Odhlásenie auta cez splnomocnenie, zneužite os. údajov?

Neviete si rady aké auto kúpiť, ktoré bude pre Vás najvhodnejšie ? Diskusia o konkrétnych značkách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
foxhound
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 24.06.2018 20:06
Zdieľať na Facebook

Odhlásenie auta cez splnomocnenie, zneužite os. údajov?

Príspevok od používateľa foxhound »

Dobrý deň. Zvažujem kúpu auta z iného okresu avšak majiteľ žiada aby som si so sebou pri vážnom záujem priniesol aj splnomocnenie, pomocou ktorého by (po prípadnej dohode) auto na mňa odhlásil. Keďže by to bola moja prvá kúpa auta takýmto spôsobom, a celkovo prvá kúpa auta, a z dôvodu že na to splnomocnenie je treba uviesť aj taký údaj ako je číslo občianskeho preukazu, premýšľam že či by tento údaj nemohol byť neskôr zneužitý osobou, ktorej by som ho poskytol. Ide totižto o to, že majiteľ toho auta mi vravel aby som si vyplnil iba časť so svojimi osobnými údajmi a dal si overiť podpis s tým, že on si svoje osobné údaje doplní až neskôr, potom ako by to splnomocnenie odo mňa prevzal. Takže sa naskytá otázka, či je takýto postup z jeho strany férový a či sa to nejaví ako určité riziko. Moja otázka teda znie, je treba sa obávať o zneužitie osobných údajov (napr. toho čísla op) ak by som niekomu pri kúpe vozidla takýmto spôsobom poskytol informácie o sebe? Poprípade na čo si treba dávať pozor pri kúpe vozidla cez splnomocnenie?

Za odpovede vopred Ďakujem.
keyness
Príspevky: 686
Dátum registrácie: 23.05.2011 15:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa keyness »

predavam auto .. kupujúci chcel odo mna udaje ako rodne cislo , čislo občianskeho.. ked som mu povedal nech si donesie zmluvu a že udaju doplnime ked kupi tak zrazu nechcel už kupovat... treba byt obozretný. ale ked ides kupovať tak je to normálne že ty poskytnes splnomocnenie alebo s nim rovno pojdes na DI.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Keď mu dáš splnomocnenie tak auto môžeš prísť kúpiť aj cez víkend, alebo v čase kedy už DI je zatvorený, respektíve už automat nedáva lístky.

Odhlásiť vozidlo na teba môže len ak bude mať splnomocnenie, alebo tam budeš osobne

Ja by som mu ho kľudne dal ak vozidlo zoberieš, beztak si pôjdeš vystáť radu doma v okrese na DI, nemusíš ju vystáť aj v okrese odhlášky

Jediné riziko ktoré hrozí je, že by bolo vozidlo v exekúcii a nedalo by sa odhlásiť
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

to by ma zaujimalo akeho konkretne zneuzitia sa vsetci obavate aj z celou EU dokopy :41c2: , to co ma chranit, nato serie a to co je nanic s tym otravuje ludom zivot :3c90:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
foxhound
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 24.06.2018 20:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa foxhound »

Ak by som s tým teda išiel k notárovi, bude stačiť ak tam budú vyplnené len moje údaje a ten podpis? Nie je potrebné mať to tlačivo vyplnené kompletne?

Údajne by sa to tiež malo dať overiť aj na obecnom úrade, neviete čo je na tom pravdy?
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Treba tam údaje nevyhnutné k prepisu, neviem presne ktoré.

Overenie podpisu robia na každej matrike, teda aj na obecnom úrade. Tiež som tam overoval podpis
m...
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 25.05.2009 08:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa m... »

pracovnicke na urade je jedno co je v tom splnomocneni vypisane. ona overuje len podpis. akurat do ich knihy kde sa tiez podpisujes napise o ake splnomocnenie sa jedna. mozes ich mat doma nevyplnenych overenych viac. napr vecer alebo cez vikend najdes auto v inzerate a ides ho kupit a na mieste dopises udaje tvoje a predavajuceho.
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

nože skúste mne menej bystrému akože sa dá zneužiť také číslo OP.
Že by sa dal zneužiť OP ako taký tomu rozumiem ale samotné číslo?
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

m... napísal:pracovnicke na urade je jedno co je v tom splnomocneni vypisane. ona overuje len podpis. akurat do ich knihy kde sa tiez podpisujes napise o ake splnomocnenie sa jedna. mozes ich mat doma nevyplnenych overenych viac. napr vecer alebo cez vikend najdes auto v inzerate a ides ho kupit a na mieste dopises udaje tvoje a predavajuceho.
- to akože máš doma čistý papierik s pečiatkou úradu hej? a dopíšeš si čo chceš.... a ona potvrdí čo keď na ňom nie sú tvoje údaje?
Jej je jedno koho ale nie kto. a ten kto musí byť na papieriku.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Hjundai ano , ja mám doma tri overené splnomocnenia. Nič tam nie je len nadpis splnomocnenie a moj podpis s razítkom matriky. Použijem ich na auto, na zápis do katastra, alebo aj na zmenu telefonneho operátora. lol Ona potvrdzuje len to že ten podpis na čistom papieri je tvoj.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tuninka
Príspevky: 854
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tuninka »

Tak isto ako oco13, aj ja mam doma pripravené splnomocnenia. Že manželka splnomocňuje mňa na konanie v jej mene, alebo ja splnomocňujem.... papier má hlavičku, pár údajov.... a na spodku vlastnoručný podpis, ktorý mi na obecnom úrade overili za 2 eurá.
Každý sa bojí zneužitia údajov, a pritom na nete si ľahko nájdeš kopec vecí, na katastri dátumy narodenia vlastníkov bytov a domov, v obchodnom registri tiež veci čo by podľa mňa tam zverejnené nemuseli byť, ľudia zavesia na ksichtovú knihu foto ešte aj z WC a potom sa boja raz dať nejaký údaj, že čo ak ho niekto zneužije. Vivat GDPR!
jalabert
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 06.08.2009 14:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jalabert »

hjundai napísal: - to akože máš doma čistý papierik s pečiatkou úradu hej? a dopíšeš si čo chceš.... a ona potvrdí čo keď na ňom nie sú tvoje údaje?
Jej je jedno koho ale nie kto. a ten kto musí byť na papieriku.
Ako vravia chalani predo mnou. Urad/notar v tomto pripade overuje, ze ide o podpis danej osoby, neoveruje a nezodpoveda za obsahovu stranku splnomocnenia.

Pre zadavatela. Ak sa bojis o zneuzitie osobnych udajov, tak prid na odhlasku osobne a hotovo. Ja som kupoval auto a nemal som potrebu na nom hned odchadzat, prisiel som o dva dni a rano sme vsetko na DI vybavili. Suhlas so spracovanim os.udajov davas kazdej blbej institucii, oni ta oboznamia ako s nimi nalozia a tu ich budes davat larom-farom kadekomu aj ked auto mozno nakoniec ani nekupis?
Ze tu niektori nevedia ako sa da zneuzit napr. cialo obcianskeho je uplne nepodstatne. Ani ja neviem ako sa to da, ale viem, ze cudzej osobe na druhej strane republiky ho len tak pre nic za nic nedam.
Nerozumiem autám...
foxhound
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 24.06.2018 20:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa foxhound »

No včera som to bol dať overiť a zástupkyňa notára mi povedala že je potrebné aby tam boli vyplnené aj údaje predajcu (aspoň meno a priezvisko) a takisto nejaké údaje o aute ako napr. VIN a EČV, takže som z notárskeho úradu musel ešte volať majiteľovi toho auta aby mi to poslal v sms. Samozrejme iba jeho os. údaje, VIN auta mi poslal už vopred.
jalabert napísal:Pre zadavatela. Ak sa bojis o zneuzitie osobnych udajov, tak prid na odhlasku osobne a hotovo.
V tomto prípade by sa neoplatilo prísť si po auto až na druhý krát, keďže auto sa nachádza v okrese Komárno, čo je odtiaľto cca 90 km a tiež som bol s majiteľom dohodnutý na víkend, nejak to však nevyšlo takže sme to nechali na budúci týždeň a možno to teda pôjdeme spoločne aj odhlásiť na DI. Náhodou neviete koľko celý tento proces odhlasovania na DI trvá? Zatiaľ som to ešte neabsolvoval tak že čo môžem od toho očakávať.
gnagy
Príspevky: 941
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Bol si dohodnutý na víkend a nejak to však nevyšlo? Ja by som z toho vycúval. Je veľká pravdepodobnosť, že predávajúci auta je špekulant. Celé toto jeho konanie sa mi zdá podozrivé. Ako vieš, že on je ten, za ktorého sa vydáva? Videl si jeho občiansky preukaz?
„Všetci vieme, že svetlo putuje rýchlejšie ako zvuk. Preto niektorí ľudia vyzerajú chytro, kým pred vami neprehovoria.“ — Albert Einstein
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Proces odhlasovania auta trvá ako kde a ako kedy ...niekedy si odbavený za polhoďku a inokedy tam stráviš aj pol dňa.
Napísať odpoveď

Návrat na "Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: avelmak a 15 neregistrovaných