Upevnenie nákladu

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Romadur
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 10.09.2011 10:19
Zdieľať na Facebook

Upevnenie nákladu

Príspevok od používateľa Romadur »

Zdravim
Dnes pri kontrole ma policajt pucoval za umiestnenie nákladu na aute.
Aby som upresnil, jazdím vysokozdviznou plošinou(podvozok nissan cabstar).
Časť, na ktorej je plošina, je obohnana hliníkovým profilom. Na tejto povedzme loznej časti, keďže ide reálne o jediné miesto kam sa dá niečo uložiť, nosievam hranoly na podkladanie kvôli rozložení. Ani jeden z nich nie je vyšší ako hliníkový profil.
Policajt mal veľké výhrady voči tomu, vraj nemám dostatočne zabezpečený náklad, že by mohol pôsobiť nebezpečenstvo a podobne sprostosti.. Pritom sa reálne tie hranoly ani nepohnu, aj pri najprudsom brzdeni/"losom manévre" sa hranol maximálne kúsok posunie, respektíve opre o okraj(vyššie vzpominany profil)
Snažil som sa googlit vyhlášku atď, ale je veľmi nespecificky napísaná, zišiel by sa mi názor niekoho so skúsenosťami..
Ja osobne si myslím ze policajt mal iba zlý deň a sa potreboval odreagovat, nestačilo mu ze na firme sa zabudlo na papier od PZP a dal mi pokutu že ho nemám so sebou. Moc som sa hádať nechcel aby mi nedal viac, ale chcem byť pripravený na situáciu, keď budem mať všetko v poriadku a náhodou bude znova chcieť riešiť tieto hranoly..
Pre zjednodušenie pridávam foto plošiny
https://drive.google.com/file/d/1_7WRcP ... p=drivesdk
Vďaka za rady
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Aj rakusaci by ti dali pokutu,aj nemci.Kazdy naklad ma byt zagurtnovany a pripevneny tak aby bol zabezpeceny proti posunu ked sa dajmetomu prekotis na ceste a nerozbijes dalsie dve auta nakladom.Vsetko co nie je napevno primontovane na aute sa povazuje naklad.Kamos tak chytil z nakladaku plastovy klin pod koleso a odtrhlo mu pravy-zadny zaves kolesa na dialnici v 130 km/h.
Volade sa o naklade vo vyhlaske pise.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Všetko musí byť nejak ukotvené inak vždy hrozí že to vypadne.
Ja osobne som takto schytal vianočný stromček, odniesol to len rámik EČ a vyskočená krytka okolo hmlovky, ale nebolo mi všetko jedno ked ho vyfúklo z korby a letel vzduchom.
Na starej seneckej ceste do BA boli po ceste rozsypané - rozmotané gurtne, videl som vypadnúť sudy z piva v križovatke a mohol by som pokračovať...
Romadur
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 10.09.2011 10:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Romadur »

Stromček a sudy piva sú trochu niečo iné. Toto sa proste fyzikálne nemá ako dostať z korby auta, musel by som sa prevrátiť, čo pri 3,5t aute s ťažiskom nízko kvôli konštrukcii nie je možné. Ani pri havárii sa to nikam nepohlo, ani pri núdzovom brzdení..
Jazdím s tým už niekoľko rokov a nikdy to nikomu absolútne nevadilo, preto som tak prekvapený z reakcie daného policajta
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Ak by si bol na 2 rocnej zakladnej vojne poznal by si zakon padajuceho hovna.A ty si bol na konci posledny.
Romadur
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 10.09.2011 10:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Romadur »

Nechápem, čo má zrovna zákon padajúceho hovna s touto situáciou, ale budiš....
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Romadur napísal:Stromček a sudy piva sú trochu niečo iné. Toto sa proste fyzikálne nemá ako dostať z korby auta, musel by som sa prevrátiť, čo pri 3,5t aute s ťažiskom nízko kvôli konštrukcii nie je možné. Ani pri havárii sa to nikam nepohlo, ani pri núdzovom brzdení..
Jazdím s tým už niekoľko rokov a nikdy to nikomu absolútne nevadilo, preto som tak prekvapený z reakcie daného policajta
Ale má! Mal Ti zadržať VP. Toto by si v Rakúsku, Nemecku, Poľsku neprešiel bez pokuty. BAG ma dokonca tabuľky ako, čo a kedy upevniť zabezpečovacím pásom tzv gurtňou. Musím mať zagurtnovanu aj prázdnu euro paletu na plachtovom návese, kde mám hliníkové laty štyri nad sebou výška pol metra na každej strane v štyroch poliach. Ešte si najazdil málo, aby si videl čo dokáže nezabezpeceny hranol nezodpovedným vodičom. Aj ten motorkár čo sa zabil dva tri roky dozadu na D2 smer z BA do Malaciek. Iba zakladaci klin, čo nikdy v živote nevypadne z držiaka, bol príčinou smrti. Takže ak si h.ajzlik lenivý tak ti treba tou doskou dať po hlave. Pretože, Boh ťa ochraňuj ak by si svojou lenivosťou ohrozil niekoho z mojich blízkych. Ver tomu!!!!!
A nepochopil som prečo tu nariekaš za svoju lenivosť. Argumenty nemajú logiku.
Romadur
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 10.09.2011 10:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Romadur »

O logike tu bude vykladať niekto kto sa ohana zadržaním VP, aj keď to momentálne legislatívne nie je možné :28b7:
Náves a plošina je trosku rozdiel, ale vidím ze pojmy ako ťažisko a fyzikálne zákony proste nie sú pre každého
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Romadur napísal:Nechápem, čo má zrovna zákon padajúceho hovna s touto situáciou, ale budiš....
Tak to mas tak,neaky velitel ktoremu zena nedala zbuzeruje kapitanka,kapitanko zbuzeruje nadporucika,nadporucik zbuzeruje rotneho a ten kedze uz pod sebou nema nikoho,zbuzeruje teba.A kedze ja som bol stale najnizsi 2 roky,mna buzerovali vsetci.Zvyknes si a potom ti to uz nevadi.
A prehodit cez nieco gurtnu nie je az taky problem.Zvlast ked si v robote a aj fajcenie cigarety sa pocita do prace.
Romadur
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 10.09.2011 10:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Romadur »

Už chápem :) no to hej, presne preto chcem nabudúce vedieť ako to ma byt podla zákona, nech sa viem prípadnému padajúce u hovno vyhnúť :D
Keby to išlo tak jednoducho tak to kľudne spravím, len na tej plošine to nie je o co uchytiť. Musím navrtat nejaké úchyty na ktoré sa to bude dat pripnúť, inak by som tu gurtnu musel dat defacto okolo celého auta,co by aj tak nepomohlo keďže tie hranoly sú aj menšie ako hliníkový profil obkilesujuci plošinu(v úplne rovnakej výške sú možno 2)
https://drive.google.com/file/d/1nF1-0V ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/1OcqFUS ... p=drivesdk
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Romadur, už ti to tu viacerí jasne napísali a stále nechápeš.
Keby si mal hoci aj dvojnásobne vyššie bočnice tej plošiny, aj tak také veci ako tie hranoly majú byť zo zákona upevnené ku korbe. Ako upevnené to už je tvoj problém.
A moc sa neoháňaj logikou a fyzikou, pretože je jasné že práve ty máš vedomostné medzery.
Jednak podľa tých fotiek okraje tvojej plošiny sú také nízke, že vôbec nebránia aby za vhodných podmienok sa nejaký voľne položený hranol z plošiny cez ne dostal.
No a rečami o nízkom ťažisku tvojho auta si ma teda dostal. To myslíš že plošina s ramenom sú zo vzduchu a teda nič nevážia ? Buď si istý, že ťažisko tvojho auta je vyššie položené ako u porovnateľného napr. valníka.
Ja osobne mám s poletujúcim hranolom skúsenosť, pred niekoľkými rokmi som išiel neskoro večer po diaľnici z Wien do Bratislavy, pri letisku Schwechat mi čelné sklo prerazil drevený hranolček, zastavil sa tesne pred mojou tvárou. Neviem či ho nejaké auto zdvihlo kolesom ležiaci na ceste, alebo vypadlo z nejakého protiidúceho náklaďáku, v každom prípade som mal veľké šťastie že ten kus dreva nešiel ešte pár centimetrov ďalej. No a to drevo nepochybne pochádzalo z nejakého vozidla, ktoré po tej ceste išlo.
Takže nezvaľuj to na zlú chvíľu policajta, chyba je u teba.
Romadur
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 10.09.2011 10:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Romadur »

Je síce pekne, ze mi tu veľa ľudí niečo píše, ale stále mi sem nikto nenapísal žiaden relevantný argument, vyhlášku, niečo, každý sem pise iba svoj názor na vec bez akéhokoľvek podkladu. A ako si tak pozerám ostatné témy, tak sa tu pravidelne k veciam vyjadrujú ľudia ktorý nevedia ani základné predpisy, pripadne si potrebujú ponadavat a vôbec neprisoeivsju ničím do témy. Takze pokiaľ mi niekto nepodlozi svoj názor niečím reálnym, tak ma nepresvedčí.
To co je vo vzduchu/ramena/, je z hliníku, a v pomere k hmotnosti konštrukcie je hmotnosť toho hliníku zanedbateľná.
Ten argument s valníkom je podľa mňa taktiež hlúposť. Nákladné auto sa logicky robí čo najľahšie, aby dokázalo zobrať co najväčši náklad, kdezto toto je non stop kvázi plne naložené, a tu hmotnosť netvorí náklad uložený na lozndj ploche(z čoho mi logicky vychádza ze to ťažisko asi nebude nižšie) ale konštrukcia samotná.
Neviem na základe akých skúsenosti mi píšeš ze určite sa cez ne drevo dostane, keď sa s tou plošinou havarovalo na okreske v rýchlosti a dreva sa ani nepohli.. Už bolo veľa situácii kedy by to drevo odišlo keby mohlo.
Ale nebudem sa opakovať, stačí čítať prvý príspevok..
A mimochodom.. Našiel som vyhlášku
Vyhláška č. 135/2018 Z. z.
Je síce o technickej kontrole, ale pise sa tam aj o upevneni nákladu nasledovne
1) Počas cestnej technickej kontroly môže byť vozidlo podrobené kontrole upevnenia nákladu podľa prílohy č. 2. Kontrola sa vykonáva s cieľom overiť, že v priebehu všetkých druhov prevádzky vozidla vrátane núdzových situácií alebo rozbiehania v kopci náklad

a) môže len minimálne zmeniť svoju vzájomnú polohu alebo polohu vo vzťahu k stenám alebo podlahovým plochám vozidla a

b) nemôže opustiť ložný priestor alebo sa pohybovať mimo ložného priestoru.

Obidve podmienky bez problémov spĺňam, a nemám problém to policajtovi dokázať názornou ukážkou..

A mimochodom, na žiadnej plošine nie sú tieto hranoly upevnené gurtnou, maximálne mávajú nanitovane plechy na korbe tak, aby boli dreva na jednom mieste a neposuvsli sa v rámci plochy, z hora nebývajú nijak zabezpečené.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Nech ti šéf kúpi túto knihu, tam odpovede na tvoje priháčkované argumenty Európska príručka najlepších postupov zabezpečenia nákladu pre cestnú prepravu na rok 2014
Ak vieš aj čítať tak to máš napísané. :4012:
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Romadur
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 10.09.2011 10:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Romadur »

Och, prepáč, skláňam sa pred tvojimi super podlozenymi a inteligentnými argumentmi, ó veľký...
Ty síce pochybujes o tom, či viem čítať, no v skutočnosti by si sa mal asi čítať naučiť ty..
Tu máš citáciou z toho tvojho dokumentu
V zmysle práva nie je právne záväzný, jednoducho prezentuje súhrn znalostí európskych odborníkov

A o pár riadkov nižšie, viem ze je to asi jedno keďže čítanie ti nejde, ale pre istotu ti sem skopírujem aj to
(2) Náklad musí byť na vozidle riadne umiestnený, rozložený a upevnený, aby neohrozoval bezpečnosť
a plynulosť cestnej premávky, neznečisťoval ani nepoškodzoval cestu ani jej okolie, nespôsoboval
nadmerný hluk, neznečisťoval ovzdušie a nezakrýval svetlomety a svietidlá vozidla, odrazové sklá,
tabuľku s evidenčným číslom a vyznačenie najvyššej povolenej rýchlosti. Náklad musí byť zabezpečený
tak, aby pri zmene rýchlosti jazdy alebo zmene smeru jazdy vozidla sa nezošmykol, neprevrátil,
nespadol alebo sa inak voľne nepohyboval. Predmety, ktoré možno ľahko prehliadnuť, nesmú
prečnievať po strane vozidla. Sypký materiál musí byť vždy zakrytý tak, aby sa zabránilo jeho
vysypávaniu na cestu počas jazdy.
Takže ešte raz, už naposledy, snáď to pochopís, tieto podmienky spĺňam!!!!
Ked nemáš čo relevantné k téme povedať, radšej sa prosim ta nevyjadruj, zlu náladu si chod vybiť na Facebook, tam zapadnes medzi primitivov co si potrebujú niečo dokazovať v komentoch, kľudne si tam urážaj koho chceš, vzpominal si tam nejakých tvojich imaginarnych kamarátov ku ktorým sa mam podľa teba modliť, teba nech radšej ochraňujú ked to očividne potrebuješ

//vlastne prepáč, teraz mi došlo že si snahou dôkazat svoju pravdu dokázal tu moju, konečne mám aj nejakú reálnu citáciu zo zákona ktorá dokazuje, že mám pravdu a nikde nie je napísané že to musí byť prigurtnovane, ani nič podobné, takže pokiaľ sa to takto nehýbe je to OK

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných