Povinné denné svietenie aj zadné svetlá

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Bumbo221
Príspevky: 161
Dátum registrácie: 28.09.2010 13:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Bumbo221 »

Vcera som spravil vyse 900 km po nasich uzasnych cestach, od Brezna, cez Levocu, cez LM, cez MT, cez ZA az po Piestany, v roznych typoch pocasia a casu, od skoreho hmlisteho rana na Certovici, cez pekne slnecne predpoludnie v okoli Levoce, cez poobedne snezenie od Martina az po Piestany, az po nocny prejazd Sturcom a Banskou Bystricou... Za cely den som stretol hmlovkarov na tisice, ale ked si to vyzadovali podmienky nebol na ceste ani jeden. Vsetci mali tie hmlovky zapnute cez den, alebo na mokrej vozovke (ked bohovsky osvetluju oproti iducich vodicov) a az JEDEN HMLOVKAR bol taky charakter, ze ked sa priblizil ku mne odzadu tak tie svoje predne hmlovky aj vypol, za co mu VELMI DAKUJEM. Nemam nic proti hmlovkam, ale nech sa pouzivaju vtedy, ked maju svoje opodstatnenie, ci uz predne, alebo zadne.
A na margo denneho svietenia, mam stareho Forda a ani som len nepremyslal dorobit nejake ledkove blikace nanho. Nesvieti to poriadne. Cize furt a stale svietim vsetkymi svetlami, ktore su v danej situacii potrebne, vzadu cervene obrysove, vpredu parkovacky + stretavacie svetla, hmlovky len za snezenia a hmly, v dazdi nijako nepomahaju, a zadnu automaticky vypinam ked sa ku mne blizi nejake auto. Normalny sedliacky rozum podla mna.
tonoaaa
Príspevky: 674
Dátum registrácie: 19.01.2009 19:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tonoaaa »

Predne svetla na novych autach su uz na takej urovni, ze prednr hmlovky stracaju vyznam. Multibeam svetla sa uz prisposobia aj dazdu tak, ze optimalne upravia svetelny kuzel. Zadnu hmlovku vypinam hned ako da ku mne zozadu blizi auto alebo ked aj ja vidim zadne svetla aut predomnou na velku vzdialenost.

Som za zakaz automatickeho rozsvecovania dennych svetiel po nastartovani ak dany automobil nie je vybaveny aj automatickym rozsvecovanim stretavacich svetiel za znizenej viditelnosti a za dazda. Od tejto poziadavky by som upustil ak by bola nutnost aby s dennym svietili aj zadne svetla. Je mi jedno, ze vodic v tme ide len na dennych svetlach (hovno vidi, nesvieti mu ani palubovka), ale aspon ja uvidim, ze predomnou ide auto. Takymto idiotom by som naparil okrem pokuty aj vysetrenie na sposobilost vobec sadnut za volant. Oni musia byt neskutocne mimo hlavou, ked sa poslepiacky presuvaju. Rozmachom automatiky dennych svetiel ludia zabudli kde sa vobec stretavacky zapinaju.
biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa biker610i »

Tiez som za aby s DRL svetlami svietili aj zadne uz som kopec pacientov stretol aj po tme na dennych a vzadu tma lol. Aj dorabane drl svetla su dobre a dobre s nimi vidno auto len netreba kupovat tie najlacnejsie sunty a treba ich aj vedieť spravne namontovat. A tak tiez sa daju zapojit tak aby svietili s parkovackami cize auto by svietilo aj vzadu. A vo vacsine novych aut sa to da nastavit aj cez diagnostiku :4012: :zg282:
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Najvacsi problem su prave tie domontovane DRL svetla, len zriedkavo su namontovane spravne, a ako aj sam pises, daju sa zapojit tak aby svietili aj s parkovackami, a vidis, prave toto zakon zakazuje!

Zakazal by som akukolvek dodatocnu montaz, vozidlo moze byt vybavene len originalnym homologovanym svietenim z vyroby, ci uz ma integrovane DRL alebo nie.

Za znizenej viditelnosti, alebo pocas dna pri celodennom svieteni je vodic povinny zapnut predpisane osvetlenie vozidla, rovnako ako je povinny za jazdy pouzivat bezpecnostny pas... nemas? pokuta, bodka.

Nieje nic horsie ako nepodareny zakon ktory si kazdy vylozi po svojom, zakon ktory je uz z podstaty velmi nestastny (absencia zadneho osvetlenia pri DRL) a umoznuje kadekomu domontovat si kadejake LEDky a potom to vyzera tak ako to vyzera, montuju sa pochybne sady, co svietia nedostatocne, alebo az moc a oslepuju, jeden ich ma pod naraznikom, druhy takmer na kapote, jednemu svietia aj so stretavackami, teda aj vzadu, inemu svieti len vpredu jedna "tlejivka" a druha preblikava a vodic si veselo po sumraku jazdi s pokojnym vedomim ze je osvetleny... Ano, nieje to chyba zakona ale vodica, zial tento nestastny zakon dal ludom moznost, ktoru nie kazdy pochopil a dokazal spravne vyuzit, nehovoriac o tom ze tato moznost nema opodstatnenie, kedze kazde vozidlo uz je z vyroby vybavene vlastnym osvetlenim.

Cest vinimkam, len velmi zriedkavo som videl pekne domontovane DRL ktore aj svietili decentne, napriek tomu si nemyslim ze by seriove osvetlenie bolo horsie alebo by nepostacovalo na potreby osvetlenia vozidla, cize fajn, ale zbytocne...
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Presne ako píšeš - nie je chyba zákona, že ľudia sú sprostí! Aj fabrické DLR sú aj v nárazníku, aj v hlavnom svetle aj pod ním. Aj fabrické treba u veľa áut prepnúť na stretávačky po súmraku. A tiež väčšinou nesvietia s parkovačkami.

Keby sa STK robila tak ako sa má...
avelmak
Príspevky: 2654
Dátum registrácie: 25.12.2008 16:29
Bydlisko: Rimavska Sobota
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa avelmak »

Ako uz bolo pisane chyba je vzdy v ludoch.ja by som osobne dal pokutu za namontovanie roznych takzvanych dennich svetiel,lediek.Stoja za nic.Pred nami boli spomenute veci ze vodici svietia aj s hmlovkami cez den.Ja v poslednej dobe prezijem,murcite aj vy,ak ked je husta hmla,svietia len s ledkami made in cina.tento tyzden rano o 7,30 v 10km useku som ratal az 5!!! aut,ktore mali zapnute len denne,v zadu nic.Najviac ma nasral autobus/s takzvanym profesionalnym vodicom/ ktory takisto svietil len ledkami!!!!!To je uz iny level drzosti,zanedbalosti.Auto samotne nevie kedy je hmla,ale to musi vediet vzdy vodic.Ak si k...t,tak si za volant nesed!!!

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot], minac a 60 neregistrovaných