Oprava diskov / kupa novych ?

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

martin2991
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12.04.2018 09:31
Zdieľať na Facebook

Oprava diskov / kupa novych ?

Príspevok od používateľa martin2991 »

Ahojte,
par dni dozadu som kupil auto Skoda Octavia 2 2009 ( 1,9tdi ).
A teraz mam dost velku dilemu ohladom kolies a najekonomickejsieho riesenia.
Su na nej 17ky elektorny a na nich zimne gumy 225/45/R17 ktore su tak na dojazd. Disky nevyzeraju zle ale jeden z nich ma znacne poskodeny povrch ( predpokladam ze ide o koroziu hlinika )
Obrázok

Obrázok

Takze vzniknuta situacia mi prinasa vela otazok:
1. Kolko by mohla stat renovacia takehoto disku?
2. ak ho teda dam zrenovovat musim kupit nove letne pneu ( pozeral som po SAVA INTENSA UHP2 225/45/R17 ) su ok? Rocne najazdnim do 20tis km, niesom ziadny pretekar auto mi sluzi na jazdenie nie na okrasu.
3. Kedze budem musiet kupovat aj nove zimne gumy a plechy ( R16 ) moznost je aj kupit plechy uz teraz dat na ne letne pneu (R16) plechy nasledne vyuzijem cez zimu a tie 17ky elektrony by som predal ( ak je to predajne )

Co by bolo podla Vas najrozumenjsie riesenie?
Dakujem
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

byt na tvojom mieste predam disky a kupim 15" plechy + pekne poklice - origo, ne tesko, lidl...kukni pre zaujimavost kolko stoja 17" pneu a 15" pneu ...

samozrejme sa disky daju zrenovovat, lakyrnik ti to strekne, inac pod lak to treba normalne pripravit, cize obrusit, vytmelit atd jak ked auto robis, podla mna to lacne nebude, alebo ked lacne tak ne dobre, inac tie disky sa daju dostat do stavu noveho auta uplne v pohode ked sa chce...
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
martin2991
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12.04.2018 09:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin2991 »

No hlavny problem je ze tieto kolesa a pneu su jedine ktore momentalne mam - asi dojazdit zimne cez leto je nezmysel ze?
Ak sa rozhodnem objednat nove letne pneu na tieto 17" disky + renovaciu musel by som odstavit auto "na tehly" objednat pneu, dat zrenovovat disk, nasledne ich dat prezut vyvazit atd a opat nahodit na auto. Cize by som bol bez auta a este by som ho musel aj odviezt k niekomu na dvor lebo pred panelakom ho asi na tehlach nechavat nebudem.
Ak by som isiel teda do tejto varianty viete mi aspon orientacne povedat kolko by mohla takato oprava stat? Dalsia vec ake pneu na tie 17ky ( 225 / 45 ) Pozeral som Matador Hectorra 3 , Barum Bravuris 3 alebo Sava Intensa UHP 2.
Vlastne ake vyhody/ nevyhody su medzi 17 a 16 kolesami ? Okrem toho ze na 16 su lacnejsie gumy. Skor co sa tyka jazdnych vlastnsti, opotrebenie naprav , tlmicov a pod.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

ked jazdis ako clovek neni problem dojazdit zimaky, neporusis ziaden zakon...zimne maju 80% vlastnosti letnych v lete ale letne iba 20% vlastnosti zimnych v zime !

cenu za striekanie + vyspravku diskov ti povie kto to robi :41c2:

za mna 17 ma proti 16 iba nevyhody, a 16 proti 15 detto, hovorim pre mna osobne, mozno nejaky pubis co ledva sa holit zacal bude tvrdit ine ale mne to je jedno ;-)
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Zaleží podľa typu a hlavne veľkosti auta, u jedného bude 17' zakladný rozmer
a u ineho bude 17' luxusný priplatkový variant obutia

V pripade Š Octavia by som volil 16' už len z dovodu nadobudacej ceny pneu alebo disku,
a tiež z toho titulu, že pneu 16' ma väčši profil, teda laicky povedané hrubku a lepšie tlmi narazy na nerovnostiach , ako nizkoprofilova 17', či nebodaj 18'

Čo sa týka ceny plecháčov s tým nevyhráš ,plecháče su a budu drahé v porovnaní s elektronmi
nový plechač stoji 50-60 €/kus a elektron v tom istom rozmere 80 €/kus ,
tu naozaj niet nad čím špekulovať...
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Tak kolesá toho rozmeru sa na tých autách používajú bežne, technicky to nie je žiaden problém, aj keď primerané 16“ kolesá sú určite trocha pohodlnejšie, ale nezaregistroval som že by si majitelia tých áut a 17“ kolies sťažovali na nižšiu výdrž uložení a čapov podvozku.
Oprava toho disku nie je technický problém, táto korózia vznikla zrejme tým, že koleso si značkovali všetci psi v okolí.
Lakýrnik to samozrejme vie doviesť do stavu porovnateľného s novým diskom, cena opravy by bola určite v desiatkach eur.
Ale nepochybne to vie urobiť aj hocikto iný, kto sa nebojí trocha roboty, treba dať dole pneumatiku, korodovaný povrch dôkladne obrúsiť, nerovnosti pretmeliť karosárskym tmelom, prebrúsiť do rovna a do hladka, streknúť striebornou farbou zo spreja a navrch priesvitný lesklý lak tiež zo spreja.
martin2991
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12.04.2018 09:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin2991 »

Ok takze asi najekonomickejsie a najrozumnejsie riesenie bude nechat si tieto 17ky disky, objednat na to letne pneu a poskodeny disk dat do ruk odbornikom.
Co sa tyka tych letnych pneu viacero ludi mi odporuca Barum Bravuris 3 HM 225/45 R17 91Y , mate niekto skusenost s nimi ?
Dakujem
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

mam na jednom aute, kde je to normalne 17-tky a zimne 16-tky a citim rozdiel v pohodli, tie 17 lepsie drzia v zákrutách, ale to je tak tisicina vyhody...bravury a hectora na normálnom aute rozdiel nezbadas... skusam rozne, napr. teraz davam do pozornosti dost makke gumy made in france - kelly - len slaba zivotnost, su najmaksie z priemeru, ale pripominaju mi pirelky...Octavia nema problem s capmi tak ako francuzske auta...bez problemov tie 17-tky tie capy vydrzia, ale okta je aj tak prirodzene strasne tvrda /uz pomaly ako fobia/, tak preco tam davat 17-tky ??...
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

este k disku - stava sa mi to s takymi starsimi autami - dojazdim toto leto na zimnych /tiez si jazdu uzivam a nezneuzivam/- netreba sa bat, nic zvlastne nezbadas v jazd.vlastnostiach, potom kupim na zimu opravene, zrovnane elektrony + nove gumy a vymenim a dam opravit tieto, ako mas ty k letu a kupim potom na ne nove gumy a mam na dlho vystarane...este chcem upozornit na moje skusenosti z viacerých aut a mnozstva pneumatik- ked zrazu nahodne kupim michelinky, tak auto pretaca a smyka gumy aj tam, kde ma to prekvapuje - michelinky vydrzia, ale len na ukor tvrdosti zmesy a preto su pre mna nebezpecne a hlavne na jar a jesen a tak ich mojej rodine nikdy nedoporucujem...
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

mas zvlastne skusenosti :-), na jednej strane matador, barum ok, na druhej smykaju michelinky, ktore su uplne priemerne vo vlastnostiach ale neskutocne nadpriemerne v opotrebeni, samozrejme bavime sa o energy kategorii...cize nie ! neni to na ukor tvrdej zmesi, take fory si mozu dovolit v cine svejcuzu pneu a nie technologicky lider v celom pneubiznise, energy letne michelin povazujem pre seba za to naj co mozem kupit na turisticky jazdny styl a opakovane som sa o tom presvedcil v nekonecnej zivotnosti, momentalne mam conti eco a teda klobuk dole, moc im do tohoto gralu nechyba...
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

bajo ja som jazdil Michelin-ky Primacy na mojom 1700 kg MPV

vydržali 4 sezony , celkovo 70 000 km, a mali ešte dezen 3 mm, ale boli také tvrdé, že som ich radšej daroval Poliakovi

a kupil si nové gumy inej značky...

suhlasim z lorakom, že jazdiť na stvrdnutých michelinkach je riziko, aj ked je to qualita a technologicky lider na trhu pneumatik

a nabuduce kupim NEXEN , ked ich dávaju na Škodovky vo fabrike ako 1.obutie , aj pre moje auto budú dobré... :4012:
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

tak este dodatok - tie akoze energy michelinky je len marketingovy podvod - v micheline maju najlepsie zvladnutu technologiu sudrznosti velmi tvrdej zmesy - to akoze energy znamena len vysoka tvrdost gumy, ktora lepsie drzi ovalitu aj pri kolisani tlaku v gume a jazda pripomina skor jazdu na pneumatike z umelej hmoty a minimalizuje valivy odpor - ale vydrzi velky najazd.... samozrejme maju velmi dobre zvladnuty vyskum vzorov pre odvod vody v dazdi - to je pri takejto filozofii nutnost - to znamena, ze nie je riziko aquaplaningu, ale problemove su len vlhke cesty hlavne rano...s cinanmi je to o to horsie, ze klamu este aj na vrstveni pneu a preto po opotrebovani cca polovice vzorku ma guma zrazu uplne ine vlastnosti a moze sa az rozpadat... a v cine ziadna gumaren nerobi vyskum, okopcia hocico, ide im len o vzor a zmesy miesaju uplne od oka... za mna barum a matador treba trafit dobre gumy, ale mne vzdy uznali reklamaciu, ale radsej mam pirelky, dunlop, good year, hankook, aj nexen - vsetky su pred Michelin... tot vsjo.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

ved nech to pecu aj vrboveho prutia az to robi co ma, odjazdil som 3 sady M energy, kupodivu bez jedneho problemu na ceste ;-), a vo vydrzi som 20 rokov nestretol nic, co sa im aspon priblizuje, az conti eco 3, 150000 najazdene, za ten cas druha sada zimnych a stale jedna sada letnych, stale im davam do konca sezony a ne a ne a ne zodrat :4012:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
martin2991
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12.04.2018 09:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin2991 »

Vzhladom na to ze mi ide o komfort pri jazde ako vizual auta tak pojdem teda do 16" kolies. Elektrony skusim zohnat z druhej ruky pripadne plechy + puklice.
Co sa tyka predaja aktualnych diskov, viete mi povedat kolko mozu mat hodnotu tieto disky ? Pneu su na nich zimne 2x goodyear a 2x michellin ale to su tak na dojazdenie.
Obrázok

Obrázok

Elektrony su pouzivane, nemaju ziadne vazne poskodenia, neboli vyrovnavane ani zvarane , jedine jeden trapi korozia ( foto v 1. prispevku ) inak znamky bezneho pouzivania.
Dakujem za info pani :2f93:
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

bajo, neberiem ti to, ty si ale dobry sofer, jazdis do pohody a pod. a preto ti kvalita a velky najazd kilometrov vyhovuje, ale kolko je takych na dnesnych cestach a hlavne mladych ludi, preto nemozem tym mnohym mladasom okolo doporucit, aby sa mi smykali na rannej rose na michelinoch...im ide o dobre zrezanie zakruty a nie kolko usetria na velkom najazde pneu. ...

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: uwa0903460370 a 8 neregistrovaných