Výklad dopravných predpisov

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

trucker694 napísal:Typický, Slovák, zabije koňa a ide pešo
To ja skor naopak - podpálim auto a s koníkom pojdem peši aby som ho nezodral lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Oco, prekonal som sa, prečítal som to celé, aj keď mi už pri prečítaní tvojej pôvodnej otázky bolo jasné, že sa pýtaš na úplnú somarinu, takže čítať všetko Tvoje rozumovanie vyžadovalo určité úsilie.
Už Ti to tu viacerí vysvetlili že okrem toho že slovenský zákon to tvoje samotné cúvanie síce nepredpokladal, tak si napríklad cúval po priechode, na priechode alebo cez priechod, vyber si čo chceš, čo už teda zákon výslovne zakazuje.
V slovenskom sadzobníku pokút je uvedená položka „ Ohrozenie ostatných účastníkov cestnej premávky pri cúvaní“, Ty tvrdíš že si nikoho neohrozil, nebol som tam, neviem, naši policajti sú zviazaní takýmto popisným výkladom zákona, preto si zrejme doteraz bol vždy len upozornený a nedostal si za to nikdy pokutu.
V takom Rakúsku by sa s Tebou policajt vôbec nebavil, je mu daná možnosť usúdiť že Tvoj spôsob jazdy bol nebezpečný a fertig, vôbec si nikoho nemusel priamo ohroziť, to keď niekoho ohrozíš to už je vlastne len náhoda že sa aj niečo nestalo. Podstata je jazdiť tak, aby k tomu ohrozeniu ani potencialne nemohlo dôjsť. Rozumieš ? Ak áno tak by som na Tvojom mieste tú pôvodnú otázku zmazal, pretože taký spôsob jazdy je z princípu nebezpečný, o tom nie je čo diskutovať.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Witz, ale v slovenskom zákonníku je ohrozenie aj presne definované - je to spôsob jazdy pri ktorom musí iný účastník náhle meniť smer alebo rýchlosť jazdy. A to sa nikdy nestalo.
Znova opakujem toto nie je len o tomto jednom cúvaní,je to o situáciach , ktoré nie sú popísané v zákone.
Jediný kto to pochopil bol p.Cichy za čo mu ďakujem :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

oco, že ba tvoja vynaliezavosť dosiahla dno??§ 22 Otáčanie a cúvanie
(1) Pri otáčaní platí obdobne §19; pri otáčaní na križovatke aj §20.

(2) Vodič nesmie pri cúvaní ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky.

(3) Ak to vyžadujú okolnosti, najmä nedostatočný rozhľad, vodič je povinný zaistiť bezpečné otáčanie alebo cúvanie pomocou spôsobilej a náležite poučenej osoby.

(4) Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať

a) na neprehľadných alebo na inak nebezpečných miestach, najmä v neprehľadnej zákrute a v jej tesnej blízkosti, pred neprehľadným vrcholom stúpania cesty, na ňom a za ním,

b) na križovatke s riadenou premávkou; otáčať sa smie, ak to dovoľuje dopravná značka alebo dopravné zariadenie,

c) na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov,

d) na železničnom priecestí a v jeho tesnej blízkosti,

e) v tuneli a v jeho tesnej blízkosti,

f) na jednosmernej ceste; vodič však smie cúvať, ak je to nevyhnutne potrebné najmä na zaradenie do radu stojacich vozidiel alebo na vyjdenie z neho,

g) na moste ..
Naposledy upravil/-a pepo64 v 15.03.2019 23:15, upravené celkom 1 krát.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Pepo vidíš tam niečo o vzdialenosti?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

neviem čo myslíš upresni to.
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Oco mozem sa bez urazky spytat? Bolo mozne sa v tvojej situacii s vozidlom otocit a riadne v smere jazdy prejst tych 100m? prekazalo ti nieco v otoceni alebo bolo z nejakeho dovodu nevyhnutne cuvat? Presiel si cez dve ulice, dve! krizovatky, tak predpokladam aspon od tej krizovatky sa uz dalo pokracovat po smere jazdy, ci?

Vezmime si aj zakon, ktory prikazuje neohrozit bezpecnost a plynulost cestnej premavky. Pokial teda bolo mozne sa otocit a ist riadne jazdou vpred, svojou neopodstatnenou jazdou vzad cez dve ulice to mozno nebolo vyslovene nebezpecne, a hadam to bolo aj plynule (v zavyslosti na uhle pohladu), no necuduj sa ak to prizerajuci sa policajt mohol vyhodnotit ako jazdu ktora nieje bezpecna a mozno ani plynula...
Samozrejme na ceste si bol sam, nikoho si neohrozil, plynulost neporusil, ale staci ak by sa na ceste objavilo ine auto, cyklista, chodec a zrazu by si sa ocitol v situacii kedy by si mohol predstavovat riziko, pripadne prekazku v plynulosti... A takuto situaciu si tiez povinny predvidat...

Oco vazne to neber ako utok, len cisto teoretizujem a snazim sa pochopit tvoje konanie aj konanie policajta. Nedajboze motyka vystreli, stane sa nejaka kolizia, uraz, a v danej situacii ta to stavia do velmi velmi nepriaznivej pozicie, uz len na toto by som bral ohlad, ked uz mas potrebu "rebelovat" a hladat klucky a medzery v zakone... Vysvetluj policajtovi, poistovakovi, sudcovi ze si na krizovatke cuval napriek tomu ze si nemal ziadnu poruchu, ani ziadny dovod, len tak, ved to zakon nezakazuje... Predpokladam ze tiez nepotrebujes zbytocne starosti, natahovacky, problemy, tak naco?

Keby to bolo este v ramci jednej ulice, v priamom smere, ale cuvat cez dve krizovatky :) to uz je riadna frajerina :)
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Musel by som sa točiť cez preplnené Lídlacké parkovisko. Uvediem iný príklad. V NR hore nad nemocnicou je ulica kde je jedna strana oficialne parkovisko. Autá stoja v rade za sebou. Idem pozdlž celého toho radu a hladám volné miesto. Prídem až na začiatok a ak tam nie je volné,tak si cúvnem po najbližšie volné miesto. Niekedy je to 10m inokedy kilometer. lol Ak by som sa začal krútiť tak vyvolám kompletne v celej ulici chaos a zablokujem ju na 10 minut.
Rovnako cez žatvu je jednoduchšie a rýchlejšie zapnúť vlečku na predok traktora,vytlačiť ju na cestu ,potom na spiatočke na majer a zatlačiť ju do hangara. Vieš si predstaviť ,že bloknem jeden oba pruhy hlavnej cesty len aby som odpojil vlek ,obehol ho z traktorom a znova pripájal?
Teda vždy je možné sa aj otočiť, ale je to zložitejšie , menej bezpečné a dlhšie to trvá.
PS: nie sú to križovatky ale výjazdy z parkovísk.
V čom sa to líši ak cúvam po parkovisku pred velkým Tescom v NR ? tiež tam nacúvam kilometre.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Kód: Vybrať všetko

Musel by som sa točiť cez preplnené Lídlacké parkovisko
slaby argument, ale budiz, vycuval si z preplneneho parkoviska do vyjazdu z parkoviska, odtial sa dalo pokracovat uz v smere jazdy si myslim, na dalsej krizovatke(pardon, vyjazd z parkoviska) to iste...

Oco, pytal som sa na konkretny, tebou opisovany pripad pri lidli v NZ, tebou uvadzane dalsie priklady teraz neries prosim ta, su to uplne ine situacie, na inych miestach, za inych okolnosti a tam cuvanie mohlo mat svoje opodstatnenie, v NZ ho nevidim, sorry

Vidim ze sa snazis kluckovat, prekrucat pojmy a nevedomky padas do dalsich zakonnych pasci. Ci ides autom, traktorom s vleckou ci zeriavom, nikoho nezaujima ci

Kód: Vybrať všetko

 je to zložitejšie , menej bezpečné a dlhšie to trvá
zakon prikazuje: Vodič nesmie pri cúvaní ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky. Ak to vyžadujú okolnosti, najmä nedostatočný rozhľad (vlecka, zeriav, neviemco), vodič je povinný zaistiť bezpečné otáčanie alebo cúvanie pomocou spôsobilej a náležite poučenej osoby.
Za dalsie, tvoj vyklad

Kód: Vybrať všetko

Cúvanie na prechode pre mňa znamená ,že postojím a začnem cúvať na prechode.
zakazuje dalsi zakon, o zakaze zastavenia a statia na prechode pre chodcov a v jeho blizkosti, takze tak ci onak, porusil by si zakon.

Niesom dopravny expert, ani policajt, oco uznaj sam...
Naposledy upravil/-a scendo v 16.03.2019 10:04, upravené celkom 1 krát.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Scendo , nesklznime do doťahovačiek , ano cuval som cez dva prechody , ale to mi nikto nevytýkal. Vytýkajú mi vždy vzdialenosť. Bol som sa pýtať na DI ohladom prepravy VZV po vlastnej osi - ano v poihode doprovodné vozidlo maják . OK a odkial kam to chcete. BA - NZ - ježiš to nie to je ďaleko
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Oco ale to ty mas potrebu stale sa dotahovat, chytat za slovicka, prekrucat pojmy a opat odbiehat od temy, preco zas riesime nejaky VZV, majak, doprovodne vozidlo?

Sam priznavas ze pri lidli sa dalo otocit a ist v smere jazdy, alebo prejst trasu cuvanim, co policajt vyhodnotil za menej bezpecny sposob a upozornil ta ze sa dalo zvolit bezpecnejsi sposob, teda jazdu vpred. Kvitujem ze to riesil dohovorom a nesnazil sa ta buzerovat ci pokutovat, hoci by hadam mal aj zakonny dovod.

Vravim, ak by si v ramci jednej ulice hladal parkovacie miesto, a cuvnes hoci aj 10m alebo viac, teda usek nevyhnutny na zaparkovanie, neverim ze by to ktokolvek riesil... Dokonca v takom pripade by som sa postavil na tvoju stranu! No tvoja jazda by sa pokojne dala nazvat "vozenie sa po meste cuvanim" :D

Kdesi tu odznelo aj cuvanie z PN do HC, akoze to uz je extrem! Tam nieje co diskutovat, je jedno aku poruchu auto malo, jednoznacne tvoril prekazku v plynulosti jazdy a nehovorim o rizikach bezpecnosti, na pokazene auto su odtahovky!

Jo a co sa tyka dlzky povoleneho cuvania, vsade by som prihliadal na danu situaciu, cuvat len nevyhnutny usek na zaparkovanie, posunutie vozdila, nalozenie nakladu, osoby atd a vsade ak je to mozne, by som vozidlo otocil a presuval sa po komunikaciach jazdou vpred. Domnievam sa ze aj policajt by to takto posudzoval, teda ci bolo nevyhnutne dany usek cuvat a ci nebolo mozne zvolit bezpecnejsiu jazdu vpred.
logan668
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 10.05.2014 21:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa logan668 »

Oco, ty si nepochopil podstatu problému. Vidíš iba svoju pravdu, taký slovenský Švejk. Spýtam sa ťa, vedel si dopredu,že počas tvojho cúvania nebude nikto ísť po tých cestách? To snáď nie. Si predstav, že z takého kruhového objazdu vyletí nejaký neskúsený vodič, ktorému na zadnom sedadle vrieskajú deti. Roztržitý uvidí, že na ceste je auto, ktoré ide jeho smerom, šak predok ma otočený tam kde on, a asi obchádza nejakú prekážku na ceste, ktorý si on nevšimol. Tak poď ho za ním. Mám pokračovať? Mňa učil môj otec, ktorý toho najazdil dosť, že treba problémom predchádzať a nie ich vytvárať a potom zložito riešiť. PS: To, čo nie je zákonom zakázané, je povolené, ale nemusí to byť stále normálne a bezpečné. Ale keď si sa chcel pochváliť, že vieš cúvať, tak ti gratulujem.
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

VZV po vlastnej osi po statnej ceste??? Oco ked na toto nevies odpoved tak vrat vodicak :)
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Podstatná chyba v tom celom je , že aj sam "oco13" pochybuje O OPRAVNENOSTI svojho postupu...

Čiže vysledok toho celého JE, že TAK konaŤ NEMAL.

Ani z hĺadiska zákona, ani z hľadiska vykladu a pochopenia toho zákona.

Zákon, je ZÁKON . bohužiaľ. :3c90: :4012: :-\ :28b7:
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Už sa nechcem vadiť lebo sa to posunulo do celkom inej roviny.
Išlo mi o to,či mám meniť svoje šoférske zvyklosti a zaužívané postupy vo vzťahu k NOVÝM zákonom. VP som robil pred viac ako 30 rokmi a odvtedy sa mohlo zmeniť množstvo predpisov.Našťastie v tomto asi velmi nie. Dnes som si schválne dával pozor , kto nechá v rade pred križovatkou volný priechod pre chodcov a :40bd: :40bd: nikto. Inak Lidl zase preplnený tak spiatočka lol a pome ho. lol
Rychlosť a alkohol je tabu a ostatné sa tak nejako utrase :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných