Oprava noznicoveho zdvihaku

témy týkajuce sa všetkého a ničoho mimo diskusie o autách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Oprava noznicoveho zdvihaku

Príspevok od používateľa pidizvi »

ahojte, mam v garazi 2 pokazene noznicove zdvihaky (male zdvihaky z povinnej vybavy), jeden s ohnutou zavitovou tycou a druhy ma tyc s poskodenym zavitom aj s poskodenym zavitom tej matice.
Ak by som ich chcel opravit, ze vymenim zavitove tyce a matice, mohol by som pouzit zavitovu tyc s klasickym zavitom plus predlzenu maticu? Alebo je nevyhnutne (bezpecnost, odolnost?) tam dat tyc s trapezovym zavitom? O nizsiu rychlost dvihania pri mensom stupani zavitu mi vobec nejde.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

sroby sa netrhaju na zavitoch, ale v priereze, ked uz by si mal mat o nieco obavu, tak by to mal byt material srobu :41c2:, ale sa ti cudujem ze sa ti s tym chce zabavat, take zdvihaky su len nudzove, nikto to nebude pouzivat v dielni a okrem toho stoja par eur...
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Oprava noznicoveho zdvihaku

Príspevok od používateľa christiane »

pidizvi napísal: ze vymenim zavitove tyce a matice, mohol by som pouzit zavitovu tyc s klasickym zavitom plus predlzenu maticu?
Zavitova tyc na zdvihaku je kalena a zavity valcovane.Ohnut sa dokaze ale nemala by sa zlomit alebo pretrhnut.
Klasicke zavitove tyze su z obycajneho zeleza a zavity narezane zavitnikom.
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

Kto si chytil taku tyc do ruky uz tusi kam ju urcite nestrkat...
easyridersvk
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 15.07.2011 15:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa easyridersvk »

...a matica plastová :40bd: lol pokial mate garaz poriadny zdvihak si zozente. som striedal tie tesco 2t zdvihaky ako ponozky, nakoniec som sa nasral a kupil poriadny zdvihak, teda aspon myslim....
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

tak aj zavitove tyce maju rozne triedy pevnosti a bral by som 10.9.
Zatial som pre zaujimavost vypocital, ze pri triede pevnosti 10.9, ak by som pouzil zavit M10, tak to pri zdvihani 1000kg dava koeficient bezpecnosti 5, co je prave odporucany tabulkovy koeficient bezpecnosti pre ocel. Ak by som dal zavit M12, tak to dava koef. bezpecnosti vyse 7. Koeficient bezpecnosti vraj udava, kolkokrat je material naddimenzovany pri predpokladanom zatazeni. Ak je pod 1, tak zlyha. Cize so silou tycky by nemal byt problem. Ale verim tomu, ze ked cinanovi staci tycka triedy 8.8, tak velmi rad usetri tych 20 centov na vyrobe.
Co som nasiel ako nevyhodu pouzitia klasickeho zavitu v tomto pripade, tak je haklivejsi na spinu, prach, potom by isla skrutka tazsie a skor by sa opotrebovala.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Čo sa ja pamätám ako učni na strojarskom učilišti, sme vyrábali takýto podobný zdvihák,
bol riadne predimenzovaný vyrobený bol z pásoviny t-6

na skrutke bol jednochodový trapezový závit priemeru 16 mm ,
a matica bola mosadzna tuším...
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

easyridersvk napísal:...a matica plastová :40bd: lol pokial mate garaz poriadny zdvihak si zozente. som striedal tie tesco 2t zdvihaky ako ponozky, nakoniec som sa nasral a kupil poriadny zdvihak, teda aspon myslim....
Pre nudzové použitie pri defekte postačí aj taký..nakoniec prave pre tento účel je ten zdvihak urobený a dimenzovaný,
malokto bude zo sebou vláčiť 15 kg hydraulicky pojazdný hever
tomcikivo@gmail.com
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29.09.2016 21:20
Zdieľať na Facebook

Rada

Príspevok od používateľa tomcikivo@gmail.com »

Tento problém som riešil aj ja, poviem ti tak nahoď tam pozdĺžné oceľové rameno ale nedávaj ho kolmo na osu ale trochu ho vyrež preglejkou, trapézové rameno zhoď dole a stĺpec daj priečne na osu protiľahlej nosnej tyčky. Mne to fungovalo.
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

hm asi som sa stratil, neviem si to predstavit co a kam myslis
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Rada

Príspevok od používateľa christiane »

uwa0944398344 napísal:pozdĺžné oceľové rameno ale nedávaj ho kolmo na osu ale trochu ho vyrež preglejkou,
Si si isty o com hovoris?
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Taký zdvihák stojí koľko ? 10-12e to sú 3-4 krabičky cigariet. Ozaj toto dnes dakdo rieši? Jakože ja tiež opravujem kdečo lebo ak sa dá jednoducho opraviť tak to nevyhodím ale vždy je to o tom pomere práca a úžitok z toho. Ak nevieš z tých dvoch zložiť jeden dobrý tak to šmar do železného odpadu a viac nerieš.
A inak pre info závit na závitovej tyči sa robí tiež valcovaním a nie rezaním očkom jak tu dakto spomínal neviem kde to zobral takú info? ...vo výrobe vo fabrike sa všetky závity valcujú lebo je to jednoduchšie a lacnejšie a závit je pevnejší.
patko1
Príspevky: 5737
Dátum registrácie: 03.12.2007 11:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa patko1 »

Ak pojdes niekedy cez Detvu tak sa ozvy a dam ti taky zdvihak novy za par plechoviek piva
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

nech to uzavriem, tak spravil som to uz v stvrtok, tyc s klasickym zavitom, ide to v pohode. Ale zabralo to dost casu, nebola to len rychla vymena tycky a matice. Totiz nova tycka nemohla ist len tak volne cez otvor povodnej, pretoze by sa zavit suchal a hned by sa znicil. Ani zvacsenie diery nepomohlo, lebo neviem tak presne do stredu privarit maticu. Takze som cely povodny zavit s okolim vyrezal karbobruskou, vlozil tam novu maticu a privaril.
Takyto novy pre SUV na 2t s vyskou 98-442mm som pozeral za 28eur, len nefajcim, takze na cigaretach neviem usetrit nic heh.
Patko1 diky za ponuku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Shoutbox - o všetkom"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných