Zapisanie ineho rozmeru pneu

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Rolfos
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 27.11.2006 11:45
Zdieľať na Facebook

Zapisanie ineho rozmeru pneu

Príspevok od používateľa Rolfos »

Mam doma jedno starsie Gecko r.v. 91, v papieroch mam zapisane pneu 255/75 R15, taky rozmer sa ale uz prilis nevyraba a firma, kde som predtym kupoval pneu ho nema v ponuke, ani co som googlil som u nas v podstate nic nenasiel (resp. iba nejake zimne). Chcel by som na auto dat klasicke BFG ATcka 31x10.5 R15, nasiel som na nete TUV certifikat, podla ktoreho sa takyto rozmer da na moje auto pouzit. ALE pozeral som tu vyhlasku 131/2018 Z.z., par. 42 ods. 6 a tam sa vsade pise len o zapise alternativnych rozmerov diskov, nikde som tam nenasiel pripad, ked chcem obut ine pneu na povodny disk. Aky je v takomto pripade postup? Resp. ako sa riesi situacia pri starsich autach, ked povodny rozmer pneu uz nie je dostupny?

link na vyhlasku:

http://www.epi.sk/zz/2018-131

link na TUV:

http://www.acrw.de/Files/Gutachten_Fulda.pdf

P.S.

Auto ma v papieroch uvedeneho vyrobcu Steyr Daimler Puch a v MB na Tuhovskej mi povedali, ze tuto znacku nezastupuju a nevedia mi pomoct, takze tadial cesta nevedie.
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

CAMAC TERRA 255/75 R15 110S ze skladom.
GOODYEAR WRLUG 255/75 R15 110T ze skladom.
COOPER TIRES discoverer a/t3 4s 255/75 R17 115T TL M+S 3PMSF OWL tiez skladom.
ZIARELLI protektory rozneho druhu mozno najst tiez skladom.
Kumho ROAD VENTURE AT61 255/75 R15 tiez neni problem najst skladom
U poliakov sa daju kupit za zaujimavu cenu, nove 255/75/r15 Kumho KL78.
Viac poradit neviem, odkazy na tie pneu tu nechcem, aby to nebola reklama, ale myslim, ze si ich dohladat nebude ziaden problem.
Rolfos
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 27.11.2006 11:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Rolfos »

Goodyear WRL Ultra Grip mi pise, ze su zimne, Cooper Discoverer at/3 su na 17 palcove disky, ja mam zapisane iba 15 palcove. Protektory urcite nechcem a ani tie znacky CAMAC alebo ZIARELLI mi nic nehovoria. Kumho AT61 som teraz nasiel, ale na stranke Kumho uz nie su, neviem, ake budu stare, cena od nejakych 170 euro, mi pride tiez vcelku dost. KL78 som nasiel dve ponuky okolo 110 euro, ale nie su realne na sklade.

Takze asi naspat k povodnej otazke...
koumi
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 23.09.2004 08:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa koumi »

Nemusiš nič riešiť, žiadne zapisovanie do TP, ten US rozmer zodpovedá nášmu a s tým nie je zakázané jazdiť, a nemusí byť ani zapísaný, normálne to môžeš mať... keď som zháňal gumy na Ford F-150 som sa o tom bavil s jedným kamarátom čo robí u dopravákov
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Tiež mi ako prvé napadlo to čo píše koumi. Nebol by si prvý ani jediný, kto to nemá úplne v súlade s tým čo je zapísané v TP, ale pokiaľ to nie je nejaký výstredný rozmer, tak to nikto nerieši.
Lebo keď prístup zastúpenia MB nie je voči tebe ústretový, tak obvyklou legálnou cestou s tým asi nepohneš.
Alebo sa teda obrátiť na Steyr vo Wien.
Alebo si prostredníctvom toho certifikátu čo spomínaš, skúsiť vybaviť ten zápis do TP.
Rolfos
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 27.11.2006 11:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Rolfos »

Problem v dvoch veciach- 1. ci mi plati poistka, ak su na aute obute ine gumy, ako su v technicaku a 2. vo vyhlaske som nenasiel ziadny postup, ako zlegalizovat ine pneu na povodných diskoch (aj ked komplet ine disky s uplne inym rozmerom pneu sa zlegelizovat daju).

Inak co som doobeda zistoval, tak Kumho KL78 255/75 R15 sa nevyrabaju (povedali mi to v Kumho a v Mikone).

Pisal som aj do Goodyear Dunlop, ktorym teraz patri Fulda, ktora vydala to TUV spominane v prvom prispevku a oni mi do mailu poslali nejaky papier, ze mozem pouzit pneu 265/70 R16 (mam taku sadu, co ostala z G, co sa predalo). Dokonca mi do mailu napisali, ze 255/75 R15 je to iste, ako 31x10.5 R15. Pojdem na buduci tyzden na OU a uvidime ako sa tam k tomu postavia a ako dalej...
ernoldo
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 18.01.2017 11:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ernoldo »

Veselo jazdit neriesit, nic neporusujes :)
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Osobne som skeptický ohľadne schvaľovania hocičoho na štátnom úrade, ale samozrejme nič ti nebráni skúsiť to, okrem toho tu predo mnou to ernoldo napísal.

A čo sa týka poistky, tam sa vychádza z textu poistnej zmluvy, kde je v každej napísané niečo také, že auto musí byť prevádzkyschopné v zmysle platných predpisov.
No a čo sa týka kolies, mal by si mať nasadené také, ako sú zapísané v dokumentácii od vozidla, inak vozidlo nespĺňa v plnom rozsahu pripustenie do prevádzky.
V krajných prípadoch sa toho poisťovne zriedkavo chytajú, keď hľadajú zádrapku aby nemuseli plniť nejakú výplatu poistného.
Tak ale zase treba rozlišovať príčinu a následok, obvykle aj omnoho výraznejšie rozdiely v nasadených a schválených kolesách ostávajú nepovšimnuté.
Ja sám som toho príkladom, mal som v posledných niekoľkých rokoch dve (mnou nezavinené) poistné udalosti, agent fotil TP aj kolesá, ktoré majú iný rozmer ako sú zapísané, napriek tomu neboli s tým žiadne problémy .
koumi
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 23.09.2004 08:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa koumi »

Rolfos napísal:Problem v dvoch veciach- 1. ci mi plati poistka, ak su na aute obute ine gumy, ako su v technicaku a 2. vo vyhlaske som nenasiel ziadny postup, ako zlegalizovat ine pneu na povodných diskoch (aj ked komplet ine disky s uplne inym rozmerom pneu sa zlegelizovat daju).

Inak co som doobeda zistoval, tak Kumho KL78 255/75 R15 sa nevyrabaju (povedali mi to v Kumho a v Mikone).

Pisal som aj do Goodyear Dunlop, ktorym teraz patri Fulda, ktora vydala to TUV spominane v prvom prispevku a oni mi do mailu poslali nejaky papier, ze mozem pouzit pneu 265/70 R16 (mam taku sadu, co ostala z G, co sa predalo). Dokonca mi do mailu napisali, ze 255/75 R15 je to iste, ako 31x10.5 R15. Pojdem na buduci tyzden na OU a uvidime ako sa tam k tomu postavia a ako dalej...


ved vyssie som ti to napisal ze to je to iste, a mozes mat na aute pneu s US rozmerom normalne legalne
autokomplet
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autokomplet »

ak je rozmer zhodny podla TUV tak by som to neriesil a kupil

policajti aj STK riesi hlavne pripady ked mas namiesto 15 nejake velke 17-19 palcove a teda si nevsimaju ak su obycajne 15 ...
Žijeme v dobe plnej egoistov, sociopatov, ľudí s vymytým mozgom a žiaľ aj srdcom.
Ľudia pod tlakom medii, technologii, rýchleho spôsobu žitia stratili skutočné hodnoty.
Ešte že máme riešenie - môžeme si zabezpečiť psa...
Ricardinho83
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 28.01.2019 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Ricardinho83 »

Tá otázka ohladom poistenia je podla mna celkom k veci. Policajti to vacsinou neriesia co je OK, ale ked mas velkost mimo TP, viem si predstavit, ze v pripade nehody ti to moze urobit problem. Kupil som jazdenu Audi A6 C6 2,4 benzin, na ktorej mal minuly majitel obute 18tky. Podla specifikacie vozidla som si pozrel schvalene rozmery, pre tento motor je max R17, pricom na rovnaky typ a rok s 2,7 TDI je schvaleny R18 presne s rozmerom ktorý mám. Tým pádom mám nesprávny rozmer kolies pre moju motorizáciu. Viete niekto z praxe (nie z pocutia) ci to nemoze pritazit pri poistnej udalosti?
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Tak ako som vyššie napísal, z praxe mám skúsenosť, že poisťovne nijako neriešili že som pri poistnej udalosti mal obutý iný rozmer pneumatík ako zapísaný v TP.
Samozrejme keby som havaroval v dôsledku šmyku, asi by som musel dokazovať že to nebolo v dôsledku nezapísaného rozmeru pneumatík.
Takže práve konkrétny prípad tvojho Audi je dobrým príkladom pre posúdenie prípadného stretu s poisťovňou.
Máš so slabším motorom obuté pneumatiky, ktoré sú schválené pre to isté auto so silnejším motorom.
Tento formálny problém naozaj môže v prípade poistnej udalosti poisťovňa využiť k tvojej buzerácii.
Zároveň však skutočnosť že to isté auto s trocha iným motorom už môže mať tie väčšie pneumatiky, je v prípade sporu tvojou účinnou obranou, pretože z technického hľadiska v prevažnej väčšine poistných udalostí by to skutočne nemalo žiaden vplyv na priebeh poistnej udalosti. To je myslím situácia v tvoj prospech. Aj keď teda nedá sa vylúčiť že v krajnom prípade by si to musel dokazovať znaleckým posudkom, ktorý by si ty platil.
Ricardinho83
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 28.01.2019 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Ricardinho83 »

Wilz, dakujem za odpoved, v tom pripade to vyzera celkom OK.
Napísať odpoveď

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných