Korozia brzd na odstavenom aute

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Korozia brzd na odstavenom aute

Príspevok od používateľa hjundai »

Anamnéza v skratke - auto čakalo 7 mesiacov na výmenu motora pod holým nebom - mám podozrenie že mechanik spadol do nejakého problému a samozrejme moja chyba že som mu veril že " dovolenka, veľa roboty,už zajtra" - v inej dielni mi to urobili ale brzdové kotúče sú dosť- veľmi hrdzavé, kedže boli na aute menené asi 4 mesiace pred problémom nechce sa mi ich vyhodiť - ako to poriešiť? Zhodiť a vyčistiť chemicky - odhrdzovač? mechanicky? jazdiť a veriť že sa vyčistia? pri jemnom brzdení je to celkom OK ale keď sa zapojí zadok cítiť "nepravidelný" účinok, do volantu idú jemné vibrácie...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Mechanicky.Má to jeden malý problém,vyžaduje demontáž a teda u zadných brzd "zacúvať" z valčekom.Očistenie je rýchle,rotačný drôdený kotúč v karbine.Korózia je v takomto prípade nebezpečná tam,kde je otlačok platničky z hrdze. Hrdzu (vážnejšiu než povrchová jemná) je NUTNÉ odstrániť,platnička ju NIKDY nezoderie,iba vyleští.Vznikne sklovina,hlavne na krajoch a podrží platničku vo vzduchu,nedovolí jej dotyk z kotúčom.Ak sa aj na hlavu postavíte,preč to ide iba oklepaním skloviny.Ludia a väčšina mechanikov povie..to si platnička dá preč...no nedá ! len si zhoršuje stav všetkého,tu sa lenivosť nevypláca.
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

takže "vydrhnúť" - nehrozí že niekde "zoberiem viac"? alebo kefou nehrozí?
leonNL
Príspevky: 1240
Dátum registrácie: 16.09.2009 16:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa leonNL »

Neviem nakolko su tie tvoje kotuce hrdzave, najlepsie by bolo hodit sem foto, no ja ked odstavim auto a nejazdim dva-tri dni a za ten cas prsi, vzdy mam kotuce take skarede ohrdzavene a nie pekne leskle ako zrkadlo, po par metroch jazdy sa brzdenim ocistia, prelestia.
Hrdym majitelom:

W219 CLS63AMG 2010

W211 E55AMG 2005
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Od drôtenej kefy určite žiadne miestne "vydrhnutie" povrchu brzdového kotúča nehrozí. To by si sa musel na jednom mieste "zabudnúť" dlhšiu dobu.
To čo píše hjundai, to je zrejme neporovnateľné s tou niekoľkodennou hrdzičkou.
Jednoznačne platí čo napísal p.Hlavatý.
Ale keď už bude kotúč vybratý a karbobrúska v ruke, tak doporučujem založiť aj brúsny kotúč a okraje brzdových kotúčov trocha obrúsiť, aby sa predišlo neskoršiemu vytvoreniu otrepov.
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

jasné že je to neporovnateľné s tým keď auto stojí deň-dva, šlo to do hlbky.. tak či onak bude treba hlavne zadok "rozbehať" čo sa týka vodiacich trňov.... tak ste mi dali "nádej" že sa to bude dať - ide hlavne o čas - nerád by som teraz v zime všetko rozobral, poskladal a potom by to bolo " na h...o"...
truck123
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa truck123 »

Ak nechces stracat cas, nepustaj sa, do neisteho vysledku.
Kotuce demontovat a k solidnemu majstrovi na sustruh, brat po tisicine, dokial nebude cistucky, ale pozor!
Na jedno dosledne upnutie kotuca, zrovnat obydve strany bez otacania kotuca, dosticky prebrusit jemnym smirglom.. vysledok zaruceny...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Výsledok je vždy istý,toho sa báť netreba.Možno trocha môže byť problém (ak je to taký typ) z vrátením piestika.Ale len na prospech veci si majiteľ hneď overí či sa vracia späť páčka ručnej,wilz dobre píše zobrať dole otrep na krajoch kotúčov.Drôtený kotúč nemá šancu na ploche kotúča nič porobiť,skôr naopak,ak je už sklo na kraji,nevládze ho odstrániť a treba ho od hranky oklepať,tak po kusoch odpadáva,na šmirgel aj drôt je úplne odolný.Nie nadarmo sa z oxidu železa robia prípravky proti oteru,to je nesmierne odolné a tvrdé
Sústruženie ak už,tak obojstranne naraz (sústruh na kotúče),zvlášť jedna a druhá strana to je 50:50 hádzavosť.Hlavne hrozí pri jemnom úbere kde kus dráhy nôž berie a kus ide vzduchom,to nikdy nedopadne dobre a škoda vyhodených peňazí,preto pozor na tie - po tisícinke,to je reálne úplný nezmysel,nôž sa nespráva podla našej predstavy.Len si všimnite tých ozaj dobrých sústružníkov,ak na prvé točenie sú iba časti kotúča stočené,ide ešte raz a celú plochu.na súvislo.Točenie naraz dvoma nožmi z oboch strán bráni vychylovaniu,chybe točenia lebo sa eliminujú sily.
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

Neviem teda na akom aute ale či sa vôbec oplatí smirglovat sustruzit a pod. veci ,hlavne zadné kotúče na bežné auto stoja pár grosov ak sú už ozaj v takom ubohom stave kotúče by som vymenil
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

jednoznacne by som sa drzal mhlavateho rady, je to iba o demontazi, co iste neni konec sveta, tie kotuce su isteze rovne, netreba ich sustruzit, iba oflakat dole hrzdu, droteny kartac aj do vrtacky ma bud kazdy doma, alebo stoji 5 evri, nespat pri tej robote a dobre bude, uz len jazdit, cokolvek ine je bud plytvanie peniazmi, alebo loteria
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
jurigad
Príspevky: 667
Dátum registrácie: 15.03.2006 19:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jurigad »

Nič nerozoberaj , prejdi na tom najskôr 100 km , pravdepodobne to prejde. Ak nie , postupuj podľa predchádzajúcich rád. / rozhýbal som už X bŕzd na odstavených autách len jazdou. A veľa krát to triaslo a šúchalo tak , že som ani neveril./
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

jurigad, tak áno nejako si to jazdou rozhýbal, ale nezabudni že nejde len o kotúče, z ktorých si brzdením ten sajrajt na ploche kotúčov uvoľnil.
No a robil si to zrejme nie na tvojich autách, takže pri odovzdaní majiteľovi boli brzdy funkčné, ale nevieš čo a ako ďalej s nimi bolo.
Ani uloženiu strmeňov také dlhé nečinné státie na poveternosti nesvedčí, zbiera sa tam prach, ten prerastá s hrdzou, čiže keď sa brzdy rozoberú, vyčistia a skontrolujú, je to len ku prospechu veci, konečne taký servis je dobré na každom, aute raz za čas urobiť, hoci aj predtým mesiace nestálo na dvore.
A k tomu čo píše braga, no neviem či sa vôbec oplatí nejaké auto opravovať, veď skutočne dnes autá nie sú drahé, keď sa niečo pokazí, kúp si nové, no nie ?
jurigad
Príspevky: 667
Dátum registrácie: 15.03.2006 19:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jurigad »

Súhlasím, ak sa to vyčistí , len to prospeje a predĺži sa životnosť. Ale sfunkčniť sa to dá väčšinou aj jazdou. Brzdy sa kôli opotrebovaniu rozoberajú relatívne často, takže ja by som to, ak to funguje / netrasie, nesucha, neblokuje/ nechal po rozjazdeni tak, do ďalšej výmeny kotúčov a platničiek.
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

wilz neporovnavaj cenu kotúčov z cenou auta zadné kotúče sa pohybujú od 10 eur kus koľko dáš sustruznikovy za kvalitné opracovanie dobre osmirglovanie je tiež nejaké drobné a výsledok u oboch neistý plus nepočítam čas strávený pritom
truck123
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa truck123 »

braga.. neviem ako ty, ale ja by som kotuce na auto za 10 eur nechcel, to su brzdy, nie potah na sedadlo.
Sustruznik, odhadujem 20 eur a praca majitela, pekne v pohodicke 2h. Ale tou pracou sa brzdy aj zoservisuju premazu....toto je vec, na ktoru sa treba spolahnut....
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: gnagy a 34 neregistrovaných