Mitsubishi Pajero - nafta v oleji

Diskusia ohľadne vozidiel značky Mitsubishi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

george2.5
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13.06.2010 17:44
Zdieľať na Facebook

Mitsubishi Pajero - nafta v oleji

Príspevok od používateľa george2.5 »

Dobrý deň, touto cestou by som vás chcel poprosiť o pomoc pre jedného člena mojej rodiny. Jedná sa o Mitsubishi Pajero 2.8 TD, r.v. 98, 92kW, kód motora 4M40-T, najazdených cca 290 tis. km.
Auto už dlhšiu dobu malo ťažké studené štarty, t.j. akoby padala nafta. Auto stále bez problémov naskočilo, avšak museli sa držať zvýšené otáčky cca 30s, inak by motor zhasol a musela by sa ručne napumpovať nafta s pumpičkou na vrchu držiaka palivového filtra. Zohriaty motor už štartoval bez ťažkostí. Podotýkam nikdy nepadal do núdzového režimu, auto stále išlo, nedymilo a pod. Automechanik hovoril, že to bude na 95% prepúšťa niekde tlak v čerpadle = treba ho dať zrepasovať. Dočasne primontoval malé, slabé čerpadielko na 12V, aby pri studenom štarte dopomohol palivovému čerpadlu. Predvčerom sa stala taká vec, že auto začalo strašne dymiť, vyleteli otáčky a známy nevedel zhasnúť motor a zrazu sa zastavilo. Keď som došiel ku nemu, pozreli sme motorový olej a bolo na ryske nad max cca 4 cm, hneď som cítil naftu. Známy to bezproblémov naštartoval a prešiel cca 50m zaparkoval do garáže. Odporúčal som mu, aby v žiadnom prípade auto nepoužíval. Čo sa mohlo stať?

Pozn.1: Pred 2 rokmi bol identický problém, tzn. zlé studené štarty, akoby padajúca nafta. Vtedy bol problém s guferom na čerpadle, podľa užívateľov Pajero 2.8td veľmi častý problém.
Pozn.2: V roku 2016 bolo repasované turbo.

Za každú radu ďakujem.
bbystrica
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 28.09.2014 20:18
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bbystrica »

Bude to zrejme gufero na oske vstrekovacieho cerpadla ...
george2.5
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13.06.2010 17:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa george2.5 »

Vďaka za radu.
Len ma trochu zaráža fakt, že už raz bol menený pred 2 rokmi, alebo len naoko "menili" a odflákli celý repas. :-(

Ďalšia vec, ktorá bola pre mňa zaujímavou, prečo to zrazu začalo dymiť a vyleteli otáčky? Mohlo sa stať, že nadmerný objem zmesi motorového oleja a nafty vytlačilo nejaké guferá na ventiloch, resp. tesnenie v turbodúchadle a motor tak vtiahol do seba tú zmes, ktorú začal spaľovať?
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Neviem ti poradiť priamo k príčine problému, len chcem upozorniť že pri výmene gufera na staršom aute, ktoré už má nejakú dobu prevádzky za sebou, treba rátať aj s opotrebovaním osky, ktorú to gufero tesní.
Takže výmena samotného gufera niekedy vôbec nemusí znamenať aj dokonalé utesnenie presakujúceho spoja a teda nemusíš hneď podozrievať niekoho že "len naoko menili".
george2.5
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13.06.2010 17:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa george2.5 »

Tak páni píšem výsledok opravy, snáď ak niekto by mal v budúcnosti podobný problém tak mu pomôže náš prípad.
Problém bol zase v gufere. Čo dopomohlo k rýchlejšej smrti už chyteného gufera bolo spomenuté primontovanie čerpadielka. Keď to uvidel mechanik, ktorý sa už nejaký ten piatok zaoberá terénnymi autami a ich prípravami na Bamako, Dakar a pod. tak len gúľal očami, že keď už niečo také spravili prečo tam nedali aspoň T-čko, aby prebytočnú naftu tlačil späť do nádrže. Pretože taký neustály tlak na čerpadlo, hoci nie veľký dopomohlo k pretlačeniu nafty cez už chytené gufero.
Mali sme jedno čerpadlo v rezerve, ktoré bolo podľa neho v lepšom stave, čiže odporúčal prehodiť a to pôvodné odniesť opraviť=vymeniť gufero+premerať.
Prehodil čerpadlo, vymenil olej, filtre a štartuje.
Zistil, že veľký dym spôsobovalo turbo, je tam voľa v telese a naftou zriedený olej sa ľahšie dostal cez mazanie turba.
Turbo bolo na repase v Auguste 2016!!! Čo ma vytočilo. Viete niekto na východe Slovenska alebo na niekde na Slovensku serióznu firmu, ktorá robí kvalitné repasy a nie len "jednoročné"?
Napísať odpoveď

Návrat na "Mitsubishi fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných