Automaticka prevodovka - vymenit olej?

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Vymenit olej alebo nie?

Nemenit
0
Žiadne hlasovania
Vymenit bez preplachu
4
40%
Vymenit s preplachom
6
60%
 
Celkom hlasov: 10

pavelo
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 11.01.2010 00:23
Zdieľať na Facebook

Automaticka prevodovka - vymenit olej?

Príspevok od používateľa pavelo »

Zdravim,

mal by som na vas nasledujucu otazku - jedna sa o 5-rychlostny hydromenicovy automat v BMW E46 (bez Xdrive-u) z roku 2004 ktore ma nabehane 250.000km.

Podla vsetkeho olej v prevodovke zatial nikdy nebol meneny a mam dilemu, ci vymenit alebo nie, pretoze som uz stihol dostat tri protichodne nazory (niektore dokonca zo servisov, ktore som oslovil kvoli naceneniu):

1. Uz radsej nemenit..
2. Vymenit ale zasadne BEZ preplachu
3. Vymenit ale zasadne S preplachom

Aky mate na to vy nazor a ako by ste postupovali?
TycoonX
Príspevky: 549
Dátum registrácie: 10.10.2006 11:47
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa TycoonX »

Máš tam pravdepodobne ZF 5HP19. ZFky znesú veľa aj tých 250tkm bez výmeny oleja. Ale to čo ti momentálne prúdi v prevodovke nemá už vela s olejom spoločné. Je tam pravedpodobne už len hnedá sr..ka a kopa sajrajtu v horšom prípade aj kovových pilín.

Ak si myslíš že je to v poriadku a radšej nemeniť..to je už tvoja dilema :) Každopádne platí večné pravidlo 1.. kdo maže ten jede.

Keby to bolo moje auto, tak to je prvá vec čo robím. Vaňa dole, nový filter a olej aj pre motor aj pre prevodovku.

Niektorým prevodovkám je po výmene potrebné resetovať adaptačné hodnoty, niektoré iba resetujú počítadlo opotrebenia oleja a niektoré si radenie s novým olejom doladia sami.
AutoSpecial.top
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Automaticka prevodovka - vymenit olej?

Príspevok od používateľa christiane »

pavelo napísal:pretoze som uz stihol dostat tri protichodne nazory (niektore dokonca zo servisov,
Ak by si bol servis na com by si zarobil viac?Na vymene oleja raz za 20 rokov alebo na novej prevodovke a este uctovanej robote za vymenu.Niektori vyrobcovia dokonca tvrdia ze olej je dozivotny.
TycoonX to napisal aj za mna.
pavelo
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 11.01.2010 00:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pavelo »

Nemam vobec problem to nechat vymenit, dokonca skor inklinujem k tomuto rozhodnutiu, len som si to chcel preverit tu na fore, kde urcite maju ludia viac skusenosti s AT prevodovkami.
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

V prevodovke nie je zase az tolko oleja ze to majitela zruinuje a ani filter nestoji milion.Len niektori si olej vymenia doma neodborne a potom pridu do servisu ked uz je po prevodovke.
Robil som Superba v ktorom bolo o 1.5 litra oleja menej.A to si dal chalan robit v servise.Takze nie je servis ako servis.A ze neako zle mi to radi a trha autom. :40bd:
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

z mojich skusenosti vymenit bez preplachu....ale vymen vzdy aj filter a zopakuj to potom o rok...a potom uz mozes kazdych 50-60tis.... nezabudni to spravne pretocit a doliat hned....
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

akoto ze o rok... za tychto okolnosti to je blbost. Kedze stvrt miliona v tej prevodovke nic robene nebolo, uz je urcite chytena - pripalene lamely, atd. Proste ZIADNY olej na svete tolko nevydrzi, bude cierny az hroza a to je len najmenej. Uz vela rokov nema svoje vlastnosti ktore mu do vienka dal vyrobca a ktore su nutne pre dlhodobu spolahlivu prevadzku tvojej prevodovky.

Vymenit olej hned teraz. Nie v decembri. Hned teraz. Zajtra ked mozes.

V amaterskych podmienkach nevytecie vsetko. Tipnem si ze vypadnu tri litre oleja, dodrzat predpis vyrobcu (TEPLOTA oleja, pretoze nespravna teplota posunie hranicu oleja na ryske kludne aj "o tri litre"). Najazdit 100km, IST ZNOVU na vymenu oleja - budes velmi prekvapeny ze ti znovu z prevodovky pojde cierny olej. O dalsich 100km zase to iste.

Idealne by bolo mat 10 litrov oleja ktory nalejes do nadoby a budes mat na vstupe do prevodovky, na vystupe zachytavat olej do odpadovej nadoby a pri nastartovanom aute na zdvihaku dovtedy preradovat prevody pri malych otackach motora, az z prevodovky pojde cisty olej. To je preplach ako ma byt. Ale aj najnarocnejsi na penazenku majitela :)


nech sa paci, informacia priamo od vyrobcu v slovencine, specialne si pozri tie rozhodovacie diagramy ktore hovoria o oleji zapachajucom spaleninou pripadne ked sa v nom nachadzaju drobnucne ciastocky :

https://www.zf.com/global/media/medien_ ... kit_SK.pdf


absolutne rozhodne musis vymenit aj filter a strasne silno doporucujem po tych rokoch a kilometroch aj zhodit dole dekel z prevodovky, rucne vylizat dosucha aby sa ligotalo a

http://www.elit.cz/novinky.html/18_231- ... zf-parts/5

respektive

http://eshop.zp-automatic.cz/katalog/au ... 1-litr/63/

http://eshop.zp-automatic.cz/katalog/au ... -5hp19/38/

http://eshop.zp-automatic.cz/katalog/au ... 5hp19/196/


Tebe zda sa bolo dopriane, ale tym blbeckom co maju oleje alebo akekolvek ine maziva HOCIKDE 15 rokov pripadne 10.000 motohodin prace daneho stroja respektive 250.000km by som doprial podobne zaobchadzanie napriklad zo strany zdravotnictva... ze ako by sa im lubilo :) sedliackym rozumom ti musi byt jasne - bez toho aby si bol diplomovany konstrukter - ze olej nemoze mat po 15 rokoch, 250.000km take vlastnosti ake mal ked bol novy.
pavelo
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 11.01.2010 00:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pavelo »

Na buduci piatok som objednany do servisu, ktory sa venuje AT prevodovkam.

Nakoniec sa bohuzial jedna o GM prevodovku, kde byvali problemy s hydromenicmi - zvykli pustat piliny.

V servise mi povedali, ze zhodia vanu, pozru co je vsetko nachytane v oleji a podla toho budu pokracovat dalej.
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

mp3turbo - to som myslel, ze vymenit hned teraz a urcite aj o rok a potom v normálnych intervaloch, nie ze az o rok...
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jasna vec, len som chcel silno zvyraznit ze neodkladat "ved hned po Vianociach urcite spravim tu vymenu".


"Piliny" maju len ti majitelia ktori nevymienali olej. Vies preco ? Lebo ten olej uz nemal svoje vlastnosti ktore mal mat - to uz si asi volakde cital - a prevodovka sa vnutorne jednoducho zacala zadierat.

Je to fakt az takto jednoduche. Netreba za tym hladat raketovu vedu. Kto maze, jede ; kto nemaze ma piliny.
pavelo
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 11.01.2010 00:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pavelo »

Olej vymeneny, v starom nastastie ziadne piliny neboli. Celkovo som zvedavy, ako sa auto, resp. prevodovka bude spravat po tejto vymene.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

A teraz meniť klasickým spôsobom každých 20-40 000km. Tzn vymeniť filter a časť oleja, ktorý vytecie. Z tých cca, 10l to býva tak +-2l. Takže nič co by zruinovalo peňaženku a v prevodovka h s obmedzeným preklzom takto olej vydrží naveky.
Kujon78
Carschanger
Príspevky: 5424
Dátum registrácie: 17.10.2005 23:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Kujon78 »

Nazdar chlapi, po dlhšej odmlke sa Vás chcem opýtať na výmenu v automatickej prevodovke.

Mám BMW X5 r.v. 2006 prevodovka 6. stupňová ZF. Auto má 140 tis. km. Akurát riešim výmenu oleja v prevodovke a otázka znie:
- či ísť len do výmeny cez vypúšťací šrób, alebo ísť strojovo cez preplach ?
- aký presný typ oleja tam ide ?
- čo poviete na olej FEBI
- akú značku filtra prevodovky
- a či neviete odporúčiť niekoho v Prešove, čo niečo také už robil.

Ďakujem za každú odpoveď.
Naposledy upravil/-a Kujon78 v 24.04.2019 21:10, upravené celkom 1 krát.
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

Typ oleja by si mal najst v rovnakej rozpravkovej knizke ako sa pise o X5 2006 so 140 tisic km. :2f93:
Kujon78
Carschanger
Príspevky: 5424
Dátum registrácie: 17.10.2005 23:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Kujon78 »

Dík za vyčerpavajúcu odpoveď :2f93:
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot], lubos zimovcak a 63 neregistrovaných