Bateria ma malo velmi malo voltov

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

66QUATTRO napísal:
pidizvi napísal:ked mas auto odstavene na zimny, preco neodpojis baterku? :4012:
Ak to bola reakcia na mňa: preštartujem ho každé 2 týždne, nechám zohriať a pohýbem ho pár m hore dolu..
Štart spotrebuje toľko energie že na jej obnovenie je potrebná cca 20min jazda. Ú dlhodobo odstaveného auta je ďaleko vhodnejšie odpojiť -
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

braga napísal:S tym skladovanim na chladnom mieste to je nejaka novinka, dobre ze si nenapisal dat ju do mraziaka
Na tomto svete sa väčšina procesov spomaľuje s klesajúcou teplotou a zrýchľuje pri vyššej teplote.
Preto aj máme chladničky a mrazničky, aby sa nám potraviny rýchlo nekazili.
U olovených akumulátorových batérií je to podobne, čím nižšia teplota, tým menšie samovybíjanie, to je základná fyzika z 9-ročnej školy.
Ale žiaľ má to obmedzenie, keď náplň batérie zmrzne, môže v dôsledku jej tepelnej rozťažnosti dôjsť k mechanickému poškodeniu vnútorných článkov aj prasknutiu vonkajšieho obalu.
Hádam si už počul o tom že sa v mrazoch nedoporučuje nechávať vybitú batériu v aute, aby ju neroztrhlo. Totiž keď je batéria nabitá, elektrolyt zmrzne pri nižšej teplote a teda v našom zemepisnom pásme žiaden problém nehrozí. U vybitej batérie sa však relatívna koncentrácia kyseliny v elektrolyte zníži a už pri zimných teplotách pod -20o celzia sa batéria môže poškodiť.
Takže tak je to s tým skladovaním batérie na chladnom mieste. Miesto teda čo najchladnejšie, ale nie až tak chladné aby elektrolyt v batérii zmrzol. To je tak vsjo.
66QUATTRO
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 19.01.2010 19:03
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 66QUATTRO »

Acon napísal:
66QUATTRO napísal:
pidizvi napísal:ked mas auto odstavene na zimny, preco neodpojis baterku? :4012:
Ak to bola reakcia na mňa: preštartujem ho každé 2 týždne, nechám zohriať a pohýbem ho pár m hore dolu..
Štart spotrebuje toľko energie že na jej obnovenie je potrebná cca 20min jazda. Ú dlhodobo odstaveného auta je ďaleko vhodnejšie odpojiť -
No kým sa zohreje 10 min to bude, občas mi s tým autom treba uhnúť, a raz za 2 mesiace nahodím na nabíjačku...+ si na ňom priebežne robím servis tak ho berem do druhej garáže.... čiže odpájať hore dole pre mňa osobne nemá zmysel, navyše ak som ani nemal žiaden problém (nebyť toho kamaráta čo tam nechal svietiť stropné svetielko)....
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

wilz- takze najlepsie podla teba ju treba dat nabitu do mraziaka :40bd: to uz je porovnanie s potravinamy to si zabil , opakujem este raz bateria ma byt na suchom mieste bez salaveho tepla tym sa mysli aj normalna izbova alebo chodbova teplota
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

braga, veď sa nauč čítať s porozumením.
Aj keď je mi úplne jedno kde si ukladáš svoje batérie.
Ale áno, keď dáš batériu do mrazáku ktorý nebude mraziť nižšie ako -10 Celzia, tak budeš mať veľmi nízke samovybíjanie a zároveň sa batérii nič nestane, ani nemusí byť plno nabitá. A nabitú batériu môžeš dať do domáceho mrazáku do -24 Celzia, tiež sa jej nič nestane a dlhšie vydrží.
tonoaaa
Príspevky: 674
Dátum registrácie: 19.01.2009 19:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tonoaaa »

Brvaga, klasickemu olovenemu akumulatoru spravis ovela lepsie ked ho nabity uskladnis v pivnici kde je par stupnov nad nulou ako doma v miestnosti kde je 20 a viac stupnov aj ked bez salaveho tepla. Nie vsetko musi byt pravda co "gugl" radi a niekedy treba pouzit selsky rozum, no v takychto pripadoch sa dopatrat k spracnym odporucaniam je lahke.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Braga, som rad ze si mal zase konflikt s mojim tvrdenim a som este radsej ze ti to vysvetlili chlapci predomnou a nemusel som ja.

To, ze akumulator sa ma uskladnovat na co chladnom mieste, ze mu neuskodi slovenska zima ked je PLNE nabity (dovody vysvetlene) vedeli uz aj nasi otcovia a dedovia pri Moskvicoch, Fiatoch 125 a Ladach. To nie je ziadna "turbova novinka".

Ze ty si to nevedel dodnes, nikomu z nas neprekaza.
Mimochodom tieto veci su napisane aj v navodoch serioznych vyrobcov, nie je to nic co by sme vymysleli na internete.

Netvrdime ze akumulator treba odniest do Omjakonu, Jakutska, Barrowu alebo Antarktidy a nikto ROZUMNY nespominal mrazak, ale prosty fakt je ze bratislavska zima "-8 v noci a dvakrat do roka -12" normalnemu PLNE NABITEMU akumulatoru ABSOLUTNE neposkodi ked v nej bude stat tri-styri mesiace. Prave naopak.

Ochrani ho pred samovybijanim.

Mimochodom, skutocne zdravy akumulator nesmie mat najmensi problem prezit tri mesiace v izbovej teple. Ano, aj to uz mam vyskusane velakrat. Vyrobcovia pisu ze mesacne sa straca zhruba 1-3% kapacity v dosledku samovybijania pri izbovej teplote podla konstrukcie akumulatora.
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

mpcko- ja nikde netvrdim ze tu bateriu musis mat niekde doma kludne staci ,pivnica chodba pod... okrem toho ja som nikdy bateriu ani z auta nevyberal nemal som dovod a aj ak sa z autom nehybalo nejake obdobie tak sa jednoducha nabila -takymto zivotom si zije uz 12 rokov Optima ktora je zalozene v terenom aute ktore sa vyuziva len cez obdobie bez snehu nikdy ju neriesime nevyberame a dokonca sa nabija v aute a cuduj sa svete stale ide , bateria ma svoju zivotnost a ked sa poruca proste sa kupi druha je to bezna spotrebna vec , inac stou bratislavskou zimou si ma aj pobavil
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

diky, snazime sa prezit ako sa len da :)

Optimy... fantasticke baterie. Ako pisem, mam aj ja... strnast rokov, ziadne znamky vzdavania sa zatial. Fenomenalne.

Inak sranda, Red baterie mali 7 rokov zaruku, no questions asked. Holt asi fesaci vedia preco.

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 53 neregistrovaných