Dedenie havarovaného auta

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
janci7110
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 13.06.2009 20:37
Zdieľať na Facebook

Dedenie havarovaného auta

Príspevok od používateľa janci7110 »

Zdravím páni, chcel by som poprosiť o radu. Za pár dní bude ukončené dedičské konanie, v rámci ktorého zdedím havarované auto (na totalku). Následne ho chcem dať zošrotovať. Moja otázka - je to možné aj bez prepisu na mňa?
Ide o to, že ak by bol potrebný prepis, bolo by to dosť komplikované, keďže auto je z iného okresu + ak sa nemýlim, bola by potrebná aj obhliadka.
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Myslím že o prepise na pozostalého nie je potrebné vôbec uvažovať, na všetky úkony bude stačiť notárska zápisnica o pozostalostnom konaní.
Ale myslím že nebude na škodu, keď notár zreteľne a jednoznačne napíše v akom je to auto technickom stave, t.j. napr. že nie je v žiadnom prípade pojazdné.
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

predpokladám že ak sa dedičstva nevzdáš nadobudneš auto rovnako ako kúpou. Ak ním budeš chcieť nakladať určite bude nutné to mať napísané na seba. Čiže prepisu sa nevyhneš. Neverím že mrtvy občan môže odhlásiť auto,zrušiť poistku hoc len formálne.
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

hjundai napísal: Ak ním budeš chcieť nakladať určite bude nutné to mať napísané na seba. Čiže prepisu sa nevyhneš.

No veď aspoň troška uvažuj.
On s ním nechce nakladať v zmysle ďalšieho užívania.
A na uvedenú likvidáciu zošrotovaním mu bude stačiť notárska zápisnica, ktorou je splnomocnený to vykonať v zastúpení zosnulého majiteľa.
Rovnako by bol tou notárskou zápisnicou splnomocnený k prepisu na seba, keby sa rozhodol to auto ako jeho nový majiteľ ďalej užívať.
Fofro
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 08.12.2009 05:57
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Fofro »

S úvahami môžeme chodiť na úrady, ale kľúče od miešačky má v ruke úradník. :48:
Ešte sa mi nestalo, aby som na úrade vybavil svoje záležitosti podľa svojich úvah, nebodaj podľa sedliackého rozumu.
.........
Najviac ma "pobavila" situácia, ktorú som zažil v bývalej Slovenskej poisťovni:
Z poisťovni mi poslali prípis, že dlžím dve poistné splátky. Tak som tam išiel so šekmi. Prišiel som k patričným dverám, zaklopem a vojdem ... slečna tam sedela, nohy mala vyložené na druhej stoličke, kávička, cígo. Hovorím jej prečo som prišiel a ona, že referentka, ktorá to má na starosti má obedňajšiu prestávku ešte 1/2 hodiny. Tak čakám za dverami jak dilino-gádžo 1/2 hodiny. Po pol hodine síce nikto do kancelárie nevošiel, ale reku skúsim, možno je tam vchod z iného kanclu. Tak tam vojdem a vytiahnem tie svoje šeky ... a slečna s vyloženými nohami sa mi začala venovať ... ta to ona mala prestávku
lol
No, dostali sme sa k mojej agende. Vytiahla na mňa taký tučný šanón (bol rok 1994), pohrabala sa v ňom a oznámila mi, že moje posledné splátky boli nedopatrením presmerované na akýsi investičný účet a aby som si to išiel vybaviť do dverí XYZ ... teda páni, tak som začal s ňou cvičiť, že som ju neskôr aj ľutoval. Mám silný hlasový potenciál, takže hneď pribehla vedúca a tá to už zrovnala, ale nezbavila ma dojmu, že úradník na Slovensku je big bos.
majko5
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12.10.2018 13:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa majko5 »

a nie je prepis uz len to, ze ho dedicstvom priklepnu tebe?
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Musíš ho prepísať a mať zamozrejme platné PZP. Za prepis nič neplatíš. PZP odhlásiš v momente odhlasenia z evidencie. Čo sa teoretricky dá v deň poistenia. Resp. uzavrieš PZP v deň prehlasovania, no poukážku už nezaplatíš a poistné zanikne. Neviem ako je to s obhliadkou, ktorá je aj v prípade dedičstva povinná. Poradia na DI. Ja mám len tie najlepšie skúsenosti.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: fzubaty, jepe13, lubos zimovcak a 40 neregistrovaných