Kupujúci nechce prepis na seba

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

prokoppd
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 11.07.2014 16:31
Zdieľať na Facebook

Kupujúci nechce prepis na seba

Príspevok od používateľa prokoppd »

Zdravím všetkých.
Potreboval by som poradiť ako postupovať. To že som ja somár a spravil som chybu, mi nemusíte opakovať, s tým už nič nespravím.

Takže takto: Predal som auto (za 250€) jednému pánovi z okresu. Spísali sme zmluvu a keďže mi to časovo nevychádzalo, odovzdal som mu doklady aj so splnomocnením, aby si ho mohol prepísať na seba bezomňa. (Uź som to tak niekoľkokrát spravil a bez problémov)
Ale asi po týždni chlapík špekuloval či si ho môže nechať bez prepisu, lebo má na seba exekúciu a auto by mu vzali. S tým som pravdaže nesúhlasil, tak povedal že hneď po výplate ho prepíše. Teraz je ale posledný týždeň kedy platí poistenie a ja sa mu neviem dovolať lebo má odpojené číslo.
Takže by som chcel vedieť či existuje dáka cesta ako to vyriešiť? (Dať mu na hubu mám odložené až na koniec)
V zmluve je písané že auto musí prepísať do 15dní od predaja, ale keďže zmluvy niesú overené notárom, tak neviem či je to užitočné.
Môžem podať nejaké trestné oznámenie alebo čo mám robiť ak to neprepíše na seba?

Ďakujem vám za rozumné rady.
cyrilix
Príspevky: 157
Dátum registrácie: 24.10.2012 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cyrilix »

Choď(te) za ním, dohodnite sa, koľko mu vrátiš, ber si auto a nabudúce choď na prepis osobne. Iné riešenie pri tej hodnote auta nemá význam.
prokoppd
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 11.07.2014 16:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa prokoppd »

No lenže ide o to že sa s ním nedá dohodnúť. Akurát pred chvíľou mi písal cez FB že je v nemocnici a prepis spraví čo najskôr sa bude dať. A druhá vec že na aute behá už mesiac a ja nemám záujem mu vracať peniaze. (Ani kristus nevie v akom stave to auto teraz je)
Ide mi hlavne o to že auto je stále na mňa, aj poistka a pokiaľ on niečo vyvedie, napríklad nehodu, budem zodpovedný ja.
marco98
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 19.02.2015 14:25
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marco98 »

Nie tak celkom...teda áno, najprv budú kontaktovať teba, ale ty máš zmluvu aj s jeho podpisom a dátumom od kedy je auto jeho. Takže keby niečo, si tým krytý aj ked to nie je notársky overené. Ideálne ak máš aj dákych svedkov, ktorí boli pri podpise zmluvy.
prokoppd
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 11.07.2014 16:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa prokoppd »

To si ma trochu ukľudnil, ale co keď skončí platnosť poistenia cca za 2 týždne. To mu ho hádam nebudem platiť, čo som síce povinný. Či?
kapeda
Príspevky: 1036
Dátum registrácie: 28.12.2006 13:29
Bydlisko: BA
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kapeda »

nemocnica, nenemocnica casu mal dost... kanalom ktorym komunikuje mi zasli, ze ma cas do urciteho datumu, inak je na vozidle neplatna poistka a ze ho ziadas, aby to dovtedy vyriesil, riadne tam rozpis, ze sa jedna uz o niekolku vyzvu z tvojej strany... ked sa aj nahodu nieco stane, aspon budes mat akotaky dokaz, ze auto nechcel prepisat on, i ked PZP mas platit zo zakona bez ohladku na zmluvu
juriken
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 23.01.2013 15:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa juriken »

No - tak ak je v zmluve že ho do 15 dní prepíše - tak ty si zruš po tejto dobe poistku - alebo už ta nezabije nechať ešte 2 týždne dobehnúť tu svoju starú a chod dopredu nahlásiť že nechceš na další rok,aby ti nerobili problémy so zrušením a viac sa nestaraj...máš zmluvu,dostal splnomocnenie na prepis a auto si mu odovzdal - viac nerieš a hotovo-lebo to budu len stresy a aj tak nič so socialnou zaexekuovanou vrstvou nevybavíš...toť vsio :3035:
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Zla sprava : zakonne poistenie nemozes len tak "chcem zrusit", to sa da bohuzial len pri prepise auta alebo pri preskoceni do inej poistovne, co nie je riesenim pre zadavatela temy.

Dobra sprava : poistovna ta bude kontaktovat ze nemas zaplatene tralala, vysvetlis im aka je situacia a poistka sama zanikne z titulu nezaplatenia. Ak sudruh nieco vyvedie na aute, ano bohuzial zlahka budes mat problemy ale papier ktory mas v ruke si starostlivo odlozis a buduce problemy s nim vyriesis. Navyse, posli mu doporuceny list ze ho ziadas prepisat atd, tym budes z obliga.

Nespravil si zase az taku velku zivotnu chybu, ja som spravil daleko drahsie.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Natvrdo,zobral by som odťahovku a črep doviezol domov. A pánko má dve možnostti buď sa zobudí, alebo auto,podotýkam EŠTE TVOJ MAJETOK, predáš repete a poučený vyhneš sa problémom.
Napíš mu na fb,že si prideš po auto, a vrátiš mu peniaze. Ale peniaze mu vrátiš keď to auto zmení dejure , nie defacto majiteľa.
Zbadaš reakciu nemajiteľa, a hlavne potom dokonči dopíš ako to skončilo. Ty budeš postupovať v medzi zákonna, čo on ignoruje. :4012:
prokoppd
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 11.07.2014 16:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa prokoppd »

Ďakujem vám všetkým za pomoc. Tiež som uvažoval nad všetkým možným. Či už vziať mu ŠPZ alebo aj celé auto. No uvidím teda, skúsim to s nim najskôr po dobrom s tým že ho upozorním na následky. A keď ani to nepomôže tak pritvrdim.
m...
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 25.05.2009 08:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa m... »

zober z auta spz tak ako pises. on si nove nevybavi lebo nieje papierovo majitel. jazdit nebude moct a bude nuteny prepisat. na obhiadku na dopravny nech si auto dotiahne ako chce na svoje naklady ked spekuluje a policajtovi ked sa nahodou opyta kde ma spz, nech mu povie ako to je. ked pride z novym technicakom na svoje meno tak mu daj cisla
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> zobral by som odťahovku a črep doviezol domov. pánko má dve možnostti buď sa zobudí
>> alebo auto,podotýkam EŠTE TVOJ MAJETOK, predáš repete a poučený vyhneš sa problémom.


chalani pozor, tadeto cesta nevedie. To ze ma ujko tvoje cisla neznamena ze je to tvoje auto - podpisom zmluvy si autiak predal A UZ NIE JE TVOJ MAJETOK. Ked nalozis masinu na odtahovku a donesies domov, dopustis sa trestneho cinu kradeze a to si nerobim srandu.

V ziadnom pripade takto nie. Takisto mu nemozes zobrat SPZky, je to absolutne rovnaka vec.
markoimportauto
Príspevky: 1458
Dátum registrácie: 25.09.2006 12:08
Bydlisko: Spojené bratislavské emiráty
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa markoimportauto »

Ešte taký detail:
PZP je z vlastnej vôle nezrušiteľná. To, že prestaneš platiť ešte neznamená, že sa jej strasieš. Pôvodná síce zanikne z dôvodu neplatenia, ale namiesto nej automaticky vznikne nová (u toho istého poišťovateľa), nakoľko sa jedná o POVINNÉ poistenie - nie dobrovoľné. Pochopiteľne aj za tú novú bude treba platiť. Ak nie, tak bude poisťovňa poistné vymáhať - aj to pôvodné, aj nové.
Do úvahy samozrejme prichádza aj inštitút tzv. objektívnej zodpovednosti. To znamená, že za všetky zaznamenané ale priamo na mieste neriešené dopravné delikty budeš zodpovedný. Kúpna zmluva ti síce dáva tromf do ruky, ale prestav si, že nový majiteľ by denne porušoval predpisy po X okresoch a zo všetkých by ti rad radom chodily rôzne pokuty, výzvy či predvolania. Nedajbože by niekoho zrazil a utiekol.
Podobne vzniknú problémy, keď sa tragaču skončí platnosť STK a EK. Keďže to nemáš ako ovplyvniť, tak opäť môžeš očakávať pozdrav z OU aj s krásnym šekom na úhradu.
V neposlednom rade ti ešte hrozí dosť drahé výpalné za používanie diaľnic. Je to v súčasnosti šialená suma, ktorá ti hrozí po každej jednej jazde bez úhrady diaľ. známky.
A ver, že pánko ohľady na to brať nebude. EČV je na tvoje meno a ak začne štramák jaziť po diaľnici dennodenne, tak si rovno zažiadaj o úver.
Argumenty, že ty už na základe kúpnej zmluvy auto nevlastníš si potom nechaj pre štátny aparát. Ale až po tom, ako všetky tie pokuty, poplatky a sankcie vyplatíš a budeš sa následne roky súdne dožadovať o ich refundáciu.
Mysli na to, v akom štáte žiješ a ako zákon "chráni" slušných ľudí! Nechcem maľovať čerta na stenu, ale vyššie spomenutý scenár je celkom reálny.
V závislosti od kvality Kúpnej zmluvy si viem tiež predstaviť situáciu, že pánko vyhlási zmluvu za neplatnú.
Keď už nič iné, tak minimálne budeš mať opakované problémy s vysvetľovaním rôznym inštitúciám.

Návrhy ako z toho von tu padli rôzne.
Podľa všetkého sa jedná o klasický prípad neseriózneho zúfalca, tzv. Hubariťa, ktorých je na Slovensku čím ďalej tým viac. Ich vlastné problémy sa pokúšajú delegovať na iných. Čo nemáš pozichrované písomne ako keby nebolo. Veľmi dobre ťa chápem, pretože sa s takýmto a podobným neserióznym jednaním stretávam dennodenne. Serióznosť chce každý - ale iba od druhých.
Ale k veci:
Vidím v tomto prípade ešte jeden variant.
Pokiaľ sa nejakým spôsobom dostaneš k pôvodným EČV, tak by som si uplatnil možnosť "Dočasné vyradenie vozidla z evidencie".
Budeš k tomu síce potrebovať tech. preukaz, ale ako papierový vlastník si môžeš stále legálne na DI zažiadať o jeho duplikát.
Následne s pôvodnými EČV pod pazuchou na tom istom DI vyplníš "žiadosť o zmenu", priložíš EČV a zaplatíš 5€ na 1-ročnú lehotu dočasného vyradenie vozidla z evidencie.
S potvrdením následne zájdeš do poisťovne, ktorá PZP preruší (resp. zruší).
Odkaz na postup tu: https://www.minv.sk/?docasne-vyradenie

Tým máš situáciu pod kontrolou. Je to asi jediný legálny (a zároveň najlacnejší) spôsob, ako vyriešiť tvoj problém.


Napadá ma ešte jedna možnosť, ktorá znie ako sci-fi ale v konečnom dôsledku môže byť celkom reálna a aj legálna:

vyhlás Kúpnu zmluvu za neplatnú ty a choď si s odťahovnkou po auto!
Poznám z praxe jeden súdny precedens, kedy bola kúpna zmluva vydávaná za preberací protokol a súd to uznal. Podobne by si podľa všetkého mohol prehlásiť, že tvoja kúpna zmluva je trebárs nájomná zmluva/preberací protokol a keďže nájomca neplatí, tak si si bol vziať späť tragač.
Duplikát tech. preukazu si následne stále ako papierový vlastník vybavíš bez problémov.
Nie je to síce voči novému majiteľovi fér, ale "aký požičaj-taký vráť".

Držím palce.
www.carsale.sk výkup, import-export vozidiel: nové, demo, jazdené so zárukou Preprava vozidiel z / do EÚ Registrácie dovezených vozidiel
tuninka
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tuninka »

Ked predas auto, tak ho musis odhlasit na noveho majitela. Namiesto toho, ze ty si dal splnomocnenie ze ho moze z tvojho mena odhlasit, tak mal dat splnomocnenie on tebe, ze ho ty mozes na neho odhlasit.... viem ze teraz je neskoro, ale taymto sposobom je to bezpecnejsie.....lebo ty by si mal auto ohlasene, mohol by si zrusit poistku....
mravecm1
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 05.12.2008 10:21
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mravecm1 »

Mozno sa mylim, ale nestaci poistovni nahodou ukazat iba kupno predajnu zmluvu, ked chces zrusit PZP ?
Uz je to nejaky ten piatok, kedy som ja rusil PZP, ale mam dojem, ze stacilo iba ukazat zmluvu.

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: maiob a 16 neregistrovaných