Opel Zafira tourer LPG - zly plyn natankovany

Ako je to vlastne s plynom? Aký máte na to názor ? skúsenosti ?

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

ctitor
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 13.09.2018 11:49
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ctitor »

mne sa hned od zaciatku nezdalo, ze by to malo mat nieco spolocneho s plynom. no zatazko je sa niekedy s nimi vadit, kedze to je vec, ktorej sa mozu lahko chytat
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

Na plyn som jazdil asi 15 rokov a na Slovnafte som tankoval iba výnimočne (cena) - a jazdil bez problémov. Veľmi by ma zaujímalo, ako systém rozpozná "zlý plyn" ešte skôr, ako naň prepne?? To akože kreténi v Opli chcú povedať, že "zlý propán bután" má iný tlak ako dobrý propán bután, takže systém ho rpozpozná skôr, než naň prepne??

Mimochodom, Slovnaft má presne rovnaké LPG ako všetky ostatné čerpačky na svete. Rozdiel je len v pomere propánu a butánu, ktorý je iný v lete a iný v zime. Preto môže byť výnimočne problém v prechodných obdobiach.

Rozprávky o "zlom LPG" sú podobný nezmysel, ako tie nekonečné báchorky o pumpách čo pančujú palivá vodou, alebo že na OMV je lepší benzín a nafta než na Shell, alebo opačne. Na rozdiel od tých, čo to tvrdia, ja som s tými cisternami jazdil. Môžem ťa ubezpečiť, že sme všetci stáli v rovnakých šórach na tých pár plničkách v republike a všetci brali to isté. Rozdiel bol iba pre Česko, kde má nafta iný podiel biozložky, takže tú sme bbrali inú. Inak je to všade to isté. Špeciálne na ten plyn som sa pýtal chemika, ktorý robí celý život v Slovnafte a odpísal mi asi toto:
"Máme síce to isté LPG ako všetci ostatní, ale som rád, keď si ľudia myslia, že je lepší".

Mimochodom, tie plničky sú v Slovnafte, Kľačanoch, Nových Zámkoch, Komárne a Kapušanoch. kto chce, môže sa pred ktorúkoľvek na hodinu postaviť a sám uvidí, že odtiaľ berú absolútne všetci - Slovnaft (zásobuje Slovnaft a súkromníkov), Bonifer (Agip, Shell), Klacsa (OMV, súkromníci, Metro), Transolut (Tesco, súkromníci) a Centunio, ktorá zaváža slovnaftky a súkromníkov.
Samozrejme, mohlo sa to pomeniť, za mojich čias to bolo takto.

Proste všade je to isté, a kto si myslí, že keď natankuje na pumpe A, ide mu auto "tak nejak hladšie" ako keď natankoval na pumpe B, má proste vidiny.
(alebo auto krátko pred smrťou)

Samozrejme, kvalita palív kolíše, ale to závisí od toho, čo ktorá loď doviezla a nie od pumpy.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Jerguško - len tak opatrne si dovolím podotknúť že ja dolu na juhu slovenska tankujem Orlen z PL, a aj ho vozí original poliak na firemnej cisterne s logom Orlenu. :3035:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

jergusko napísal: Proste všade je to isté, a kto si myslí, že keď natankuje na pumpe A, ide mu auto "tak nejak hladšie" ako keď natankoval na pumpe B, má proste vidiny.
(alebo auto krátko pred smrťou)

Jerguško, takže všetci ktorí mali pred časom pozapchávané vstrekovače od nejakého sajrajtu v plyne, tak skrátka mali autá pred smrťou a nemajú si čo vymýšľať rozprávky o zlom plyne.
Vieš problém je v tom, že LPG v európe ponúkajú určite viacerí predajcovia, nie len Slovnaft, takže niektorí pumpári sa ulakomia na nižšiu cenu, možno aj na úkor kvality.
Samozrejme že keď majiteľ čerpačky A berie plyn od Slovnaftu, tak asi bude auto po natankovaní na pumpe A jazdiť rovnako ako keby si natankoval na pumpe B- slovnafťáckej.
A čo sa týka kvality plynu, nemôžem si pomôcť, ale keď som jazdil na LPG, tak po natankovaní v Rakúsku som obvykle mal nižšiu spotrebu a subjektívne lepší pocit z chodu motora. Iná vec je že LPG v rakúsku bolo vždy drahšie ako tu.
Teraz jazdím na CNG, nechcem sa opakovať, ale ešte aj ten zemný plyn sa mi zdá v Rakúsku trocha lepší ako ten z SPP.
A v Rakúsku je CNG pravidelne až o 15 centov lacnejší ako u SPP.
No a čo sa týka benzínu, až sa trocha hanbím že nepodporujem maďarskú ekonomiku, ale do druhého auta ho tankujem takmer výhradne v Rakúsku, lebo som pred 3 rokmi keď som ho kúpil, zistil že evidentne išlo lepšie na benzíne z rakúskej pumpy. No a ako bonus k tomu je že liter benzínu je o cca 10 centov v Rakúsku lacnejší.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Witz - znova ja - sajrajt v Tomegase odpaloval len vstrekovačové systémy , podtlaku nijako nevadil. Bral som ho pravidelne lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
MayoZVOLEN
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 04.02.2011 13:04
Bydlisko: Zvolen
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa MayoZVOLEN »

Slovnaft dodava benzin a naftu viacerym. Rozdiel je len v aditivach, tie si dodavaju jednotlive znacky a zaroven urcuju percento podielu-davkuje sa priamo do cisterny ktora to rozvaza.
Plyn Slovnaft dodava LEN do svojich cerpaciek, nepredava nikomu inemu. Kto neveri da sa to overit, cital som tu prispevok ktory to potvrdzuje. LPG ma na starosti ing.Celles, kontaktujte ho a vysvetli Vam ako to je.
P.S.: Laco, nemas pravdu

Návrat na "LPG, CNG - Hybrid"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných