Citroen Berlingo 1,6 HDi - kolíše teplota

Diskusia ohľadne vozidiel značky Citroen

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Carabinier
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 28.04.2009 17:01
Zdieľať na Facebook

Citroen Berlingo 1,6 HDi - kolíše teplota

Príspevok od používateľa Carabinier »

Ahojte. Mám C-Berlingo, 1,6 Hdi, 68kw, r.v. 2013, 100.000km. V poslednej dobe som si všimol, že mi doslovne podľa "budíkov" lieta teplota motora (chladiacej kvapaliny) . Neviem ako dlho to robí, všimol som si to asi pred 3 týždňami. Odvtedy pozorujem teplotu a je to celkom sranda. Pri normálnej jazde mimo dediny aj v meste je teplota do 88 stupňov ale na diaľnici je tak cca 97 stupňov pri rýchlosti cca 130 km/h a stále si tak drží. Pri jazde do kopca napr. teplotu dosiahnem na 90 st., ale ako náhle sa dostanem na rovinku, tak teplota klesne pod 90 st. Ventilátor normálne zapína len to akosi nestiha chladiť alebo moc chladí? :-D . Ako píšem je sranda to pozorovať, ale sranda končí v momente keď si uvedomím, že za 2 týždne mám ísť s tým do Chorvátska.
P.S. Termostat vymenený - závada neodstránená. A nemám štýlom pokus-omyl chuť vymeniť polovicu motora. Stretli ste sa už s takouto blbosťou? Auto inak zatiaľ ide normálne (teda aspoň si myslím) :-)
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dolamane lopatky na vodnej pumpe, ak neubuda chladiaca kvapalina alebo autiak nedymi z vyfuku ? Preco doriti trapis masinu na 97 stupnoch, preco napriklad trosku nespomalis a namiesto 130 nejdes po tej sprostej dialnici 110, pricom prides do ciela o 14 minut neskor ? Zvlast ked vies ze mas nejaky seriozny problem.

Keby si isiel durch cez cele Slovensko tak prides o 3/4 hodinu neskor (110km/h namiesto 130km/h) ale trosicku neodvaris motor...
A to pozor, 3/4hodina = 45 minut neskor by si prisiel iba V IDEALNOM PRIPADE kedy by si CELU CESTU mohol ist 130, co je samozrejme totalne nerealne... cize v realite ked pojdes z Ciernej nad Tisou do Bratislavy celu cestu kde sa bude dat 130km/h a ked pojdes tu istu trasu 110km/h tak prides len o 25 az 30 minut neskor.

Neuveritelne, ze ?
Carabinier
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 28.04.2009 17:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Carabinier »

asi sa moja drobnosť zle vyjadrila :-) . Pri 130 km/h vybehne teplota nad 95 st a tam drží, už viac nestúpa. Samozrejme ako náhle stúpa teplota, klesá moja rýchlosť. Len som to pár krát vyskúšal, či to nebol len taký ďalší francúzky omyl . A nebol. Voda sa netratí, auto nedymí .......
A ešte taká drobnosť. Zaparkujem pred napr. obchodom, teplotu ukazuje cca 85 st. vypnem motor a po 10 min, keď naštartujem tak ručička vybehne pekne na 90 st a aj tam drží na voľnobehu. Ako náhle sa pohnem tak klesne pod 90 st.
Naposledy upravil/-a Carabinier v 11.08.2019 20:57, upravené celkom 1 krát.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Lubo: ten chalan čo sa pred pár dňami zabil pri Vrábloch, išiel na okreske 3 triedy 230km/h . Ano aj to sa dá na Slovensku , niekedy ale len raz.
A Kefalíne vypočítaj o kolko prídeš skôr ak sa ti podarí ísť 50% cesty 200 a viac???? :40bd: :40bd: :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Sprtos
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 22.10.2016 13:07
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sprtos »

Ja by som to najprv pichol na diagnostiku, ci aj ta ukaze rovnake teploty. Budik moze aj klamat...ak by mi aj diagnostika ukazala rovnake kolisanie teplot, tak by som sa pozrel na teplotne cidlo. Ak by aj to bolo v poriadku, riesil by som nasledne dalsie veci ako termostat, cerpadlo atd...
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Automat, manual?
Carabinier
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 28.04.2009 17:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Carabinier »

štandardná búdka s manuálom. 5 kvalt, pri 90.000 menený olej v prevodovke
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Carabinier napísal:asi sa moja drobnosť zle vyjadrila :-) . Pri 130 km/h vybehne teplota nad 95 st a tam drží, už viac nestúpa. Samozrejme ako náhle stúpa teplota, klesá moja rýchlosť. Len som to pár krát vyskúšal, či to nebol len taký ďalší francúzky omyl . A nebol. Voda sa netratí, auto nedymí .......
A ešte taká drobnosť. Zaparkujem pred napr. obchodom, teplotu ukazuje cca 85 st. vypnem motor a po 10 min, keď naštartujem tak ručička vybehne pekne na 90 st a aj tam drží na voľnobehu. Ako náhle sa pohnem tak klesne pod 90 st.
Ak je snimac teploty umiestneny na vrchu motora tak za jazdy pocas obehu chladiva ukazuje teplotu chladiva ochladenu s chladica.Ked auto zastavy a voda neprudi a motor je zohriaty tak tepla voda stupa v systeme hore a studena klesa.Auto je pomerne nove,ale treba prekontrolovat ak niesi prvy majitel ci nieje pripchaty chl.system,ci je na aute original chladic,alebo ci niekto nevyvapkoval lamely na chladici.....
Sprtos
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 22.10.2016 13:07
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sprtos »

Tak ono si treba uvedomit aj to, ze vyrobca motora nestanovil pracovnu teplotu motora len tak zo srandy....
ozuskac
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 29.06.2013 16:39
Zdieľať na Facebook

to Carabinier

Príspevok od používateľa ozuskac »

to kolísanie teploty je úplne v pohode, znamená to, že termostat pracuje správne...
som rád, že Citroen ukazuje skutočnú teplotu motora...
VW group to rieši tak, že po dosiahnutí pracovnej teploty motora ukazuje 90°C aby sa chudák vodiči nestresovali, že im kolíše teplota, tak ako Ty Carabinier ;-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Citroen fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných