Škoda Fábia III. 1.2 TSi , 66 kw - výmena oleja

Diskusia ohľadne vozidiel značky Škoda

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

speedy123456
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 08.04.2013 16:54
Zdieľať na Facebook

Škoda Fábia III. 1.2 TSi , 66 kw - výmena oleja

Príspevok od používateľa speedy123456 »

Dobrý deň

Chcem sa spýtať minulý rok som kúpil čisto novú Škodu Fabiu 1.2Tsi 66kw.

Interval je nastavený na 2r/30tis.km. Viacero ľudí mi povedalo že aby som šiel po 1 roku a na km nezáleží.

Auto malo po roku malo naj. cca 8 500km, objednal som sa a keď som prišiel tak mi povedali že výmena oleja na vlastnú žiadosť a že cena 200€.

Fabia jazdí cca 80% mesto 20% diaľnica.

Ďalej mi servisák v škodovke povedal že systém vie keď je olej starý a môže interval napísať výmena oleja okolo 12-13tis. Km vtedy sa neplatí nič.

Minule som čítal nejaký článok že ak auto jazdí väčšinou v meste tak sa odporúča výmena oleja po 1r.


Máte niekto s týmto skúsenosti? Toto je moja prvá skúsenosť že mám čisto nové auto, doteraz som mal autá staršie po záruke, kde som si servis robil sám ako výmena oleja a pod.

Vopred ďakujem za odpoveď
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

Nemajú škodovky možnosť prestaviť počítač z premenlivého intervalu na pevný?
Inak ak si chceš vymeniť olej podľa seba čo ti v tom bráni? Si neslobodný? Je to snáď tvoje auto a nie auto mechanika že?Ťažká téma...
A prvá výmena určite cca 2-3000km, zábeh existoval a existovať bude...
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Pokiaľ chceš motoru urobiť dobre a zároveň aby ti čo najdlhšie vydržal, tak v žiadnom prípade neuškodí, keď u nového motora vymeníš olej prvý raz po cca 5000 km (u teba 8500 km), potom po ďalších 10 tis. km (alebo najneskôr vždy po roku prevádzky) no a keď potom pôjdeš do Škoda servisu pri 30 tis. km tak nech oni vtedy vymenia olej podľa ich predpisu.
Samozrejme nie je žiaden rozumný dôvod aby si tie dve predchádzajúce výmeny (aj s olejovým, filtrom, takým istým ako tam je teraz originál), robil v tom Škoda servise kde pôjdeš pri 30 tis.km (môžeš si olej kľudne vymeniť sám) a tiež nie je žiaden dôvod aby si im tie dve predchádzajúce výmeny oleja oznámil že boli vykonané.
Bolo by však vhodné, aby napr. výpustná skrutka na motore nebola ožužlaná, lepšie by bolo tie výmeny robiť odsatím starého oleja zvrchu.
Nemusíš sa báť, že by niekto poznal, že ten olej ktorý ti budú pri 30 tis. km z motora vypúšťať, nie je ten istý, ktorý vo fabrike do motora naliali.
Uznáš sám že je značný nepomer, keď si kúpiš olej za cca 30 euro a si ho sám vymeníš, voči zderskej cene 200 euro, čo pýtajú v Škoda servise pri vyžiadanej výmene.
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

a k vete že Škoduľa pozná či je olej starý - jasné, pod kapotou sedí Seriožka s maličkým labáčikom a robí denne analýzu... je to len odhad počítača dľa nejakého algoritmu.
Davidoff007
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 09.09.2009 10:42
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Davidoff007 »

Tiež som zvažoval na svojom Rapide 1,2TSi MR 2017 , že si vymením olej po 10.000 KM, len neviem ako by auto zareagovalo ak naozaj kontroluje kvalitu oleja a jazdením sa olej samozrejme opotrebuje, potom pri 10.000 KM vymením olej podľa špecifikácie za originál nový aj s filtrom, ale nenastaví sa cez diagnostiku výmena oleja, lebo sa bude jednať o zásah mimo autorizovaného servisu. Môže sa stať, že niektorá riadiaca jednotka, alebo snímač kontrolujúci kvalitu oleja vyhodí chybové hlásenie, alebo zaznamená niekde, že odrazu sa kvalita oleja zmenila? Nemá s tým niekto skúsenosti?
Myslel som na to, že servisný interval by som nechal pôvodný 2roky/30.000KM, ale olej by som si sám po 10.000KM vymenil bez diagnostiky, skúšal to niekto či sa odhalí cez senzory zmena oleja?
easyridersvk
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 15.07.2011 15:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa easyridersvk »

ake su automobilky skroby by som dal 5ecka na to ze to riesia len cez odjazdene km. ziadne meranie viskozity, prechod svetla ci pH oleja... :40bd:

oprava: trocha som sa v tom stural asi 30sec :D . ujo gugl vyhodil toto:
http://www.mdpi.com/1424-8220/11/11/10675/pdf
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

stále je to len hrubá aproximácia že zmena viskozity a denzity je úmerná vyčerpaniu aditív.. aby to bolo lacné tak to musí byť nepresné... nič sa nevyrovná analýze oleja... a tástojí toľko čo nový olej... u USA to radi robia aspoň raz aby následné výmeny trafili pred vyčerpaním oleja. To ale musia jazdiť stále približne rovnakým štýlom.
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

Ja chodim s mojim TDI na servis po 15000 tkm. Stale v znackovom servise, olej vlastny, vymena 15000km.

mimoriadnu vymenu si normalne platim : teda pracu + filter.

:4012:


btw: servisny technik v servise kam chodim, rovnako ako mechanici taketo pocinanie schvaluju, nikdy ma neodradzali od skorsej vymeny.

Takze za mna - servisny technik v tvojom servise je blby ako rampa.
Bezna vec.

Vymen servis.


:4012:
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

jo a este dodam - pri skorsej vymene oleja sa interval nijako neprestavuje.

Auto si nadalej mysli, ze olej nebol vymeneny.

Servisny interval v aute sa nijako nezmeni.

Preto je JASNE, ze ziadnu analyzu oleja auto nerobi!!
Pokial olej vymenis skorsie, pripadne sam - auto sa to nijako nedozvie :40bd:
LaaPaa
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 19.10.2011 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa LaaPaa »

Výmena oleja je na každom a býva to častá otázka pri odovzdávaní nového auta. Je možné ho meniť aj každých 500km a žiaden servis Vás nepošle preč - veď by prišiel o zisk. Aj do autorizáku je možné doniesť si vlastné diely, do zákazkového listu sa to ale vždy zaznamená, pretože záruku je možné držať len na diely, ktoré servis dodá - toto ale vo väčšine prípadov rieši aj neautorizovaná dieľňa.

Ak si k Škodovke priplatíte servisný balík, alebo je v cene (Superb) a chcete meniť olej a filtre každých 15.000km tak si platíte každú druhú výmenu oleja.

Ohľadom premenlivého intervalu - je vypočítavaný na základe algoritmu - počet štartov, dosiahnuté teploty, dĺžka jazdy.. Na výmenu oleja vie vyzvať pokojne o 10.000km skôr ako je servisná prehliadka, pri ktorej sa už ale olej nemení, resp. mení sa iba na žiadosť zákazníka.
autokomplet
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autokomplet »

vacsina olejov po 5.000km prudsie degraduje (straca vlastnosti noveho leja).
menit olej po 30.000km je zarabanie si na problem s opotrebenim a karbonizaciou motora
je to moda ala VW group a ostatni sa opicia po nich
osobne by som pri novom aute riesil vymenu oleja pri 2.000 - 5.000 km nakolko vyrobca aut dava olej podla cenovej ponuky dodavatela a ten je tlaceny na cenu a ktovie co za olej nakoniec leju a to hlavne VW group ukazuje ako sa setri vo vyrobe ...
nasledne vymeny robim 5.000 az 15.000km podla typu motora a sposobu jazdenia
Žijeme v dobe plnej egoistov, sociopatov, ľudí s vymytým mozgom a žiaľ aj srdcom.
Ľudia pod tlakom medii, technologii, rýchleho spôsobu žitia stratili skutočné hodnoty.
Ešte že máme riešenie - môžeme si zabezpečiť psa...
Napísať odpoveď

Návrat na "Škoda fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: vlladek a 27 neregistrovaných