kúpa 4x4

Neviete si rady aké auto kúpiť, ktoré bude pre Vás najvhodnejšie ? Diskusia o konkrétnych značkách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
mato0850
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03.01.2017 12:48
Zdieľať na Facebook

kúpa 4x4

Príspevok od používateľa mato0850 »

Zdravím, zvažujem kúpu 4x4, niečo som už prečítal, ale každé z áut ma nejaké negatíva, za vaše rady na základe skúseností (s prevádzkou resp. údržbou)budem vďačný.
4x4 z dôvodu neudržiavanej cesty (spevnená s výmolami) v zime, cca. 1km k hlavnej ceste, len mierny kopček s pár metrovým prevýšením. Ujazdený mokrý, alebo ráno čerstvo napadnutý sneh môže byť problém, vyhýbanie sa inému autu..(zatial nepluhované, ak si aj niečo časom dohodnem, tak to zrejme nebude medzi prvými časťami)
Alternatívy momentálne:
kombík 4x4 TDI gruppa:
Skoda Octavia 1 1.9 TDI 4X4 s Haldexom
Audi A4 Avant B5 resp. B6 Quattro 1.9 TDI.
Z SUV:
Jeep Cherokee 2,5 TD (1999) momentálne vo výhlade 240tis km
alebo kus novšia Kia Sorento 2,5 CRDI.
Otázka je či má zmysel kupovať SUV, keďže to má znateľne vyššiu spotrebu a využitie 3 mesiace v roku. Nejaký malý zhŕňač snehu je tiež v úvahe.
Stredoslovenský region max 20-30cm za noc, pár krát za zimu.
Alternatíva 3: Namiesto zachovalej pomerne ešte drahej 4x4, kúpiť niečo vyradené za pár stovák bez SPZ a mať to len pri dome na odhŕňanie. Traktor by bol asi drahý špás, od zachováleho po vyjazdeného. Ťažko povedať ako by si poradila hladká 1,9D s predným náhonom a reťazami so zapnutým ťažným a pár cm čerstvého snehu.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Pre 1 kopček s pár metrovým prevýšením sa nekupuje SUV :3c90:

taký kopček prejde každé jedno auto , priechodnosť záleží na kvalite zimných pneumatík

My zo starej školy odchovaní na zadných náhonoch /žigulík/ vieme, že na prekonanie klzkého kopčeka netreba stratiť rýchlosť

III. stupeň je idealny , II. st. je minimum !!!
a tiež najdenie IDEALNEJ STOPY
idealna stopa v zimných podmienkach znamená pravými kolesami isť po krajnici, pretože tam to nie je vyšmykané a sú tam nejaké zvyšky posypu... :)
A propos odhrňanie :
AJ keď nepretržito snežilo, posledný pluh prechadzal cez dedinu cca o 22:30 a prvý pluh opačným smerom prechádzal cca 4:30
pol hodiny pred prvým busom, ktorý išiel 5:15,takže jazdenie na 10 cm čerstvo napadaného snehu vobec nebolo nezvyčajné,
a kalamitné, ako je to v dnešnej dobe lol

Takže každý jeden predohrab ZVLADNE podmienky zadavateĺa témy vobec netreba 4x4 , stačí odpojiť trakčnú kontrolu / TCS /
A v zime pripajať privesný vozík za auto bez 4x4 je jednoducho hazard a šialenstvo,
aj ked na klzkej ceste má pripojený vozík vyrovnavacie a stabilizačné účinky na ťažné auto..
horšie je to v stúpaní... :430d: :rouler:
mato0850
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03.01.2017 12:48
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mato0850 »

Dedina je dedina a polosamota je niečo iné.. Auto neplánujem kúpiť na rok, ale už keď niečo okolo toho odíde, aby som do toho nehádzal ako do studni každú chvíľu, preto sa pýtam na konkrétne vozy.
III. kvalt áno, len na to treba mať sa kde rozbehnúť, to nie je rovinka pred činžiakom, už som pri iných situáciach neraz zakladal reťaze pod -15C za tmy, nič príjemné, či čerstvo napadaný alebo zmrznutý podklad a kombinácie toho..
To je dobrá poznámka, ktovie ako s posypom a držať sa jedine stredu, lebo keď ta vtiahne do poľa, tak môžeš lopatovať, zakladať reťaze a dufať, že sa ti ich tam podarí založiť.
Kombíkom by som rovno vyriešil aj bežnú dopravu do práce za prijateľné náklady.
Prívesný vozík možno časom, skôr sa mi jedná len o ten zhŕňač za ťažné na vyčistenie toho 1km úseku, aby som nebol na nikoho odkázaný.
Ideálny by bol predohrab, a druhé 4x4 bez SPZ na údžbu, len také za pár stovák, čo nebude viac na starosť ako na osoh asi nebude ľahké nájsť.
karo69
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 06.09.2018 14:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa karo69 »

ak na tom budeš jazdiť 3 mesiace v roku, stačí ti totálny črep nejaké lacné suv, volil by som iné značky, jeep mi príde drahý a podľa mňa ani nepocítiš tú spotrebu keďže to chceš na tie tri mes
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Poobzeral by som sa po Lada niva, bez spz, radlicu na sneh kúpiš hockde napr. záhradkárske stroje, bazos, obi a riešiť odhŕňanie snehu po vlastnej línii, namontovať ťažné zariadenie a malý prives s rozmetadlom za záhradný traktor. Nasypeš tam soľ a odhrnam a zároveň posypem. Niva je nezmar, na ten kúsok nerieš hrzdu alebo nejaké drobnosti, naštartuje aj v sibirskej zime, benzín nezvykne parafinovat ako letná nafta, súčiastky sú za 25% ceny súčiastok na jeep. A jeep je dlhý ťažký, porovnateľné je suzuki samuraj ale tam sú iné ceny.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Dcéra žije vo švajci 1850 m.n.m , takže ráno vstanem a sneh mám po zrkadlá je pohoda.Stres chytá ak ráno vstane a nevidieť ani strechy aut. :40bd: :40bd:
Im tam sice sneh odpratávajú excelentne frézami, ale aj tak bez štvorkolky je to tam trápenie. Teraz má Subaru Justy a ide ho vymeniť. Tak poprosila mechanika zo servisu aby jej niečo našiel - z 10 ponúk boli 2 Nivy a 7 samíkov. On sám jazdí na Nive. Tam sú našťastie ludia čo neriešia na čom si prišiel,ale aký si človek - mohli by sme sa od nich vela naučiť. :300f:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

ked napadne 20 cm snehu cez noc a pod tym mas utlacenu starsiu vrstvu, tak aj 4x4 bude mat problem. Cize odhrnat.
Ak nemas (celorocne) vyuzitie pre traktor alebo ak nechces pre radost obcas jazdit na stvorkolke, tak to nedava ekonomicky zmysel.
Ja by som skusil dohodu cez miestny obecny urad, aby ti za poplatok odhrnali. Neverim, ze to bude viac ako 20eur za jedno odhrnutie. 200eur za sezonu bude lacnejsie ako zivit traktorcek, nieto este 4x4 na znackach s PZP a STK. Ani cas s tym nestratis. Nevyhoda, ze ked napadne cez noc, asi to rano este nebudes mat odhrnute, tak asi vynimocne retaze vtedy.
Posypat sam kilometer je dost neekonomicke. Vravis, ze su tam nerovnosti, takze to s nejakou hobby radlickou asi nedat, odtrhnes na prvej jame. To nie je ako odhrnat benzinku alebo parkovisko pred nakupnym centrom.
Este ma napadla moznost frezovat rucnou benzinovou frezou, do tisicky si uz vyberas zo super strojov, s pohonom, to mas ako kosenie travnika. Kilometer sa da, staci ti spravit kolaje jedna cesta tam a druha naspat, pripadne spravis iba kriticke useky v kopci. Alebo malotraktor s radlicou, asi bude lacnejsi a mozes cez leto orat zahradu.
https://snehove-frezy.heureka.sk/al-ko- ... i/#section
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Ak by mal zadávatel naozaj záujem o Nivu , viem posunúť kontakt na auto na papieroch v excelentnom (na rusáka) stave za nie velký peniaz. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mato0850
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03.01.2017 12:48
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mato0850 »

Ďakujem páni za tipy, áno nad nejakým benzínom som tiež rozmýšľal ak to mám pár krát v zime naštartovať a Niva by mohla byť z tých naj adeptov.

Malotraktor nemám vobec predstavu po čom to ide, a či sa v tom netreba stále vŕtať.. ale na pooranie, pripadne ešte aj pokosenie 1h by to nemuselo byť zlé riešenie, namiesto bubnovej - no zatiaľ nemusím kosiť.
Cesta nie je v katastrofálnom stave, ale človek musí isť kus pomalšie, aby to nebúchalo.. sem tam asi spravím kus údržbu v lete, ale tak nie sú to tie Švajčiarske cestičky, ktoré siahajú k rôznym rozstrúseným domčekom po krajine.

oco13 ak možem poprosiť kontakt, tak za pozretie a nejaké bližšie info nič nedám
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Najprv to skús s reťazami. Ak to nepôjde... No a keď už nakoniec pôjdeš do 4x4 tak niečoho poriadneho, lebo garantujem ti, že voľnočasové aktivity typu cestovanie, dovolenky, sa ti zmenia o 180° ;-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 25 neregistrovaných