Rychlostny index pneumatik

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

ivosi
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 21.08.2018 23:02
Zdieľať na Facebook

Rychlostny index pneumatik

Príspevok od používateľa ivosi »

Zdravim, chcem sa spytat, v TP mam tento rozmer pneumatik:
215/45 R16 86H. A moja otazka je, ci mozem kupit aj tento rozmer pneumatik: 215/45 R16 90V.
Rozdiel je v tom rychlostnom indexi. Kedze mam v TP zapisane len 86H a tie co chcem kupit maju 90V (je docela velky rozidel v cene).
Ide mi o to, ci to tak moze byt podla zakona a aby v pripade nehody nerobila poistovna problem...Diky za info.
LOCHNESS
moderátor fóra
Príspevky: 3816
Dátum registrácie: 01.12.2007 20:52
Bydlisko: ZA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa LOCHNESS »

Ideš vyššie čo je OK.
Keby si išiel na nižší bolo by to horšie :4012:

https://www.autoobuv.sk/sekcia/technicke-detaily-pneu/
ivosi
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 21.08.2018 23:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivosi »

a je to aj niekde v zakone? chcel by som to mat na 100% podchytene...
nasiel som Vyhláška č. 464/2009 Z. z., §5.... ale nikde tam presne neviem najst ze mozem pouzit aj vyssie.
Ide hlavne o poistovnu.
LOCHNESS
moderátor fóra
Príspevky: 3816
Dátum registrácie: 01.12.2007 20:52
Bydlisko: ZA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa LOCHNESS »

Rozmer máš rovnaký , meníš len index gmotnosti a rýchlosti.
Oba k lepšiemu čiže nevidím problém ..... :41c2:
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

ivosi napísal:a je to aj niekde v zakone? chcel by som to mat na 100% podchytene...
nasiel som Vyhláška č. 464/2009 Z. z., §5.... ale nikde tam presne neviem najst ze mozem pouzit aj vyssie.
Ide hlavne o poistovnu.


Ty si asi z tých mladých, čo síce vedia čítať, ale nevedia čítať s porozumením, čiže nerozumejú celkom dobre tomu čo čítajú.
Veď v zákone: Vyhl. 9/2015 Z.z. "§ 5, ods. 3, ods. 8, to máš zreteľne uvedené, že: „ Symbol kategórie rýchlosti každej pneumatiky musí byť prinajmenšom zhodný s maximálnou konštrukčnou rýchlosťou vozidla...“
markolo
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 22.08.2018 13:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa markolo »

heh niektorí tu riešia fakt také sprstosti. som rád keď môžem ísť v zime na našich super upravených cestách aspoň 60
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

lubos zimovcak napísal:Nemusí.
Kto v zime jazdí 240-270 na aute strednej triedy s výkonom cca 150 koní??

No veď áno, fakticky máš pravdu, ale ja ani ty sme to nevymysleli, že do techničákov sa píše rýchlostný index „V“ možno aj na Fabiu a rýchlostný index „H“, t.j. do 210 km/hod, ten je tuším najnižší ktorý sa u bežných spotrebných áut používa.
Takže myslím že sa treba zmieriť s tým, že pojem „maximálna konštrukčná rýchlosť vozidla“ je pre tento účel nahradený písmenkom rýchlostného indexu v TP.
No a v zime je ku nám zákon taký milostivý, že môžeme legálne použiť pneumatiky s o jeden stupeň nižším rýchlostným indexom ako je zapísaný v TP.
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

Neviem načo sú nejaké rýchlostné indexy do 190-210-250-300 Km/h, keď je v celej Európe povolená max.rýchlosť 130Km/h(až na slávne Nemecko kde je na niektorých úsekoch akože neobmedzená rýchlosť, ale aj tá je obmedzená kopou obmedzení a hustotou dopravy)Takže požadovaný max. rýchlostný index by mal byť s prižmúrením oka 140-150Km/h, a jedine v Nemecku alebo na nejakom okruhu by mohol byť vyžadovaný aj vyšší.
koumi
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 23.09.2004 08:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa koumi »

pepo, to že je povolená nejaká maximálna rýchlosť ešte neznamená že ju musia všetci dodržiavať... asi preto sú tie indexy na pneumatikách
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

pneu by malo zodpovedat vozidlu, napr fabia 3 vychadza konstrukterom na R18, to je voz panecku !
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
karool
Príspevky: 326
Dátum registrácie: 13.04.2009 19:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa karool »

lubos zimovcak napísal:
ivosi napísal:a je to aj niekde v zakone? chcel by som to mat na 100% podchytene...
nasiel som Vyhláška č. 464/2009 Z. z., §5.... ale nikde tam presne neviem najst ze mozem pouzit aj vyssie.
Ide hlavne o poistovnu.
poisťovňa Ta bude dlabat
Akú máš šancu, že aj reálne havarujes?! :40bd: :3c90:
hlupak.jazdis vidis ako sa jazdi.havarujes lahko nejaky blbec to do Teba nasije a si jasny.strasne hlupa otazka
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

jeeeežiš, kúp si to a nevymýšľaj s nejakým rýchlostným indexom... Však už nebuďte ako totálne ovce.
streetqo
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 03.03.2012 19:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa streetqo »

skúsim túto tému refreshnúť , momentálne riešim ten istý problém , na aute mám najmenší rozmer 225/45/r17 91Y , pozéram eshopy a je problém zohnať takúto pneumatiku našiel som 2 výrobcov cena 300€+ čo je blbosť (nemám v pláne cestovať do De ) tým pádom sa chcem spýtať či mi neviete poradiť či by boli vhodné indexy 91H alebo 94H,V .
vo vyhláške sa hovorí že :" Vyhláška
č. 464/2009 Z.z., § 5:
(4) Ak sa použijú zimné pneumatiky s označením "M+S", "M.S." alebo "M & S" s nižšou kategóriou rýchlosti, ako je najväčšia konštrukčná rýchlosť vozidla, je nutné na túto skutočnosť upozorniť dodatkovým označením formou nálepky. Kategóriu rýchlosti vozidla sa odporúča znížiť najviac o jednu rýchlostnú kategóriu nižšiu, ako je najväčšia konštrukčná rýchlosť vozidla. atď ....

Formulka: Kategóriu rýchlosti vozidla sa odporúča znížiť najviac o jednu rýchlostnú kategóriu nižšiu čize nestojí tam že je možné znížiť max. o jednu kategóriu.

AK to dobré chápem môžem tam hodiť 91H alebo 94 H ,pokiaľ si v aute nastavim obmedzenie rýchlosti na 210 KM . malo by to byť ok aj pre orgán aj pre poisťovňu dobre tomu chápem ?
streetqo
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 03.03.2012 19:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa streetqo »

MB C320 cdi 4matic , mi nepríde ako superšport..a presne som čakal reakciu s opicou a banánmi :D

skúsme vážne prečo by som mal vyhadzovať peniaze za niečo
čo reálne "nevyužijem a nepotrebujem" príde mi zbytočné kupovať o jeden index nižšie čiže W za 1200 € sadu keď môžem mať nižší index za polovicu a za rozdiel môžem ísť na víkend lyžovať do Alp... pozeral som to v nastaveniach palubného je tam nastavenie zimné pneu a obmedziť rýchlosť na XY ...Určite som není jediný človek na svete ktorý rozmýšla ako nerozhadzovať zbytočne.

Ďakujem za reakcie k téme nie hodnoteniu môjho bankového konta :)


edit: do teraz som mal zimné stále 94H , ja viem že ta guma nestrelí atď , ide iba o to že nedávno som mal poistnú udalosť kde som bol poškodený a stál som v kolóne kde do mňa napálili 2 dodávky zo zadu a pri obhliadke prvá vec ktorú ,riešil bola pneumatiky ??kde som sa ho spýtal prečo to rieši ???že podľa mňa keby bolo auto aj na špalíkoch im to môže byť v princípe jedno...(samozrejme letné mám 91Y) Čiže riešim legislatívnu stránku veci nie technickú .
streetqo
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 03.03.2012 19:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa streetqo »

[img] https://imgur.com/eTk1ro8 [/img]

https://imgur.com/8tPcHlr

Nešlo mi to pridať ako obrázok tu je odfotený TP , bohužial toto je to najmenšie :40bd: :40bd: [/url]

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných