Kia Sportage 2.0 CVVT 120kw , 50.000 km , benzin/plyn 2012

Diskusia ohľadne vozidiel značky KIA

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

truck123
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Kia Sportage 2.0 CVVT 120kw , 50.000 km , benzin/plyn 2012

Príspevok od používateľa truck123 »

Zdravim vsetkych... mam taky, neviem ci nazvat problemom, alebo je to proste vlastnost, 5 stupnovy manual, stava sa, ze pri radeni 2. stupna, nastane dost vysoky odpor, ktory je nutne silov pretlacit, prevazne pri snahe, preradit rychlo, ale aj pri pomalom preradovani sa to stava, nie vzdy, inak vsetky ostatne stupne funguju bez problemov. Rozmyslam, vymenit olej a pridat nejake kvalitne aditivum, co si o tom myslite?
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Tažko odpovedať na Tvoju otázku, pretože nevieme ako synchronizuješ vyraďovanie a zaraďovanie
jednotlivých rýchlosti s vytláčaním a púšťaním spojkového pedálu... :zg282:

Chyba može byť práve tam...

Pri žiadnej manualnej prevodovke neprebieha radenie rýchl.stupńov rýchlo...


Inak výmena oleja v prevodovke nikdy nie je na škodu...
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Pri radení jednotlivých prevodových stupňov (okrem spiatočky) len presúvaš radiace objímky.
Ak ide niektorá ťažšie, zrejme sa z nejakého dôvodu zadrháva, prvá myšlienka je nízka hladina oleja, nepíšeš že či si ju kontroloval.
Pokiaľ je v prevodovke toľko oleja ako má byť, potom sa nedá vylúčiť že radiaca objímka má od výroby väčšiu vôľu, takže pri presúvaní má snahu sa krížiť.
Možno môžeš situáciu trocha zlepšiť výmenou oleja, ale nemyslím že by sa to len tým mohlo radikálne zlepšiť, nech tam aj napcháš nejaké aditívum.-
Všeobecne, pokiaľ je v prevodovke olej tak ako má byť a napriek tomu je takýto problém, tak to je zrejme závada mechanického charakteru a oprava by predstavovala výmenu príslušnej objímky.
Pokiaľ sa to výmenou oleja nezlepší, je už na tebe, či tá drobná komplikácia pri radení predstavuje dostatočný dôvod na rozoberanie prevodovky.
Okrem toho, neviem ako je na tom aute riešený radiaci mechanizmus, ale nedá sa vylúčiť ani závada na ňom, t.j. mimo prevodovky.

Laco prosím teba, čo tu blúzniš s vytláčaním a púšťaním spojkového pedálu. Predsa takáto prevodovka má na radiacich objímkach synchronizačné krúžky, tie už sa postarajú o vyrovnanie otáčok kolies v prevodovke.
A on píše o tom, že má problém s odporom na páke pri radení, to je teda ešte pred tým, než sa dostane do funkcie synchronizácia otáčok.
truck123
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa truck123 »

Wilz.... ano presne tak, stava sa, ako by nieco branilo presunu paky a vtedy je nutne pritlacit viac, alebo vytlacit spojku opakovane a uz tam padne uplne lahko, za studena to urobi samozrejme castejsie a za tepla, iba sem tam. Auto vlastnim od 17tk a na zaciatku, sa to stavalo podstatne castejsie, teraz je to uz podstatne lepsie, snazil som sa to riesit este v zaruke, kym nebol namontovany plyn, ale v kii v tom problem nevideli, alebo nechceli vidiet.Ale aj tak vdaka za vyjadrenie..
truck123
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa truck123 »

Wilz... este som zabudol? ta hladina ma napadla, pracne som to oddekloval, no nenasiel som ziadny priesak oleja, a na kontrolnej srobe je este fabricka plomba, tak mam zato, ze ho tam musi byt dostatok...mozno a uprimne, ani som si nebol isty, ci je to ta spravna kontrolna sroba, je to AWD, tak je tam toho trochu viac...mozno by bolo dobre, pozriet sa aj na ten mechanizmus radenia, no rozoberat prevodovku, to asi nie.. da sa stym zit, ale popravde, vadi mi to..
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

To wilz:

vo svojom predchádzajúccom príspevku som to myslel tak,že
radenie prev.stupňov v manualnej prevodovke, pozostáva vždy z dvoch od seba nezavislých fáz,oddelených od seba aj časovo ,
a síce vyradenie jedneho oz.kolesa so záberu a zaradenie iného oz.kolesa do záberu,
ja viem ,že synchronizácia tomu neskutočne pomáha a skracuje časovu medzeru medzi tymito dvoma dejmi
avšak podstata preraďovania jednotlivých rychl.stupňov je stale rovnaká
preto by pohyb rychlostnej páky pri radení by mal byť rozdelený nepatrným časovym okamihom, na dva pohyby rešpektujuce tuto skutočnosť,
teda pri stlačenej spojke najprv vyradím a potom posuniem páku do polohy rýchl.stupńa
kto šoferoval auto alebo traktor s nesynchronizoovanou prevodovkou (P V3S), vie veľmi dobre na čo myslím
lebo tam su tieto dva pohyby od seba jasne oddelené opätovným vyšliapnutím spojky.

Čo sa týka problému zadavateĺa témy
odpor na páke pri radení II.rychl.stupńa može mať aj z toho dovodu,že preraďuje veĺmi skoro,a teda je zvýšené namáhanie na synchronný krúžok, ak trochu viac vytočí motor na I.rychl.stupni,samozrejme v rozumnych medziach
odporúčal by som približne 3000-3500 rpm
a rychlosť vozidla v tej chvíli dosiahne nejakých 20 km/h dajme tomu, tak radenie prebehne rychlejšie a hladšie.
autokomplet
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autokomplet »

pri 50t km by mal byt ok olej ak sa nebavime o pozmenovanom pocte km na tacho (zivotnost oleja je 100t km a ak teren alebo tahas vozik tak kludne na 50-60t vymen)
kontrola oleja - vysky nie je na skodu hlavne ak nemas auto od nova a mohol niekto pri oprave (buracke) vyliat olej
ak mas dost oleja, potom pozri tiahla od prevodovky k ulozeniu radiacej paky a pripadne navstiv znackovy servis kde poznaju choroby auta pripadne navstiv forum idealne v CZ alebo PL kde sa dozvies aj od klavesnice vela zaujimavych info
a mozes aj Hyundai - je to rovnaka platforma
Žijeme v dobe plnej egoistov, sociopatov, ľudí s vymytým mozgom a žiaľ aj srdcom.
Ľudia pod tlakom medii, technologii, rýchleho spôsobu žitia stratili skutočné hodnoty.
Ešte že máme riešenie - môžeme si zabezpečiť psa...
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Tatko má Hyundai-a tiež mu ide ťažšie preredovat...možno že to je taká vlastnosť . Myslím že radenie je riešené cez bowdeny . Tak možno zato?
truck123
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa truck123 »

autokomplet...pozmenovane km, vylucene!!! Buracka vylucena!!! Vozik ziadny, jazda v terene, iba na lyze.Vyjadrenie autorizaku som uz spominal.Nechal som to pozriet v bosch servise u znameho, nenasli ziadnu mech. poruchu, vsetko dokladne premazali.. vraj to tam bolo vsetko na sucho.. neviem teda co, ale manzelka tvrdi, ze uz tam dvojka pada bezproblemovo. Ja som to este neoveril, som mimo domu, zeby bolo opravene?.... chlapi, vdaka za vyjadrenia...
Napísať odpoveď

Návrat na "KIA fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní