Zmluva na auto "v stave akom je"

Neviete si rady aké auto kúpiť, ktoré bude pre Vás najvhodnejšie ? Diskusia o konkrétnych značkách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

monojetronic
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 06.05.2010 01:40
Zdieľať na Facebook

Zmluva na auto "v stave akom je"

Príspevok od používateľa monojetronic »

Dobry den,
chcem predat starsie auto (zopar stovak), ktore ma logicky nejake viditelne ,a mozno pre niekoho cititelne vady. Auto funguje a mne postacovalo na presun z bodu A do B, ale nedosahovalo to komfortu ako nove auto. Preto chcem kupcu upozornit a aj spisat do zmluvy, ze auto prebera v stave v akom je, pricom bol s tym oboznameny pri prehliadke, ze ma vady. Ide o klauzulu, ktora zamedzi, aby sa dotycny dozadoval vratenia auta, ak nahodou ho po dvoch tyzdnoch nebude bavit. Ako to formulovat do zmluvy? Dik
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ked chceš mať pokoj, tak do zmluvy napíš všetky vady o ktorých vieš a oboznámil si aj kupujúceho = napríklad auto bolo havarované do zadnej časti, únik oleja z motora, horšie sa radí prvý prevodový stupen, nefunguje klimatizácia, svieti porucha ABS/ABG...

Ked to tam neuvedieš tak ho máš kludne za dva týždne na krku a bude ti to chcieť vrátiť, pýtať zlavu že tam je toho vela pokazeného atd
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Nepredávaj mu auto, ale súbor nefunkčných náhradných dielov.
Aegis1
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 16.06.2008 22:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Aegis1 »

Napíš tam auto sa predáva v ako stojí a leží a máš pokoj.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

A to "auto sa predáva ako stojí a leží" definuje presne ktoré vady? Lebo to podla mna nedefinuje o technickom stave nič konkrétne, kludne to môže znamenať že je vo velmi dobrom stave
Hned ho máš na krku že si niečo zatajil
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

ako pisal cicmanec --Auto sa predava ako subor nahradnych dielov-- tiez som predaval podobny pekac prisiel kupec hovorim vidis ake to je kludne si vyskusaj , popozeraj ak chces chod domov porozmyslaj a uvidis , ale ziadne spekulacie uz potom nechcem ja ta do nicoho nenutim , chyby ktore som vedel som povedal a hotovo , auto zobral a ahoj. Clovek nemoze cakat ze kupi auto za 300-500 Eur a bude to funglovica ,kazdy musi ratat ze je to pomaly vrak
maros000
Príspevky: 213
Dátum registrácie: 03.07.2007 09:24
Bydlisko: Kosice
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa maros000 »

Dobre ti radia predaj to 'ako stojí a leží'. Je to pravny pojem.

Podla obcianskeho zakonika:

Zodpovednosť za vady § 501:
Ak sa vec prenechá ako stojí a leží, nezodpovedá scudziteľ za jej vady, ibaže vec nemá vlastnosť, o ktorej scudziteľ vyhlásil, že ju má, alebo ktorú si nadobúdateľ výslovne vymienil.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Výraz "ako stojí a leží" sa vždy vzťahuje len na veci určené súhrnne (synonymá sú: veci určené úhrnkom, veci určené úhrnom, veci určené úhrnne, po latinsky: veci určené per aversionem). Vec určená súhrnne je vec bez konkrétneho určenia jej kvantity a kvality (počtu, váhy, akosti a pod.), ide napríklad o obsah nejakého skladu, obsah vínnej pivnice, celé zariadenie reštaurácie a podobne (všetko bez individuálneho určenia jednotlivých vecí spolu tvoriacich obsah skladu/vínnej pivnice/zariadenia reštaurácie). Na klasickú kúpu, teda na kúpu veci, ktorá je individuálne určená, toto ustanovenie nemožno použiť.

http://www.relevans.sk/pravny-bulletin/ ... ji-a-lezi/

Čiže možno tak predávať súbor náhradných dielov, nie auto!
draik
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 19.03.2011 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa draik »

Ako súbor náhradných dielov by bolo možné previesť vozidlo v prípade, ak by bolo odhlásené z evidencie. Akonáhle dôjde k prepisu v evidencii, ide o prevod vozidla.
K formulke "ako stojí a leží" je komentár vyššie a je správny. Daná formulka neochráni predávajúceho pred zodpovednosťou za skryté vady jednej prevádzanej veci.
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Ja som predal staru ale plne pojazdnu sunku s platnou stk tak ze zmluva bola formou " s TP, ECV, nepojazdne,vhodne na suciastky.
Kupujucemu som jasne este pocas telefonatu vysvetlil ze mu predavam auto za polovicu trznej ceny a chranim seba.
Presne takto budem o rok predavat fabiu s lpg denne pouzivanu za ale 200/300 eur
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Tiež by bolo dobre ohraničiť kedy sa može dať do zmluvy, že predáva "subor nahradnych dielov s EČV a STK"
a kedy sa do zmluvy MUSÍ uviesť, že ide o auto ..

Od koľko rokov alebo do koľko km..

napr. ja by som 3-4 ročné auto nikdy nekupil , ak by v kupno-predajnej zmluve bolo uvedené, že sa jedná o nepojazdný súbor ND dielov... :4090: :d :D
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Nie je nad to vypísať konkrétne vady, alebo napísať že vozidlo je vhodne skôr na ND.
Taktiež nie je na škodu do zmluvy zahnúť ak sa dohodla dodatočne nejaká zlava z pôvodnej sumy

To sú najlepšie veci na ochranu predávajúceho.

Takých čo dodatočne pýtajú zlavu na nejakú "poruchu" je ako maku.
Ked sa uvedie v zmluve že na vozidle sú nejaké vady a + sa poskytla dodatočne ešte zlava napríklad 150€, tak taký kupujúci už len ťažko pochodí
leonNL
Príspevky: 1239
Dátum registrácie: 16.09.2009 16:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa leonNL »

V “stave v akom je...” :40bd:
Da sa cokolvek predat v stave v akom nie je? :4090:
Hrdym majitelom:

W219 CLS63AMG 2010

W211 E55AMG 2005
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Zmluva na auto "v stave akom je"

Príspevok od používateľa oco13 »

monojetronic napísal:Dobry den,
chcem predat starsie auto (zopar stovak)...... Ako to formulovat do zmluvy? Dik
Nuž myslím , že mi všetci uveria ,že s takýmito autami skúsenosť mám. Asi tak 30 ročnú. :40bd: :40bd: A ak mi predajca len spomenie nejaké papiere (zmluvu) otáčam sa a s úsmevom odchádzam. Ja predajcovi dám splnomocnenie a "pár stovák",prefotíme tp a ťahám kade lahšie. Za tie roky bolo tých aut už hádam aj do 50 , a jediný komu trvalo poslať papiere tri mesiace boli tri ačka. :4012:
Nedávno som domov dovliekol cočko, chcel som "lepšie" (Fronius) a tak som za neho dal asi 3x tolko ako za moje aktualne auto. Tiež som mal spisovať zmluvu? stojanová vrtačka bola tiež drahšia ako auto a vlastne hocičo do čoho na dvore kopnem je drahšie ako moje auto. Ešte aj pes. :d :D To by bola iná halda papierov za každú pixovinu za liter spisovať zmluvy. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
jaster-83
Príspevky: 1441
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jaster-83 »

ja ked som predaval podobny kram tak som tam napisal ze auto ma zavazne chyby a poruchy o ktorych je kupujuci oboznameny a akceptuje ich a ze auto je v stave v ktorom bez potrebnych oprav nieje schopne prevadzky (aj ked bolo) a este ze je v stave ze neprejde stk/ek
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
Napísať odpoveď

Návrat na "Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: vykopanafosilia a 16 neregistrovaných