Elektromobil

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Dobrý deň, nevie mi niekto vysvetliť prečo sa na Elektromobiloch ponúkanych na slovensku nepoužívajú FV články na zvíšenie dojazdu a celkovej ekonomiky prevádzky?
Niečo ako ponúka SION.
https://www.teslamagazin.sk/sono-sion-s ... ktromobil/
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

skús porozmýšľať... solár pridá "skoronič", priusy majú taký panel ktorý je na pohon ventilátora - vyvetranie interiéru počas státia na slnku. Cena, zvýšenie dojadu asi len za slnečného dňa o pár km čo zásadne nemení na dojazde nič, v noci prínos nula, v zime prínos nula, riziko poškodenia?

Ja teraz jazdím mesto hybridom a je to to pravé pre mesto-medzimesto na také klasické dochádzanie do práce, školy, nákupy... keby ešte konečne začali riešiť integrovanú dopravu našich "veľkých" mestách bolo by razom lepšie.
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

2m² cca 0,2 kWh, teda za 10 hodin cca 2kWh co by ten panel mohol dodat energie. Ked pomyslim, ze na strechu elektromobilu by sa nevoslo ani tie 2m², k tomu este dake straty konverziou, pridanie dalsej hmotnosti, tak efektivita dakeho fotovoltaickeho panela nulova.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Podla mňa je hmotnosť flexi. FV zanedbateľná, a nové panely majú účinnosť cez 20% čiže 2m² cca 0,4 kWh.
napr.
https://shop.iftech.cz/solarni-panely/1 ... y-ram.html

To je navíšenie cca 30km dene, pravdaže za ideálnych podmienok
A priemerne Európan jazdí denne práve okolo 40km .
Ja konkrétne 25km za den.
Ak by bolo slnko len každý 2. den priemerný Európan zníž frekvenciu nabíjania min. o 20%. čo následne predĺži citelne životnosť Batérie.

Toto sa stále bavíme o 1 aute, a teraz si predstavte že týchto aut s FV. je 1000 alebo ešte lepšie 1000 000 . To je ohromné množstvo KM ktoré sa nemusia Dobíjať s verejnej siete.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

Naposledy upravil/-a bajo777 v 03.06.2019 21:18, upravené celkom 1 krát.
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Tento elektromobil patrí k lacnejším na trhu a FV dobíjanie ponúka
v základnej výbave.

https://www.teslamagazin.sk/sono-sion-s ... ktromobil/
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Nerozumiem prečo túto FV. dobíjanie neponúkajú všetky značky
často krát aj omnoho Drahšie.
Mám,, konšpiračnú teóriu,, že úmyselne zamlčujú automobilky toto FV. vylepšenie až na 3. alebo 4. generáciu elektromobilov a použijú ju ako reklamný ťah na oživenie predaja.
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

keby to bolo také famozne tak to na autách je lebo by si výrobca poľahky zvýšil dojazd ale realita bude skôr iná neružová a chce to byť skeptický pri vetách "už od" " až o ". Reálne si zvýšiš dojazd týždenne možno o pár - kilometrov za šialene slnečného dňa kedy ti asi beztak všetko spáli klíma, denné svietenie a podobné veci.
Nie tade cesta nevedie - to funguje na študentských pretekoch koľko km na liter paliva.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

Naposledy upravil/-a bajo777 v 03.06.2019 21:18, upravené celkom 1 krát.
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
cervinka
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 17.01.2009 21:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cervinka »

Aké máš skúsenosti s FV panelmi? Prepáč ale asi malé. 2m štvorcové na strechu bežného elektromobilu nedáš, max 1m. Mám FV panel 140cm × 70cm čo je cca 1m štvorvový a papierovo má 140Wp. V skutočnosti za slnečného dňa okolo obeda dá za riadiacou jednotkou cca 7A pri 12V, čo je 84W - to znamená len cca 60% max výkonu podľa paprierov a tam máš všetky prevodové straty. Teda ak namontujú najnovší a supervýkonný panel z 1 m štvorcového maximálne dostanú v reáli 120W. Za 10 hodín státia na slnku (len v lete, v zime max 6hodín) 1,2kWh, čo je pri priemernej súčasnej spotrebe 13kWh/100km dojazd maximálne 9km a v zime okolo 5-6km. Toto sa v súčasnosti asi neoplatí, kým sa rapídne nezvýši výkon FV panelov. Na to aby to malo význam musel by si FV článkami pokryť aj prednú a zadnú kapotu.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Dovolím si nesúhlasiť, Potenciál FV je obrovský, Sám mám nainštalovanú Fv elektráreň na Rod. Dome ,zapojil som si ju svojpomocne za min. náklady FV. 4,5kw za 2800 eur.9 mesiacov do roka mávam bežne 25-30 kw za den. Ak je zamračené je to 5-15 kw za den podla nasýtenia mrakov vodnými parami. A to ani nevyužívam potenciál na 100%, z rvoznych dvovodov. Napr. menšia spotreba teplej vody, nepravidelne varenie, pranie ..atd.. Po roku prevádzky mi elektrárne vrátili 570 eur.

Momentálne pracujem na 7. elektrárni o inŠt. výkone 92 KW za hodinu na priemyselnú halu.

Hodnoty v KM ,, navýšenie Dojazdu,,s ktorými sme kalkulovali sú viac ako reálne, dovolím si tvrdiť že v skutočnej prevádzke bi boli ešte lepšie.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

Naposledy upravil/-a bajo777 v 03.06.2019 21:18, upravené celkom 1 krát.
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Rozmery strechy elektromobilu sú individuálne a líšia sa znača od značky. Sion má FV paneli na každom potencionálne osvetlenom možnom mieste Karosérie.
https://www.teslamagazin.sk/sono-sion-s ... ktromobil/

Nevidím dvovod prečo bi potreba plochy nemohla bit jednou s požiadaviek na vývoj dizajnu. Pravdaže v rozumnej miere.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Rozmery strechy elektromobilu sú individuálne a líšia sa znača od značky. Sion má FV paneli na každom potencionálne osvetlenom možnom mieste Karosérie.
https://www.teslamagazin.sk/sono-sion-s ... ktromobil/

Nevidím dvovod prečo bi potreba plochy nemohla bit jednou s požiadaviek na vývoj dizajnu. Pravdaže v rozumnej miere.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Rozumiem že to vyzerá akoby som si tu robil reklamu, ale pravda je taká že pracujem vo fabrike a FV elektrárne montujem len známim vo volnom čase ako ,,nadšenec,, úplne zadarmo.
Tú FV na halu montujem počas pracovnej doby, takže zase bez provízie.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: mr-alien a 36 neregistrovaných