Klukovy hriadel

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Klukovy hriadel

Príspevok od používateľa mjato »

Nazdar chalani,
chcem sa opytat tych co maju viacej skusenosti ako ja co mam robit s klukacom,ktory sa mi uz dvakrat vyosil.Pred 5 rokmi som rozobral motor slavia tk 10 jednovalec,diesel.Rozobral klukac,vycistil,namazal a zlozil.Motor isiel roky.No a pred nedavnom som ten motor rozobral znova vymenil cap a valceky na ojnici,vyindigoval v troch stovkach obe obezne drahy urcene pod loziska v blokoch a dotiahol polmetrovou pakou.Traktor som nastartoval a kym sa nezohrial tak bezal pekne.Po paar minutach mi zacala hadzat vonkajsia remenica na motore a pri pretacani v jednej uvrati isiel tazko.Tak sa to rozobralo znova klukac posunuty o 12desatin.Prekontroloval som priemery stareho a noveho capu,vsetko sedelo tak som to znova vyindigoval,zatiahol a pre istotu dovalil sroby na cape aj pneumatickou pistolou./viem,ze je tam dany krutak pri zatahovani plus uhol dotiahnutia,ale ja som ho isto aj prekrocil./Poskladal a znova po nastartovani motor bezal pekne,kym sa nezohrial.Znova sa posral.Takze do tretice som to rozobral a zvazujem ci to mam zapalit,alebo darovat nejakej komunite...Klukac vyzera neposkodeny,osadenia hladke,bloky boli pri montazi skolikovane,motor sa po zlozeni pri odvzdusnovani pal.systemu pretacal lahko.Piest ma vo valci na cape volu aj v klukaci sa moze ojnica do stran trocha pohybovat.Jedine co sa zmenilo voci montazi spred rokov je,ze sa vymedzila vola novym capom a valcekmi a motor bezi tichsie.Otazka je kde moze vzniknut taka sila a preco,ze pootoci klukac na cape?Vsetky diely su original,takze som vylucil nemoznost dotiahnutia capu a sroby tusim 27 su ako nove nevytahane.Povolit to bol problem.Co dalej vyindigovat a zavarit,alebo navrtat otvor pre valcovy kolik asi nemozne nakolko je cap asi kaleny a cementovany.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Piestny čap už nebude držať v kluke tak tuho a pri zaťahovaní si ju sám vyosíš
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Klukovy hriadel

Príspevok od používateľa christiane »

mjato napísal: dotiahol polmetrovou pakou.....a pre istotu dovalil sroby na cape aj pneumatickou pistolou.
A co si ineho cakal ze to spravi.Nieco ako momentovy kluc nepoznas?
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Ano pri zatahovani sa to 0.03 stovky uhybalo,ale to som doindigoval a doladil postupnym zatahovanim a preindigovanim celeho zatiahnuteho klukaca.
Mam aj momentovy kluc Tona,ale je stary neprevereny a neviem ci sa da nan spolahnut.Ja som ten moment dotiahnutia isto prekrocil a to nemoze byt dovod pretocenia.Christiane a okrem vtipnej poznamky ta nic ine nenapada,preco by mohol nastat hore uvedeny problem,ked budes mat prestavku v skole tak napis.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24919
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Otázka sa takto nedáva,jedine o fotbale hlúpostiach a babách.Ak riešiš techniku tak ju rieš u technikov,mechanikov staršieho dáta alebo inom fóre (naše traktory a pod.) a patrí sa aby bolo jasné čo sa rieši.
[img]https://i.postimg.cc/xcgR4N9n/aaaaa.jpg [/img]

A rieši sa v podstate triviálna vec,spoj (zosvorenie) čapu nie je dostatočné.Nič viac a nič menej - kontrola otvoru a čapu a použitie novej pevnostnej skrutky a hlavne presného momentu.Ak sa na skrutke raz presiahne medza sklzu,už to nie je skrutka ale blato.Preto sú v motoroch dôležité skrutky a skrutečky po každom povolení už vymenené za nové.Srutka zväčšuje tlak pod sebou iba po dosiahnutie maxima určeného predpisom,ak sa ťahá ďalej skrutka sa stáva plastická a je vymalované.To sú prípady vyletujúcich ojníc kedy pretiahnutie skrutiek z nich robí plastelinu.
Ja osobne by som pri skladaní potrel otvor pre čap Loctite na pevné spoje,je to vodička ktorá sa aktivuje až po stlačení v spoji,inak ostane tekutá roky.Ten spoj by sa ani nepohol ak by sa dodržala technológia
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Dakujem za odbornu odpoved.
Ked som to skladal som si myslel,ze praca na kolene bude nato stacit.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24919
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Určite že na kolene sa urobí tiež precízna práca,ale určité zákonitosti platia a je nutné ich dodržať.Sú veci kde kadečo prejde,ale sú aj takéto kde treba dodržovať detailne všetko.problém týchto motorov je ohromná hmota zotrvačníkov pôsobiaca len z jednej strany kľuky.
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

mjato napísal:Christiane a okrem vtipnej poznamky ta nic ine nenapada,preco by mohol nastat hore uvedeny problem,ked budes mat prestavku v skole tak napis.
Ej brate,bodaj by si mal s tou prestavkou v skole pravdu.Ja uz robim prestavku v zivote a zacinam nacvicovat skoky do truhly.Tvoja otazka ma velmi pobavila.Z polmetrovou pakou som v robote tahal sroby na hlavach s klucom 50 :4012: Ak raz pretiahnes srob cez jeho hranicu,uz nedrzi ako by mal.Zacne sa natahovat alebo ho musis vymenit.Uz som to tu niekde pisal ked som robil hlavy na 12 valcovom motori MAN tak sa menili vsetky sroby.6x12=72.Vies aka palka v € to bola?Ale museto to byt lebo predpis od vyrobcu.
http://www.feva.sk/images/pdf/Utahovaci ... krutky.pdf
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Re: Klukovy hriadel

Príspevok od používateľa Acon »

christiane napísal:
mjato napísal: dotiahol polmetrovou pakou.....a pre istotu dovalil sroby na cape aj pneumatickou pistolou.
A co si ineho cakal ze to spravi.Nieco ako momentovy kluc nepoznas?
Úplne spoľahlivo si prešvihol šancu držať hubu. Zober si príklad z mhlavateho. Tak nejako má vyzerať odpoveď na podobnú tému
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Pozor páni nevieme aké skrutky boli použité. V robote sa bodované matice skúšajú na krut a jedna matica má predpísaný moment 133Nm. To nedá ani každý chlap a momenťák má rúčku dlhú 80cm. A nie je to ani ktovieako velká matica je to M12. Ako píše zadávatel klúč 27 bude M18. Napríklad nože do štiepkovača som radšej ťahal menej a dával tam ten Loctite. Ja len strednú pevnosť , lebo ich budem aj vyberať na brúsenie. lol
Pre zadávatela - TK 10 bude motor 1D80 - ten sa oplatí robiť jedine na výstavu alebo do múzea. Ležali mi tu dlho predlho dva z TJ 5ky a keď sa na ne konečne niekto ulakomil dal som mu dva za cenu jedného.
Ja som tieto motory v strojoch vymenil za toto
https://www.wiltec.de/lifan-c192fd-dieselmotor.html
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Klukovy hriadel

Príspevok od používateľa christiane »

Acon napísal:
christiane napísal:
mjato napísal: dotiahol polmetrovou pakou.....a pre istotu dovalil sroby na cape aj pneumatickou pistolou.
A co si ineho cakal ze to spravi.Nieco ako momentovy kluc nepoznas?
Úplne spoľahlivo si prešvihol šancu držať hubu. Zober si príklad z mhlavateho. Tak nejako má vyzerať odpoveď na podobnú tému
Budem si brat priklad z teba,a co si poradil ty?
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Chalani nehadajte sa,dakujem kazdemu za radu.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Re: Klukovy hriadel

Príspevok od používateľa Acon »

christiane napísal: Budem si brat priklad z teba,a co si poradil ty?
Poradil som tebe. Ako sa stať lepším človekom.
dodik13
Príspevky: 534
Dátum registrácie: 27.01.2013 23:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dodik13 »

Oco ten diezlacik -typujem,ze povodom z ciny mas odkial kupeny ? + ak ho mas aj na stiepkovaci tak da sa na nom aj nastavovat otacky + po dlhsom stani ako startuje alebo ako si s nim po dlhsom case spokojny ,ake ma chybicky? Mam jedni elektrocentralu a rozmyslam na nej vymenit motor a hladam idealneho kandidata :d :D
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Diezel som si nenechal, tie išli preč z TJčkami. Na štiepkovači mám 6,5HP čínsky klon Hondy a zatial šlape v pohode 4tú sezonu. On je tam dosť podstatný rozdiel v cene. Tie diesle predáva nemecký predajca Wiltec, ale je to tiež čína.
Benzín chytil aj po zime na starý benzín na tretie potiahnutie. Pri cene cca 100 eur za motor sa fakt nemôžem sťažovať.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: dedakob, juro175, lubos zimovcak, marekvt, mhlavaty, tatkotom, uwa0915457046 a 38 neregistrovaných