Plnenie klimatizácie vo všeobecnosti

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
dekarbon
Príspevky: 318
Dátum registrácie: 26.02.2013 09:08
Zdieľať na Facebook

Plnenie klimatizácie vo všeobecnosti

Príspevok od používateľa dekarbon »

Ahojte.Prosím Vás zaujímala by m,a jedna otázka ohľadom serviosu klimatizácie.Keď sa mení chladivo a dopľňa sa nové tak sučasťou celého toho rpocesu je aj tzv.vákuovanie čo robí ten plniaci stroj.No a čo viem tak vraj čím dlhšie vákuovanie systému,tým lepšie.moja otázka teda je..má dlhšie vákuovanie A/C systému nejaký vplyv na jeho neskoršiu výkonnosť pri chaldení interieru auta? keď sa nehá namiesto 20 minut vakuovať povedzme 40 bude tá klíma potom chladiť lepšie? lebo totiž mne keď ju teraz doplňali v apríli tak mi ju vaukovali tým strojom cca 20 minut a nasledovalo plnenie a test tesnosti a teraz je stav taký že klíma stíha chladiť keď je vonku tak do 25 stupňov.Akonahle je 30 a viac ani necítiť že je klíma pustená,proste v aute je teplo..tak ma napadlo že buduci rok keď budem plniť klímu že si ju dám doplniť inde ale poprosím ich nech mi ju dlhšie vakuuju.neviem bude to mať vplyv na to že mi pototm bude stíhať chladiť ten interier auta aj ked bude cez 30 vonku? dakujem
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Dĺžka vákuovania je skôr o dĺžke testu tesnosti. Či myslíš, že za 40 minút dokáže stroj vytvoriť lepšie vákuum ako za 20? Jedine ak ručnou pumpičkou. A keby ho aj vytvorilo tak aký to má vplyv na funkciu? Buď ti dali málo chladiva alebo máš niekde únik, ktorý ani ten vákuový test nemusel odhaliť lebo pri podtlaku sa malá trhlina mohla zaceliť a pri pretlaku sa otvorí. Preto by sa mala tesnosť skúšať pretlakom s dusíkom.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

no takto...dlzka vakuovania je pomerne podstatna vec, avsak, pokial sa vakuuje zavzdusneny system aj to iba kvoli zmrznutiu vlhkosti :41c2:, co u teba zjavne neni ten pripad...to je u otvoreneho systemu kvoli oprave tzn nemiesajme hrusky a traktory, aby si nebol domyleny teda odpoved je NIE, dlzka vakuovania neurobi lepsiu tvoju klimu 40 vs 20 minut, co urobi klimu lepsiu je su ciste vymenniky, chladiva kolko patri a tesny system, az si myslis ze je OK chodit kazdy rok na doplnanie a odsavanie, tak si na velkom omyle a iba hadzes prachy dosmetia...na normalnych autach aj 10 rokov + ide stale klima v pohode
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

Mne na skodovke lahla klima po 4 rokoch - po zaruke samozrejme. Mal som kupit Kiu :-(

No ale k veci.

Vakuovanie sluzi na odsatie necistoty a vlhkosti z rozvodov klimatizacie.
Nema nic spolocne s vykonom klimatizacie.

dlzka vakuovania zalezi na vykone vyvevy (vakuovej pumpy).


Klima bude chladit aj bez vakuovania, je ale mozne, ze caoms dojde k poskodeniu - od zostatkovej vlhkosti.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Volakedy dávno sm kúpili do rodiny velmi lacnú Fiestu. Bazárnik ma dopredu upozornil , že je pozváraná z troch aut a preto je lacná.To bola zima. Prišlo leto a ja som len tak zapol klímu , samozrejme na max. Skoro sme pomrzli :40bd: vonku 40 a ono to vychladilo auto na 7 stupňov. Mali sme ju 10 rokov , na klímu sa nešahalo a stále fungovala. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
karool
Príspevky: 326
Dátum registrácie: 13.04.2009 19:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa karool »

Hej hej na 7 :3035:
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Neviem o akej Fieste pise, ale ak o MK IV, tak mozno z casti tomu verit. Doma bol F Ka a tam to chladilo skutocne exelentne.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale na sedem ani nahodou.

My sme asi pred 5 rokmi merali teplotu vzduchu - najchladnejsi bol premiovy voz, naschval nepisem aky. 9 stupnov liezlo z vetrakov.

To znamena ze interier Fiesty alebo akykolvek iny na 7 stupnov nedostanes aj keby si bol Oco14, nieze 13 :)
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Lubo teraz mám doma tri teplomery a rozdiel medzi nimi je 5 stupňov, tri telefony a tiež každý píše inú teplotu.
Ale moja odpoveď nebola o konkretnom voze a teplote, ale o princípe,
že aj je klíma dobrá môže fungovať aj na 20 ročnom voze . A vychladí ho tak že keď nastúpiš tak ti to dá až po hube.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Vakuovanie je nutnosť ktorá umožńuje systém vôbec naplniť.Dlžka nehrá vonkoncom rolu.Po vytvorení je systém v stave uzavretia a testuje na pokles.Ale aj tu je to skôr psychická vec či sa testuje tesnosť 5 alebo desať minút.Pokles na úrovni molekúl cez materiál hliníka alebo hadíc a spojov je prakticky za tú dobu neprejaví merateľne.Ak už je pokles zaznamenaný,je velkého rozsahu.Preto aj systém testovaný ako ok môže veselo za pol roka vyfučať.
Tesnosť sa dnes už zistuje inak,ale to už je tajomstvo najlepších
dekarbon
Príspevky: 318
Dátum registrácie: 26.02.2013 09:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dekarbon »

Dakujem krasne za odpovede
m...
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 25.05.2009 08:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa m... »

ak je system tesny, dlzka vakuovania zalezi len od objemu klimatizacneho systemu. a ako pise mhlavaty, je to o tom ze bez vakuovania by sa tam chladivo nedostalo. ten vzduch neni kde vytlacit.

ak ti slabsie chladi, treba sa zamerat na ine. bud je nieco zo sucasti klimatizacie nie v 100% stave, alebo ti mohli dat chladivo pouzite, odsate, kontaminovane necistotami, vlhkostou...
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Len skoda, ze tu zas neni napisane o ake auto sa jedna, o aku klimatizaciu.
Aj problem mozno neni dobre opisany.
Ja len, ci nahodou neni chyba v tom, ze vyparnik zamrza.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

ked sa nepise auto, je to vzdy grupa, lebo to je kazdemu jasne lol
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
zaklik
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 25.08.2011 07:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zaklik »

Kolega mal pocit na Q7-jazdenka že mu chladí slabšie, išli sme sa previezť a chladilo to ale ked po 20km sa oprelo slnko na rovnej ceste tak to nestíhalo. Po ceste sme mali klimaservis tak sme šli (chladiva bolo dosť)....z výduchov išlo 8st. C., objednal sa na nejaké špeci. čistenie chladiaceho systému trvalo to dve hodiny a z výduchov potom išlo a teraz ide 6st.C. a je to citeľný rozdiel.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: fzubaty, uwa0908812777 a 40 neregistrovaných