Renault Scénic 1.6 , 1999 - vysoká spotreba benzínu , plynu

Diskusia ohľadne vozidiel značky Renault

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

vladis91
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 12.02.2018 10:30
Zdieľať na Facebook

Renault Scénic 1.6 , 1999 - vysoká spotreba benzínu , plynu

Príspevok od používateľa vladis91 »

Zdravím osadenstvo tohto fóra,
Na úvod Vás chcem požiadať, aby ste moje moje omyly a prípadné nepresnosti vo vyjadrovaní brali s nadhľadom-nie som technický typ. Ďakujem

Vlastním Renault Megane Scenic rv. 1999 Kód motora K4M7 1.6 16Ventil. Pohon benzín+plyn.
Najprv sa Vám pokúsim rozpísať udalosti, ktoré viedli k tejto situácii a potom Vás poprosím o rady, lebo už netuším, čo s tým autom mám robiť.
Mal som problém s týmto „O“ tesnením, ktorý bol ale nahradený tmelom. Viď. uvedená zátvorka
(Díl sání který je nad hlavou motoru, má právě nad výkem ventilů dírku, na stečení případného oleje v sání do prostoru víka ventilů. Je tam malé těsnění ("O" kroužek). Zřejmě nedoléhá, dá se nahradit tmelem. Olej stéká na výko ventilů a následně zateče ke svíčkám. Může dojít ke zkratu svíčky, motor pojede pak na 3 válce (spíš teda nepojede, protože na 3 válce je problém se oblepit z křižovatky). Rozebrat, vyčistit, dát nový O kroužek.)

Keď som dával túto závadu odstrániť tak som poprosil mechanika, aby mi vyčistili škrtiacu klapku nakoľko bola zanesená od karbónu. (Auto malo po naštartovaní vysoké otáčky aj keď som nedržal plyn a pri zaradenej rýchlosti samovoľne zrýchľovalo-ukľudnilo sa po 5 minútach alebo po prejdení asi 2km.)
Obidva spomínané problémy (olej v priestore sviečok ako aj zanesená škrtiaca klapka) boli výborne vyriešené. Hneď ako som si ho zobral od mechanika tak sa mi zdalo, že auto ide nejako slabšie (neťahá a veľa žerie, ale vravel som si, že je to asi len momentálny pocit). Auto dramaticky zvýšilo svoju spotrebu a znížilo výkon a začalo sa správať „čudne“
Asi po mesiaci márnych pokusov a čakaní na zázrak som došiel k nasledovným zisteniam:

1. Šktiaca klapka bola vyčistená. Videl som fotky pred a po. Čo sa nastavenia polohy týka tak podľa programu AUTODATA si riadiaca jednotka sama osvojí novú polohu po odpojení batérie.
2. Pri demontáži klapky musel ísť dole MAP senzor(snímač tlaku v sacom potrubí). Hodnoty sa v diagnostike zobrazujú a po jeho odpojení výkáže RJ chybu.
3. Hodnota snímača atmosférického tlaku-KAMEŇ ÚRAZU. Takmer konštantne ukazuje rovnakú hodnotu. Čo je ale zvláštne je to, že po odpojení MAP senzoru sa jeho hodnota sníži (žeby bola dopočítavaná?) a súčasne je vyššia ako bežná hodnota. Príklad: skúsili sme namerať hodnotu atmosférického tlaku na 3 autách. Všetky tri s rôznym obsahom motora a rôznych značiek (Seat,VW, Renault/benzín diesel/ 1.6 1.9TDI 2.0) ukazovali rovnakú hodnotu povedzme 950mbar (alebo čo to je) ale moja hodnota bola cca 1150-orientačný údaj) Riešenie síce vyzerá jednoducho „vymeň ten snímač“ ale nikto ho nevie nájsť. Vážne je tak dobre ukrytý alebo je tento údaj vypočítaný z MAP?
4. Lambda sonda vykazuje zmenu hodnôt. Voľnobeh mal tuším 400mV.
5. Auto horšie akceleruje. Pri voľnobehu „ide na fázy“ chvíľu v poriadku potom mi začne na chvíľu triasť celým autom a potom zase ide normálne. Toto sa cyklicky opakuje. Paradoxne sú tieto otrasy slabšie a plynulejšie na plyne ako na benzíne.
6. Spotreba mi išla hore o cca 30%. Spotrebu plynu som mával 7,5l/100 km a benzínu 6,8l/100km. V zime sa to vyšplhalo max na 8,2 aj to som musel viac jazdiť mesto. Teraz je problém dostať sa pod 10. Bežne mávam okolo 11l/100km.

Má niekto nejaký rozumný nápad? Som ochotný pricestovať za nejakým šikovným mechanikom ak by mi vedel pomôcť (buď spoľahlivo povedať kde je chyba alebo, a to by bolo lepšie, odstrániť závadu).

Za akúkoľvek pomoc Vám vopred ďakujem.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Prelistuj Renault forum,tým myslím samostatné Renault forum, mimo tohto fora..,
najdu sa tam celkom rozumní maníci, ktorí detailne rozpisujú svoje problémy s podobnými motormi, a sposoby riešenia problémov...
dotynka
Príspevky: 1222
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:33
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dotynka »

Manželka mala v minulosti Scenic 1,6 benzín 2006 a spotreba v meste bola okolo 10l - čo písal počítač. Auto bolo v poriadku a nemalo žiadne problémy, tak neviem...
Aj na 116i BMW myslím, že jazdí okolo 9-10l a aj na 316i to bolo tak. Myslím, že spotreba je OK. :coffe:
Mimochodom aj na 525i, 530i som vedel jazdiť okolo 10-11l lol
easyridersvk
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 15.07.2011 15:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa easyridersvk »

ten motor mame v kangoo 4x4 a zerie podobne...uz ma takmer cez 200tisic. 8 s velmi lahkou nohou :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Renault fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných