesiacoch
jazdí sa najviac na mokrých cestách

Tu som našiel jednu recenziu ,podĺa ktorej tieto gumy maju vynikajuce vlastnosti po všetkých stránkach:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/BFGoo ... ason-2.htm

a tieto zimne čo mam teraz /Kleber Krisalp HP2 /su nezničiteľné,
používané 6 sezon najazdené viac ako 60 000 km a vzorka je tam stale okolo 5 mm

V mojom prípade sa poteším akýmkoľvek iným pneu ako sú KLEBER ... nechcem viac ani počuť o KLEBER !!! :3c90:
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

Ja jazdim uz nejaku dobu na celorocnych a pohoda.
Zaujimave, ze pred par rokmi to vsetci odsudzovali - a hla, zrazu je z toho trend :-)

PS: ano, pre firmemne auto, alebo drsnu jazdu su lepsie letne - lenze tak ja nejazdim.. :4012:
hjundai
Príspevky: 2710
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

na taký nájazd zimné protektory vraník... výborné na snehu a suchu, priemerné na vode.

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot], minac a 21 neregistrovaných