Hyundai Santa Fe - náhle silné praskanie z podvozku

Diskusia ohľadne vozidiel značky Hyundai

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

ampo
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 28.04.2014 08:59
Zdieľať na Facebook

Hyundai Santa Fe - náhle silné praskanie z podvozku

Príspevok od používateľa ampo »

Ahojte, včera som šiel po meste a mal som zapnuté fukanie na čelné sklo. V tomto režime (vyhrievanie čelného skla) sa mi vždy po niekoľkých minútach samo zapne tlačítko ACC, čím sa mi zapne kompresor a spustí sa klimatizácia (robí to tak od začiatku ako auto mám a predpokladám, že je to normálne).

Keď sa mi však takto klíma pustila včera, zrazu sa stalo niečo, čo si neviem vysvetliť. Mohol som ísť možno 30km/h a odrazu som počul a hlavne cítil od nôh neskutočne silné nepravidelné pukanie/praskanie, ktoré išlo pravdepodobne z podvozku resp odpredu. Mal som pocit, že mi buď vypadol kardan alebo poloos. Okamžite som zastavil a zapol výstražné svetlá. Vtedy to na pár sekúnd prestalo a potom na pár sekúnd zase začalo. Všimol som si, že mám pustenu klimatizáciu, tak som ju vypol (tlačítko ACC), a zrazu praskanie prestalo. Ako som stál, po chvíli som zo zvedavosti znovu stlačil klímu, a pukanie zase začalo. Následne som absolvoval 2 hodinovú jazdu po diaľnici, samozrejme s vypnutou klímou, a auto išlo ako obvykle. Doma som na mieste skúšal klimatizáciu púšťať a vypínať, no pukanie sa zatiaľ ani raz neprejavilo.

Kontroloval som zbežne podvozok auta, no nič neobvyklé nevidím. Rovnako pod kapotou nič nevidno. Jediná anomália je, že pri naštartovanom motore počujem z pod kapoty raz za cca minútu silné puknutie/prasknutie, no aj pri vypnutej klimatizácii. To mi predtým nerobilo. Jediné, čo vizuálne vidím, je remeň na alternátore, ktorý už začína slabo svišťať a vidno, že už je na výmenu.

Netuším, či to praskanie malo nejaký súvis s klimatizáciou, no určite to nevesti nič dobré. Pukalo to aj za státia. Viete mi prosím poradiť, čo by to mohlo byť? Ďakujem za akékoľvek rady.

Hyundai Santa Fe II, 2006, 2.2 crdi, najazdené 205 000 km.
Naposledy upravil/-a ampo v 27.01.2018 19:44, upravené celkom 1 krát.
arnie191219
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 23.11.2010 18:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa arnie191219 »

mohol by to robit alternator-respektive volnobezka alternatora
ampo
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 28.04.2014 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ampo »

mohol by to robit alternator-respektive volnobezka alternatora
Myslis, ze by to mohlo mat nejaky vplyv na problem, ktory sa mi stal? Ako sa moze prejavit zla volnobezka alternatora takymto sposobom?

Teraz mozno trosku offtopic - pod kapotou som si vsimol kablik z niecoho, co netusim, co je. Bol odpojeny. Viete mi niekto poradit, o aku suciastku sa jedna? Foto a video dole:

Obrázok
Obrázok
VIDEO YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=GmXIxIH ... e=youtu.be
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

K pukaniu ti poradí najskôr niekto kto to bude počuť a vidieť, ale čo sa týka toho voľného konektora, tak javí sa že bude pasovať do tej zásuvky čo sa nachádza vedľa neho, či nie ? Ale ten asi s tým pukaním nebude mať nič spoločné.
ampo
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 28.04.2014 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ampo »

Ano, ten kabel patri do tej zasuvky. To som samozrejme zapojil naspat. Ide mi o to, ze netusim, co je to za suciastku, a ako sa prejavoval fakt, ze ten kabel nebol nejaku dobu pripojeny.
tonyjack
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 23.07.2009 08:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tonyjack »

Tá súčiastka je palivový filter ;)
Hyundai Santa Fé 2,2 crdi 4X4 114kW
ampo
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 28.04.2014 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ampo »

Palivovy filter? A vies mi prosim povedat, na co konkretne sluzi ten kablik? Nevedel som, ze do palivoveho filtra ide aj elektrika.
tonyjack
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 23.07.2009 08:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tonyjack »

Ten káblik ide do palivového čerpadla . Hore je čerpadlo a odspodu je filter .
Hyundai Santa Fé 2,2 crdi 4X4 114kW
ampo
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 28.04.2014 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ampo »

Okej, a ako je možné, že auto funguje aj bez zapojeneho káblika? Ten káblik nemá žiadnu funkciu?
tonyjack
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 23.07.2009 08:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tonyjack »

Santa fé má dve čerpadlá , jedno v nádrži a druhé je toto
Hyundai Santa Fé 2,2 crdi 4X4 114kW
ampo
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 28.04.2014 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ampo »

Áno je to vraj senzor vody vo filtri. Každopádne to nijako nesúvisí s problémom, o ktorom píšem v tomto topicu.
basky
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 04.10.2010 10:57
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa basky »

Netusim, aky to je zvuk...ale pokial to pojde napr.od kurenia, tak sa zvykne pokazit ovladanie hlavnej klapky, pre privod vzduchu do kabiny. Je to v kazdom aute co ma klimu, viacmenej podobne zariadenie..Ovlada klapku cez motorcek a par ozubenych koliecok..ked sa jedno koliecko vyderie, tak klapka ma tendenciu ist do pozadovanej polohy, ale kedze je jedno ozubene kolecko z casti vydrane, tak ta klapka pada stale dokola hore, dole a vie to robit dost neprijeny ramus.. Da sa to nazvat buchanie, aj pukanie zaroven. Ked mas vypnuty motor a pohras sa s pridavanim a uberanim teploty na klime, od Low az po Hi, a bude ti to robit tie zvuky, tak je to v tom ovladani. Mozno ti pisem o uplne inom, ako mas, len ma to napadlo...tak uvidis, ci pomoze.
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

Taky isty pripad sa nam stal na CRV -tam odchadzali remenice ku klima kompresoru ,sklada sa zvoch casti utrhne sa ten plastovy stred a naroby to poriadny rachot-buchot kov o kov myslim ze to bude nejaky podobny problem
ampo
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 28.04.2014 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ampo »

A ak sa mi vtedy pri tom rachote utrhla ta klíma remenica # tak by už nemal kompresor vôbec fungovať? Lebo mam pocit, že klíma funguje aj naďalej odvtedy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Hyundai fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní